İçinde MARH geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "marh" olan, toplam 10 tane kelime bulunuyor. İçerisinde marh bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu marh ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında marh olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

MARH

Çam çırası.

KUMARHANE

Kumar oynanan yer, bitirim yeri, bitirimhane.

MARHAMAT

Merhamet.

TIMARHANELİK

Tımarhaneye kapatılmasını gerektirecek kadar akıl hastası olan.

MARHA

Döşemelere ve tavanlara atılan büyük ağaçlar.

TIMARHANE

Akıl hastanesi.

KUMARHANECİ

Kumarhane işleten kimse.

MARHABAŞI

Gevrek, siyah üzüm.

KUMARHANECİLİK

Kumarhanecinin yaptığı iş.

MARHAMA

Erkek ceketi. Cübbe. Hırka. Köy kadınlarının başlarına örttükleri havludan örtü. Yüz ve hamam havlusu. İpekli, ya da keten, işlemeli mendil. Peçete. Havlu. Mendil. Kadınların başlarına örttüğü havlu örtü.

  -   -   -  

Anlamında MARH bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde MARH geçen kelimeler listesi verilmiştir.

BİTİRİMHANE

Kumarhane.

DÜKKAN

Esnafın perakende satış yaptığı, küçük zanaat sahiplerinin çalıştıkları yer, işyeri. Esnafın perakende satış yaptığı, küçük zanaat sahiplerinin çalıştıkları yer. Görevli olarak çalışılan yer, iş yeri. Kumarhane. (Doğaçlama ve Ortaoyunu). Doğaçlamaya dayanan Türk tiyatrosu argosunda tiyatro yapısı. Ortaoyunu'nda iş yerini belirten, yalnızca iki alçak kanadı bulunan 1 arşınlık (yaklaşık 68-70 cm.) bir peyke. Önünde arkalıksız bir alçak iskemle durur. Orta Oyunu'nda iş yerini belirten, yalnızca iki alçak duvarı bulunan basık kulübe. Bu, kimi kez bir tek alçak iskemle ile de belirtilebilirdi. Tiyatro yapısı.

KRUPİYE

Bir kumarhanede veya oyun oynanan bir yerde oyunu yöneten kimse.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük