İçinde NE geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ne" olan, toplam 5593 tane kelime bulunuyor. İçerisinde ne bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu ne ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ne olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

BELİTLENEBİLİRLİK, EFSANELEŞTİRİLMEK, PROFESYONELLEŞMEK, RASYONELLEŞTİRMEK, BEREKETLENEBİLMEK, DENİZİĞNESİGİLLER, ELEKTRONEGATİFLİK, GENELLEŞTİREBİLME, MERHAMETSİZCESİNE, NEŞELENDİREBİLMEK, NETİCELENDİRİLMEK

16 harfli kelimeler

BEYNELMİLELCİLİK, EFSANELEŞTİRİLME, GELENEKLEŞTİRMEK, GELENEKSELLEŞMEK, GENELLEŞTİRİLMEK, MİNERALLEŞTİRİCİ, MİNERALLEŞTİRMEK, PROFESYONELLEŞME, RASYONELLEŞTİRME, SİNEKKAPANGİLLER, TERBİYESİZCESİNE, TUTTURABİLDİĞİNE, AGAMAGLOBULİNEMİ, BEREKETLENEBİLME, BİLİNÇLENEBİLMEK, CENNETKUŞUGİLLER, DEMİNERALİZASYON, DENİZİNEĞİGİLLER, DENİZKESTANELERİ, DESTEKLENEBİLMEK, DİZGİNLENEBİLMEK, EKSTRAPERİTONEAL, ENDİŞELENEBİLMEK, GAMMAGLOBÜLİNEMİ, GONİYODİSGENEZİS, HİPERGLOBULİNEMİ, HİPERGLOBÜLİNEMİ, HİPERGUANİDİNEMİ, HİPERKALSİTONEMİ, HİPOBİLİRUBİNEMİ, Devamını Oku »»

15 harfli kelimeler

ANESTEZİYOLOJİK, EFSANELEŞTİRMEK, GELENEKLEŞTİRME, GELENEKSELLEŞME, GENELLEŞTİRİLME, İNTERKONEKSİYON, KIRAATHANECİLİK, MAKİNELEŞTİRMEK, MİNERALLEŞTİRME, NETİCELENDİRMEK, SİNEMALAŞTIRMAK, TECAHÜLÜARİFANE, UFUNETLENDİRMEK, ARŞİVLENEBİLMEK, BARTONELLİYAZİS, BELGELENEBİLMEK, BESTELENEBİLMEK, BETİMLENEBİLMEK, BİÇİMLENEBİLMEK, BİLGİLENEBİLMEK, BİLİNÇLENEBİLME, BOMBELENEBİLMEK, BÖBÜRLENEBİLMEK, BÖCEKLENEBİLMEK, BÜTÜNLENEBİLMEK, BÜYÜKLENEBİLMEK, CELALLENEBİLMEK, CORYNEBACTERİUM, ÇEKİÇLENEBİLMEK, ÇEKİMLENEBİLMEK, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

ANESTEZİYOLOJİ, BAŞYÖNETMENLİK, BİLİNEMEZCİLİK, CEHENNEMLEŞMEK, DEJENERELEŞMEK, DENEYÜSTÜCÜLÜK, DENİZKESTANESİ, ELEKTRONEGATİF, ESNEKLEŞTİRMEK, GENELLEŞTİRMEK, KUMARHANECİLİK, KÜTÜPHANECİLİK, MAKİNELEŞTİRME, MEYMENETSİZLİK, MUVAZENESİZLİK, NETİCELENDİRME, ÖRNEKLENDİRMEK, PROFESYONELLİK, RASYONELLEŞMEK, SİNEMASEVERLİK, SİNEMATOGRAFİK, UFUNETLENDİRME, ABASSÖĞODENEME, AFİBRİNOJENEMİ, AKONDROGENEZİS, ALEVLENEBİLMEK, ANDROSTENEDİON, ANESTETİZASYON, ANEVRİZMEKTOMİ, ANTİNEOPLASTİK, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

BEYNELMİLELCİ, CEHENNEMLEŞME, ÇİNGENELEŞMEK, DENETİMSİZLİK, DERİNLEMESİNE, DERSHANECİLİK, EDEPSİZCESİNE, GELENEKLEŞMEK, GENELLEŞTİRME, GÖNENDİRİLMEK, GÖRENEKSİZLİK, GÖZENEKSİZLİK, GÜNÜBİRLİĞİNE, KAMYONETÇİLİK, KONVANSİYONEL, MENEKŞEGİLLER, MENEVİŞLENMEK, METANETSİZLİK, MULTİMİLYONER, NEMALANDIRMAK, NEŞELENDİRMEK, NEZAKETSİZLİK, ÖRNEKLENDİRME, RASYONELLEŞME, SİNEMATOGRAFİ, TUĞGENERALLİK, TÜMGENERALLİK, YETENEKSİZLİK, BAŞDENETÇİLİK, GENELGEÇERLİK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

AĞBENEKLİLİK, ALABİLDİĞİNE, ALACAMENEKŞE, AMELİYATHANE, BİLİNEMEZLİK, CENNETLEŞMEK, ÇAYHANECİLİK, ÇİNGENELEŞME, ÇOBANDEĞNEĞİ, DEFNEYAPRAĞI, DENETİMCİLİK, DENEYİMCİLİK, DERNEKLEŞMEK, DERNEKPAZARI, DİVANELEŞMEK, EFSANELEŞMEK, FOTOĞRAFHANE, GELENEKÇİLİK, GELENEKLEŞME, GÖNENDİRİLME, GÖRENEKÇİLİK, GÖZENEKLİLİK, HAZİNEDARLIK, KENEVİRCİLİK, KESTANECİLİK, KIRAATHANECİ, KIRMIZIFENER, KLARNETÇİLİK, KONSOLOSHANE, MAKİNELEŞMEK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ANANESİZLİK, ANNEANNELİK, BALIKNEFESİ, BAŞYÖNETMEN, BENEKLENMEK, BENEKLEŞMEK, BEYNELMİLEL, BİLİNEMEZCİ, BİTİRİMHANE, BÖLÜNEBİLME, BULAŞIKHANE, CANSİPARANE, CEHENNEMLİK, CENNETLEŞME, CENNETMEKAN, CİHANGİRANE, ÇAMAŞIRHANE, ÇENGÜÇEGANE, ÇOBANİĞNESİ, DEFİNECİLİK, DEFNEDİLMEK, DEFNEGİLLER, DEĞNEKÇİLİK, DEĞNEKLEMEK, DEJENERELİK, DENEMECİLİK, DENETLENMEK, DENEYSELLİK, DENİZİĞNESİ, DERİNLİĞİNE, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ABDESTHANE, ANANECİLİK, ANEMOMETRE, ANESTEZİST, BASKLARNET, BEYAZSİNEK, BİRAHANECİ, BİYOENERJİ, CAMBAZHANE, CEBRİNEFİS, ÇALÇENELİK, ÇENEBAZLIK, ÇENELEŞMEK, ÇİNGENELİK, DEFNEDİLME, DEFTERHANE, DELİCESİNE, DENETÇİLİK, DENETİLMEK, DENETİMSİZ, DENETLEMEK, DENEYCİLİK, DENEYİMSİZ, DENEYLEMEK, DERSHANECİ, DOKUMAHANE, DÖNERCİLİK, ENERJİKLİK, ENSTANTANE, FİTNECİLİK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

AKSİYONER, ALTINEKİN, ANEVRİZMA, BAHANESİZ, BALIKHANE, BARUTHANE, BASMAHANE, BATAKHANE, BEKARHANE, BENDEHANE, BIÇKIHANE, BİLİNEMEZ, BİNNETİCE, BÖCEKHANE, BÖYLECENE, BÖYLESİNE, CENNETLİK, CEPHANECİ, ÇALGIHANE, ÇAYHANECİ, ÇEKİÇHANE, ÇELİKHANE, ÇENELEŞME, ÇİFTEHANE, ÇİĞNEMLİK, ÇİĞNENMEK, ÇİĞNETMEK, DEFNETMEK, DENETİLME, DENETİMCİ, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ABANDONE, ABONELİK, ANAMNEZİ, ANANESİZ, ANESTEZİ, ANNEANNE, BABAANNE, BAHANELİ, BESİHANE, BESLENEN, BİRAHANE, BOYAHANE, BOZAHANE, BÖRKENEK, CAHİLANE, CANİYANE, CEHENNEM, CESURANE, CİCİANNE, ÇENEKSİZ, ÇİĞNEMEK, ÇİĞNEMİK, ÇİĞNENİŞ, ÇİĞNENME, ÇİĞNETME, ÇİĞNEYİŞ, ÇİLEHANE, DARPHANE, DEFİNECİ, DEFNETME, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ADİLANE, AĞBENEK, AKİLANE, AMİRANE, AMİYANE, ANANECİ, ANANEVİ, ANEKDOT, ANEROİT, ANNELİK, ARİFANE, BALHANE, BEDENEN, BENEKLİ, BERHANE, BEYYİNE, BİÇENEK, BİLİNEN, BÖLÜNEN, BUZHANE, CEPHANE, ÇALÇENE, ÇAYHANE, ÇENEBAZ, ÇENEKLİ, ÇENESİZ, ÇENETLİ, ÇİĞNEME, ÇİNGENE, DENEMEK, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AKSİNE, ALENEN, AMNEZİ, ANEMİK, ANEMON, AŞHANE, BAHANE, BEÇENE, CANEVİ, CENNET, CİNNET, ÇEDENE, ÇENELİ, ÇİĞNEK, ÇİĞNEM, DEFİNE, DEĞNEK, DENEME, DERNEK, DETONE, DİKİNE, DİNERİ, DİVANE, DÜZİNE, ECNEBİ, ECZANE, EDİRNE, EFSANE, EKENEK, EMANET, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ABONE, ANANE, ANELE, ANEMİ, AYNEN, BENEK, BİNEK, BİNER, ÇENEK, ÇENET, DEFNE, DENEK, DENET, DENEY, DİNEK, DİNEN, DÖNEÇ, DÖNEK, DÖNEL, DÖNEM, DÖNER, ENEME, ESNEK, ETENE, EZİNE, FENER, FİTNE, FONEM, GENEL, GÖNEN, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AKNE, ANNE, BONE, ÇENE, ÇİNE, DANE, DİNE, DONE, ENEK, ENEZ, GENE, GİNE, HANE, İANE, İBNE, İĞNE, İNEÇ, İNEK, KENE, MİNE, NANE, NEBİ, NECE, NECİ, NEFT, NEMA, NEMF, NENE, NEON, NERE, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

NEM, NET, NEV, NEY, ANE, ENE, İNE, NEA, NEB, NEK, NEL, NEN, NEO, NEP, NER, NEŞ, ONE, ÖNE, UNE

2 harfli kelimeler

NE

Bazı kelimelerin anlamları

NE

Türk alfabesinin on yedinci harfinin adı, okunuşu. Hangi. Şaşma veya abartı bildiren bir söz. Her şey. "Sana ne, bana ne" gibi sorularda "ne ilgisi var" anlamına gelen bir söz. Neon elementinin simgesi. Nasıl. Neden. Soru biçiminde şaşma bildiren ünlem. Hangi şey. Birçok şey.

BEREKETLENEBİLMEK

Bereketlenme imkânı veya olasılığı bulunmak.

BELİTLENEBİLİRLİK

Belitlenebilen kuram.

DENİZİĞNESİGİLLER

Balıklar (Pisces) sınıfının, kemikli balıklar (Teleostei) takımının, geri kemikli omuzlular (Catosteomi) alt takımından, vücutları kemik pullarla örtülü, ağızları boru biçiminde, karın yüzgeçleri olmayan, sıcak denizlerde yaşayan bir türlere sahip familya. Kemikli balıklardan, vücutları kemik pullarla örtülü, ağızları boru biçiminde, karın yüzgeçleri olmayan, sıcak denizlerde yaşayan türlere sahip bir familya.

PROFESYONELLEŞMEK

Profesyonel duruma gelmek.

NETİCELENDİRİLMEK

Sonuçlandırılmak.

RASYONELLEŞTİRMEK

Rasyonel duruma getirmek.

NEŞELENDİREBİLMEK

Neşelendirme imkânı veya olasılığı bulunmak.

ELEKTRONEGATİFLİK

Elementlerin, katıldıkları kimyasal bağdaki elektronlara sahip olma eğilimlerinin bağıl ölçüsü. Genel olarak, periyodik sistemin sağ üst kısmında yer alan elementlerin elektronegatiflikleri yüksektir En elektronegatif element olan Florun elektronegatifliği itibari olarak 4,00 kabul edilmiş ve diğer elementlerin elektronegatiflikleri buna göre sıraya dizilmişlerdir.

GELENEKLEŞTİRMEK

Bir şeyi gelenek durumuna getirmek.

MERHAMETSİZCESİNE

Merhametsizce.

GELENEKSELLEŞMEK

Gelenek durumunu almak.

BEYNELMİLELCİLİK

Uluslararasıcılık.

GENELLEŞTİREBİLME

Genelleştirebilmek işi.

EFSANELEŞTİRİLMEK

Efsane niteliği kazandırılmak.

EFSANELEŞTİRİLME

Efsaneleştirilmek işi.

  -   -   -  

Anlamında NE bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde NE geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABORDA

Bir deniz teknesinin başka bir tekneye, bir iskeleye veya bir rıhtıma yanını vererek yanaşması.

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ABİS

Okyanusların güneş ışığının ulaşamadığı derin yerleri.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABANA

Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri.

ABARTICI

Abartıyı huy edinen (kimse), abartmacı, mübalağacı.

ABRAMAK

Fırtınalı havalarda gemiyi ustalıkla yönetmek. Başarmak, bir işi becermek.

ABONELİK

Abone olma durumu. Belirli sayıda abonesi olan.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABRAKADABRA

Eski çağlarda bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılan büyülü söz. Sihirbazların sıkça kullandığı büyü sözü.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

ABARTILMAK

Abartma işine konu olmak.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük