İçinde KULİN geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "kulin" olan, toplam 6 tane kelime bulunuyor. İçerisinde kulin bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu kulin ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında kulin olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

15 harfli kelimeler

MASKULİNİZASYON

12 harfli kelimeler

KALRETİKULİN

9 harfli kelimeler

KÜTİKULİN, MASKULİNA

6 harfli kelimeler

OKULİN

5 harfli kelimeler

KULİN

Bazı kelimelerin anlamları

KULİN

At ve eşek yavrusu.

KÜTİKULİN

Böceklerde epidermis hücrelerinden salgılanan ve epikutikulayı oluşturan lipoprotein.

MASKULİNİZASYON

Erkekleşme.

KALRETİKULİN

İskelet kaslarındaki sarkoplâzmik retikulumda bulunan 46 kDal mol ağırlığında ve Ca2+ bağlayan asidik bir protein. İskelet kaslarında sarkoplazmik retikulumda bulunan 46 kDa molekül ağırlığında ve Ca+2 bağlayan asidik bir protein.

MASKULİNA

Erkeğe ait, erkek gibi.

OKULİN

Gözün corpus ciliariaenin oluşturduğu bir tür gliserin özütü.

  -   -   -  

Anlamında KULİN bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde KULİN geçen kelimeler listesi verilmiştir.

PRONÜKLEUS

Zigot oluşumunda ovum çekirdeğiyle spermiyumun baş kısmının yaptığı, erkektekine pronükleus maskulinus, dişidekine ise pronükleus femininus adı verilen oluşum. Dişi pronükleusuyla erkek pronükleusunun birleşmesiyle diploit kromozomlu zigot ortaya çıkar.

ERKEKLEŞME

Erkekleşmek işi. Dişide bızırın aşırı büyümesi, vücudun kıllanması, sesin kalınlaşması gibi erkeklikle ilgili cinsiyet karakterlerinin gelişmesi veya uyarılması, maskulinizasyon, virilizm, virilizasyon. Bu durum gynandrism olarak da adlandırılır. Birincil veya ikincil cinsiyet karakterlerinin erkeklerde normal gelişimi.

MOLBİFERİN

Sitoplâzmada Ca2+ bağlayan ve kalretikulinin homoloğu olan bir protein.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük