İçinde LE geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "le" olan, toplam 15611 tane kelime bulunuyor. İçerisinde le bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu le ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında le olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

BELİRGİNLEŞTİRMEK, BELİTLENEBİLİRLİK, BİÇİMSELLEŞTİRMEK, BİLİMSELLEŞTİRMEK, BİREYSELLEŞTİRMEK, CESARETLENDİRİLME, DENGESİZLEŞTİRMEK, DERECELENDİRİLMEK, DEVLETLEŞTİRİLMEK, DEVREDİLEBİLİRLİK, EFSANELEŞTİRİLMEK, ELEKTRİKLENDİRMEK, ELEKTROMANYETİZMA, EVRENSELLEŞTİRMEK, GEÇERSİZLEŞTİRMEK, GERÇEKLEŞTİRİLMEK, KARİKATÜRLEŞTİRME, KİREÇSİZLEŞTİRMEK, KOLEKTİFLEŞTİRMEK, MİNYATÜRLEŞTİRMEK, PROFESYONELLEŞMEK, RASYONELLEŞTİRMEK, VAZİFELENDİRİLMEK, YALIÇAPKINIGİLLER, AÇGÖZLÜLEŞEBİLMEK, ALEVLENDİREBİLMEK, ALTIYARIKLIGİLLER, ANTİPATİKLEŞTİRME, ASKANAZYHÜCRELERİ, ASKERİLEŞTİRİLMEK, Devamını Oku »»

16 harfli kelimeler

ANORMALLEŞTİRMEK, ARİSTOTELESÇİLİK, BAŞTANKARAGİLLER, BELİRGİNLEŞTİRME, BELİRLENMEZCİLİK, BEYNELMİLELCİLİK, BİÇİMLENDİRİLMEK, BİÇİMSELLEŞTİRME, BİLİMSELLEŞTİRME, BİREYSELLEŞTİRME, CESARETLENDİRMEK, ÇARKIFELEKGİLLER, DEĞERLENDİRİLMEK, DEMOKRATİKLEŞMEK, DENGESİZLEŞTİRME, DERECELENDİRİLME, DEVLETLEŞTİRİLME, EDİLGENLEŞTİRMEK, EFSANELEŞTİRİLME, ELEKTRİKLENDİRME, ELEKTROBİYOLOJİK, ELEKTROMETALÜRJİ, ELEKTRORADYOLOJİ, ETKİSİZLEŞTİRMEK, EVCİLLEŞTİRİLMEK, EVRENSELLEŞTİRME, GECESEFASIGİLLER, GELENEKLEŞTİRMEK, GELENEKSELLEŞMEK, GENELLEŞTİRİLMEK, Devamını Oku »»

15 harfli kelimeler

ACAYİPLEŞTİRMEK, AKTÜELLEŞTİRMEK, ANORMALLEŞTİRME, ATKUYRUĞUGİLLER, BALLIBABAGİLLER, BEDBİNLEŞTİRMEK, BELİRLENİMCİLİK, BİÇİMLENDİRİLME, BİLİNÇLENDİRMEK, BUKALEMUNGİLLER, CAZİBELEŞTİRMEK, CESARETLENDİRME, ÇİRKİNLEŞTİRMEK, DAMARGENİŞLETEN, DEĞERLENDİRİLME, DEMOKRATİKLEŞME, DERECELENDİRMEK, DEVLETLEŞTİRMEK, DİNGİNLEŞTİRMEK, EBEGÜMECİGİLLER, EDİLGENLEŞTİRME, EFSANELEŞTİRMEK, ELEKTRİFİKASYON, ELEKTROBİYOLOJİ, ELEKTROMANYETİK, ELEKTROMIKNATIS, ETKİSİZLEŞTİRME, EVCİLLEŞTİRİLME, FAŞİSTLEŞTİRMEK, FORMÜLLEŞTİRMEK, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

ABİDELEŞTİRMEK, ACAYİPLEŞTİRME, ACELELEŞTİRMEK, AHENKLEŞTİRMEK, AKÇAAĞAÇGİLLER, AKTİFLEŞTİRMEK, AKTÜELLEŞTİRME, ALABALIKGİLLER, ANARŞİSTLEŞMEK, BALIKÇILGİLLER, BARBUNYAGİLLER, BASİTLEŞTİRMEK, BELGELENDİRMEK, BELİRGİNLEŞMEK, BİÇİMLENDİRMEK, BİÇİMSİZLEŞMEK, BİLGİLENDİRMEK, BİREYLEŞTİRMEK, BİRLEŞTİRİLMEK, BİYOELEKTRONİK, BOYNUZLUGİLLER, BÖLÜMLENDİRMEK, CAZİBELEŞTİRME, CAZİPLEŞTİRMEK, CEHENNEMLEŞMEK, CEMAZİYELEVVEL, ÇEKİNGENLEŞMEK, ÇEKİRDEKLENMEK, ÇELİKLEŞTİRMEK, ÇEŞİTLENDİRMEK, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

ABİDELEŞTİRME, ACELELEŞTİRME, ACEMLEŞTİRMEK, AHENKLEŞTİRME, AKSELEROMETRE, AKTİFLEŞTİRME, ALEVLENDİRMEK, ANARŞİSTLEŞME, ANORMALLEŞMEK, ARABESKLEŞMEK, ARİSTOTELESÇİ, ATEŞLENDİRMEK, ATEŞLEYİCİLİK, BASİTLEŞTİRME, BEGONYAGİLLER, BELEDİYECİLİK, BELİRGİNLEŞME, BELİRLENMEZCİ, BEREKETLENMEK, BEYNELMİLELCİ, BİÇİMLENDİRME, BİLEŞİKGİLLER, BİLGİLENDİRME, BÖLÜMLENDİRME, CAZİPLEŞTİRME, CEHENNEMLEŞME, CENDERELEŞMEK, CERAHATLENMEK, CESARETLENMEK, ÇEKİRDEKLENME, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ABANOZGİLLER, ACAYİPLEŞMEK, ACEMLEŞTİRME, ADALETSİZLİK, ADİLEŞTİRMEK, AKBABAGİLLER, AKCİĞERLİLER, AKSELEROGRAF, AKTÜELLEŞMEK, ALEVLENDİRME, ANANASGİLLER, ANORMALLEŞME, ARABESKLEŞME, ASRİLEŞTİRME, ATEŞLENDİRME, BAHÇELİEVLER, BAYKUŞGİLLER, BEDBİNLEŞMEK, BEKLENMEZLİK, BELİRLENİMCİ, BELLETİCİLİK, BENCİLLEŞMEK, BEREKETLENME, BESLEYİCİLİK, BEZGİNLEŞMEK, BİLİNÇLENMEK, BİLMEZLENMEK, BİRLEŞTİRMEK, BİYOELEKTRİK, BÖĞÜRTLENLİK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ABİDELEŞMEK, ACAYİPLEŞME, ACCELERANDO, ACEMİLEŞMEK, ADALETLİLİK, ADİLEŞTİRME, AKTİFLEŞMEK, AKTÜELLEŞME, ALENİLEŞMEK, ALEYHTARLIK, ANTİALERJİK, ASABİLEŞMEK, ASLANGİLLER, AVARELEŞMEK, BACAKKALEMİ, BADİKLEŞMEK, BAKLAGİLLER, BARİZLEŞMEK, BASİTLEŞMEK, BEBEKLEŞMEK, BECELLEŞMEK, BEDBİNLEŞME, BEDİİLEŞMEK, BEDİRLENMEK, BEKLENİLMEK, BEKLENMEDİK, BEKLETİLMEK, BELEDİYELİK, BELGELENMEK, BELİRLENMEK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ABDÜLLEZİZ, ABİDELEŞME, ACELECİLİK, ACEMİLEŞME, ACEMLEŞMEK, AFFEYLEMEK, AHİTLEŞMEK, AKSİLENMEK, AKSİLEŞMEK, AKŞAMLEYİN, AKTİFLEŞME, ALELACAYİP, ALELADELİK, ALENİLEŞME, ALEVLENMEK, ALLEGRETTO, APSELEŞMEK, ARŞİVLEMEK, ASRİLEŞMEK, ATEŞLENMEK, ATEŞLETMEK, ATEŞLEYİCİ, AZLEDİLMEK, BADİKLEMEK, BARPARALEL, BECELLEŞME, BELEDİYECİ, BELEŞÇİLİK, BELGELEMEK, BELGİLEMEK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ACEMLEŞME, ADALETSİZ, ADİLEŞMEK, AFFEYLEME, AĞAÇDELEN, AHİTLEŞME, AKÇÖPLEME, AKKELEBEK, AKSİLENME, AKSİLEŞME, ALELACELE, ALELHESAP, ALELHUSUS, ALELITLAK, ALEMCİLİK, ALENGİRLİ, ALERJİSİZ, ALESSABAH, ALEVLENME, APRELEMEK, APSELEŞME, ARŞİVLEME, ASİLEŞMEK, ASRİLEŞME, ATEŞLEMEK, ATEŞLENME, ATEŞLETME, AYIGİLLER, AZLEDİLME, BADİKLEME, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ADALESİZ, ADALETLİ, ADİLEŞME, AKÇAKALE, AKLEVREK, AKREPLER, ALEGORİK, ALELUMUM, ALELUSUL, ALENİYET, ALERJİLİ, ALEVİLİK, ALEYHTAR, AMELELİK, APRELEME, ASALETEN, ASETİLEN, ASİLEŞME, ATEŞLEME, ATGİLLER, ATLETİZM, AZLETMEK, BALETLİK, BEKLEMEK, BEKLENME, BEKLENTİ, BEKLEŞME, BEKLETME, BEKLEYİŞ, BELEDİYE, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ACELECİ, ADALELİ, AİLECEK, AİLELİK, AİLESİZ, ALEGORİ, ALELADE, ALEMDAR, ALENGİR, ALERJEN, ALERJİK, ALEVSİZ, ALLEGRO, AMABİLE, AMİPLER, ARBALET, ASAMBLE, ASİMİLE, ASMOLEN, ATLETİK, AZLETME, BALERİN, BAŞKALE, BEKLEME, BELEMEK, BELEMİR, BELENME, BELERME, BELEŞÇİ, BELETME, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ACİLEN, ADALET, AİLECE, AİLEVİ, ALEKSİ, ALEMCİ, ALENEN, ALERJİ, ALESTA, ALETLİ, ALEVLİ, ALGLER, AMBALE, AMBLEM, APOLET, ASALET, AŞKALE, ATALET, BELEDİ, BELEME, BELLEK, BELLEM, BESLEK, BİLEĞİ, BİLEME, BİRLER, BİTLER, BOLERO, BOYLER, BUKLET, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ACELE, ADALE, AKLEN, ALENİ, ALEVİ, ALEYH, ALLEM, AMELE, ANELE, ASLEN, ATLET, BALET, BELEK, BELEN, BELEŞ, BİLEK, BİLET, BÖLEN, BÖYLE, BUKLE, CELEP, CÜMLE, ÇELEK, ÇELEN, ÇİLEK, DİCLE, DİLEK, DÖLEK, DUBLE, EBLEH, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AİLE, ALEM, ALET, ALEV, BALE, BİLE, BÖLE, ÇİLE, ELEK, ELEM, FİLE, FULE, GALE, GELE, GÖLE, HALE, HELE, HİLE, İLLE, JALE, JİLE, JÖLE, KALE, KELE, KİLE, KÖLE, KULE, LALE, LEÇE, LEKE, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

İLE, LEB, LEF, LEH, LEP, LEŞ, LEY, OLE, ALE, DLE, ELE, LEC, LEK, LEL, LEM, LEN, LET, LEZ, ÖLE, SLE, ÜLE

2 harfli kelimeler

LE

Bazı kelimelerin anlamları

LE

Türk alfabesinin on beşinci harfinin adı, okunuşu.

BİLİMSELLEŞTİRMEK

Bilimin metotlarına uygun duruma getirmek.

DEVREDİLEBİLİRLİK

Bir hakkın karşılıklı veya karşılıksız olarak başkasına geçirilebilme durumu.

BELİRGİNLEŞTİRMEK

Belirgin duruma getirmek.

DERECELENDİRİLMEK

Derecelendirme işi yapılmak.

BİÇİMSELLEŞTİRMEK

Biçimsel duruma getirmek. Bir kuramı biçimsel bir kurama dönüştürmek.

EFSANELEŞTİRİLMEK

Efsane niteliği kazandırılmak.

BELİTLENEBİLİRLİK

Belitlenebilen kuram.

EVRENSELLEŞTİRMEK

Evrensel duruma getirmek.

DENGESİZLEŞTİRMEK

Dengesiz duruma getirmek.

BİREYSELLEŞTİRMEK

Bir şeyi ayrı olarak, bireysel olarak göz önüne almak.

ELEKTROMANYETİZMA

Elektriklenme ile mıknatıslanmanın karşılıklı olarak etkilenmelerinden ortaya çıkan olayların bütünü. Elektrik akımıyla mıknatıs elde etme.

CESARETLENDİRİLME

Cesaretlendirilmek işi, yüreklendirilme.

ELEKTRİKLENDİRMEK

Bir yere elektrik sağlamak. Sinirli ve gergin bir duruma yol açmak.

GEÇERSİZLEŞTİRMEK

Geçersiz duruma getirmek.

DEVLETLEŞTİRİLMEK

Kamulaştırılmak.

  -   -   -  

Anlamında LE bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde LE geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABANA

Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABİS

Okyanusların güneş ışığının ulaşamadığı derin yerleri.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ABDESTHANE

Tuvalet.

ABLİ

Yatay serenlerin ucuna bağlı bulunan ve bunları sağa, sola veya ortaya çevirmek için yararlanılan halat veya palanga.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük