İçinde MİL geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "mil" olan, toplam 305 tane kelime bulunuyor. İçerisinde mil bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu mil ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında mil olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

MİLLİYETPERVERLİK, RESMİLEŞTİREBİLME

16 harfli kelimeler

BEYNELMİLELCİLİK, MİLİTANLAŞTIRMAK, MİLLETLERARASICI, MİLLİYETSEVERLİK, CELALİYEKAMİLOBA, MİLLİLEŞTİRİLMEK, SAMİMİLEŞİVERMEK

15 harfli kelimeler

MİLİTANLAŞTIRMA, MİLLETVEKİLLİĞİ, ACEMİLEŞEBİLMEK, ACEMİLEŞİVERMEK, FORMİLMETİYONİN, MİLLİLEŞTİRİLME, SAMİMİLEŞİVERME, YERGÜNNÜKHAMİLE

14 harfli kelimeler

MİLLETLERARASI, MİLLETSEVERLİK, MİLLİYETPERVER, MİLLİYETSİZLİK, MÜDDEİUMUMİLİK, ACEMİLEŞEBİLME, ACEMİLEŞİVERME, HİPERAMİLAZEMİ, KEMİLÜMİNESANS, MİLLİLEŞTİRMEK, MULTİMİLYARDER, RESMİLEŞTİRMEK

13 harfli kelimeler

BEYNELMİLELCİ, DEĞİRMİLEŞMEK, MİLİTANLAŞMAK, MİLLİYETÇİLİK, MİLLİYETSEVER, MULTİMİLYONER, AMİLODEKSTRİN, ASARCIKCAMİLİ, KUVAYIMİLLİYE, MİLLETBAHÇESİ, MİLLİLEŞTİRME, RESMİLEŞTİRME, SEMİLÜKSASYON, TÜRKMENCAMİLİ

12 harfli kelimeler

DEĞİRMİLEMEK, DEĞİRMİLEŞME, DİSİMİLASYON, MİLİTANLAŞMA, MİLLETVEKİLİ, MİLYARDERLİK, SAMİMİLEŞMEK, SİNEYİMİLLET, AMİLENHİDRAT, MİLİLİTRELİK, MİLİMETRELİK, MİLLENDİRMEK, MİLLETLEŞMEK

11 harfli kelimeler

ACEMİLEŞMEK, ASİMİLASYON, BEYNELMİLEL, DEĞİRMİLEME, KABLELMİLAT, MİLLETSEVER, MİLLİYETSİZ, MİLYARLARCA, MİLYONERLİK, MİLYONLARCA, SAMİMİLEŞME, TEKMİLLEMEK, MİSAKIMİLLİ, AMİLOİDOZİS, AMİLOPEKTİN, BÜYÜKCAMİLİ, CAMİLİMANDA, CAMİLİYAYLA, CİMİLLEŞMEK, ÇEMİLLENMEK, EMİLEBİLMEK, HAMİLTONİAN, KÜÇÜKCAMİLİ, MİLLETLEŞME, MİLLİLEŞMEK, RESMİLEŞMEK, SEMİLUNARİS, YÜRÜKCAMİLİ, ZAFERİMİLLİ

10 harfli kelimeler

ACEMİLEŞME, BAYRAMİLİK, HAMİLİKART, MİLİMETRİK, MİLİMİKRON, MİLİTANLIK, MİLİTARİST, MİLİTARİZM, MİLLİYETÇİ, MÜŞTEMİLAT, MÜTEHAMMİL, REMİLCİLİK, TEKMİLLEME, BADELMİLAT, AMİLNİTRİT, AMİLOLİTİK, AMİLOPLAST, CAMİLİYURT, ÇEMİLLEMEK, DEĞİRMİLİK, EMİLEBİLME, HECİMİLLET, MAMİLLARİS, MAMİLLİTİS, MİLBEMİSİN, MİLLETBAŞI, MİLLİCİLİK, MİLLİLEŞME, MİLLİSARAY, RESMİLEŞME, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

BEHİMİLİK, FAKSİMİLE, HAMİLELİK, HARAMİLİK, KİMİLEYİN, MİLİLİTRE, MİLİMETRE, MİLLENMEK, MİLLETTAŞ, MİLYARDER, MİLYARLIK, MİLYONLUK, SAMİMİLİK, AMİLAZEMİ, AMİLAZÜRİ, AMİLOPSİN, BİSMİLLAH, ÇEMİLEMEK, EMİLGATİL, GÖDEMİLİZ, KAMİLOFİN, MELAMİLİK, MELEMİLLİ, MİLDİRCİN, MİLDİRÇİN, MÜTEKAMİL, RUMİLİNLÜ, VERAPAMİL

8 harfli kelimeler

ACEMİLİK, MİLİGRAM, MİLLENME, MİLLETÇE, MİLLİYET, MİLYONER, YİRMİLİK, AMİLORİT, GAMİLDER, İMİLCİDİ, İPİMİLAH, KAMİLDER, MİLCİMEK, MİLENYUM, MİLİDERE, MİLLEMEG, MİLLEMEK, MİLLİLİK, MİLRİNON, RESMİLİK, SEGMİLEK, SEĞMİLEK, YEMİLLER, ZİMİLACI

7 harfli kelimeler

ASİMİLE, EMİLMEK, FAMİLYA, GEMİLİK, HAMİLEN, MİLDİYU, MİLİBAR, MİLİTAN, REMİLCİ, ÜMMİLİK, AMİLOİD, AMİLOİT, BİZMİLE, CİMİLLE, ÇEMİLLE, ÇEMİLLİ, EMİLCAN, EMİLCEN, EMMİLER, FAMİLYE, FERMİLE, GAMİLDİ, GEMİLTİ, GOMİLAK, İREMİLE, KAMİLEN, MAMİLLA, MEMİLLİ, MİLÇEYH, MİLEMEK, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AMİLAZ, BİSMİL, CEMİLE, EMİLME, HAMİLE, MİLADİ, MİLFÖY, MİLLET, MİLYAR, MİLYON, TAHMİL, TEKMİL, TEŞMİL, AMİLOZ, CAMİLİ, CİMİLE, CİMİLİ, DİMİLA, EMİLİK, EMİLİM, FAMİLE, FEMİLE, FORMİL, GAMİLE, HAMİLİ, HOZMİL, KAMİLE, MAHMİL, MEHMİL, MİLCAN, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

CEMİL, HAMİL, MİLAT, MİLEL, MİLİM, MİLİS, MİLLİ, REMİL, ŞAMİL, AMİLE, BİMİL, CİMİL, ERMİL, HEMİL, HIMİL, İSMİL, KAMİL, MİLAK, MİLAS, MİLEK, MİLEN, MİLET, MİLEZ, MİLİF, MİLİG, MİLİK, MİLİZ, MİLON, MİLOS, MİLYA, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AMİL, MİLA, MİLE

3 harfli kelimeler

MİL

Bazı kelimelerin anlamları

MİL

Selin sürükleyip getirdiği çok küçük taneli çamurlaşmış kum ve toprak karışımı. Karada 1609, denizde 1852 metre olarak kabul edilen bir uzaklık ölçü birimi. Türlü işlerde kullanılmak için yapılmış olan ince ve uzun metal çubuk. Göze sürme çekmeye yarayan, kemik veya fil dişinden yapılmış ince ve uzun araç.

RESMİLEŞTİREBİLME

Resmileştirebilmek işi.

ACEMİLEŞEBİLMEK

Acemileşmesi mümkün olmak veya acemileşme olasılığı bulunmak.

MİLİTANLAŞTIRMA

Militanlaştırmak işi.

FORMİLMETİYONİN

Formil grubu bağlanmış metiyonin olup prokaryotlarda protein üretimi sırasındaki başlangıç aminoasidi.

BEYNELMİLELCİLİK

Uluslararasıcılık.

MİLLİLEŞTİRİLMEK

Milli duruma getirilmek.

MİLLİLEŞTİRİLME

Millileştirilmek işi.

MİLİTANLAŞTIRMAK

Militan durumuna getirmek.

MİLLETVEKİLLİĞİ

Milletvekilinin görevi, mebusluk, parlamenterlik.

MİLLETLERARASICI

Uluslararasıcı.

SAMİMİLEŞİVERMEK

Çabucak samimileşmek.

CELALİYEKAMİLOBA

İstanbul şehrinde, Silivri belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

ACEMİLEŞİVERMEK

Acemi olmamasına karşın acemi gibi davranmak.

MİLLİYETPERVERLİK

Milliyetperver olma durumu, ulusseverlik.

MİLLİYETSEVERLİK

Milliyetçi olma durumu, milliyetini benimseme durumu.

  -   -   -  

Anlamında MİL bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde MİL geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ALACABALIKÇIL

Balıkçılgiller familyasından, uzunluğu 50 santimetre, kül rengi, sazlıklarda yaşayan bir tür kuş (Ardeola ralloides).

ANGSTRÖM

Metrenin on milyarda biri değerine eşit olan ışık dalgalarını ölçme birimi.

ASİMİLE

"Benzeşmek, kendine uydurmak" anlamındaki asimile etmek birleşik fiilinde kullanılan bir söz.

ANELE

Gemilerde türlü işlerde kullanılan bir tür demir halka.

ANANASGİLLER

Bir çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen ve örneği ananas olan bitki familyası.

ASLANGİLLER

Kedi cinsinden olan bütün etoburları içine alan hayvan familyası.

ARAMİCE

Sami dillerinin batı lehçelerini içine alan ve milattan önceki dönemlerde kullanılmış olan ölü bir dil. Bu dille yazılmış olan.

AKÇAAĞAÇGİLLER

İki çeneklilerden, örneği akçaağaç olan bir bitki familyası.

ALGARİNA

Ağır bir şeyi denizden çıkarma veya denize indirme işinde kullanılan büyük vinçli deniz teknesi. Bazı gemilerin baş veya kıç tarafından eğik olarak uzatılmış bulunan makaralı, kısa ve kalın dikme.

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

AKBABAGİLLER

Gündüz yırtıcıları alt takımının, kanatları geniş ve büyük olan, iyi uçan büyük kuşları içine alan bir familyası.

ALEMCİ

Camilerin kubbelerine, minarelerine alem yapan veya takan kimse.

AMBARGO

Bir malın serbest sürümünü engellemek için konulan yasak, engelleyim. Bir ülkenin dış dünyayla ilişkilerini engelleme, engelleyim. Bir kişinin başka kişilerle ilişkilerini engelleme, engelleyim. Bir devletin, gemilerin kendi limanlarından ayrılmasını yasaklama buyruğu, engelleyim.

ALABALIKGİLLER

Omurgalı hayvanlardan, kemikli balıkların bir familyası.

AKINKAYASI

Kaya balığıgiller familyasından derin ve uzaklarda yaşayan ince, uzun bir tür balık.

ACEMİLEŞME

Acemileşmek durumu.

AİLE

Evlilik ve kan bağına dayanan, karı, koca, çocuklar, kardeşler arasındaki ilişkilerin oluşturduğu toplum içindeki en küçük birlik. Eş, karı. Aynı gaye üzerinde anlaşan ve birlikte çalışan kimselerin bütünü. Temel niteliği bir olan dil, hayvan veya bitki topluluğu, familya. Aynı soydan gelen veya aralarında akrabalık ilişkileri bulunan kimselerin tümü. Birlikte oturan hısım ve yakınların tümü.

ARMUZ

Gemilerde güverte ve borda kaplama tahtalarının yan yana gelmeleri sonucu aralarında oluşturdukları çizgi.

ARILAR

Tek tek veya bir topluluk düzeni içinde yaşayan, vücutları, özellikle karınları ve arka ayakları kıllarla örtülü zar kanatlılar familyası.

ANGARYA

Bir kimseye veya bir topluluğa zorla, ücret vermeden yaptırılan iş, yüklenti. Kölelik düzeninde köylünün derebeyine yaptığı zorunlu ücretsiz hizmet. Usandırıcı, bıktırıcı, zorla yapılmış olan iş. Savaş durumundaki bir devletin, kendi sularındaki yabancı bir devletin ticaret gemilerine el koyarak bunlardan yararlanması. Olağanüstü durumlarda veya sıkıyönetimde devletin vatandaşlara ait taşıtlara el koyması. Bir kişiye görevi dışında yaptırılan iş.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük