İçinde KİR geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "kir" olan, toplam 578 tane kelime bulunuyor. İçerisinde kir bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu kir ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında kir olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

KİREÇSİZLEŞTİRMEK, ÇEMBERKİRPİKLİLER, KİRKİTNAMAZLAĞASI

16 harfli kelimeler

KİREÇSİZLEŞTİRME, ÇEVREKİRPİKLİLER, KİRLİKMÜSLİMHOCA, KİRPİKKANATLILAR

15 harfli kelimeler

ÇEVREKİRPİKÜLER, KİRLETİLEBİLMEK, YADGEREKİRCİLİK, YUKARIHACIBEKİR

14 harfli kelimeler

ÇEKİRDEKLENMEK, FAKİRLEŞTİRMEK, AŞAĞIHACIBEKİR, FİKİRLEŞTİRMEK, KAZIMKARABEKİR, KİRALAYABİLMEK, KİRAZLIYAYLASI, KİREMİTÇİSALİH, KİRLETİLEBİLME, SEKİRDENİYARMA, ŞARKICIÇEKİRGE, TÜMKİRPİKLİLER

13 harfli kelimeler

ÇEKİRDEKÇİLİK, ÇEKİRDEKLENME, FAKİRLEŞTİRME, ÇEKİRDEKLEŞME, ÇEMKİREBİLMEK, ÇEMKİRİVERMEK, DELİBEKİROĞLU, DİLBERKİRPİĞİ, FİKİRLEŞTİRME, İKİRCİKLENMEK, İKİRCİMLENMEK, KİRALAYABİLME, KİREÇÇİFTLİĞİ, KİREÇSİZLENME, KİRLETEBİLMEK, KİRPİLEŞTİRME, ÖZKİRPİKLİLER, TEKİRDAĞLILIK, YUKARIKİRAZCA

12 harfli kelimeler

GEREKİRCİLİK, İKİRCİKLENME, KİREÇSİLEMEK, KİREMİTÇİLİK, KİRİZMALAMAK, MÜTENEKKİREN, YEŞİLÇEKİRGE, KİRLİKARTOPU, ÇEMKİREBİLME, ÇEMKİRİVERME, FAKİRÖLDÜREN, GELİNKİRPİĞİ, GODENÇEKİRGE, HACIBEKİRLER, HANIMKİRPİĞİ, KİRAZLIPINAR, KİRAZLIYAYLA, KİRİŞKESMECİ, KİRLETEBİLME, KİRMANLAŞMAK, KİRSİNKAVAĞI, KÖFTEREKİRMA, YERÇEKİRDEĞİ

11 harfli kelimeler

ÇEKİRDEKSEL, ÇEKİRDEKSİZ, FAKİRLEŞMEK, FİKİRSİZLİK, HEMFİKİRLİK, KİREÇLENMEK, KİREÇLEŞMEK, KİREÇSİLEME, KİREMİTHANE, KİRİZMALAMA, KİRPİGİLLER, KİRPİKLİLER, PEŞKİRCİLİK, AŞÇIBEKİRLİ, ÇEKİRDEKÇİK, DELİBEKİRLİ, DİNKİRCİLİK, ESKİARAPKİR, FİKİRLEŞMEK, HACIBEKİRLİ, İKİRCİLİKLİ, İMAMBEKİRLİ, KAYAKİRPİSİ, KAYAKİRTİŞİ, KEYKİRDEMEK, KİRAZBUCAĞI, KİRAZLIYALI, KİRAZLIYURT, KİRENÇUKURU, KİRGİDERİCİ, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ÇEKİRDEKÇİ, ÇEKİRDEKLİ, FAKİRLEŞME, FİKİRLİLİK, İKİRCİMLİK, KİRALANMAK, KİREÇÇİLİK, KİREÇLEŞME, MÜTEFEKKİR, MÜTENEKKİR, MÜTEŞEKKİR, KİRLİHANIM, KİREÇYEREN, ÇEKİRDECİK, ÇEMKİRMEYH, ÇEMKİRTMEK, ÇİKİRDEMEK, DİYARBEKİR, DORUKKİRİŞ, ERGENKİREZ, EŞÇEKİRDEK, FAKİRULLAH, FİKİRDEMEK, FİKİRLEŞME, GEREKİRLİK, GÜRÜKBEKİR, HİKİRDEMEK, İKİRCİKLİK, İKİRCİNLİK, KİKİRDEMEK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

BAKİRELİK, ÇEMKİRMEK, FAKİRHANE, GEREKİRCİ, İKİRCİKLİ, İKİRCİMLİ, KİRACILIK, KİRALAMAK, KİRALANMA, KİRECİMSİ, KİREÇLEME, KİREMİTÇİ, KİREMİTLİ, KİRİŞHANE, KİRİŞLEME, KİRLENMEK, KİRLETMEK, MÜFEKKİRE, KİREÇSÜTÜ, AKÇAKİRAZ, AKÇATEKİR, CİVKİRMEK, ÇEMKİRTME, ÇENKİRMEK, ÇEVKİRMEK, EKSÜKİREK, FİSKİRMEK, FİŞKİRMEK, GUŞKİRAZI, HACIBEKİR, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

BAKİRLİK, ÇEKİRDEK, ÇEMKİRİŞ, ÇEMKİRME, ELEŞKİRT, FAKİRANE, FAKİRİZM, FAKİRLİK, FİKİRDEŞ, FİKİRSİZ, HARAKİRİ, HEMFİKİR, KİPKİRLİ, KİRALAMA, KİRAZLIK, KİREBOLU, KİREÇÇİL, KİREÇLİK, KİREÇSİZ, KİRİŞLİK, KİRİŞSİZ, KİRLENME, KİRLETME, KİRLİLİK, KİRPİKLİ, KİRPİKSİ, KİRTİKLİ, KİRVELİK, MUHTEKİR, MÜSKİRAT, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ÇEKİRGE, FAKİRCE, FİKİRLİ, İKİRCİK, İKİRCİL, İKİRCİM, KİKİRİK, KİRALIK, KİRDECİ, KİREÇÇİ, KİREÇLİ, KİREMİT, KİRİŞÇİ, KİRİŞLİ, KİRİZMA, AKİRABA, AKKİRAZ, AKKİRPİ, ANKİRİN, DİKİRAK, DİKİREK, DİMKİRİ, EKİRESİ, EKİRLER, ENKİRDE, EŞKİREK, FENEKİR, FİKİRCİ, HAKİRGE, HEKİRGE, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

BAKİRE, KİRACI, KİRALI, KİRKİT, KİRLOŞ, KİRMEN, KİRTİL, MÜNKİR, PEŞKİR, ŞAKİRT, TAHKİR, AÇİKİR, ANKİRİ, BEŞKİR, CİPKİR, ÇEKİRE, EKİRDE, ENKİRE, EŞKİRE, GEVKİR, HELKİR, HEYKİR, HİŞKİR, KAŞKİR, KEFKİR, KEKİRE, KEŞKİR, KEVKİR, KİKİRE, KİRAMİ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

BİKİR, FAKİR, FİKİR, HAKİR, KİRAZ, KİRDE, KİREÇ, KİRİL, KİRİŞ, KİRLİ, KİRPİ, KİRVE, TEKİR, ZİKİR, BAKİR, EKİRE, ENKİR, FEKİR, HEKİR, İŞKİR, KEKİR, KİRAL, KİRAM, KİRAN, KİRBE, KİREK, KİREN, KİREZ, KİRİÇ, KİRİK, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

KİRA, AKİR, EKİR, KİRÇ, KİRE, KİRH, KİRİ, KİRK, KİRP, KİRS, KİRŞ, KİRT

3 harfli kelimeler

KİR

Bazı kelimelerin anlamları

KİR

Herhangi bir şeyin veya vücudun üzerinde oluşan, biriken pislik. Utanılacak durum, leke, şaibe. Kır, bayır.

ÇEKİRDEKLENMEK

Çekirdek bağlamak.

KİREÇSİZLEŞTİRMEK

Kireçsiz duruma getirmek.

AŞAĞIHACIBEKİR

Ankara şehrinde, Balâ ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

KİRKİTNAMAZLAĞASI

Duvara asılan kilim ya da palaz. (Yeşilova Aksaray Niğde).

KİRPİKKANATLILAR

Bitki asalağı olarak önem taşıyan ve kıyıları saçaklı iki çift kanadı bulunan, kimi türleri kanatsız, emici böcekler topluluğu.

YADGEREKİRCİLİK

Neden ve sonucun birbirini izlemesinde kesin bir zorunluk olmadığını; yenilik, bağımsızlık ve şans gibi etmenlerin de neden - sonuç bağıntısı kadar olaylar arasındaki ilişkiyi belirlediğini ileri süren, bu bakımdan gerekirciliğin karşıtı olan öğreti, bk. gerekircilik.

KİRLİKMÜSLİMHOCA

Bartın ili, Kurucaşile ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

KİREÇSİZLEŞTİRME

Kireçten arıtma.

ÇEVREKİRPİKLİLER

Asalak yaşama uymuş türleri görülmekle birlikte ne hekimliği, ne veterinerliği, ne de tarımsal bitki sağlığını ilgilendiren ve yalnız ağız çevreleri bir sıra kirpik taşıyan haşlamlılar takımı. (Peritricha), Birgözeli hayvanlarda kirpikliler (Ciliata) sınıfının öz-kirpikliler (Euciliata) alt-sınıfına giren (bk) bir takımı. Yanlız ağız alanı çevresinde ve bazen vücudun geri bölgesinde çember gibi sıralanmış kirpikliler vardır.Çan hayvanı (Vorticella) (bk) iyi bilinen cinsidir.

FAKİRLEŞTİRMEK

Yoksullaştırmak.

KİRLETİLEBİLMEK

Kirletilme imkânı veya olasılığı bulunmak.

ÇEVREKİRPİKÜLER

(Peritricha), Birgözeli hayvanlardan kirpikliler (Ciliata) sınıfının öz-kirpikliler (Euciliata) alt-sınıfına giren bir takımı. Yalnız ağız alanı çevresinde ve bazen vücudun geri bölgesinde çember gibi sıralanmış kirpikler vardır. Çan hayvanı (Vorticella) iyi bilinen cinsidir.

YUKARIHACIBEKİR

Ankara kenti, Balâ ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

FİKİRLEŞTİRMEK

Fikri yanını geliştirmek, olgunlaştırmak.

ÇEMBERKİRPİKLİLER

(Spirotricha),iyi bilinen cinsidir.

  -   -   -  

Anlamında KİR bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde KİR geçen kelimeler listesi verilmiştir.

BADANA

Duvarları boyamak için kullanılan sulandırılmış kireç veya boya.

AKYUVAR

Kan, lenf vb. vücut sıvılarında bulunan çekirdekli, yuvarlak hücre, lökosit.

AÇMALIK

Kiri çıkarmak veya eşyayı iyice temizlemek için kullanılan her türlü madde.

BABA

Çocuğu olan erkek, peder. Kazılarda çıkarılan toprağın miktarını hesaplayabilmek için yer yer bırakılan toprak dikme. Çok kaliteli, üstün nitelikli. Tarikatların bazısında tekke büyüğü. Çocuğun dünyaya gelmesinde etken olan erkek. Koruyucu, babalık duyguları ile dolu kimse. Çatı merteği. Bir ülkeye veya bir topluluğa yararlı olmuş kimse. Gemi veya iskelede halatın takıldığı yuvarlak başlı iri demir, ağaç veya beton dikme. Anlayışlı, iyi huylu erkek. Silah kaçakçılığı, kara para aklama ve uyuşturucu madde ticareti vb. kirli ve gizli işler yapan çetenin başı. Ata. Bir merdivende, tırabzanın sahanlıkla birleştiği yerde bulunan dikey öge. Bu gibi kimselere verilen unvan.

BADANALAMAK

Duvarları boyamak için sulandırılmış kireç veya plastik boya sürmek.

ARMUT

Gülgillerden, çiçekleri beyaz, Türkiye'nin her yerinde yetişen bir ağaç (Pirus communis). Çok bön, çok aptal. Bu ağacın tatlı ve sulu, yumuşak, ufak çekirdekli meyvesi.

AKROMATİN

Hücre çekirdeği içindeki ince iplikçiklerden yapılmış, kromatin ile boyanmamış kromozomları oluşturan bölüm.

AKAR

Kiraya verilerek gelir getiren ev, dükkân, tarla, bağ vb. mülk, akaret. Halı, koltuk, yatak vb. yerlerde ve nemli ortamlarda yaşayan, astıma yol açabilen, insan vücudundan dökülen deri tozlarıyla ve parçacıklarıyla beslenen bir tür canlı. Sıvı, mai, likit.

AYAKLIK

Bir makinede, bir araçta ayak yardımıyla dönmeyi veya hareketi sağlayan düzen, pedal. Küçük teknelerde kürekçinin oturduğu yeri destekleyen, kaplamaların iç tarafına çakılan kiriş. Kaide. Ayakçak. Ayak basacak yer.

AYVA

Gülgillerden, çiçekleri iri, beyaz veya pembe, yapraklarının altı tüylü, orta yükseklikte bir ağaç (Cydonia vulgaris). Bu ağacın büyük, sarı renkte, tüylü, mayhoş, dokusu sertçe, ufak çekirdekli meyvesi.

BAĞLAMA

Bağlamak işi. Yapılarda duvarları birbirine bağlayan kiriş, putrel vb. Üç çift telli olan ve mızrapla çalınan bir saz. Ulama.

ALYUVAR

Kana al rengini veren, çekirdeksiz, yuvarlak, küçük hücre, eritrosit.

AFT

Ağız mukozasında görülen ufak, kirli sarı lekeler.

ANGUT

Ördekgillerden, tüyleri kiremit renginde, evcilleştirilebilen bir yaban kuşu (Casarca ferruginea). Ahmak, kaba saba.

BAKİRELİK

Bakire olma durumu, erdenlik.

AÇIKÇASI

Açık söylemek gerekirse, Türkçesi. Düpedüz.

ALTLIK

Tabak, bardak vb. nesnelerin altına konulan şey. Hayvanların altına yayılan ot veya saman. Arabaya koşulan atların yolları kirletmemesi için kuyruğunun altına yerleştirilen torba.

AKTARICI

Dam kiremitlerini aktarıp kırıkları yenileyen kimse. Kaynak kişiden derlenen herhangi bir parçayı kitlelere duyuran ve yayan kimse. Görüntüyü bir bölgeden başka bir bölgeye ileten araç.

AŞK

Aşk hakkında çok fazla tanımlama yapılmıştır. Burada hepsinden bahsedersek, sayfalar dolusu metinler yazmamız gerekir. O yüzden, bu sayfada, diğer sayfalardaki tanımlamalardan farklı olarak, sadece aşk ve aşka benzer kelimelerin tanımını vererek, esas anlamını size bırakıyoruz.

AKTARMAK

Bir şeyi bir yerden, bir kaptan başka bir yere veya kaba geçirmek. Toprağı altı üstüne gelecek bir biçimde iyice bellemek. Alıntılamak. Bir kitabı başından sonuna kadar okumak. Bir lehçeyi başka bir lehçeye uyarlamak. Kaynak kişiden derlenen herhangi bir parçayı kitlelere duyurmak ve yaymak. Tür değişikliği yapmak. Bir şeyin yolunu, yönünü değiştirmek. Çatı kiremitlerinin kırık ve bozuk olanlarının yerlerine sağlamlarını koymak. Bir tekniğe göre biçimlendirmek, uyarlamak. Birinin başka biriyle telefonla konuşmasını sağlamak. Üretilmiş olan bir enerjiyi, başka organlara iletmek. İletmek, bildirmek.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük