İçinde ME geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "me" olan, toplam 23544 tane kelime bulunuyor. İçerisinde me bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu me ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında me olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ADEMİMERKEZİYETÇİ, BELİRGİNLEŞTİRMEK, BİÇİMSELLEŞTİRMEK, BİLİMSELLEŞTİRMEK, BİREYSELLEŞTİRMEK, CESARETLENDİRİLME, DENGESİZLEŞTİRMEK, DERECELENDİRİLMEK, DEVLETLEŞTİRİLMEK, EFSANELEŞTİRİLMEK, ELEKTRİKLENDİRMEK, EVRENSELLEŞTİRMEK, GEÇERSİZLEŞTİRMEK, GERÇEKLEŞTİRİLMEK, KARİKATÜRLEŞTİRME, KİREÇSİZLEŞTİRMEK, KOLEKTİFLEŞTİRMEK, MİNYATÜRLEŞTİRMEK, PROFESYONELLEŞMEK, RASYONELLEŞTİRMEK, VAZİFELENDİRİLMEK, TOPLUMMERKEZCİLİK, ACIMASIZLAŞABİLME, AÇGÖZLÜLEŞEBİLMEK, AÇIKLAŞTIRABİLMEK, AĞAÇLANDIRABİLMEK, AĞIRLAŞTIRABİLMEK, AHMAKLAŞTIRABİLME, ALEVLENDİREBİLMEK, ANLAMLANDIRABİLME, Devamını Oku »»

16 harfli kelimeler

ANORMALLEŞTİRMEK, BELİRGİNLEŞTİRME, BELİRLENMEZCİLİK, BİÇİMLENDİRİLMEK, BİÇİMSELLEŞTİRME, BİLİMSELLEŞTİRME, BİREYSELLEŞTİRME, BİYOMETEOROLOJİK, CESARETLENDİRMEK, DEĞERLENDİRİLMEK, DEMOKRATİKLEŞMEK, DENGESİZLEŞTİRME, DERECELENDİRİLME, DEVLETLEŞTİRİLME, EDİLGENLEŞTİRMEK, EFSANELEŞTİRİLME, ELEKTRİKLENDİRME, ELEKTROMETALÜRJİ, ETKİSİZLEŞTİRMEK, EVCİLLEŞTİRİLMEK, EVRENSELLEŞTİRME, GELENEKLEŞTİRMEK, GELENEKSELLEŞMEK, GENELLEŞTİRİLMEK, GERÇEKLEŞTİRİLME, GEREKÇELENDİRMEK, GÖREVLENDİRİLMEK, GÜZELLEŞTİRİLMEK, HARARETLENDİRMEK, HAREKETLENDİRMEK, Devamını Oku »»

15 harfli kelimeler

ACAYİPLEŞTİRMEK, ADEMİMERKEZİYET, AKTÜELLEŞTİRMEK, ALAMETİFARİKALI, AMERİKALILAŞMAK, ANORMALLEŞTİRME, BEDBİNLEŞTİRMEK, BİÇİMLENDİRİLME, BİLİNÇLENDİRMEK, BİYOMETEOROLOJİ, CAZİBELEŞTİRMEK, CESARETLENDİRME, ÇİRKİNLEŞTİRMEK, DEĞERLENDİRİLME, DEMOKRATİKLEŞME, DERECELENDİRMEK, DEVLETLEŞTİRMEK, DİNGİNLEŞTİRMEK, EBEGÜMECİGİLLER, EDİLGENLEŞTİRME, EFSANELEŞTİRMEK, ETKİSİZLEŞTİRME, EVCİLLEŞTİRİLME, FAŞİSTLEŞTİRMEK, FORMÜLLEŞTİRMEK, GELENEKLEŞTİRME, GELENEKSELLEŞME, GENÇLEŞTİRİLMEK, GENELLEŞTİRİLME, GERÇEKLEŞTİRMEK, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

ABİDELEŞTİRMEK, ACAYİPLEŞTİRME, ACELELEŞTİRMEK, AHENKLEŞTİRMEK, AKTİFLEŞTİRMEK, AKTÜELLEŞTİRME, AMERİKALILAŞMA, ANARŞİSTLEŞMEK, BASİTLEŞTİRMEK, BAŞÖĞRETMENLİK, BAŞYÖNETMENLİK, BELGELENDİRMEK, BELİRGİNLEŞMEK, BİÇİMLENDİRMEK, BİÇİMSİZLEŞMEK, BİLGİLENDİRMEK, BİLİNEMEZCİLİK, BİREYLEŞTİRMEK, BİRLEŞTİRİLMEK, BÖLÜMLENDİRMEK, CAZİBELEŞTİRME, CAZİPLEŞTİRMEK, CEHENNEMLEŞMEK, ÇEKİNGENLEŞMEK, ÇEKİRDEKLENMEK, ÇELİKLEŞTİRMEK, ÇEŞİTLENDİRMEK, ÇETİNLEŞTİRMEK, ÇETREFİLLEŞMEK, ÇEVİKLEŞTİRMEK, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

ABİDELEŞTİRME, ACELELEŞTİRME, ACEMLEŞTİRMEK, AHENKLEŞTİRME, AKSELEROMETRE, AKTİFLEŞTİRME, ALAMETİFARİKA, ALEVLENDİRMEK, AMERİKANCILIK, ANARŞİSTLEŞME, ANORMALLEŞMEK, ARABESKLEŞMEK, ATEŞLENDİRMEK, BASİTLEŞTİRME, BASÜBADELMEVT, BAŞDÜMENCİLİK, BELİRGİNLEŞME, BELİRLENMEZCİ, BEREKETLENMEK, BİÇİMLENDİRME, BİLGİLENDİRME, BÖLÜMLENDİRME, CAZİPLEŞTİRME, CEHENNEMLEŞME, CENDERELEŞMEK, CERAHATLENMEK, CESARETLENMEK, ÇEKİRDEKLENME, ÇERÇEVELENMEK, ÇERÇEVELETMEK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ACAYİPLEŞMEK, ACEMLEŞTİRME, ADİLEŞTİRMEK, AKTÜELLEŞMEK, ALACAMENEKŞE, ALEVLENDİRME, AMELİYATHANE, AMERİKANVARİ, ANORMALLEŞME, ARABESKLEŞME, ARİTMETİKSEL, ASRİLEŞTİRME, ATEŞLENDİRME, BEDBİNLEŞMEK, BEKLENMEZLİK, BENCİLLEŞMEK, BENZEŞMEZLİK, BEREKETLENME, BEZGİNLEŞMEK, BİLİNÇLENMEK, BİLİNEMEZLİK, BİLMEZLENMEK, BİRLEŞTİRMEK, BUHURUMERYEM, BÜLBÜLLEŞMEK, BÜYÜKÇEKMECE, CAZİBELEŞMEK, CEMAATLEŞMEK, CENDERELEŞME, CENNETLEŞMEK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ABİDELEŞMEK, ACAYİPLEŞME, ACEMİLEŞMEK, ADİLEŞTİRME, AFFETTİRMEK, AKSETTİRMEK, AKTİFLEŞMEK, AKTÜELLEŞME, ALENİLEŞMEK, ALKALİMETRE, AMERİKANİST, AMERİKANİZM, ASABİLEŞMEK, ASTEĞMENLİK, AVARELEŞMEK, AZMETTİRMEK, BADİKLEŞMEK, BARİZLEŞMEK, BASİTLEŞMEK, BAŞÖĞRETMEN, BAŞYÖNETMEN, BEBEKLEŞMEK, BECELLEŞMEK, BEDBİNLEŞME, BEDİİLEŞMEK, BEDİRLENMEK, BEĞENDİRMEK, BEĞENMEZLİK, BEKLENİLMEK, BEKLENMEDİK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ABİDELEŞME, ACEMİLEŞME, ACEMLEŞMEK, ADDEDİLMEK, ADEMELMASI, AFFEDİLMEK, AFFETTİRME, AFFEYLEMEK, AHİTLEŞMEK, AKDEDİLMEK, AKROMEGALİ, AKSETTİRME, AKSİLENMEK, AKSİLEŞMEK, AKTİFLEŞME, ALAMERİKAN, ALENİLEŞME, ALEVLENMEK, AMELİYATLI, AMERİKANCA, AMPERMETRE, ANEMOMETRE, APSELEŞMEK, ARŞİVLEMEK, ASİDİMETRE, ASRİLEŞMEK, AŞIRAMENTO, ATEŞLENMEK, ATEŞLETMEK, AZLEDİLMEK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ACEMLEŞME, ADDEDİLME, ADİLEŞMEK, AFFEDİLME, AFFEYLEME, AHİTLEŞME, AKÇAKESME, AKÇÖPLEME, AKDEDİLME, AKSİLENME, AKSİLEŞME, AKSÜLAMEL, ALEVLENME, ALLAMELİK, ALTİMETRE, AMENAJMAN, AMERİKALI, AMERİKYUM, APRELEMEK, APSELEŞME, AREOMETRE, ARITIMEVİ, ARİTMETİK, ARŞİVLEME, ASİLEŞMEK, ASİMETRİK, ASRİLEŞME, ATEŞLEMEK, ATEŞLENME, ATEŞLETME, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ADDETMEK, ADİLEŞME, AFFETMEK, AHDETMEK, AHİTNAME, AHZETMEK, AKDETMEK, AKSETMEK, AMANNAME, AMELELİK, AMELİYAT, AMERİKAN, APRELEME, ASİLEŞME, ASİMETRİ, ASTEĞMEN, ATEŞLEME, ATFETMEK, AZAMETLİ, AZLETMEK, AZMETMEK, BAHSETME, BAKIMEVİ, BALYEMEZ, BASIMEVİ, BAŞYEMEK, BECERMEK, BEĞENMEK, BEKİNMEK, BEKİTMEK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ADDETME, AFFETME, AHDETME, AHMETLİ, AHZETME, AKDETME, AKSETME, AMELİYE, AMERİKA, AMETİST, AŞERMEK, ATFETME, AZLETME, AZMETME, BAHNAME, BECERME, BEĞENME, BEKİNME, BEKİTME, BEKLEME, BELEMEK, BELENME, BELERME, BELETME, BELİRME, BELLEME, BENZEME, BERKİME, BERTMEK, BESLEME, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AKAMET, ALAMET, ALLAME, AMENNA, AMENTÜ, AMETAL, AŞERME, AZAMET, AZİMET, BARMEN, BEHİME, BELEME, BERTME, BEZEME, BEZMEK, BİÇMEK, BİLEME, BİLMEK, BİNMEK, BİTMEK, BÖLMEÇ, BÖLMEK, BÖRTME, BÜĞEME, BÜKMEK, BÜRÜME, BÜYÜME, BÜZMEK, CEMEVİ, CEREME, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

AMELE, ANİME, BEŞME, BEZME, BİÇME, BİLME, BİNME, BİTME, BÖLME, BÜKME, BÜZME, ÇEKME, ÇELME, ÇEMEN, ÇEŞME, ÇİMEK, ÇİMEN, ÇİTME, ÇİZME, ÇÖKME, ÇÖMEZ, ÇÖZME, DEĞME, DELME, DEMEÇ, DEMET, DENME, DERME, DEŞME, DİKME, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AMEL, AMME, DEME, EĞME, EKME, EMEÇ, EMEK, EMEL, EMEN, EMET, EMME, ERME, ESME, EZME, FÜME, GÜME, İÇME, İLME, İNME, İTME, İVME, KAME, KEME, KÜME, LAME, LİME, MEAL, MEME, MENİ, MENÜ, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

MEÇ, MEN, MET, MEY, EME, İME, MEC, MEF, MEH, MEK, MEL, MER, MEŞ, MEV, MEZ

2 harfli kelimeler

ME

Bazı kelimelerin anlamları

ME

Türk alfabesinin on altıncı harfinin adı, okunuşu. Koyun, kuzu vb. hayvanların çıkardığı ses.

DEVLETLEŞTİRİLMEK

Kamulaştırılmak.

BELİRGİNLEŞTİRMEK

Belirgin duruma getirmek.

BİÇİMSELLEŞTİRMEK

Biçimsel duruma getirmek. Bir kuramı biçimsel bir kurama dönüştürmek.

EFSANELEŞTİRİLMEK

Efsane niteliği kazandırılmak.

EVRENSELLEŞTİRMEK

Evrensel duruma getirmek.

GEÇERSİZLEŞTİRMEK

Geçersiz duruma getirmek.

ELEKTRİKLENDİRMEK

Bir yere elektrik sağlamak. Sinirli ve gergin bir duruma yol açmak.

BİREYSELLEŞTİRMEK

Bir şeyi ayrı olarak, bireysel olarak göz önüne almak.

BİLİMSELLEŞTİRMEK

Bilimin metotlarına uygun duruma getirmek.

ADEMİMERKEZİYETÇİ

Yerinden yönetimci.

GERÇEKLEŞTİRİLMEK

Gerçek duruma getirilmek.

CESARETLENDİRİLME

Cesaretlendirilmek işi, yüreklendirilme.

DERECELENDİRİLMEK

Derecelendirme işi yapılmak.

DENGESİZLEŞTİRMEK

Dengesiz duruma getirmek.

KARİKATÜRLEŞTİRME

Karikatürleştirmek işi.

  -   -   -  

Anlamında ME bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ME geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ACARLAŞMAK

Acar duruma gelmek.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

ACAYİPLEŞTİRME

Acayipleştirmek işi.

ACAYİPLEŞMEK

Başkalaşmak, yadırganacak bir duruma gelmek.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABRAMAK

Fırtınalı havalarda gemiyi ustalıkla yönetmek. Başarmak, bir işi becermek.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABARTI

Bir şeyi, bir olayı olduğundan büyük veya çok gösterme, mübalağa.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABASIZ

Aba giymemiş olan.

ACABA

Şüphe, kuşku. (a'caba:) Merak, kararsızlık veya kuşku anlatan bir söz, acep.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ACAYİPLEŞME

Acayipleşmek durumu.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABLİ

Yatay serenlerin ucuna bağlı bulunan ve bunları sağa, sola veya ortaya çevirmek için yararlanılan halat veya palanga.

ABULLABUT

Kaba saba ve anlayışsız (kimse). Biçimsiz ve kötü giyinen, giyimine özen göstermeyen (kimse).

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük