İçinde MARH geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "marh" olan, toplam 10 tane kelime bulunuyor. İçerisinde marh bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu marh ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında marh olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

MARH

Çam çırası.

MARHAMA

Erkek ceketi. Cübbe. Hırka. Köy kadınlarının başlarına örttükleri havludan örtü. Yüz ve hamam havlusu. İpekli, ya da keten, işlemeli mendil. Peçete. Havlu. Mendil. Kadınların başlarına örttüğü havlu örtü.

MARHABAŞI

Gevrek, siyah üzüm.

KUMARHANE

Kumar oynanan yer, bitirim yeri, bitirimhane.

TIMARHANELİK

Tımarhaneye kapatılmasını gerektirecek kadar akıl hastası olan.

MARHAMAT

Merhamet.

KUMARHANECİ

Kumarhane işleten kimse.

KUMARHANECİLİK

Kumarhanecinin yaptığı iş.

TIMARHANE

Akıl hastanesi.

MARHA

Döşemelere ve tavanlara atılan büyük ağaçlar.

  -   -   -  

Anlamında MARH bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde MARH geçen kelimeler listesi verilmiştir.

BİTİRİMHANE

Kumarhane.

KRUPİYE

Bir kumarhanede veya oyun oynanan bir yerde oyunu yöneten kimse.

DÜKKAN

Esnafın perakende satış yaptığı, küçük zanaat sahiplerinin çalıştıkları yer, işyeri. Esnafın perakende satış yaptığı, küçük zanaat sahiplerinin çalıştıkları yer. Görevli olarak çalışılan yer, iş yeri. Kumarhane. (Doğaçlama ve Ortaoyunu). Doğaçlamaya dayanan Türk tiyatrosu argosunda tiyatro yapısı. Ortaoyunu'nda iş yerini belirten, yalnızca iki alçak kanadı bulunan 1 arşınlık (yaklaşık 68-70 cm.) bir peyke. Önünde arkalıksız bir alçak iskemle durur. Orta Oyunu'nda iş yerini belirten, yalnızca iki alçak duvarı bulunan basık kulübe. Bu, kimi kez bir tek alçak iskemle ile de belirtilebilirdi. Tiyatro yapısı.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük