İçinde Lİ geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "li" olan, toplam 11813 tane kelime bulunuyor. İçerisinde li bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu li ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında li olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

BELİRGİNLEŞTİRMEK, BELİTLENEBİLİRLİK, BİLİMSELLEŞTİRMEK, DEVREDİLEBİLİRLİK, DOKUZALTMIŞBEŞLİK, MİLLİYETPERVERLİK, TOPLUMMERKEZCİLİK, BAKACAKLIÇİFTLİĞİ, BELİRSİZLEŞEBİLME, BELİRSİZLEŞTİRMEK, BİLİNÇLENDİRİLMEK, BRONKOSPAZMOLİTİK, ÇEMBERKİRPİKLİLER, DEĞİŞTİRİLİVERMEK, ELEKTRONEGATİFLİK, ELEKTROPOZİTİFLİK, GELİŞTİRİLEBİLMEK, GÖZDENGEÇİRİCİLİK, HATİPLİKETENCİLER, KALKERLİSÜNGERLER, KARBOKSİPENİSİLİN, KURTBELİYENİYAPAN, MEHMETALİÇİFTLİĞİ, MÜKEMMELİYETÇİLİK, NAFTALİNLEŞTİRMEK, ÖZDEVİMLİLEŞTİRME, POLİMERLEŞTİRİLME, POTANSİYALİZASYON, SAKARÇİFTLİĞİKÖYÜ, SARACALARÇİFTLİĞİ, Devamını Oku »»

16 harfli kelimeler

ALTERNATİFSİZLİK, ANSİKLOPEDİCİLİK, ARİSTOTELESÇİLİK, BELİRGİNLEŞTİRME, BELİRLENMEZCİLİK, BEYNELMİLELCİLİK, BİLİMSELLEŞTİRME, CİBİLLİYETSİZLİK, EDEBİYATSEVERLİK, EGZİSTANSİYALİST, EGZİSTANSİYALİZM, EKSPERİMANTALİZM, ENTERNASYONALİZM, GERDANİYEBUSELİK, HAMİYETPERVERLİK, KAPİTALİSTLEŞMEK, KENDİLİĞİNDENLİK, MEMNUNİYETSİZLİK, MENFAATPERESTLİK, MİLİTANLAŞTIRMAK, MİLLİYETSEVERLİK, MİSAFİRPERVERLİK, POLİMERLEŞTİRMEK, PROVİDANSİYALİZM, SEVİMLİLEŞTİRMEK, SÜPERMARKETÇİLİK, TRANSANDANTALİZM, UYGULANABİLİRLİK, YEDİALTMIŞBEŞLİK, İNSANMERKEZCİLİK, Devamını Oku »»

15 harfli kelimeler

ALTERNATİFLİLİK, ANTİEMPERYALİST, ANTİEMPERYALİZM, ANTİKOMÜNİSTLİK, ANTİSEMİTİSTLİK, BAŞTEKNİSYENLİK, BELİRLENİMCİLİK, BİLİNÇLENDİRMEK, CEMAATİMÜSLİMİN, CUMHURİYETÇİLİK, EHEMMİYETSİZLİK, ENSTRÜMANTALİZM, İLİŞKİLENDİRMEK, İMPARATORİÇELİK, İNSANİYETSİZLİK, İSTATİSTİKÇİLİK, İYİLİKBİLMEZLİK, KABİLİYETSİZLİK, KAPİTALİSTLEŞME, KAYINBİRADERLİK, KIRAATHANECİLİK, KOOPERATİFÇİLİK, KÜRDİLİHİCAZKAR, MEDENİYETSİZLİK, MERKEZİYETÇİLİK, MESULİYETSİZLİK, MEŞRUTİYETÇİLİK, MİLİTANLAŞTIRMA, MİLLETVEKİLLİĞİ, MOLOTOFKOKTEYLİ, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

ANTİKAPİTALİST, ANTİKAPİTALİZM, ARAZBARBUSELİK, BAŞMUHARRİRLİK, BAŞMÜFETTİŞLİK, BAŞMÜHENDİSLİK, BAŞMÜRETTİPLİK, BAŞÖĞRETMENLİK, BAŞPEHLİVANLIK, BAŞYÖNETMENLİK, BELİRGİNLEŞMEK, BİLİNEMEZCİLİK, CİDDİYETSİZLİK, ÇELİKLEŞTİRMEK, ÇİFTTEKERCİLİK, ÇÖZÜMLEYİCİLİK, DEĞERBİLMEZLİK, DEĞİŞİNİMCİLİK, DEPOLİTİZASYON, DESTELEYİCİLİK, DİSİPLİNSİZLİK, DÜZENLEMECİLİK, DÜZENLEYİCİLİK, ELEKTRİKSİZLİK, ELEKTRODİYALİZ, ELEŞTİRİMCİLİK, ENDÜSTRİYALİZM, ENTELEKTÜALİZM, ENTELEKTÜELLİK, FONKSİYONALİZM, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

ATEŞLEYİCİLİK, ATEŞPERESTLİK, BANKERZEDELİK, BARIŞSEVERLİK, BASİRETSİZLİK, BAŞDÜMENCİLİK, BAŞHEMŞİRELİK, BAŞMUALLİMLİK, BAYATİBUSELİK, BECERİKSİZLİK, BELEDİYECİLİK, BELGESELCİLİK, BELİRGİNLEŞME, BELİRLENMEZCİ, BELİRTİSİZLİK, BEREKETSİZLİK, BİBLİYOGRAFİK, BİBLİYOGRAFYA, BİYOKATALİZÖR, BUSELİKAŞİRAN, CESARETSİZLİK, CİBİLLİYETSİZ, ÇEKİRDEKÇİLİK, ÇELİŞKİSİZLİK, ÇETREFİLLİLİK, ÇİÇEKSEVERLİK, DALAVERECİLİK, DEĞİRMENCİLİK, DEMOKRATİKLİK, DENETİMSİZLİK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ABDESTSİZLİK, ADALETSİZLİK, AĞBENEKLİLİK, AKADEMİCİLİK, AKCİĞERLİLER, AKLIEVVELLİK, AKLISELİMLİK, ALTERNATİFLİ, AMELİYATHANE, AMPLİFİKATÖR, ANTİPATİKLİK, ASABİYECİLİK, BABAYİĞİTLİK, BAHÇELİEVLER, BASİRETLİLİK, BAŞAKTRİSLİK, BAŞEFENDİLİK, BAŞEKSPERLİK, BAŞHOSTESLİK, BECERİKLİLİK, BEĞENİLİRLİK, BEĞENİRLİLİK, BEKLENMEZLİK, BELİRLENİMCİ, BELLETİCİLİK, BENİÇİNCİLİK, BENZERSİZLİK, BENZEŞMEZLİK, BEREKETLİLİK, BESLEYİCİLİK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ABDESTLİLİK, ACEMBUSELİK, ADALETLİLİK, AFYONKEŞLİK, AĞIRELLİLİK, AHENKSİZLİK, AKLİYECİLİK, ALİCENAPLIK, ALİTERASYON, ALKALİMETRE, ANAERKİLLİK, ANALİZCİLİK, ANANESİZLİK, ANARŞİSTLİK, ANGLİKANİZM, ANNEANNELİK, APOKALİPTİK, ARDİYECİLİK, ASİLZADELİK, ASSOLİSTLİK, ASTEĞMENLİK, BABAYANİLİK, BANGLADEŞLİ, BAŞHAKEMLİK, BAŞHEKİMLİK, BAŞPEHLİVAN, BAŞRAHİPLİK, BAŞTABİPLİK, BAŞVEKİLLİK, BAŞYAVERLİK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ACELECİLİK, AGRESİFLİK, AHENKLİLİK, AKROMEGALİ, ALELADELİK, AMALİERBAA, AMELİYATLI, ANABOLİZMA, ANANECİLİK, ANKETÇİLİK, ANORMALLİK, APLİKASYON, ARJANTİNLİ, ASKERCİLİK, ASOSYALLİK, AZİMSİZLİK, BADEMCİLİK, BAHÇECİLİK, BAHİSÇİLİK, BAŞBAYİLİK, BAŞÇİFTLİK, BAŞGEDİKLİ, BAŞKENTLİK, BAYRAMİLİK, BEĞENİRLİK, BEKTAŞİLİK, BELEŞÇİLİK, BELGECİLİK, BELİKLEMEK, BELİNLEMEK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ABDESTLİK, ACAYİPLİK, ACENTELİK, ADRENALİN, AFİŞÇİLİK, AĞABEYLİK, AHESTELİK, AKLISELİM, AKTÜALİTE, AKTÜALİZM, AKTÜELLİK, ALBÜMİNLİ, ALEMCİLİK, ALENGİRLİ, ALİMALLAH, ALLAMELİK, ALÜFTELİK, AMİRALLİK, AMORALİZM, APRECİLİK, ARTİSTLİK, AŞÜFTELİK, ATEŞÇİLİK, ATEŞLİLİK, AZİMLİLİK, BAHRİYELİ, BAKALİTLİ, BAKİRELİK, BAKKALİYE, BALİNALAR, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ABDESTLİ, ABONELİK, ACEMİLİK, ADALETLİ, AFAKİLİK, AĞIRELLİ, AHRETLİK, AKLİYECİ, AKTİFLİK, ALAYİŞLİ, ALBENİLİ, ALERJİLİ, ALEVİLİK, ALİCENAP, ALİFATİK, ALİNAZİK, ALİZARİN, ALKAEVLİ, ALKOLİZM, AMELELİK, AMELİYAT, ANALİTİK, ANALİZCİ, ANALİZÖR, ANGLİKAN, ASABİLİK, ASKERLİK, ASSOLİST, ASUDELİK, AŞURELİK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ABESLİK, ADALELİ, ADİLLİK, AHENKLİ, AHMETLİ, AİLELİK, AKLİYAT, AKPELİN, AKSİLİK, ALKALİK, ALKOLİK, AMELİYE, AMİRLİK, ANALİST, ANNELİK, ANOMALİ, ANTENLİ, ANTETLİ, ASİLLİK, ASRİLİK, ATEŞLİK, ATİKLİK, AZİZLİK, BABIALİ, BABİLİK, BADEMLİ, BAGETLİ, BAHÇELİ, BAKALİT, BAKİLİK, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ADİLİK, ADLİYE, AHİLİK, AKÇELİ, AKLİYE, ALETLİ, ALEVLİ, ALİAĞA, ALİVRE, ALKALİ, AMİPLİ, ANALİZ, ANİLİN, APLİKE, APRELİ, ARGALİ, ASİLİK, ASLİYE, ATEŞLİ, AZİMLİ, BALİNA, BELİYE, BELLİK, BENLİK, BERELİ, BESİLİ, BEŞLİK, BETİLİ, BEYLİK, BEZELİ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ABULİ, AFİLİ, AHALİ, ALİZE, APLİK, BALİĞ, BELİĞ, BELİK, BELİT, BELLİ, BENLİ, BEŞLİ, BİLİM, BİLİR, BİLİŞ, BİRLİ, BİTLİ, CALİP, CELİL, CİNLİ, ÇELİK, ÇELİM, ÇİĞLİ, ÇİLLİ, DELİK, DELİL, DEMLİ, DENLİ, DİLİM, DİLİŞ, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ABLİ, ALİL, ASLİ, BELİ, BİLİ, CELİ, DELİ, EKLİ, ELİF, ELİK, ELİM, ELİT, ELLİ, ENLİ, EŞLİ, ETLİ, EVLİ, FLİT, GALİ, İÇLİ, İLİÇ, İSLİ, KLİK, KLİP, KOLİ, LİCE, LİET, LİFT, LİGA, LİKA, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

ALİ, LİF, LİM, LİR, ILİ, İLİ, LİG, LİĞ, LİJ, LİK, LİL, OLİ, ÖLİ, ULİ

2 harfli kelimeler

Bazı kelimelerin anlamları

Lityum elementinin simgesi.

DEVREDİLEBİLİRLİK

Bir hakkın karşılıklı veya karşılıksız olarak başkasına geçirilebilme durumu.

BELİTLENEBİLİRLİK

Belitlenebilen kuram.

BELİRSİZLEŞTİRMEK

Belirsiz bir duruma getirmek.

ELEKTRONEGATİFLİK

Elementlerin, katıldıkları kimyasal bağdaki elektronlara sahip olma eğilimlerinin bağıl ölçüsü. Genel olarak, periyodik sistemin sağ üst kısmında yer alan elementlerin elektronegatiflikleri yüksektir En elektronegatif element olan Florun elektronegatifliği itibari olarak 4,00 kabul edilmiş ve diğer elementlerin elektronegatiflikleri buna göre sıraya dizilmişlerdir.

BELİRSİZLEŞEBİLME

Belirsizleşebilmek işi.

BİLİMSELLEŞTİRMEK

Bilimin metotlarına uygun duruma getirmek.

DOKUZALTMIŞBEŞLİK

Namlusu 9,65 milimetre çapında olan bir tabanca türü.

MİLLİYETPERVERLİK

Milliyetperver olma durumu, ulusseverlik.

TOPLUMMERKEZCİLİK

İnsanın kendisini evrenin merkezi sayma görüşü, toplumiçincilik.

BELİRGİNLEŞTİRMEK

Belirgin duruma getirmek.

DEĞİŞTİRİLİVERMEK

Çabucak veya ansızın değiştirilmek.

BİLİNÇLENDİRİLMEK

Bilinçli bir duruma getirilmek, bilinçlenmesi sağlanmak, şuurlandırılmak.

BAKACAKLIÇİFTLİĞİ

Çanakkale şehri, Biga belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

BRONKOSPAZMOLİTİK

Bronşlardaki spazmı çözen ilaç.

ÇEMBERKİRPİKLİLER

(Spirotricha),iyi bilinen cinsidir.

  -   -   -  

Anlamında Lİ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde Lİ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ACELE

Hızlı yapılan, çabuk, tez, ivedi. Tez davranma gerekliliği. Vakit geçirmeden, tez olarak.

ACAR

Atılgan. Güçlü ve becerikli, çevik, enerjik. Yeni. Güneybatı Kafkasya'nın Türkiye sınırına yakın bölgesinde yaşayan bir halk, Acara.

AB

Su. Avrupa Birliği'nin kısaltılmış hali.

ABAZAN

Uzun süre cinsel ilişkide bulunmayan (erkek). Karnı aç olan (kimse).

ACAYİPLİK

Acayip olma durumu, yabansılık, gariplik, tuhaflık.

ABLACILIK

Sevicilik.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABDESTLİLİK

Abdestli olma durumu.

ABORJİN

Avustralya yerlisi.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABLATYA

Uzunluğu 150, genişliği 4-10 kulaç olan, geniş gözlü bir balık ağı türü.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABANA

Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri.

ABONELİK

Abone olma durumu. Belirli sayıda abonesi olan.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ABUHAVA

İklim.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük