İçinde KES geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "kes" olan, toplam 526 tane kelime bulunuyor. İçerisinde kes bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu kes ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında kes olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

KESİNLEŞTİREBİLME, MEHMETDEDETEKKESİ

16 harfli kelimeler

BİTKİKESENGİLLER, DENİZKESTANELERİ

15 harfli kelimeler

KESKİNLEŞTİRMEK, ESKİKIZILCAKESE, KIZILHAMURKESEN, KUMRUHAMURKESEN, YENİKIZILCAKESE

14 harfli kelimeler

DENİZKESTANESİ, AŞAĞIKESMEKAYA, BALIKESİRLİLİK, ESKİBOĞAZKESEN, GÜNEYKALINKESE, HORZUMKESERLER, İNCELERTEKKESİ, KESİNLEŞTİRMEK, KESİTARAŞTIRMA, KESKİNLEŞTİRME, YENİBOĞAZKESEN

13 harfli kelimeler

KESİNTİSİZLİK, TEHLİKESİZLİK, ÇAYIRMELİKESİ, BÜYÜKAKÇAKESE, DOĞUKESMEKAYA, KANGALTEKKESİ, KESİNLEŞTİRME, KESTANEDERESİ, KESTANEKABAĞI, KESTANEPINARI, KESTİREBİLMEK, KESTİRİVERMEK, KIVILKESİLGEN, KÜÇÜKAKÇAKESE

12 harfli kelimeler

KESKİNLEŞMEK, KESKİNLETMEK, KESTANECİLİK, ORKESTRALAMA, YANKESİCİLİK, GÜNEYKESTANE, KESERZIMBASI, KESİLEBİLMEK, KESİLİVERMEK, KESİŞEBİLMEK, KESİŞİVERMEK, KESTANEALANI, KESTANEPINAR, KESTANERENGİ, KESTİREBİLME, KESTİRİVERME, KİRİŞKESMECİ, KUZKALINKESE, SEKESTRASYON, YERKESTANESİ

11 harfli kelimeler

KESEKLENMEK, KESİNLEŞMEK, KESİNSİZLİK, KESKİNLEŞME, KESKİNLETME, KESTİRİLMEK, KESTİRMEDEN, ORKESTRASIZ, KESYAPIŞTIR, ARAKESTİRİM, BALIKESİRLİ, BALTAKESMEZ, BÜYÜKESENCE, ÇEVRİMKESER, DAYAKKESİRİ, DEVLİKESİÜN, GELLENKESDİ, ISTARKESMEK, KARAKESTANE, KELTENKESEK, KESATLAŞMAK, KESİKLEŞMEK, KESİKSİZLİK, KESİLEBİLME, KESİLİVERME, KESİŞEBİLME, KESİŞİVERME, KESİŞTİRMEK, KESKENCELİK, KESKİNCİLİK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

BOĞAZKESEN, KESİMCİLİK, KESİNLİKLE, KESİNTİSİZ, KESTANECİK, KESTİRMECE, LEKESİZLİK, ORKESTRACI, ORKESTRALI, ÖFKESİZLİK, TEHLİKESİZ, TEKESAKALI, ÜLKESELLİK, ALTINKESİT, ARPAKESMEZ, AYDINKESİM, ÇAPAKESERİ, ÇAPUTKESEN, ÇÖZÜLKESİM, DEKESAKALI, EŞKESENLİK, HAMURKESEN, KEPİRKESME, KESATLAŞMA, KESDENKELE, KESEBİLMEK, KESEĞENLİK, KESEKLENME, KESELENMEK, KESELETMEK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

AĞAÇKESEN, AKÇAKESME, BALIKESİR, HAREKESİZ, HERKESLİK, IŞIKKESEN, KESELEMEK, KESELENİŞ, KESELENME, KESELETME, KESELİLER, KESENEKÇİ, KESİCİLİK, KESİMHANE, KESİNTİLİ, KESKENMEK, KESKİNLİK, KESTANECİ, KESTİRMEK, TEKESEMEK, YANKESİCİ, KESBETMEK, ALTIKESEK, AŞAĞIKESE, DEVLİKESİ, DİKESABAN, ISILKESİM, IŞILKESİM, KARAKESEK, KAYAKESEN, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

BAĞKESEN, BAŞKESİT, BİKESLİK, KESATLIK, KESELEME, KESİKLİK, KESİKSİZ, KESİLMEK, KESİMLİK, KESİNKES, KESİNLİK, KESİNMEK, KESİRSİZ, KESİŞMEK, KESKENME, KESMELİK, KESMİKLİ, KESTİRİM, KESTİRİŞ, KESTİRME, MASKESİZ, MÜNKESİR, NEKESLİK, ORKESTRA, TAKKESİZ, TEKESSÜR, YELKESEN, YOLKESEN, KESİMEVİ, AĞAÇKESE, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ATEŞKES, İLKESEL, KESAFET, KESECİK, KESEDAR, KESEKLİ, KESENEK, KESİKLİ, KESİLİŞ, KESİLME, KESİMCİ, KESİNME, KESİNTİ, KESİRLİ, KESİŞEN, KESİŞME, KESMECE, KESTANE, KESTERE, LEKESİZ, ÖFKESİZ, ŞİKESİZ, ŞİKESTE, ÜLKESEL, ALAKESA, ALAKESE, BELKESE, ÇATKESE, DİLKESE, DİNKESE, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

HERKES, KERKES, KESELİ, KESENE, KESİCİ, KESKİN, KESMEK, KESMİK, KESRET, KESTEL, KESYAP, AKKESE, CİLKES, ÇERKES, HEÇKES, KESBER, KESBİK, KESDEK, KESELE, KESERİ, KESEYH, KESGEN, KESGİN, KESGÜÇ, KESGÜK, KESİKE, KESİKİ, KESİLİ, KESİYH, KESKEL, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

BİKES, KESAT, KESEK, KESEL, KESEN, KESER, KESİF, KESİK, KESİM, KESİN, KESİR, KESİŞ, KESİT, KESKİ, KESME, KESRE, NEKES, KESAK, KESAN, KESBİ, KESEĞ, KESEH, KESES, KESEY, KESGİ, KESGÜ, KESĞİ, KESİB, KESİÇ, KESİĞ, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

KESE, KESP, KESA, KESİ

3 harfli kelimeler

KES

Bazı kelimelerin anlamları

KES

Genellikle yakmak için kullanılan iri saman. Ayak bileklerini de içine alan kapalı jimnastik ayakkabısı.

MEHMETDEDETEKKESİ

Çorum ili, Dodurga ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

BALIKESİRLİLİK

Balıkesirli olma durumu.

KIZILHAMURKESEN

Gaziantep şehri, ŞehitKâmil belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

DENİZKESTANESİ

Hareket edebilen dikenlerle örtülü, yuvarlak kalker kabuklu, derisi dikenlilerden bir yumuşakça (Echinus esculentus).

ESKİBOĞAZKESEN

Sivas kenti, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

ESKİKIZILCAKESE

Ordu şehri, Ünye ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

KUMRUHAMURKESEN

Gaziantep şehrinde, Şahinbey belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

GÜNEYKALINKESE

Kastamonu ili, Taşköprü ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

YENİKIZILCAKESE

Ordu şehri, Tekkiraz bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

KESKİNLEŞTİRMEK

Keskin duruma getirmek.

KESİNLEŞTİREBİLME

Kesinleştirebilmek işi.

AŞAĞIKESMEKAYA

Şanlıurfa şehrinde, Harran belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

DENİZKESTANELERİ

Sölomlu hayvanlardan, ikincil ağızlılar (Deuterostomia) filumunun, derisi dikenliler (Echinodermata) alt filumundan, küre, yürek ya da disk biçimindeki vücutları üzerlerinde bulunan kalker plâkların birbirine kenetlenmesiyle meydana gelen bir kabukla örtülü olan, kolları bulunmayan, ağızları karın bölgesinde olan ve anüsleri bulunan, Aristo feneri denen özel bir çene sistemleri görülen, bayağı denizkestanesi (Echinus esculentus) türü ve sidaris (Cidaris) cinsi iyi bilinen bir sınıf. Derisi dikenliler (Echinodermata) şubesinden, küre, yürek veya disk biçimindeki vücutları üzerlerinde bulunan kalker plakların birbirine kenetlenmesiyle meydana gelen bir kabukla örtülü olan, kolları bulunmayan, ağızları karın bölgesinde olan ve anüsleri bulunan, Aristo feneri denilen özel bir çene sistemleri görülen bir sınıf. (Echinoidea), iyi bilinirler.

HORZUMKESERLER

Manisa şehrinde, Alaşehir ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

BİTKİKESENGİLLER

Kuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, ses kasları gelişigüzel dizililer (Anisomyodi) üst familyasından, gagaları kuvvetli ve dişli, Güney Amerika'da yaşayan bir familya. Şili bitkikesen kuşu (Phytotoma rara) türü iyi bilinir.

  -   -   -  

Anlamında KES bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde KES geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ACEM

Klasik Türk müziğinde mi notasına yakın bir perde. İran ülkesi. İranlı.

ALABROS

Fırça gibi dik kesilmiş (erkek saçı).

ADALET

Yasalarla sahip olunan hakların herkes tarafından kullanılmasının sağlanması, türe. Herkese kendine uygun düşeni, kendi hakkı olanı verme, doğruluk. Bu işi uygulayan, yerine getiren devlet kuruluşları. Hak ve hukuka uygunluk, hakkı gözetme.

AÇMA

Açmak işi. Bir tür susamsız, kalınca, yağlı çörek. Orman içinde ağaç kesme veya yakma yoluyla tarıma elverişli bir duruma getirilen arazi.

AKÇAKESME

Kesme.

ADRENALİN

Hekimlikte damarları daraltma, bronşları açma, kanamaları kesme vb. amaçlarla kullanılan, kan şekerinin yükselmesine yol açan böbrek üstü bezlerinin salgısı.

AĞIZ

Yüzde, avurtlarla iki çene arasında bulunan, ses çıkarmaya, soluk alıp vermeye yarayan ve besinlerin sindirilmeye başlandığı organ. Bu boşluğun dudakları çevreleyen bölümü. Birkaç yolun birbirine kavuştuğu yer, kavşak. Koy, körfez, liman vb. yerlerin açık tarafı. Aynı dil içinde ses, şekil, söz dizimi ve anlamca farklılıklar gösterebilen, belli yerleşim bölgelerine veya sınıflara özgü olan konuşma dili. Uç, kenar. Kapların veya içi boş şeylerin açık tarafı. Bir bölge ezgilerinde görülen özelliklerin tümü. Çıkış yeri. Kesici aletlerin keskin tarafı. Bir akarsuyun denize veya göle döküldüğü yer, munsap. Yeni doğurmuş memelilerin ilk sütü. Üslup, ifade biçimi.

ALAGARSON

Kısa kesilmiş saç. Oğlan saçı biçiminde kısa kesilmiş kadın saçı.

AKICI

Akma özelliği olan. Kesintisiz. Kolay anlaşılabilen, okunabilen, anlamca açık (anlatım), selis.

AĞIR

Tartıda çok çeken, hafif karşıtı. Değeri çok olan, gösterişli. Dokunaklı, insanın gücüne giden, kırıcı. Yoğun. Sindirimi güç (yiyecek). Çetin, güç. Çapı, boyutu büyük. Yavaş. Ağır sıklet. Keskin, boğucu (koku). Fiziksel sebeplerden dolayı güç işiten (kulak). Kısık, alçak. Yavaş bir biçimde. Ciddi. Ağırbaşlı, ciddi. Sıkıntı veren, bunaltan. Davranışları yavaş olan.

AĞLAMAK

Üzüntü, acı, sevinç, pişmanlık vb.nin etkisiyle gözyaşı dökmek. Sızlanmak, yakınmak. Bir duruma üzülmek. Ağaç budandığında kesilen yerlerden besi suyu veya öz su akmak.

AKINCI

Düşman ülkesine akın yapan savaşçı. İleri uç oyuncusu.

ALA

Karışık renkli, çok renkli, alaca. Alabalık. Kekliğin boynundaki siyah halka. Açık kestane renginde olan, ela (göz).

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

AD

Bir kimseyi, bir şeyi anlatmaya, tanımlamaya, açıklamaya, bildirmeye yarayan söz, isim, nam. Canlı ve cansız varlıkları, duygu ve düşünceleri, çeşitli durumları bildiren kelime, isim. Sayma. Sayılma. Herkesçe tanınmış veya işitilmiş olma durumu.

AKKARAMAN

Orta ve Doğu Anadolu'nun batı kesimlerinde yaygın olarak yetiştirilen, vücudu beyaz, ağız, burun, göz etrafı, kulak ve ayaklarında siyah lekeler bulunabilen, kaba karışık yapağılı, yerli bir tür koyun.

AİDAT

Dernek, kuruluş, kulüp üyelerinin belli sürelerde, belli miktarlarda ödedikleri para, ödenti. Bir hizmet karşılığı sürekli ve düzenli ödenen para. Kesenek.

AFOROZ

Hristiyanlıkta kilise tarafından verilen cemaatten kovma cezası. Darılıp biriyle konuşmama, ilgiyi kesip kendinden uzaklaştırma, toplum dışılama.

AKIN

Kalabalık bir şeyin arkası kesilmeyen bir geliş durumunda olması. Düşman topraklarına tedirgin etme, yıldırma, çapul vb. amaçlarla toplu olarak yapılmış olan baskın. Gol atmak veya sayı yapmak amacıyla karşı takımın sahasına doğru genellikle topluca girişilen hücum. Kazak ve Kırgız Türklerinin saz şairlerine verdiği ad.

AKBABA

Akbabagillerden, başı ve boynu çıplak olan, dağlık yerlerde yaşayan, leşle beslenen, çok yüksekten uçarak keskin gözleriyle çok uzakları görebilen, iri ve yırtıcı bir kuş, kerkes (Vultur monachus). İhtiyar. Çıkarı için başkalarını sömüren.