İçinde MIZ geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "mız" olan, toplam 148 tane kelime bulunuyor. İçerisinde mız bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu mız ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında mız olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

KIRMIZILAŞTIRMAK

15 harfli kelimeler

KIRMIZILAŞTIRMA

13 harfli kelimeler

KIRMIZILAHANA, KIRMIZIMTIRAK, KIRMIZILAŞMAK, PARAKIRMIZISI

12 harfli kelimeler

KIRMIZIBİBER, KIRMIZIÇİZGİ, KIRMIZIFENER, KIRMIZILAŞMA, MIZMIZLANMAK, BUNDALIĞIMIZ, KIRMIZBÖCEĞİ, KIRMIZIÇÜRÜK, KIRMIZILEYİN, KIRMIZIMAMYE, KÖKKIRMIZISI, MIZMIZLAŞMAK

11 harfli kelimeler

KIRMIZITURP, MADENKIRMIZ, MIZIKLANMAK, MIZILDANMAK, MIZIRDANMAK, MIZMIZLANMA, CIMIZLANMAK, MIZIKACILIK, MIZIRGANMAK, MIZIRKANMAK, MIZMIZLAŞMA, SAÇIKIRMIZI

10 harfli kelimeler

IMIZGANMAK, KIPKIRMIZI, KIRMIZIMSI, MIZIKÇILIK, MIZIKLANMA, MIZILDANMA, MIZIRDANMA, CAMIZAĞILI, GARIZIMIZA, IMIZLANMAK, KANKIRMIZI, KIRMIZIDAM, KIRMIZILAR, KIRMIZILIK, KIRMIZITAŞ, MIZIHÇILIH, MIZIKLAMAK, MIZILANMAK, MIZILDAMAĞ, MIZILDAMAK, MIZILLAMAK, MIZIRDAMAK

9 harfli kelimeler

IMIZGANMA, MIZMIZLIK, MIZRAKSIZ, ÇALMIZZIK, IMIZGAMAG, IMIZGAMAK, IMIZIKMAK, IMIZKAMAK, KIRMIZILI, MIZGANMAK, MIZĞANMAK, MIZIGAMAK, MIZILAMAK, MIZIRAMAK, MIZKANMAK, MIZRAKLIK, MIZRANMAK, MIZRANNİL

8 harfli kelimeler

DAMIZLIK, MIZIKACI, MIZIKALI, MIZMIZCA, MIZRAKLI, MIZRAKSI, MIZRAPLI, AMIZİKLİ, IMIZGAMA, MIZGAMAK, MIZGANMA, MIZGIDAR, MIZGIMAK, MIZIKMAK, MIZIRGAT, MIZKAMAK, MIZKIDIR, MIZLAMAK, MIZMIRIK, SIMIZMAK, TALTAMIZ, VARDİMIZ

7 harfli kelimeler

KIRMIZI, MIZIKÇI, MIZIMAK, GIRMIZI, GIRMIZU, IRMIZAN, MIZEFER, MIZGIRT, MIZIHÇİ, MIZIKLI, MIZIRAH, MIZIRIK, MIZIRTI, MIZKIRT, YIMIZIK

6 harfli kelimeler

KIRMIZ, MIZIKA, MIZIMA, MIZMIZ, MIZRAK, MIZRAP, HAMIZA, MAMIZA, MIZDUR, MIZGAP, MIZGIÇ, MIZGIR, MIZKIÇ, MIZKIR, MIZMAK, MIZMIK, MIZMIR, MIZRAH

5 harfli kelimeler

CAMIZ, HAMIZ, KIMIZ, CIMIZ, GIMIZ, HIMIZ, MIZDI, MIZGA, MIZGI, MIZĞİ, MIZIK, MIZİK, MIZLI, MIZRA, NAMIZ, TIMIZ, YAMIZ

4 harfli kelimeler

IMIZ, MIZA, MIZI, MIZK, OMIZ

3 harfli kelimeler

MIZ

Bazı kelimelerin anlamları

MIZ

Kavga.

KIRMIZIÇÜRÜK

Mantarlarca yıkımlanan çam türlerinde oluşan kırmızı görüntülü ağaç hastalığı.

MIZMIZLANMAK

Mızmızca davranışlarda bulunmak, mızmızlık etmek.

KIRMIZBÖCEĞİ

Kabuklu böcekler familyasından olup, kaynanadili üzerinde gelişen ve çeşitli bilim dallarında kullandığımız çok yararlı bir boya yapımında kullanılan Meksika kökenli böcek.

KIRMIZILEYİN

Kırmızımsı.

KIRMIZILAŞMA

Kırmızılaşmak işi.

KIRMIZILAŞTIRMA

Kırmızılaştırmak işi.

KIRMIZIMTIRAK

Kırmızımsı.

KIRMIZILAŞTIRMAK

Kırmızılaşma işini yaptırmak.

KIRMIZILAHANA

Rengi kırmızı olan bir tür lahana.

KIRMIZIFENER

Genelev.

PARAKIRMIZISI

p-nitroanilinden elde edilen anilin kırmızısı bir boya.

BUNDALIĞIMIZ

Burada bulunduğumuz.

KIRMIZILAŞMAK

Kırmızı bir renk almak, kızarmak.

KIRMIZIBİBER

Patlıcangillerden bir tür biber (Capsicum annuum). Bu bitkinin olgunlaştığında kızarıp yakıcı bir acılık kazanan, kurutulup dövülerek yemeklerde baharat olarak kullanılan tozu, Türk biberi.

KIRMIZIÇİZGİ

Özellikle çam türü ağaçlarda görülen, uygunsuz koşullarda kurutulan ağacın çatlayan göze zarından giren mantarların yaptığı bir hastalık türü.

  -   -   -  

Anlamında MIZ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde MIZ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AHUDUDU

Gülgillerden, böğürtleni andıran, çalı görünümünde, dikenli bir bitki (Rubus idaeus). Bu bitkinin duta benzeyen, kırmızı renkli, sulu ve kokulu yemişi, ağaç çileği, frambuaz.

AŞK

Aşk hakkında çok fazla tanımlama yapılmıştır. Burada hepsinden bahsedersek, sayfalar dolusu metinler yazmamız gerekir. O yüzden, bu sayfada, diğer sayfalardaki tanımlamalardan farklı olarak, sadece aşk ve aşka benzer kelimelerin tanımını vererek, esas anlamını size bırakıyoruz.

BANDOCU

Bandoda görevi olan kimse, mızıkacı.

ARMONİKA

Yan yana sıralanmış deliklerden her biri üflendiğinde ayrı notada sesler çıkaran küçük ağız çalgısı, mızıka, armonik. Akordiyon.

ALLAMAK

Kırmızı duruma getirmek.

BAKLAN

Anguda benzeyen kırmızı renkli bir tür yaban kazı (Otis tarda). Denizli iline bağlı ilçelerden biri.

ASİT

Turnusolün mavi rengini kırmızıya çevirmek özelliğinde olan ve birleşimindeki hidrojenin yerine maden alarak tuz oluşturan hidrojenli birleşik, hamız.

BAKAM

Baklagillerden, odunundan kırmızı boya çıkarılan bir ağaç (Haematoxylon campechianum).

BARBUNYA

Barbunyagillerden, kırmızı pullu, beyaz etli, kemikli bir balık, barbun (Mullus barbahıs). Taneleri yuvarlak, oval veya yassı, kırmızı benekli, bir tür fasulye.

AYNABAKAR

Büyük, yumurtamsı, kırmızımsı mavi renkli bir tür erik.

BAĞLAMA

Bağlamak işi. Yapılarda duvarları birbirine bağlayan kiriş, putrel vb. Üç çift telli olan ve mızrapla çalınan bir saz. Ulama.

ALEV

Yanan maddelerin veya gazların türlü biçimlerdeki ışıklı uzantısı, yalım, yalaz, alaz, şule. Kıvılcım. Aşk ateşi. Sıcaklık. Mızrak uçlarına takılan küçük bayrak, flama.

ACEMBORUSU

Canlı kırmızı renkli çiçek açan, uzun boylu bir tür süs bitkisi (Bignonia radicams).

ASLANKULAĞI

Bir sap üzerinde dizili sarı veya kırmızı çiçekli otsu bir bitki.

BARATA

Bilim doktorları ile kardinallerin giydikleri dört köşe külah veya başlık. Osmanlı sarayında genellikle bostancıların, baltacı ve kapıcıların giydikleri, kırmızı çuhadan yapılmış, ucu kıvrık, uzunca başlık.

AYGIR

Damızlık erkek at.

BALÇİÇEĞİ

Almaşık yapraklı, kırmızı veya kırmızıya çalan sarı renkli çiçekli ağaççık.

AL

Kanın rengi, kızıl, kırmızı. Dorunun açığı, kızıla çalan at donu. Aldatma, düzen, tuzak, hile. Yüze sürülen pembe düzgün, allık. Bu renkte olan (at). Alüminyum elementinin simgesi. Bu renkte olan.

BEGONVİL

Akdeniz bölgesinde yaygın olan, beyaz, kırmızı, pembe, turuncu renklerde çiçekleri olan bir bitki.

BANDO

Türlü üflemeli ve vurgulu çalgılardan oluşan ve genel olarak geçit törenlerinde kullanılan mızıkacılar topluluğu veya takımı, mızıka. Takım, topluluk.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük