İçinde LA geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "la" olan, toplam 20301 tane kelime bulunuyor. İçerisinde la bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu la ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında la olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

AKORTSUZLAŞTIRMAK, ALAFRANGALAŞTIRMA, ALATURKALAŞTIRMAK, ANLAMSIZLAŞTIRMAK, BAĞDAŞIKLAŞTIRMAK, BAĞIMSIZLAŞTIRMAK, BAYINDIRLAŞTIRMAK, DAMAKSILLAŞTIRMAK, DOĞURGANLAŞTIRMAK, DUYARSIZLAŞTIRMAK, HRİSTİYANLAŞTIRMA, KARAMSARLAŞTIRMAK, MÜSLÜMANLAŞTIRMAK, STANDARTLAŞTIRMAK, TARAFSIZLAŞTIRMAK, TEŞKİLATLANDIRMAK, TOPLUMSALLAŞTIRMA, YUVARLAKLAŞTIRMAK, ACIMASIZLAŞABİLME, AÇIKLAŞTIRABİLMEK, AĞAÇLANDIRABİLMEK, AĞIRLAŞTIRABİLMEK, AHMAKLAŞTIRABİLME, ANAYASALLAŞTIRMAK, ANLAMLANDIRABİLME, ANLAMSIZLAŞABİLME, AVRUPALILAŞTIRMAK, AYDINLATILABİLMEK, AYRINTILANDIRILMA, BAĞDAŞTIRILABİLME, Devamını Oku »»

16 harfli kelimeler

AKILSALLAŞTIRMAK, AKIŞKANLAŞTIRMAK, AKORTSUZLAŞTIRMA, ALATURKALAŞTIRMA, ANLAMSIZLAŞTIRMA, ARNAVUTLAŞTIRMAK, BAĞDAŞIKLAŞTIRMA, BAĞIMSIZLAŞTIRMA, BAHARATLANDIRMAK, BASMAKALIPLAŞMAK, BAYINDIRLAŞTIRMA, BİLGİSAYARLAŞMAK, BULANIKLAŞTIRMAK, CEVAPLANDIRILMAK, ÇABUKLAŞTIRILMAK, ÇAPAÇULLAŞTIRMAK, DAMAKSILLAŞTIRMA, DENİZISIRGANLARI, DENİZŞAKAYIKLARI, DOĞURGANLAŞTIRMA, DUYARSIZLAŞTIRMA, FRANSIZLAŞTIRMAK, GÖKKUZGUNUMSULAR, HEYECANLANDIRMAK, İDAREİMASLAHATÇI, İKTİDARSIZLAŞMAK, KANUNLAŞTIRILMAK, KARAMSARLAŞTIRMA, KARARLAŞTIRILMAK, KARŞILAŞTIRILMAK, Devamını Oku »»

15 harfli kelimeler

AĞAÇLANDIRILMAK, AKILSALLAŞTIRMA, AKIŞKANLAŞTIRMA, ALACAKLANDIRICI, ALACAKLANDIRMAK, ALAFRANGALAŞMAK, ALAMETİFARİKALI, AMERİKALILAŞMAK, ANITLAŞTIRILMAK, ARAPÇALAŞTIRMAK, ARNAVUTLAŞTIRMA, AYAZLANDIRILMAK, BAYAĞILAŞTIRMAK, BERRAKLAŞTIRMAK, BİLLURLAŞTIRMAK, BORÇLANDIRILMAK, BUNGUNLAŞTIRMAK, CANLANDIRICILIK, CANSIZLAŞTIRMAK, CEVAPLANDIRILMA, CEZALANDIRILMAK, ÇABUKLAŞTIRILMA, ÇAĞCILLAŞTIRMAK, ÇAĞDAŞLAŞTIRMAK, ÇAPAÇULLAŞTIRMA, ÇARPIKLAŞTIRMAK, ÇIPLAKLAŞTIRMAK, DALGINLAŞTIRMAK, DENİZYILDIZLARI, DERMANSIZLAŞMAK, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

AĞAÇLANDIRILMA, AHMAKLAŞTIRMAK, AKORTSUZLAŞMAK, ALABALIKGİLLER, ALACAKLANDIRMA, ALACALANDIRMAK, ALAFRANGACILIK, ALAFRANGALAŞMA, ALAKALANDIRMAK, ALATURKALAŞMAK, ALÇAKLAŞTIRMAK, ALMANLAŞTIRMAK, AMERİKALILAŞMA, ANITLAŞTIRILMA, ANLAMLANDIRMAK, ANLAMSIZLAŞMAK, APTALLAŞTIRMAK, ARAPÇALAŞTIRMA, AVRUPALILAŞMAK, BAĞDAŞIKLAŞMAK, BAĞIMSIZLAŞMAK, BAĞLANTISIZLIK, BALIKLANDIRMAK, BASIKLAŞTIRMAK, BAŞKALAŞTIRMAK, BATILILAŞTIRMA, BAYINDIRLAŞMAK, BOYUNLANDIRMAK, BOYUTLANDIRMAK, BUHARLAŞTIRMAK, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

AÇIKLAŞTIRMAK, AÇIKLAYICILIK, ADLANDIRILMAK, AFALLAŞTIRMAK, AĞAÇLANDIRMAK, AĞDALAŞTIRMAK, AĞIRLAŞTIRMAK, AĞIRŞAKLANMAK, AHMAKLAŞTIRMA, AKILLANDIRMAK, AKIŞKANLAŞMAK, AKORTSUZLAŞMA, ALACABALIKÇIL, ALACALANDIRMA, ALAKALANDIRMA, ALAMETİFARİKA, ALATURKACILIK, ALATURKALAŞMA, ALÇAKLAŞTIRMA, ALGILAYICILIK, ALIKLAŞTIRMAK, ALMANLAŞTIRMA, AMBALAJLANMAK, ANITLAŞTIRMAK, ANLAMLANDIRMA, ANLAMSIZLAŞMA, ANLAŞILMAZLIK, ANLAYIŞSIZLIK, ARAPLAŞTIRMAK, ARNAVUTLAŞMAK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ABANOZLAŞMAK, ABULLABUTLUK, ACILAŞTIRMAK, AÇIKLAŞTIRMA, ADLANDIRILMA, AFACANLAŞMAK, AFALLAŞTIRMA, AFOROZLANMAK, AĞAÇLANDIRMA, AĞDALAŞTIRMA, AĞILANDIRMAK, AĞIRLAŞTIRMA, AĞIRŞAKLANMA, AHMAKISLATAN, AKILLANDIRMA, AKIŞKANLAŞMA, AKKARINCALAR, ALABİLDİĞİNE, ALACAMENEKŞE, ALAFRANGALIK, ALIKLAŞTIRMA, AMBALAJCILIK, AMBALAJLAMAK, AMBALAJLANMA, AMONYAKLAMAK, ANALAŞTIRMAK, ANITLAŞTIRMA, ANLAMAMAZLIK, ANLATIMCILIK, ANLAYIŞLILIK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ABANOZLAŞMA, ACILAŞTIRMA, ADLANDIRMAK, ADLAŞTIRMAK, AFACANLAŞMA, AFOROZLAMAK, AFOROZLANMA, AFSUNLANMAK, AFYONLANMAK, AĞILANDIRMA, AĞLAYICILIK, AHLAKSIZLIK, AHLATIERBAA, AHMAKLAŞMAK, AKÇILLANMAK, AKÇILLAŞMAK, AKLAŞTIRMAK, AKORTLANMAK, AKORTLATMAK, AKŞAMLATMAK, ALACAKLILIK, ALACALANMAK, ALACASANSAR, ALAFRANGACI, ALAKADARLIK, ALAKALANMAK, ALAKASIZLIK, ALAŞIMLAMAK, ALATURKALIK, ALÇAKLAŞMAK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ACARLAŞMAK, AÇIKLAMALI, AÇIKLANMAK, AÇIKLAŞMAK, AÇIKLATMAK, AÇIKLAYICI, AÇIMLANMAK, AÇKILANMAK, AÇKILATMAK, ADAKLANMAK, ADLANDIRMA, ADLAŞTIRMA, AFALLAŞMAK, AFALLATMAK, AFOROZLAMA, AFSUNLAMAK, AFSUNLANMA, AFYONLAMAK, AFYONLANMA, AĞAÇLANMAK, AĞAÇLAŞMAK, AĞDALANMAK, AĞDALAŞMAK, AĞILLANMAK, AĞIRLANMAK, AĞIRLAŞMAK, AĞIRLATMAK, AĞIZLAŞMAK, AHLAKÇILIK, AHLAKLILIK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ABLACILIK, ABULLABUT, ACARLAŞMA, ACILANMAK, ACILAŞMAK, AÇIKLAMAK, AÇIKLANAN, AÇIKLANMA, AÇIKLAŞMA, AÇIKLATMA, AÇIKLAYAN, AÇIKLAYIŞ, AÇIMLAMAK, AÇIMLANMA, AÇKILAMAK, AÇKILANMA, AÇKILATMA, ADAKLAMAK, ADAKLANMA, ADIMLAMAK, AFALLAMAK, AFALLAŞMA, AFALLATMA, AFSUNLAMA, AFYONLAMA, AĞAÇLAMAK, AĞAÇLANMA, AĞAÇLAŞMA, AĞALANMAK, AĞDALANMA, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ABLAKLIK, ACILANMA, ACILAŞMA, AÇIKLAMA, AÇIMLAMA, AÇKILAMA, ADAKLAMA, ADIMLAMA, ADLANMAK, ADLAŞMAK, AFALLAMA, AGULAMAK, AĞALANMA, AĞILAMAK, AĞILANMA, AĞILAŞMA, AĞIRLAMA, AĞITLAMA, AĞIZLAMA, AĞLAMALI, AĞLANMAK, AĞLAŞMAK, AĞLATMAK, AĞLAYICI, AHARLAMA, AHIRLAMA, AHLAKSIZ, AKAÇLAMA, AKLANMAK, AKLAŞMAK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ABLAKÇA, ABLALIK, ABLATİF, ABLATYA, AÇILAMA, ADİLANE, ADLANMA, ADLAŞMA, AGULAMA, AĞILAMA, AĞLAMAK, AĞLAMSI, AĞLANMA, AĞLANTI, AĞLASUN, AĞLAŞMA, AĞLATIŞ, AĞLATMA, AĞLAYIŞ, AHLAKÇA, AHLAKÇI, AHLAKEN, AHLAKLI, AHLAMAK, AKARLAR, AKBAKLA, AKİLANE, AKKIŞLA, AKLAMAK, AKLANMA, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ABLACI, ADALAR, AĞLAMA, AĞLATI, AHLAKİ, AHLAMA, AKLAMA, ALABAŞ, ALACAK, ALAÇAM, ALAÇIK, ALADAĞ, ALAKOK, ALAMET, ALANYA, ALAPLI, ALARGA, ALARMA, ALAŞIM, ALATAV, ALATEN, ALAYCI, ALAYİŞ, ALAYLI, ALAYSI, ALLAMA, ALLAME, AMİLAZ, ANLAMA, ANLATI, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ABLAK, AHLAF, AHLAK, AHLAT, AKALA, AKLAN, ALACA, ALAKA, ALARM, ALAZA, ANLAK, ANLAM, ASLAN, ATLAS, AVLAK, AYLAK, BAKLA, BALAR, BALAT, BİLAR, BULAK, BUZLA, CELAL, ÇAĞLA, ÇALAK, ÇALAP, ÇALAR, ÇAPLA, ÇOLAK, DALAK, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ABLA, ALAN, ALAY, ALAZ, ASLA, AYLA, BALA, BELA, BULA, CİLA, ELAN, EVLA, FLAŞ, GALA, HALA, HELA, İLAÇ, İLAH, İLAM, İLAN, İLLA, İMLA, KALA, KLAN, KLAS, KOLA, KULA, LAİK, LAİN, LAKA, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

ALA, ELA, İLA, LAF, LAK, LAL, LAM, LAN, LAP, LAV, LAZ, ULA, CLA, LAĞ, LAH, LAS, LAŞ, LAY, OLA

2 harfli kelimeler

LA

Bazı kelimelerin anlamları

LA

Gam dizisinde "sol" ile "si" arasındaki ses. Bu sesi gösteren nota işareti. Lantan elementinin simgesi.

DAMAKSILLAŞTIRMAK

Bir fonemin boğumlanma noktasını sert damağa doğru kaydırmak.

TARAFSIZLAŞTIRMAK

Tarafsız duruma getirmek.

BAĞDAŞIKLAŞTIRMAK

Bağdaşık duruma getirmek, homojenleştirmek.

HRİSTİYANLAŞTIRMA

Hristiyanlaştırmak işi.

DUYARSIZLAŞTIRMAK

Duyarlılığını ortadan kaldırmak, duyarsız duruma getirmek.

BAYINDIRLAŞTIRMAK

Bir yeri bayındır duruma getirmek, imar etmek.

ANLAMSIZLAŞTIRMAK

Anlamsız duruma getirmek.

KARAMSARLAŞTIRMAK

Kötümserleştirmek.

MÜSLÜMANLAŞTIRMAK

Bir topluluğu veya bir kimseyi İslam dinine sokmak, İslamlaştırmak.

STANDARTLAŞTIRMAK

Standart duruma getirmek.

ALATURKALAŞTIRMAK

Alaturkalaşmasını sağlamak.

DOĞURGANLAŞTIRMAK

Doğurgan duruma getirmek.

AKORTSUZLAŞTIRMAK

Ses düzensizliği veya ayarsızlığı meydana getirmek. Radyoda bir ayar frekansında sapma meydana getirmek.

BAĞIMSIZLAŞTIRMAK

Bağımsız duruma getirmek.

ALAFRANGALAŞTIRMA

Alafrangalaştırmak işi.

  -   -   -  

Anlamında LA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde LA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABAJURLU

Abajuru olan.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABARTI

Bir şeyi, bir olayı olduğundan büyük veya çok gösterme, mübalağa.

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

ABARTICI

Abartıyı huy edinen (kimse), abartmacı, mübalağacı.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABALI

Aba giymiş olan.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABARTICILIK

Abartıcı olma durumu, abartmacılık, mübalağacılık.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABANOZLAŞMA

Abanozlaşmak durumu.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABACI

Aba yapan ya da satan kimse. Asalak. Bedavacı. Abadan giyecek yapan veya satan kimse.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük