İçinde KOSU geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "kosu" olan, toplam 6 tane kelime bulunuyor. İçerisinde kosu bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu kosu ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında kosu olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

KOSU

Kuluçka.

KOSULMAK

Çalım satmak, gösteriş yapmak.

FİYASKOSUZ

Fiyasko vermeyen.

RİZİKOSUZ

Rizikosu olmayan.

KOSUK

Dar sokak. Çok yıpranmış, keskinliği, sivriliği yok olmuş (demir araç).

KOSUR

Kendini beğenen, onurlu.

  -   -   -  

Anlamında KOSU bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde KOSU geçen kelimeler listesi verilmiştir.

GEKOGİLLER

Sürüngenler (Reptilia) sınıfının, pullu sürüngenler (Squamata) takımının, kertenkeleler (Lacertilia) alt takımından, küçük vücutlu ve iri gözlü parmaklarının ucunda yapışkan safihaları olan, ses çıkaran, zararsız, sıcak memleketlerde yaşayan bir familya. (Geckonidae, Malayaca: geko= bir tip kerkentele), Omurgalı hayvanlardan sürüngenler (Reptilia)sınıfının pullu-sürüngenler (Squamata) takımının kertenkeleler (Lacertilia) alt-takımına (bk) giren bir famlyası. Küçük vücutlu ve iri gözlüdürler. Parmaklarının uçlarında yapışma safihaları bulunur.İnsanlara zararı yoktur.Sıcak memleketlerde bol olarak bulunurlar.Ses çıkarırlar.Duvar gekosu (Tarentola mauritanica), yassı-parmaklı geko (Hemidactylus turcicus)türleri iyi bilinir (bk).

RİZİKOLU

Rizikosu olan.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük