İçinde NEVRA geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "nevra" olan, toplam 5 tane kelime bulunuyor. İçerisinde nevra bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu nevra ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında nevra olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

NEVRA

Işıklı olma, parlaklık. Çiçek, özellikle beyaz çiçek.

NEVRALJİ

Sinir üzerinde duyulan, genellikle şiddetli ve batıcı ağrı.

MANEVRA

Bir aletin işleyişini düzenleme, yönetme işi veya biçimi. İstenilen amaca ulaşmak için tutulması gereken yol. Geminin bir yere yanaşmak veya bir yerden çıkmak için yaptığı hareket. Hareket, gidiş geliş. Lokomotifin, katar katmak veya katar dağıtmak için ileri geri giderek hattan hatta geçmesi. Tatbikat.

NEVRALJİK

Nevraljiyle ilgili, nevralji türünden olan.

NEVRASTENİ

Baş ağrıları, sindirim güçlükleri vb. fiziksel rahatsızlıklar ve ruhsal görevlerde gevşeme ve bitkinlik biçiminde görülen, sinirsel güçlerin zayıflamasından doğan nevroz, sinir argınlığı.

  -   -   -  

Anlamında NEVRA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde NEVRA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

YOMA

Sabit manevralarda ve gemileri bağlamada kullanılan, üç veya dört kollu halat. Birçok ipin örülmesiyle oluşturulan, balıkçılıkta kullanılan halat.

HAREKAT

Davranışlar, işler. Belli bir amaç gözetilerek bir askeri birliğe yaptırılan manevra, çarpışma, çevirme, kovalama ve benzerleri işler, operasyon.

DONANIM

Bir gemi direğine, bir yelkene veya başka bir parçaya bağlı bulunan halat ve makara vb. manevra araçları. Bir bilgisayarda bulunan fiziksel birimler. Tesisat.

TATBİKAT

Uygulama. Asker birliklerini savaşa hazırlamak amacıyla, arazi üzerinde yapılmış olan geniş ölçüde savaş denemesi, manevra.

MENEVRE

Manevra. Kıldan dokunmuş şalvar. Aldatmaca, düzen, dolap: Mutlaka çevirecek bir menevresi var. Manevra (Kuşu). Fransızca kökenli manauvre: manevra.

TALİMNAME

Savaşta uygulanan türlü manevraları, araç ve gereçlerin nasıl kullanılacağını, her sınıfın görev ve davranışını belirten kuralların toplandığı kitap.

PARKA

Genellikle askerin açık hava eğitimi ve manevra sırasında giydiği soğuğa karşı koruyucu, başlıklı bir tür üstlük. Genellikle gençlerin giydiği başlıklı bir tür üstlük.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük