İçinde K geçen 9 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "k" olan 9 harfli toplam 11627 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde k harfi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu k harfi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında k harfi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

KÜÇÜKKALE

İzmir ili, Boğaziçi nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Samsun ili, Vezirköprü belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

MASKANYİN

Doğal amonyum sülfat.

KAKLANMAK

Yalın ayak yere basamamak, huylanmak. Pastırma yapmak. Kurutmak.

KARAMURAT

Bolu şehrinde, Mudurnu belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Tekirdağ kenti, Yürük bucağına bağlı bir yer.

ERKEĞİMSİ

Erkeksi.

ÖRNEKLEME

Örneklemek işi.

TEOKRATİK

Teokrasiye dayanan.

KOLOMBİNA

İtalyan tulûat tiyatrosu olan Commedia dell'Arte türünde kadın uşak tiplerinin en renklisi. Şuh, kıvrak, iyi yürekli bir kadındır. Çoğu zaman göz alıcı bir güzelliği vardır. İtalyan halk doğaçlama tiyatrosunda kadın uşak tiplerinden en renklisi. Şuh, kıvrak, iyi yürekli bir kadındır. Çoğu kez dansçı ve ezgici olarak sahneye çıkar.

GÖKTÜRKÇE

Göktürk dili, Orhon Türkçesi, Köktürkçe. Bu Türkçeyle yazılmış olan.

DİKENTEPE

Diyarbakır ilinde, Pirinçlik nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

DALCINMAK

Küçük çocuk elini, kolunu oynatmak, atılmak. Hafif baygınlık geçirmek, bayılmak. Dalar gibi olmak, içi geçmek. Gayret etmek, çabalamak. Sonuçsuz teşebbüslerde bulunmak. Aranmak: Dalcındımda bulamadım. Hayvan yemeğe, yeme saldırmak. Uğraşmak, çabalamak, yorulmak.

KAŞIÇALIK

Aksaray şehrinde, Ağaçören ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

YÜREKTAŞI

Malatya ilinde, Arguvan belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Sivas ilinde, Gedikbaşı bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

ESKİKILIÇ

Ardahan kenti, Damal belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

GIRŞARMAK

Hayvan hasta olmak: Bu koyun gırşarıp duruyor ölecek galiba.

KALKINMAK

Durumunu düzeltmek, aşamalı bir biçimde gelişmek, ilerlemek. Zenginleşmek.

REDÜKDANT

Bir oksidasyon-redüksiyon reaksiyonundaki elektronların vericisi.

KARACABEY

Bursa iline bağlı ilçelerden biri.

KAPLANCIK

İzmir ilinde, Torbalı ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Samsun kenti, Vezirköprü belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

KEPEZTEPE

Adana şehrinde, Yüreğir ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük