İçinde MI geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "" olan, toplam 1266 tane kelime bulunuyor. İçerisinde mı bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu mı ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında mı olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

DOKUZALTMIŞBEŞLİK, KARAMIKKARACAÖREN

16 harfli kelimeler

YEDİALTMIŞBEŞLİK, DEMİRMIKNATISLIK, DEMİRMIKNATISSAL, DİZİLMIKNATISLIK, DURUKMIKNATISLIK, IŞIMISILIŞILDAMA, IŞIMIŞILIŞILDAMA, KIRMIZILAŞTIRMAK, KIVILMIKNATISLIK

15 harfli kelimeler

ELEKTROMIKNATIS, AKIMMIKNATISLIK, HANIMINÇİFTLİĞİ, KIMILDATABİLMEK, KIMILDAYABİLMEK, KIRMIZILAŞTIRMA, MIRILDANABİLMEK, YUKARISARIKAMIŞ

14 harfli kelimeler

ALIŞILMAMIŞLIK, KALIPLAŞMIŞLIK, KULLANILMIŞLIK, MIKNATISLANMAK, DABANMISIRDANI, KARGASARMISAĞI, KIMILDATABİLME, KIMILDAYABİLME, MIRILDANABİLME, SELAMINELEYKÜM, YABANSAMIRSAĞI

13 harfli kelimeler

DUYULMAMIŞLIK, KIRMIZILAHANA, KIRMIZIMTIRAK, MIKNATISLAMAK, MIKNATISLANMA, ALTMIŞDÖRTLÜK, BİTMİYEYAZMIŞ, ÇORAKMITIRLAR, GEDİKSATILMIŞ, IMIRSIKLANMAK, IŞIMIŞILDANIM, KIMILTISIZLIK, KIRMIZILAŞMAK, MICIRIKLANMAK, MIĞIRIKARMUDU, MIHLAYABİLMEK, MIKNATISÖLÇER, MIRLAMATLAMAK, OYNADIRLAIMIŞ, PARAKIRMIZISI, YUKARIKALAMIŞ, YUKARIKAMIŞLI

12 harfli kelimeler

ALIŞILMIŞLIK, KIRMIZIBİBER, KIRMIZIÇİZGİ, KIRMIZIFENER, KIRMIZILAŞMA, MIKNATISİYET, MIKNATISLAMA, MINCIKLANMAK, MIZMIZLANMAK, TIRMIKLANMAK, YIRTILMIŞLIK, AŞAĞIKALAMIŞ, AŞAĞIKAMIŞLI, BUNDALIĞIMIZ, ÇARMIKLANMAK, ÇILDIRLANMIŞ, DIRTMIKLAMAK, IMIRGILANMAK, KAMINAZLAMAK, KARBONLANMIŞ, KIRMIZBÖCEĞİ, KIRMIZIÇÜRÜK, KIRMIZILEYİN, KIRMIZIMAMYE, KISMIKLANMAK, KITMIRLANMAK, KÖKKIRMIZISI, KURŞUNÇALIMI, KÜMEYAYILIMI, MICCIRDATMAK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ALIŞILMAMIŞ, ASILMIŞADAM, KALIPLAŞMIŞ, KELAMIKİBAR, KIMILDANMAK, KIMILDATMAK, KIRMIZITURP, KULLANILMIŞ, MADENKIRMIZ, MIHSIÇTILIK, MIKNATISLIK, MINCIKLAMAK, MINCIKLANMA, MIRILDANMAK, MIYMINTILIK, MIZIKLANMAK, MIZILDANMAK, MIZIRDANMAK, MIZMIZLANMA, TANINMIŞLIK, TIRMIKLAMAK, TIRMIKLANMA, YAŞANMIŞLIK, MISIRTAVUĞU, BAFTATAKIMI, BAKIPBAMINĞ, CIMIZLANMAK, ÇAKIRCIMMIT, ÇAMURHAMAMI, ÇARMIKLAMAK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ALTMIŞINCI, BAKIMINDAN, DAMITILMAK, DUYULMAMIŞ, IMIZGANMAK, KAMIŞKULAK, KIMILDAMAK, KIMILDANMA, KIPKIRMIZI, KIRMIZIMSI, KIZAMIKÇIK, MIKNATISLI, MINCIKLAMA, MIRILDAMAK, MIRILDANIŞ, MIRILDANMA, MIŞILDAMAK, MIZIKÇILIK, MIZIKLANMA, MIZILDANMA, MIZIRDANMA, TIRMIKLAMA, ALTMIŞALTI, AYAKTAKIMI, DAMITIMEVİ, ALANSALIMI, ALIŞMIŞLIK, ALTMIŞARLI, ARINMIŞLIK, AŞAĞIKAMIŞ, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ALIŞILMIŞ, ALTMIŞLIK, DAMITILMA, IMIZGANMA, KIMILDAMA, KIZAMIKLI, MIHLANMAK, MIHLAYICI, MIKNATISİ, MIRILDAMA, MIŞILDAMA, MIZMIZLIK, MIZRAKSIZ, SARIKAMIŞ, TAMAMIYLA, YIRTILMIŞ, DOMUZDAMI, NAMIDİĞER, ADAMIKSIZ, ARITMISIZ, ARPARMIDI, ASLANDAMI, ATMIŞYEDİ, AZILANMIŞ, BALIMIŞIK, BAYIRDAMI, BICIMICIG, CELALDAMI, CIMIRTLAK, ÇALMIZZIK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ALTMIŞAR, DAMITICI, DAMITMAK, DAMIZLIK, KAMIŞÇIK, KAMIŞLIK, KARKAMIŞ, KIYMIKLI, MIGIRLIK, MIHLAMAK, MIHLANMA, MIHSIÇTI, MIKNATIS, MINCIRIK, MIRLAMAK, MIRMIRIK, MISIRLIK, MIYMINTI, MIZIKACI, MIZIKALI, MIZMIZCA, MIZRAKLI, MIZRAKSI, MIZRAPLI, PARMICAN, TANINMIŞ, ACAMILIK, ACIMIKLI, ADAMIKLI, ADAMILIK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

DAMITIK, DAMITMA, DIMIŞKİ, DOLAMIK, KAMIŞLI, KAMIŞSI, KAZIMIK, KIMILTI, KIRMIZI, KIZAMIK, MIHLAMA, MINTIKA, MIRILTI, MIRLAMA, MISIRCI, MISIRLI, MISKALA, MIZIKÇI, MIZIMAK, OLMAMIŞ, ACHAMIR, AÇILMIŞ, ADAMIÇA, AHŞAMIN, AKYAMIR, ALIŞMIŞ, ALİDAMI, ANILMIŞ, ARINMIŞ, ATADAMI, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ACIMIK, ALTMIŞ, CIRMIK, ÇARMIH, KARMIK, KIRMIZ, KISMIK, KIYMIK, MIKLEP, MIRNAV, MISDAK, MISKAL, MISMIL, MIŞMIŞ, MIZIKA, MIZIMA, MIZMIZ, MIZRAK, MIZRAP, TIRMIK, YASMIK, ACAMIK, ACIMIĞ, ACIMIH, ACİMIK, ADAMIK, ADAMIŞ, ALAMIK, AMIDIN, AŞDAMI, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ATMIK, CAMIZ, HAMIZ, HIMIŞ, KAMIŞ, KIMIL, KIMIZ, MICIR, MIGRİ, MIHLI, MIRRA, MISIR, MISRA, ACAMI, AHMIN, AKMIK, AKMIN, AMICA, AMIKE, AMIŞK, ATMIŞ, CAMIS, CAMIŞ, CIMIK, CIMIT, CIMIZ, ÇATMI, ÇIMIK, GAMIR, GAMIŞ, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AMIH, AMIJ, AMIK, AMIŞ, AMIT, AMMI, CAMI, GIMI, GİMI, HAMI, HUMI, IMIK, IMIZ, MAMI, MIÇI, MIGA, MIĞI, MIHO, MILÇ, MILI, MILK, MINI, MIRA, MIRI, MISA, MIYI, MIZA, MIZI, MIZK, OMIZ, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

MIH, MIC, MIF, MIĞ, MIK, MIN, MIR, MIZ

2 harfli kelimeler

MI

Bazı kelimelerin anlamları

MI

Mı. İşaret zamiri bu.

DİZİLMIKNATISLIK

Özdeciksel mıknatıs kolcuklarının, bir yöne doğru dizilmeye çalışmalarından doğan mıknatıslık.

KIRMIZILAŞTIRMAK

Kırmızılaşma işini yaptırmak.

KIMILDATABİLMEK

Kımıldatma imkânı veya olasılığı bulunmak.

YEDİALTMIŞBEŞLİK

Namlusu 7,65 milimetre çapında olan bir tabanca türü.

ELEKTROMIKNATIS

İçinde manyetik akıyı toplayıp arttırıcı bir yumuşak demir bulunan, bobin veya bobinlere doğru akım geçirilerek elde edilen mıknatıs.

DEMİRMIKNATISLIK

Demir parçası içinde, öğecik mıknatıs kolcuklarının eş yönü almasından oluşup, dış alan kalkınca da kalabilen mıknatıslık.

DOKUZALTMIŞBEŞLİK

Namlusu 9,65 milimetre çapında olan bir tabanca türü.

IŞIMIŞILIŞILDAMA

Kimi minerallerin, beta ve gama ışınları ile ışınlandıktan sonra ışığa tutulunca gösterdikleri ışıldama.

AKIMMIKNATISLIK

Elektrik akımlarının mıknatıssal özelliklerini ve uygulamalarını inceleyen doğabilim dalı.

HANIMINÇİFTLİĞİ

Malatya kenti, merkez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

DURUKMIKNATISLIK

Zamanla değişmeyen mıknatıssal alanları inceleme.

DEMİRMIKNATISSAL

Demir gibi, yeğni mıknatıssal alanda mıknatıslanabilir buzsul ya da mini buzsul yapıda öğelerin ya da alaşımların niteliği.

IŞIMISILIŞILDAMA

Kimi camsı özdekler ya da buzsulların beta ve gama ışınları ile ışınlandıktan sonra ısıtılınca gösterdikleri ışıldama.

KIVILMIKNATISLIK

Kıvıl akımların yarattığı mıknatıslık alanları.

KARAMIKKARACAÖREN

Afyon ili, Çay ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

  -   -   -  

Anlamında MI bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde MI geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ACİBE

Görülmemiş, alışılmamış, şaşılacak veya yadırganacak şey.

AÇKILI

Açkı yapılmış, perdahlanmış, perdahlı.

ABDESTLİ

Abdest almış (kimse). Abdest alarak, abdest almış olarak. İyi adam. Abdesti bozulmamış olan (kimse).

ACILI

Acı katılmış olan. Acısı olan, kederli.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

ACEMLEŞMEK

Kültür ve medeniyet bakımından İran halkını örnek almak veya etkisi altında kalmak.

AB

Su. Avrupa Birliği'nin kısaltılmış hali.

AÇIKLAMALI

Birtakım açıklamalarla anlaşılması, öğrenilmesi kolaylaştırılmış, izahlı.

ABDESTSİZ

Abdest almamış olan (kimse). Abdesti bozulmuş olan (kimse). Abdest almadan, abdest almaksızın. Kötü adam.

Yemek yemesi gereken, tok karşıtı. Karnı doymamış olarak. Yiyecek bulamayan. Çok istekli, hevesli. Gözü doymaz, haris.

ACEMİ

Bir işin yabancısı olan, eli işe alışmamış, bir işi beceremeyen. Saraya yeni alınmış cariye. İşinde, mesleğinde yeni olan, toy. Bir yere, bir şeye yabancı olan.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

AÇKISIZ

Açkı yapılmamış, perdahlanmamış, perdahsız.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

ACEMCE

Farsça. Bu dille yazılmış olan.

AÇIT

Bir duvarda kapı, pencere, kemerleme vb. bölümler için bırakılmış açıklık.

ACEMBORUSU

Canlı kırmızı renkli çiçek açan, uzun boylu bir tür süs bitkisi (Bignonia radicams).

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük