İçinde Nİ geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ni" olan, toplam 3996 tane kelime bulunuyor. İçerisinde ni bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu ni ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ni olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

DENİZİĞNESİGİLLER, DENİZKEDİSİGİLLER, DENİZKÖPEĞİGİLLER, DENİZYILANIGİLLER, KARBOKSİPENİSİLİN, KIZILDAĞYENİYAPAN, KURTBELİYENİYAPAN, NİTELENDİREBİLMEK

16 harfli kelimeler

DENİZISIRGANLARI, DENİZŞAKAYIKLARI, GERDANİYEBUSELİK, MEMNUNİYETSİZLİK, TELEKOMÜNİKASYON, BRANŞİYOKRANİYUM, CHOLİSTANİKOYUNU, DENİZİNEĞİGİLLER, DENİZKESTANELERİ, ENTEROTOKSİJENİK, GAMMELOSTPEYNİRİ, GASTRODUODENİTİS, GONİYODİSGENEZİS, GRANÜLOSİTOPENİK, HİPERGUANİDİNEMİ, HİPERÖSTROJENİZM, KLOROFENİLALANİN, KORYOAMNİYONİTİS, LEPTOMENİNGOPATİ, LİMBURGERPEYNİRİ, MEKANİKLEŞTİRİCİ, MENİNGOENSEFALİT, MENİNGOMİYELİTİS, MENİNGOMİYELOSEL, METİLPREDNİZOLON, METROPERİTONİTİS, MİYELOMENİNGİTİS, MİYELOMENİNGOSEL, NİHAYETLENDİRMEK, NİTELENDİREBİLME, Devamını Oku »»

15 harfli kelimeler

ABSTRAKSİYONİZM, ANTİKOMÜNİSTLİK, BAŞTEKNİSYENLİK, BELİRLENİMCİLİK, DAMARGENİŞLETEN, DENİZYILDIZLARI, İNSANİYETSİZLİK, MANİFATURACILIK, MEDENİLEŞTİRMEK, MEDENİYETSİZLİK, NİTELENDİRİLMEK, RADYOELEKTRONİK, ABSTRAKSİYONİST, ANONİMLEŞTİRMEK, ARPALIKİHSANİYE, AŞIRIYÜKLENİLİM, BALIKLIİHSANİYE, BİÇİMLENİVERMEK, CELALLENİVERMEK, CERATOPOGONİDAE, ÇÖZÜMLENİVERMEK, ÇUBUKLUOSMANİYE, DAKRİYOADENİTİS, DEĞERLENİVERMEK, DİRİLDİRİNİLMEK, DOMUZELİNİNKÖRÜ, ELEKTRONİKÇİLİK, EMİRLERYENİCESİ, ENDOPERİTONİTİS, ENİŞKELENDİRMEK, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

BİYOELEKTRONİK, DEĞİŞİNİMCİLİK, DENİZALTICILIK, DENİZKESTANESİ, ELEKTROMEKANİK, GALVANİZLENMEK, GALVANİZLETMEK, İNSANİÇİNCİLİK, MEDENİLEŞTİRME, MEDENİYETÇİLİK, MİKROORGANİZMA, NİTELENDİRİLME, PİŞMANİYECİLİK, REORGANİZASYON, SENKRONİZASYON, SİNİRLENDİRMEK, SULTANİBUSELİK, TİROKALSİTONİN, YENİŞARBADEMLİ, DENİZGERGEDANI, DENİZHIYARLARI, AFANİPTERİOZİS, AHMETDANİŞMEND, AKTARMADİRGENİ, ALEVLENİVERMEK, ANİZONÜKLEOZİS, ANONİMLEŞTİRME, ANTİHİSTAMİNİK, APENNİNEKOYUNU, AŞAĞIDANİŞMENT, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

DİSPONİBİLİTE, EKSİBİSYONİZM, EKSPRESYONİST, EKSPRESYONİZM, ELEKTROTEKNİK, EMNİYETSİZLİK, GALVANİZLEMEK, GENİŞLETİLMEK, GÜÇBEĞENİRLİK, HÜMANİSTLEŞME, İNDETERMİNİZM, İNFİNİTEZİMAL, MAALMEMNUNİYE, MEMNUNİYETSİZ, MODERNİZASYON, NİHAYETLENMEK, NİHAYETSİZLİK, NİLÜFERGİLLER, NİŞASTALANMAK, NİTELENDİRMEK, NİTELİKSİZLİK, NİTROGLİSERİN, PANİSLAMCILIK, POSTMODERNİZM, RAMAZANİYELİK, SİNİRLENDİRME, SULTANİHÜZZAM, YENİLEŞTİRMEK, DEFTERİHAKANİ, DENİZKADAYIFI, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ANTİHİJYENİK, ANTİKOMÜNİST, ANTİKOMÜNİZM, BAŞTEKNİSYEN, BEĞENİLİRLİK, BEĞENİRLİLİK, BELİRLENİMCİ, BENİÇİNCİLİK, BOTANİKÇİLİK, DAKTİLOTEKNİ, DENİZMAYMUNU, DENİZTAVŞANI, DENİZTİLKİSİ, DENİZYILDIZI, DİRENİŞÇİLİK, ELEKTRONİKÇİ, EMPRESYONİST, EMPRESYONİZM, ENFLASYONİST, GALVANİZLEME, GENİŞLETİLME, GÜVENİLİRLİK, HİDROSİYANİK, İNSANİYETSİZ, İZLENİMCİLİK, KALİFORNİYUM, KARTEZYENİZM, KOMÜNİKASYON, KRANİYOLOJİK, KRONİKLEŞMEK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

AKDAĞMADENİ, ALENİLEŞMEK, AMERİKANİST, AMERİKANİZM, ANGLİKANİZM, ANTAGONİZMA, BABAYANİLİK, BATTANİYELİ, BEKLENİLMEK, BENİMSENMEK, BENİMSETMEK, BESLENİLMEK, BİBLİYOMANİ, BİYOMEKANİK, CENİNİSAKIT, ÇEŞNİCİBAŞI, ÇEŞNİLENMEK, ÇOBANİĞNESİ, DANİMARKALI, DEĞİŞİNİMCİ, DENİZALTICI, DENİZASLANI, DENİZÇAKISI, DENİZGÜZELİ, DENİZHIYARI, DENİZİĞNESİ, DENİZKEDİSİ, DENİZKÖPÜĞÜ, DENİZPELİDİ, DENİZTARAĞI, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ALENİLEŞME, ANAKRONİZM, ANTAGONİST, ANTAGONİZM, ANTROPONİM, BEĞENİLMEK, BEĞENİRLİK, BELİRLENİM, BENİLDEMEK, BENİMSEMEK, BÖLÜMLENİŞ, BRAHMANİZM, CİSMANİLİK, ÇEKİNİKLİK, ÇEKİNİLMEK, ÇEŞNİLEMEK, DENİZANASI, DENİZAŞIRI, DENİZCİLİK, DENİZİBİĞİ, DİYAKRONİK, EĞLENİLMEK, ELEKTRONİK, EMNİYETSİZ, EVDEMONİZM, FENOMENİZM, FİLARMONİK, GALVANİZCİ, GALVANİZLİ, GEÇİNİLMEK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

AGLÜTİNİN, ALBENİSİZ, ANAKRONİK, ANİMASYON, ANORGANİK, BATTANİYE, BEĞENİLİR, BEĞENİLME, BEĞENİSİZ, BENİBEŞER, BENİÇİNCİ, BENİLDEME, BENİMSEME, BETONİYER, BİNİCİLİK, BOTANİKÇİ, BURHANİYE, BÜYÜLENİŞ, ÇEKİNİLME, ÇENİLEMEK, ÇEŞNİLEME, ÇİNİCİLİK, DALTONİZM, DANİŞMENT, DEBELENİŞ, DEĞİŞİNİM, DENİZGÜLÜ, DENİZKIZI, DEVONİYEN, DİRENİŞÇİ, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AKONİTİN, ALBENİLİ, ALENİYET, ALPİNİST, ALPİNİZM, ANİMATÖR, ARAGONİT, ARMONİKA, ARMONİZE, ARYANİZM, AYİNİCEM, BABAYANİ, BEĞENİLİ, BEYNİNDE, BİNİLMEK, BİNİŞMEK, BROVNİNG, CANİYANE, ÇENİLEME, ÇEŞNİLİK, ÇİĞNENİŞ, DENİLMEK, DENİZATI, DENİZLİK, DÖLLENİŞ, DUBNİYUM, EDİNİLME, EFELENİŞ, EFLATUNİ, ENANİYET, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AKDENİZ, AKRONİM, AKTİNİT, ALFENİT, AMNİYON, ANİMATO, ANİMİZM, ARMONİK, ARSENİK, AYNİYAT, AYNİYET, BEĞENİR, BEĞENİŞ, BEZENİŞ, BİNİLME, BİNİNCİ, BİNİŞME, BİYONİK, BOTANİK, CANİLİK, CİSMANİ, ÇEKİNİK, ÇEKİNİŞ, ÇEŞNİCİ, ÇEŞNİLİ, ÇİNİSİZ, DANDİNİ, DANİSKA, DEĞİNİŞ, DENİLME, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ADENİT, ALBENİ, ALTUNİ, ANİDEN, ANİLİN, ANONİM, ARMONİ, ARNİKA, ARZANİ, BEĞENİ, BİKİNİ, BİNİCİ, BİTNİK, BORANİ, CANİCE, ÇİNİCİ, ÇİNİLİ, DASNİK, DEĞİNİ, DERUNİ, DİMNİT, DİVANİ, EBONİT, ECİNNİ, EDİNİM, EĞİNİK, ENİŞTE, ERGANİ, ERMENİ, FANİLA, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ABANİ, AFONİ, ALENİ, ANİDE, ANİME, AZNİF, BENİZ, BESNİ, BİNİŞ, BİNİT, CANİP, CENİN, ÇEPNİ, ÇEŞNİ, DENİM, DENİZ, DİNİŞ, DÜNİT, ETNİK, EZANİ, FENİK, FİNİŞ, GENİŞ, GENİZ, İRONİ, İZNİK, KARNİ, KİNİN, KİNİŞ, KONİK, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ANİF, BANİ, BİNİ, CANİ, ÇİNİ, DENİ, ENİK, ENİR, FANİ, GANİ, HANİ, HUNİ, İNİK, İNİŞ, KONİ, MANİ, MENİ, MİNİ, NİCE, NİDA, NİNE, NİSA, NİTE, NİYE, NİZA, PENİ, SİNİ, SUNİ, ŞENİ, ÜNİK, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

NİM, NİŞ, ANİ, ENİ, INİ, İNİ, NİE, NİF, NİK, NİL, NİR, UNİ

2 harfli kelimeler

Bazı kelimelerin anlamları

Ne?. Onu (III. teklik şahıs zamiri yükleme hâli). Nikel elementinin simgesi.

DENİZŞAKAYIKLARI

Denizşakayığını içine alan sölenterler alt sınıfı.

TELEKOMÜNİKASYON

Haber, yazı, resim, sembol veya her çeşit bilginin tel, radyo, optik vb. elektromanyetik sistemlerle iletilmesi, bunların yayımı veya alınması, uz iletişim.

GERDANİYEBUSELİK

Gerdaniye makamı ile buselik beşlisinden oluşan bir birleşik makam.

NİTELENDİREBİLMEK

Nitelendirme imkânı veya olasılığı bulunmak.

BRANŞİYOKRANİYUM

Kafatasının solungaçlarla ilgili olan kısmı.

KURTBELİYENİYAPAN

Kırşehir şehrinde, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

DENİZKÖPEĞİGİLLER

Fokgiller.

DENİZKEDİSİGİLLER

Balıklar (Pisces) sınıfının, keski solungaçlılar (Elasmobranchii) alt sınıfının, tüm başlılar (Holocephali) takımından, vücutları uzun, başları basık, göğüs ve karın yüzgeçleri geniş olan türlere sahip bir familya. (Chimaeridae),takımına giren bir familyası. Vücutları uzun, başları basık, göğüs ve karın yüzgeçleri geniş olur. Deniz kedisi (Chimare monstrosa)iyi bilinen türüdür.

CHOLİSTANİKOYUNU

Pakistan'da bulunan, kuyruğu ince-kısa, etçi yapağıcı özellikte, yapağı rengi beyaz, baş ve kulaklar ise siyah veya kahverengi renkte koyun ırkı.

DENİZISIRGANLARI

Salgıladıkları sıvılarla insan derisinde ısırgan etkisi uyandıran, iri medüzleri içine alan sölenterler sınıfı.

KARBOKSİPENİSİLİN

Benzilpenisilinin yan zincirinin alfa-karbonu üzerine amino grubu getirilmesi sonucu oluşan penisilin türevi ilaç.

DENİZİĞNESİGİLLER

Balıklar (Pisces) sınıfının, kemikli balıklar (Teleostei) takımının, geri kemikli omuzlular (Catosteomi) alt takımından, vücutları kemik pullarla örtülü, ağızları boru biçiminde, karın yüzgeçleri olmayan, sıcak denizlerde yaşayan bir türlere sahip familya. Kemikli balıklardan, vücutları kemik pullarla örtülü, ağızları boru biçiminde, karın yüzgeçleri olmayan, sıcak denizlerde yaşayan türlere sahip bir familya.

MEMNUNİYETSİZLİK

Memnun olmama durumu.

DENİZYILANIGİLLER

Sürüngenler (reptilia) sınıfının, pullu sürüngenler (Squamata) takımının, yılanlar (Ophidia) alt takımının, su yılanları (Colubriformia) bölümünün, önde oyuklular (Proteroglypha) grubundan, denizlerde yaşayan, kürek biçiminde yassı bir kuyrukları bulunan, doğurarak çoğalan, büyük boyları Pasifik ve Hint Okyanuslarında bulunan zehirli bir familya.

KIZILDAĞYENİYAPAN

Kırşehir şehrinde, Mucur ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

  -   -   -  

Anlamında Nİ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde Nİ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABLATYA

Uzunluğu 150, genişliği 4-10 kulaç olan, geniş gözlü bir balık ağı türü.

ACEMİ

Bir işin yabancısı olan, eli işe alışmamış, bir işi beceremeyen. Saraya yeni alınmış cariye. İşinde, mesleğinde yeni olan, toy. Bir yere, bir şeye yabancı olan.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

ACIKLI

Acındıracak, acı verecek nitelikte olan, dokunaklı, üzücü, koygun. Acı görmüş, yaslı, kederli.

ACEMLEŞTİRMEK

Acemleşme işini yaptırmak.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ACEMLEŞMEK

Kültür ve medeniyet bakımından İran halkını örnek almak veya etkisi altında kalmak.

AB

Su. Avrupa Birliği'nin kısaltılmış hali.

ABORDA

Bir deniz teknesinin başka bir tekneye, bir iskeleye veya bir rıhtıma yanını vererek yanaşması.

ACILAŞMAK

Tadı bozulmak, acı olmak. Konuşma sert bir durum almak, kırıcılaşmak. Dokunaklı duruma gelmek. Yemlerde genellikle yağ asitlerinin oksidasyonu ve hidroliz sonucu uygun olmayan koku ve tat meydana gelmek.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ACEMBORUSU

Canlı kırmızı renkli çiçek açan, uzun boylu bir tür süs bitkisi (Bignonia radicams).

ACENTELİK

Acentenin yaptığı iş. Acente kuruluşu.

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

ACIKMAK

Yemek yeme gereksinimi duymak.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ACAR

Atılgan. Güçlü ve becerikli, çevik, enerjik. Yeni. Güneybatı Kafkasya'nın Türkiye sınırına yakın bölgesinde yaşayan bir halk, Acara.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük