İçinde KUKA geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "kuka" olan, toplam 15 tane kelime bulunuyor. İçerisinde kuka bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu kuka ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında kuka olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

11 harfli kelimeler

KUKARLANMAK

9 harfli kelimeler

CİMBAKUKA, HAMDAKUKA

8 harfli kelimeler

MAHKUKAT, MESKUKAT

7 harfli kelimeler

KUKARCA, KUKARMA

6 harfli kelimeler

HAKUKA, KUKAÇİ, KUKARI, KUKARİ, ŞAKUKA

5 harfli kelimeler

KUKAN, KUKAR

4 harfli kelimeler

KUKA

Bazı kelimelerin anlamları

KUKA

Dantel ya da nakış ipliği yumağı. Tespih, sigara ağızlığı vb.nin yapımında kullanılan, siyah veya sütlü kahve renginde Hindistan cevizi kökü. Bu kökten yapılan. Taş, konserve kutusuna benzer nesnelerle oynanan bir çocuk oyunu.

KUKAR

Ucu eğri sırık, çengel.

MAHKUKAT

Kazılmış, hakkedilmiş şeyler.

KUKARI

Ucu eğri sırık, çengel.

KUKARİ

Meyve toplamakta kullanılan ucu çengelli değnek (yay). Kambur, eğri, iki büklüm.

KUKAÇİ

Ocaktan öteberi çekmekte ya da tavana eşya asmakta kullanılan ucu baston gibi kıvrık deynek.

KUKARCA

Soğan tohumu.

HAMDAKUKA

Böğürtlen.

MESKUKAT

Sikkeler, metal paralar.

KUKARLANMAK

Gururlanmak, böbürlenmek. Toplanmak, büzüşmek.

CİMBAKUKA

Çelimsiz ve biçimsiz (kimse).

KUKARMA

Karabatak denilen denizkuşu.

HAKUKA

Duvar altından geçen su yolu deliği.

ŞAKUKA

Bir armut türü.

KUKAN

Ucu eğri sırık, çengel.

  -   -   -  

Anlamında KUKA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde KUKA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

MALMUÇ

Büyük bir taş üstüne kuka yerine dikilen taşı, atılan taşla düşürmeye çalışarak oynanan oyun.

MAZA

Çocukların kaydırak oyununda kaleye diktikleri kuka. Meşenin fındık büyüklüğündeki meyvesi. Öküz arabası. Mağaza - mâza armudu:Bir armut çeşidi.

LOMA

Çocukların oynadığı kuka oyunu ve kuka.

KONDOMİNYUM

Uluslararası hukuka göre iki bağımsız ülkenin eşit haklara sahip olduğu bir bölge. Bir taşınmazın çeşitli kısımlarının farklı kişilerin mülkiyetinde, kalan kısımının ise bu kişilerin ortak mülkiyetinde olması.

BOVLİNG

Özel olarak üretilmiş topla, bir bant üzerinde arkalı önlü dizilmiş kukaları uzaktan devirme amacına dayalı bir oyun türü.

KUFA

Yemiş sepeti, küçük sepet. Ağaç su kabı, kova. Ağaçtan yapılmış testi. Kulaksız koyun, keçi. Kuka. Çatal, kaşık koymaya yarar tahta kutu. Sağır. Sepet. Seren bakır helkesi. (Kavalca Bozüyük Bilecik).

EĞE

Göğüs kafesini oluşturan, arkadan omurgaya, önden de göğüs kemiğine eklenen uzun, yassı ve eğri kemiklerden her biri, kaburga. Maden, tahta vb.nin pürüzlerini düzeltmek için kullanılan, üzeri pürtüklü, sert, ensiz, çelik araç. Şaşma bildirir ünlem. Büyük kardeş, ağabey. Hey, ulan anlamında seslenme ünlemi: Ege, beni dinle. Kadınların yalnız başlarını yıkamaları. Çakı, bıçak ve benzerleri eşyaların ağızlarını keskinletmek için kullanılan bir araç. Kuka ipliğinden boncuk ve pul ile örülen oya. Motor ve kayık içinde bulunan bölme tahtaları. Kısmet, nasip, pay. Sahip, koruyucu. Kayığın kaburgasını teşkil eden ağaçlardan her biri. Kağnıda kanatları bağlayan tahtalar. (Yenikent Aksaray Niğde). Kayığın iç iskeletini oluşturan ağaçlar. (Gençali Senirkent Isparta). (Eş anlamlısı: kaburga), Çift ve kıvrık bir seri kemik ya da kısmen kıkırdaklı çubuklar olup sırt taraftan omurgaya, karın taraftan bir kısmı göğüs kemiğine hareket edebilecek biçimde eklemli bulunur. Kazanda pişirilmiş kaburga yemeği.

ADALET

Yasalarla sahip olunan hakların herkes tarafından kullanılmasının sağlanması, türe. Herkese kendine uygun düşeni, kendi hakkı olanı verme, doğruluk. Bu işi uygulayan, yerine getiren devlet kuruluşları. Hak ve hukuka uygunluk, hakkı gözetme.

GÖVERİKE

Kuka iplik.

BOCCE

İri metal güllelerle oynanan kuka.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük