İçinde KA geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ka" olan, toplam 12831 tane kelime bulunuyor. İçerisinde ka bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu ka ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ka olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ALATURKALAŞTIRMAK, KARAMSARLAŞTIRMAK, KARİKATÜRLEŞTİRME, ASKANAZYHÜCRELERİ, BAKACAKLIÇİFTLİĞİ, İMKANSIZLAŞTIRMAK, KABUKSUZLAŞTIRICI, KAFADANBACAKLILAR, KAĞITBALIĞIGİLLER, KAHRAMANLAŞTIRMAK, KALABALIKLAŞTIRMA, KALKERLİSÜNGERLER, KAMULAŞTIRABİLMEK, KAPRİPOKSVİRÜSLER, KARACAÖRENYAYLASI, KARAMIKKARACAÖREN, KARARLAŞTIRABİLME, KARBOKSİPENİSİLİN, KARINCAKUŞUGİLLER, KARMAŞIKLAŞTIRMAK, KARŞILAŞTIRABİLME, PERİKARDİYOSENTEZ, PLÖROPERİKARDİTİS, PNÖMOPERİKARDİYUM, PNÖMOPİYOPERİKART, SAKARÇİFTLİĞİKÖYÜ, SAVCILIMERYEMKAŞI, TOPRAKKAZANGİLLER, VOLKMANNKANALLARI, YELPAZEKANATLILAR, Devamını Oku »»

16 harfli kelimeler

AKIŞKANLAŞTIRMAK, ALATURKALAŞTIRMA, BASMAKALIPLAŞMAK, BAŞTANKARAGİLLER, CUMHURBAŞKANLIĞI, DENİZŞAKAYIKLARI, KANGRENLEŞTİRMEK, KANUNLAŞTIRILMAK, KAPİTALİSTLEŞMEK, KARABUĞDAYGİLLER, KARAMSARLAŞTIRMA, KARARLAŞTIRILMAK, KARŞILAŞTIRILMAK, SENDİKALAŞTIRMAK, SİNEKKAPANGİLLER, TELEKOMÜNİKASYON, KAPTANPAŞAKUZUSU, AFYONKARAHİSARLI, BUKAĞILAYABİLMEK, CELALİYEKAMİLOBA, DEKARBOKSİLASYON, DOĞANLIKARAHASAN, ENDOPERİKARDİTİS, FONOKARDİYOGRAFİ, HACIKABASAKALLAR, HEMOPERİKARDİYUM, HIRKATEPESİDELİK, HİPERKALSİTONEMİ, HİPERKATABOLİZMA, HİPERKORTİKALİZM, Devamını Oku »»

15 harfli kelimeler

AKIŞKANLAŞTIRMA, ALAMETİFARİKALI, AMERİKALILAŞMAK, BUKALEMUNGİLLER, ELEKTRİFİKASYON, HİSSİKABLELVUKU, KABİLİYETSİZLİK, KADEMELENDİRMEK, KADİFELEŞTİRMEK, KALABALIKLAŞMAK, KAMBURLAŞTIRMAK, KAMULAŞTIRILMAK, KANGRENLEŞTİRME, KANUNLAŞTIRILMA, KAPİTALİSTLEŞME, KARABATAKGİLLER, KARABİBERGİLLER, KARARLAŞTIRILMA, KARATAVUKGİLLER, KARINCAİNCİTMEZ, KARMANYOLACILIK, KARŞILAŞTIRILMA, KARŞILAŞTIRMACI, KARŞILAŞTIRMALI, KARTPOSTALCILIK, KAYINBİRADERLİK, KÜRDİLİHİCAZKAR, MUKADDESATÇILIK, MUKAVEMETSİZLİK, RADİKALLEŞTİRME, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

AFYONKARAHİSAR, AKARYAKITÇILIK, ALAKALANDIRMAK, ALATURKALAŞMAK, AMERİKALILAŞMA, ANTİKAPİTALİST, ANTİKAPİTALİZM, BAŞKAHRAMANLIK, BAŞKALAŞTIRMAK, DALKAVUKLAŞMAK, ELEKTROMEKANİK, KABADAYILANMAK, KADİFELEŞTİRME, KADİRBİLMEZLİK, KALINLAŞTIRMAK, KALIPLAŞMIŞLIK, KAPASİTESİZLİK, KAPİTALİZASYON, KARABORSACILIK, KARAKTEROLOJİK, KARİKATÜRCÜLÜK, KARŞILAŞTIRMAK, KAVRAYIŞSIZLIK, KAYINVALİDELİK, PREFABRİKASYON, ŞEBİNKARAHİSAR, TİROKALSİTONİN, FERAHNAKAŞİRAN, KARBONMONOKSİT, KIYASIMUKASSEM, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

AKIŞKANLAŞMAK, ALAKALANDIRMA, ALAMETİFARİKA, ALATURKACILIK, ALATURKALAŞMA, AMERİKANCILIK, AYAKKABICILIK, BASMAKALIPLIK, BEKTAŞİKAVUĞU, BİYOKATALİZÖR, BUSELİKAŞİRAN, CUMHURBAŞKANI, FABRİKATÖRLÜK, HAKİKATSİZLİK, HİDROKARBONAT, HİLAFIHAKİKAT, KABADAYILANMA, KABADAYILAŞMA, KABAHATSİZLİK, KABALAŞTIRMAK, KAÇINILMAZLIK, KADINSILAŞMAK, KADİRBİLİRLİK, KADİRŞİNASLIK, KAHRAMANMARAŞ, KAHVERENGİMSİ, KALDIRIMCILIK, KALINLAŞTIRMA, KAMULAŞTIRMAK, KAMYONETÇİLİK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

AĞIRKANLILIK, AKADEMİCİLİK, AKIŞKANLAŞMA, AKKARINCALAR, AMERİKANVARİ, AMPLİFİKATÖR, BARİKATLAMAK, BUKALEMUNLUK, ÇIĞIRTKANLIK, DARBUKACILIK, DELİKANLILIK, DİKKAFALILIK, DİKKATSİZLİK, ENTRİKACILIK, FEVKALADELİK, İNTİKAMCILIK, İTİKATSIZLIK, KABAHATLİLİK, KABALAŞTIRMA, KABİLİYETSİZ, KADASTROLAMA, KADAYIFÇILIK, KADEMELENMEK, KADINSILAŞMA, KADİFELEŞMEK, KAFATASÇILIK, KAFİYESİZLİK, KAKTÜSGİLLER, KALAFATÇILAR, KALAFATÇILIK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ABRAKADABRA, AFRİKALILIK, AKADEMİSYEN, AKARYAKITÇI, ALAKADARLIK, ALAKALANMAK, ALAKASIZLIK, ALATURKALIK, ALKALİMETRE, AMERİKANİST, AMERİKANİZM, AMUDUFIKARİ, ANGLİKANİZM, ANTİKACILIK, APOKALİPTİK, ATKARACALAR, AYAKKABILIK, BACAKKALEMİ, BALDIRIKARA, BALDIRSOKAN, BALKANOLOJİ, BAMBAŞKALIK, BARİKATLAMA, BAŞBAKANLIK, BAŞKAHRAMAN, BAŞKALAŞMAK, BAŞKARAKTER, BİLMUKABELE, BİYOMEDİKAL, BİYOMEKANİK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

AKAÇLATMAK, AKINKAYASI, AKIŞKANLIK, ALACAKARGA, ALAKALANMA, ALAMERİKAN, ALATURKACI, ALIŞKANLIK, ALTIKARDEŞ, AMERİKANCA, ANTARKTİKA, APLİKASYON, ARKADAŞLIK, ARKALANMAK, ARTAKALMAK, ASTROPİKAL, AYAKKABICI, BAKAKALMAK, BALKANOLOG, BANKACILIK, BANKAMATİK, BARDAKALTI, BASMAKALIP, BAŞKALAŞIM, BAŞKALAŞMA, BAŞKALDIRI, BAŞTANKARA, BAYRAKALTI, BİKARBONAT, BÖCEKKAPAN, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

AĞAÇKAKAN, AĞIRKANLI, AKAÇLAMAK, AKAÇLATMA, AKADEMİCİ, AKARYAKIT, AKÇAKAVAK, AKKARAMAN, AKKARINCA, ALACAKAYA, AMERİKALI, ANITKABİR, ANTİKALIK, ANTİKATOT, ARKADAŞÇA, ARKALAMAK, ARKALANMA, ARKALIKLI, ARTAKALMA, AVUKATLIK, AYNABAKAR, AYŞEKADIN, BAĞIRTKAN, BAKAKALMA, BAKALİTLİ, BAKALORYA, BAKKALİYE, BAKKALLIK, BALALAYKA, BALKANLAR, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AÇIKAĞIZ, AFRİKALI, AHZÜKABZ, AKABİNDE, AKAÇLAMA, AKADEMİK, AKÇAKALE, ALAKADAR, ALAKARGA, ALAKASIZ, ALATURKA, ALKAEVLİ, ALKALOİT, ALKARISI, AMERİKAN, ANGLİKAN, ANKASTRE, ANTİKACI, ARKALAMA, ARMONİKA, ASBAŞKAN, AYAKALTI, AYAKKABI, BAKANLIK, BALKARCA, BAMBAŞKA, BARBAKAN, BARKAROL, BAŞBAKAN, BAŞKALIK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AKADEMİ, AKAMBER, AKARLAR, AKIŞKAN, AKKAVAK, AKSAKAL, ALAKALI, ALAKART, ALIŞKAN, ALKALİK, ALKARNA, AMERİKA, APARKAT, ARKADAŞ, ARKAİZM, ARKALIÇ, ARKALIK, ARKASIZ, ASKARİT, AVOKADO, AZİMKAR, BAKALİT, BAKANAK, BAKARAK, BANKACI, BARİKAT, BASTİKA, BAŞKACA, BAŞKALE, BAŞKASI, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ABLUKA, AFRİKA, AKAĞAÇ, AKAMET, AKARCA, AKARET, AKARSU, AKASMA, AKASYA, AKYAKA, ALKALİ, ALPAKA, ANKARA, ANTİKA, ARKAİK, ARKALI, ARNİKA, AŞİKAR, AŞKALE, AVUKAT, BAKARA, BAKAYA, BAKKAL, BALKAN, BALKAR, BARAKA, BAŞKAN, BAYKAN, BAZUKA, BİRKAÇ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

AKABE, AKAİT, AKAJU, AKALA, ALAKA, ALKAN, ARAKA, ARKAÇ, ASKAT, BAKAÇ, BAKAM, BAKAN, BANKA, BARKA, BAŞKA, BEKAR, BEKAS, CUKKA, ÇAKAL, ÇAKAR, ÇARKA, ÇIKAK, ÇIKAN, ÇIKAR, ÇOKAL, ÇUŞKA, DEKAN, DEKAR, ENKAZ, ERİKA, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AKAÇ, AKAK, AKAR, ANKA, ARKA, BEKA, CAKA, ÇUKA, DUKA, ISKA, İKAZ, İPKA, KABA, KAÇA, KAÇI, KADI, KAFA, KAFE, KAİL, KAİM, KAKA, KALA, KALE, KALP, KAMA, KAME, KAMP, KAMU, KANA, KANI, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

AKA, KAÇ, KAK, KAL, KAM, KAN, KAP, KAR, KAS, KAT, KAV, KAY, KAZ, KAA, KAB, KAC, KAD, KAF, KAĞ, KAH, KAŞ

2 harfli kelimeler

KA

Bazı kelimelerin anlamları

KA

Küçültme ilgeci, +cak, +cek : Yavruka geliyor. Bir çeşit saç ekmeği, böreği. Kız anlamında ünlem. Kalkmak. Kâhya - idris kalerindi. Asit iyonlaşma sabitesi.

KAFADANBACAKLILAR

Baş bölgesinde sert bir gagası ve bunun çevresine sıralanmış çekmenli ayakları bulunan yumuşakçalar sınıfı.

ALATURKALAŞTIRMAK

Alaturkalaşmasını sağlamak.

ASKANAZYHÜCRELERİ

Oksifilik hücreler.

KAPRİPOKSVİRÜSLER

Keçipoksvirüsler.

KARACAÖRENYAYLASI

Eskişehir kenti, Kaymaz nahiyesine bağlı bir bölge.

İMKANSIZLAŞTIRMAK

Olanaksızlaştırmak.

KARİKATÜRLEŞTİRME

Karikatürleştirmek işi.

KARAMSARLAŞTIRMAK

Kötümserleştirmek.

BAKACAKLIÇİFTLİĞİ

Çanakkale şehri, Biga belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

KALABALIKLAŞTIRMA

Kalabalıklaştırmak işi.

KABUKSUZLAŞTIRICI

Kabuksuzlaştırma ve parlaklaştırma işlemlerinde kullanılan asitli bileşik.

KAHRAMANLAŞTIRMAK

Kahramanlaşma işini yaptırmak.

KAĞITBALIĞIGİLLER

(Trachypterida), kayış balığı (Regalecus glesne) iyi bilinirler.

KAMULAŞTIRABİLMEK

Kamulaştırma imkânı olmak, devletleştirebilmek.

KALKERLİSÜNGERLER

(Calcarea),iyi bilinir.

  -   -   -  

Anlamında KA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde KA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ABANA

Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ABAŞO

Gemiyi baştan veya kıçtan halatla karaya bağlama. Altta, aşağıda bulunan, alttaki.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABORDA

Bir deniz teknesinin başka bir tekneye, bir iskeleye veya bir rıhtıma yanını vererek yanaşması.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABULLABUT

Kaba saba ve anlayışsız (kimse). Biçimsiz ve kötü giyinen, giyimine özen göstermeyen (kimse).

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

ABBAS

"Yola çıkacak veya ölümü yaklaşan kimse" anlamlarındaki Abbas yolcu deyiminde geçen bir söz.

ABUS

Somurtkan (kimse). Çatık, asık (yüz). Garip, acayip.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABAZAN

Uzun süre cinsel ilişkide bulunmayan (erkek). Karnı aç olan (kimse).