İçinde MISIRLI geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "mısırlı" olan, toplam 2 tane kelime bulunuyor. İçerisinde mısırlı bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu mısırlı ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında mısırlı olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

MISIRLI

Mısır halkından olan kimse.

MISIRLIK

Geniş mısır tarlaları bulunan yer.

  -   -   -  

Anlamında MISIRLI bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde MISIRLI geçen kelimeler listesi verilmiştir.

SFENKS

Yunan mitolojisinde, geçen yolculara birtakım bilmeceler sorarak bilemeyenleri yuttuğuna inanılan efsanevi yaratık. Mısır'da eski Mısırlılar çağından kalma kadın başlı, aslan vücutlu heykel.

DACHSHUNDKÖPEĞİ

Almanya'dan köken alan, geçmişinin 5000 yıl kadar önceye Mısırlı Teckel ırkına dayandığı düşünülen, uzun vücudu ve kısa bacaklarıyla dikkat çeken, rengi koyu kızıl veya kahverengi-siyah, boynu uzun ve kaslı, göğsü geniş, göğüs kemiği çıkıntılı, karnı içe doğru gergin, kuyruğu uzun ve sırtla aynı hizada taşınan, canlı ve sevecen aynı zamanda neşeli, meraklı ve zeki, havlamayı seven ve kendinden beklenmeyecek kadar yüksek ses çıkaran, tavşan ve özellikle porsuk avlamak amacıyla kullanılmış, bekçilik ve avcılık özellikleri gelişmiş köpek ırkı, sosis köpek.

PAPİRÜS

Papirüsgillerden, Nil kıyılarında yetişen, sürüngen, çıplak saplı, otsu bir bitki (Cyperus papirus). Eski Mısırlıların bu bitkinin saplarından yaptıkları kâğıt.

MISIRLİ

Mısırlı.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük