İçinde KROMOPROTEİN geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "kromoprotein" olan, toplam 1 tane kelime bulunuyor. İçerisinde kromoprotein bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu kromoprotein ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında kromoprotein olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

12 harfli kelimeler

KROMOPROTEİN

Bazı kelimelerin anlamları

KROMOPROTEİN

Protein ve renk maddesinin birleşmesiyle meydana gelen bir madde. Hemoglobin, hemosiyanin gibi. Renkli bir prostetik grupla kompleks yapmış protein. Bir protein ve bir renk maddesinin birleşmesiyle meydana gelen madde; hemoglobin, hemosiyanin v. b.

  -   -   -  

Anlamında KROMOPROTEİN bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde KROMOPROTEİN geçen kelimeler listesi verilmiştir.

SİTOKROM

Sitokrom oksidazın (sitokrom c oksidaz) komponenti. Solunum zincirinde son elektron taşıyıcı olup elektronlar sitokrom a ve sitokrom a3 kanalıyla oksijene taşınır ve su teşekkül eder. Hücre metabolizmasında çok önemli olan hemen hemen bütün hayvan ve bitkilerin hücrelerinde oluşan, demir-porfirin proteinleri sınıfından renkli bir madde. Hayvan ve bitki dokularında yaygın olarak bulunan solunum, fotosentez ve diğer oksido-redüksiyon reaksiyonlarında elektron taşıyıcı olarak rol oynayan hem grubu içeren bir grup protein. Prostetik gruplara göre a, b, c ve d sitokrom olarak sınıflandırılır. Hayvan ve bitki gözelerinde bulunan ve solunumda görevi olan bir kromoprotein.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük