İçinde Kİ geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ki" olan, toplam 3696 tane kelime bulunuyor. İçerisinde ki bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu ki ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ki olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

KİREÇSİZLEŞTİRMEK, TEŞKİLATLANDIRMAK, BİYOETKİNSİZLEŞME, ÇEKİÇLETİLEBİLMEK, ÇEKİNGENLEŞEBİLME, ÇEKİNGENLEŞTİRMEK, ÇEMBERKİRPİKLİLER, ÇİRKİNLEŞTİRİLMEK, KİRKİTNAMAZLAĞASI

16 harfli kelimeler

ETKİSİZLEŞTİRMEK, KİREÇSİZLEŞTİRME, BİTKİKESENGİLLER, ÇEKİÇLETİLEBİLME, ÇEKİNGENLEŞTİRME, ÇEVREKİRPİKLİLER, ÇİRKİNLEŞEBİLMEK, ÇİRKİNLEŞİVERMEK, ÇİRKİNLEŞTİRİLME, FARİNGOBRANKİYAL, FOSFOFRUKTOKİNAZ, GASTRODİSKİYOZİS, HODGKİNHÜCRELERİ, İSTANBULKİLİSESİ, KİLOPERİKARDİTİS, KİRLİKMÜSLİMHOCA, KİRPİKKANATLILAR, KİŞİSELLEŞTİRMEK, PELİTBÜKÜSEKİCEK, SEKİZDİŞLİĞİLLER, ŞEKİLLENDİRİLMEK, TEŞKİLATLANDIRMA, TİLKİSÜLEYMANİYE

15 harfli kelimeler

ÇİRKİNLEŞTİRMEK, ETKİSİZLEŞTİRME, İLİŞKİLENDİRMEK, KESKİNLEŞTİRMEK, KİLOGRAMAĞIRLIK, KİŞİSELLEŞTİRME, MAKİNELEŞTİRMEK, MİLLETVEKİLLİĞİ, MUVAFFAKİYETSİZ, ANKİLOBİLEFARON, ARPALIKİHSANİYE, ÇEKİÇLENEBİLMEK, ÇEKİÇLETEBİLMEK, ÇEKİÇLEYEBİLMEK, ÇEKİÇLEYİVERMEK, ÇEKİMLENEBİLMEK, ÇEKİMLEYEBİLMEK, ÇEKİŞTİREBİLMEK, ÇEVREKİRPİKÜLER, ÇİRKİNLEŞEBİLME, ÇİRKİNLEŞİVERME, DİKİZLEYEBİLMEK, ESKİÇOKDEĞİRMEN, ESKİHÜSNÜMANSUR, ESKİKIZILCAKESE, ETKİNLEŞEBİLMEK, FLOROKİNOLONLAR, HİPPOBOSKİDOZİS, HODKİNHASTALIĞI, İMMÜNOSİTOKİMYA, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

ÇEKİNGENLEŞMEK, ÇEKİRDEKLENMEK, ETKİNLEŞTİRMEK, FAKİRLEŞTİRMEK, KİLOGRAMKUVVET, KİLOMETRELERCE, MAKİNELEŞTİRME, MUVAFFAKİYETLİ, SAKİNLEŞTİRMEK, ŞEKİLLENDİRMEK, TEŞKİLATLANMAK, TEŞKİLATSIZLIK, YETKİLENDİRMEK, ANKİLOSTOMATİK, ANKİLOSTOMOZİS, AŞAĞIHACIBEKİR, BİYOETKİNLEŞME, ÇEKİÇLENEBİLME, ÇEKİÇLETEBİLME, ÇEKİÇLEYEBİLME, ÇEKİÇLEYİVERME, ÇEKİMLENEBİLME, ÇEKİMLEYEBİLME, ÇEKİŞTİREBİLME, ÇİRKİNLEŞTİRME, DİKİZLEYEBİLME, EKİNOKOKKOTOMİ, ESKİBEYREHATUN, ESKİBOĞAZKESEN, ESKİKAPUMAHMUT, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

ÇEKİRDEKÇİLİK, ÇEKİRDEKLENME, ÇELİŞKİSİZLİK, ETKİNLEŞTİRME, ETKİSİZLEŞMEK, FAKİRLEŞTİRME, HAKİKATSİZLİK, HİLAFIHAKİKAT, KİFAYETSİZLİK, KİŞİLİKSİZLİK, KİTAPSEVERLİK, SAKİNLEŞTİRME, ŞARKİKARAAĞAÇ, ŞARKİYATÇILIK, ŞEKİLLENDİRME, TERAKKİPERVER, TEŞKİLATÇILIK, YETKİLENDİRME, İNKİSARIHAYAL, KİLOMETREKARE, KİLOGRAMMETRE, ANKİLODAKTİLİ, AŞAĞIİKİZÖREN, BÜYÜKİSMAİLCE, ÇEKİÇLETİLMEK, ÇEKİNGENLEŞME, ÇEKİRDEKLEŞME, ÇEKİŞTİRİLMEK, ÇEMKİREBİLMEK, ÇEMKİRİVERMEK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

BİLİRKİŞİLİK, BİRİKİMCİLİK, BİYOKİMYASAL, ÇİRKİNLEŞMEK, DENİZTİLKİSİ, ELEKTROKİMYA, ETKİSİZLEŞME, GEREKİRCİLİK, HASEKİKÜPESİ, İKİRCİKLENME, İLİŞKİSİZLİK, KESKİNLEŞMEK, KESKİNLETMEK, KİREÇSİLEMEK, KİREMİTÇİLİK, KİRİZMALAMAK, KİŞİLEŞTİRME, MAKİNELEŞMEK, MİLLETVEKİLİ, MİSKİNLEŞMEK, MUVAFFAKİYET, MUVAKKİTHANE, MÜTENEKKİREN, NAKİBÜLEŞRAF, PEKİŞTİRMELİ, PETROKİMYACI, SEÇKİNLEŞMEK, SİLKİNDİRMEK, TEMKİNSİZLİK, TEŞRİKİMESAİ, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ANAERKİLLİK, BAŞHEKİMLİK, BAŞVEKİLLİK, BİTKİLEŞMEK, ÇEKİMSENMEK, ÇEKİMSERLİK, ÇEKİMSİZLİK, ÇEKİNGENLİK, ÇEKİRDEKSEL, ÇEKİRDEKSİZ, ÇEKİŞTİRMEK, ÇİRKİNLEŞME, ÇİRKİNSEMEK, DAKİKASINDA, DEĞİŞKİNLİK, DONKİŞOTLUK, ELASTİKİYET, ETKİLEŞİMLİ, ETKİNLEŞMEK, FAKİRLEŞMEK, FİKİRSİZLİK, FİZİKOKİMYA, GAYRİAHLAKİ, GELİŞKİNLİK, HADDİKİFAYE, HEMFİKİRLİK, İÇİNDEKİLER, İKİNDİÜZERİ, İKİYÜZLÜLÜK, İSTATİSTİKİ, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

BEYAZTİLKİ, BİÇKİCİLİK, BİRİKİŞMEK, BİTKİCİLİK, BRAKİSEFAL, ÇEKİÇLEMEK, ÇEKİMLEMEK, ÇEKİNİKLİK, ÇEKİNİLMEK, ÇEKİRDEKÇİ, ÇEKİRDEKLİ, ÇEKİŞMESİZ, DİKİŞÇİLİK, DİKİZLEMEK, ESKİLEŞMEK, ESKİTİLMEK, ETKİLENMEK, ETKİLEŞMEK, ETKİNCİLİK, ETKİSİZLİK, FAKİRLEŞME, FİKİRLİLİK, FOTOKİNEZİ, GECİKİLMEK, HAKİKATSİZ, İKİNDİÜSTÜ, İKİRCİMLİK, İLİŞKİNLİK, KIRKİKİLİK, KIRKİKİNDİ, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

AHLAKİYAT, ALTINEKİN, BAKİRELİK, BAŞKİLİSE, BERKİNMEK, BERKİTMEK, BİLİRKİŞİ, BİRİKİNTİ, BİRİKİŞME, BİTKİNLİK, BİYOKİMYA, ÇEKİCİLİK, ÇEKİÇHANE, ÇEKİÇLEME, ÇEKİMLEME, ÇEKİNİLME, ÇEKİŞMELİ, ÇELİŞKİLİ, ÇEMKİRMEK, ÇİRKİNLİK, DİKİCİLİK, DİKİMHANE, DİKİZLEME, EHLİKİTAP, EKİNCİLİK, ESKİCİLİK, ESKİLEŞME, ESKİPAZAR, ESKİŞEHİR, ESKİTİLME, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AFAKİLİK, ANAERKİL, ANTİKİTE, ATAERKİL, BABAESKİ, BAKİRLİK, BAŞHEKİM, BAŞVEKİL, BEKİNMEK, BEKİTMEK, BERKİMEK, BERKİNME, BERKİTME, BİTKİSEL, ÇEKİLMEK, ÇEKİMSER, ÇEKİMSİZ, ÇEKİNGEN, ÇEKİNMEK, ÇEKİRDEK, ÇEKİŞKEN, ÇEKİŞMEK, ÇEMKİRİŞ, ÇEMKİRME, ÇİRKİNCE, DEĞİŞKİN, DİKİLMEK, DİKİŞSİZ, DİKİZLİK, EKİCİLİK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AKİLANE, AKŞAMKİ, ANKİLOZ, ARAKİYE, BAKİLİK, BAŞESKİ, BAŞKİŞİ, BEKİLLİ, BEKİNME, BEKİTME, BELKİLİ, BERKİME, BİLAKİS, BİRİKİM, BİRİKİŞ, BİTKİCİ, BİZİMKİ, ÇEKİKÇE, ÇEKİLİŞ, ÇEKİLME, ÇEKİMCİ, ÇEKİMLİ, ÇEKİNCE, ÇEKİNİK, ÇEKİNİŞ, ÇEKİNME, ÇEKİNTİ, ÇEKİRGE, ÇEKİŞLİ, ÇEKİŞME, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AHLAKİ, AKSEKİ, BAKİRE, BAKİYE, BANKİZ, BASKİL, BERİKİ, BİKİNİ, BİTKİN, BUZUKİ, ÇEKİCİ, ÇİRKİN, ÇİSKİN, DAKİKA, DİKİCİ, DİKİLİ, DİKİNE, EKİLME, EKİNCİ, EKİNTİ, ESKİCE, ESKİCİ, ESKİME, ESKİMO, ETKİLİ, ETKİME, FİZİKİ, FRİKİK, GAZEKİ, GECEKİ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

AFAKİ, AKİDE, ALKİL, BELKİ, BİKİR, BİTKİ, ÇEKİÇ, ÇEKİK, ÇEKİM, ÇEKİŞ, DAKİK, DİKİM, DİKİŞ, DİKİT, DİKİZ, EKİCİ, EKİLİ, ERKİN, ESKİL, ESKİZ, EŞKİN, ETKİN, FAKİH, FAKİR, FİKİR, HAKİM, HAKİR, HEKİM, İÇKİN, İKİCİ, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AKİK, AKİT, ÇEKİ, EKİM, EKİN, EKİP, ESKİ, ETKİ, IRKİ, İÇKİ, İKİZ, İTKİ, KİLE, KİLO, KİLS, KİMİ, KİPE, KİRA, KİST, KİŞİ, KİVİ, MAKİ, PEKİ, SAKİ, SEKİ, SKİF, UFKİ, VAKİ, ZEKİ, AKİD, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

İKİ, KİK, KİM, KİP, SKİ, AKİ, KİC, KİÇ, KİF, KİĞ, KİH, KİL, KİN, KİR, KİS, KİŞ, KİT, KİV, KİZ, OKİ

2 harfli kelimeler

Bazı kelimelerin anlamları

Anlam bakımından birbirleriyle ilgili cümleleri birbirine bağlayan bir söz. "Öyle, o kadar, o denli" vb.nden sonra, kullanıldığı cümleye güç katan bir söz. Özneyi, tümleci güçlendirerek cümlenin temel bölümüne bağlayan bir söz. Yakınma, kınama vb. duygular anlatmak için bir cümlenin sonuna getirilen bir söz. İkinci cümledeki yargının birincideki hareketin yapılışı sırasında görülerek şaşıldığını bildiren bir söz. Bir soru cümlesinin sonuna getirildiğinde şüphe veya endişe anlatan bir söz. Bazı kelimelerin sonuna bir ek gibi eklenerek birtakım zarflar, yeni edatlar oluşturan bir söz: Belki, çünkü, hâlbuki, mademki, sanki gibi. İki cümlede anlatılan durumların uyuşmazlığını bildiren bir söz.

ÇEMBERKİRPİKLİLER

(Spirotricha),iyi bilinen cinsidir.

ÇİRKİNLEŞTİRİLMEK

Çirkinleşmesi sağlanmak.

ÇEKİNGENLEŞTİRME

Çekingenleştirmek işi.

ÇEVREKİRPİKLİLER

Asalak yaşama uymuş türleri görülmekle birlikte ne hekimliği, ne veterinerliği, ne de tarımsal bitki sağlığını ilgilendiren ve yalnız ağız çevreleri bir sıra kirpik taşıyan haşlamlılar takımı. (Peritricha), Birgözeli hayvanlarda kirpikliler (Ciliata) sınıfının öz-kirpikliler (Euciliata) alt-sınıfına giren (bk) bir takımı. Yanlız ağız alanı çevresinde ve bazen vücudun geri bölgesinde çember gibi sıralanmış kirpikliler vardır.Çan hayvanı (Vorticella) (bk) iyi bilinen cinsidir.

KİREÇSİZLEŞTİRMEK

Kireçsiz duruma getirmek.

KİREÇSİZLEŞTİRME

Kireçten arıtma.

KİRKİTNAMAZLAĞASI

Duvara asılan kilim ya da palaz. (Yeşilova Aksaray Niğde).

ÇEKİNGENLEŞTİRMEK

Çekingen duruma getirmek.

ÇEKİÇLETİLEBİLMEK

Çekiçletme imkânı veya olasılığı bulunmak.

ÇEKİNGENLEŞEBİLME

Çekingenleşebilmek işi.

TEŞKİLATLANDIRMAK

Örgütlendirmek.

BİYOETKİNSİZLEŞME

Vücutta biyotransformasyon sonucu zehirli maddelerin genellikle etkisiz veya zayıf etkili, suda kolay çözünen ve vücuttan hızla atılan bir biçime sokulması olayı, detoksifikasyon.

BİTKİKESENGİLLER

Kuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, ses kasları gelişigüzel dizililer (Anisomyodi) üst familyasından, gagaları kuvvetli ve dişli, Güney Amerika'da yaşayan bir familya. Şili bitkikesen kuşu (Phytotoma rara) türü iyi bilinir.

ETKİSİZLEŞTİRMEK

Etkisiz, etki yapamaz duruma getirmek.

ÇEKİÇLETİLEBİLME

Çekiçletilebilmek işi.

  -   -   -  

Anlamında Kİ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde Kİ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABAŞO

Gemiyi baştan veya kıçtan halatla karaya bağlama. Altta, aşağıda bulunan, alttaki.

ABARTICI

Abartıyı huy edinen (kimse), abartmacı, mübalağacı.

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

ABDESTLİ

Abdest almış (kimse). Abdest alarak, abdest almış olarak. İyi adam. Abdesti bozulmamış olan (kimse).

ABBAS

"Yola çıkacak veya ölümü yaklaşan kimse" anlamlarındaki Abbas yolcu deyiminde geçen bir söz.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABUS

Somurtkan (kimse). Çatık, asık (yüz). Garip, acayip.

ABULLABUT

Kaba saba ve anlayışsız (kimse). Biçimsiz ve kötü giyinen, giyimine özen göstermeyen (kimse).

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

ACAR

Atılgan. Güçlü ve becerikli, çevik, enerjik. Yeni. Güneybatı Kafkasya'nın Türkiye sınırına yakın bölgesinde yaşayan bir halk, Acara.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ABACI

Aba yapan ya da satan kimse. Asalak. Bedavacı. Abadan giyecek yapan veya satan kimse.

ABDESTSİZ

Abdest almamış olan (kimse). Abdesti bozulmuş olan (kimse). Abdest almadan, abdest almaksızın. Kötü adam.

ABAZAN

Uzun süre cinsel ilişkide bulunmayan (erkek). Karnı aç olan (kimse).

ABRAKADABRA

Eski çağlarda bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılan büyülü söz. Sihirbazların sıkça kullandığı büyü sözü.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABAJURCU

Abajur yapan veya satan kimse.