İçinde L geçen 2 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "l" olan 2 harfli toplam 12 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde l harfi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu l harfi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında l harfi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

EL

Kolun bilekten parmak uçlarına kadar olan, tutmaya ve iş yapmaya yarayan bölümü. Ülke, yurt, il. Kez, defa. Halk, ahali. İskambil oyunlarında her bir tur. Bazı nesne ve araçların tutmaya yarayan bölümü. Yakınların dışında kalan kimse, yabancı. Oba, aşiret. Sahiplik, mülkiyet. İskambil oyunlarında oynama sırası.

Lityum elementinin simgesi.

LA

Gam dizisinde "sol" ile "si" arasındaki ses. Bu sesi gösteren nota işareti. Lantan elementinin simgesi.

IL

Çok uzaktan görünebilen dağ. Yabancı. Yıl.

ÜL

Yumurtadan yeni çıkan civciv için, mısır unu ve az suyla yapılan yem. Köşe. Yön. El. Civciv için mısır unu ve az su ile yapılan yem.

OL

O gösterme sıfatı. O gösterme zamiri.

LO

Ey, ulan anlamında kabaca seslenme ünlemi. Kiremit. Toprak damlarda, yollarda toprağı ezmek için kullanılan taş silindir. Lo!.

AL

Kanın rengi, kızıl, kırmızı. Dorunun açığı, kızıla çalan at donu. Aldatma, düzen, tuzak, hile. Yüze sürülen pembe düzgün, allık. Bu renkte olan (at). Alüminyum elementinin simgesi. Bu renkte olan.

LU

Toprak damlarda, yollarda toprağı ezmek için kullanılan taş silindir. Lütesyum elementinin simgesi. Lutesyumun simgesi.

ÖL

Toprağın nemi, tav. Islaklık (toprak için): Toprağın hiç ölü kalmamış. Öyle, bk. ölü. Yaşlık, nem, rutubet, toprak tavı.

İL

Ülkenin vali yönetimindeki bölümü, vilayet. Şehrin niteliklerini taşıyan büyük yerleşim yeri. Ülke, yurt. Eski Türklerde devlet.

LE

Türk alfabesinin on beşinci harfinin adı, okunuşu.