İçinde K geçen 7 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "k" olan 7 harfli toplam 10804 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde k harfi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu k harfi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında k harfi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ELSİLEK

Havlu.

TRUNKUS

Gövde, vücut.

YUNAKÇI

Çamaşırcı, çamaşır yıkayan.

KARANTI

Böğürtlen. Karartı, karaltı, bir şeyin belli belirsiz görünen heyeti. Samsun kenti, Kavak ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

DİLEMEK

Birinden bir şeyin yapılmasını istemek, rica etmek, arzu etmek. Kendi düşünce, görüş ve isteğini yapmak. Biri için bir dilekte bulunmak.

ÜTÜLMEK

Oyunda, yenilmek, kaybetmek.

ANDİKAS

Sıcak bir sıvıya aynı cins soğuk sıvı katarak ılıklaştırma, eşitleme.

ÇUBUKÇU

Çubuk yapıp satan kimse. Saraylarda ve büyük konaklarda tütün çubuklarını hazırlayan kimse.

GÜLBANK

Hep bir ağızdan ve makamla yapılmış olan dua veya ant.

MANTAKA

İri dikiş, teyel.

YEKAVAZ

(Divan edebiyatı terimi) Baştan sona kadar güzel olan koşuk.

ILDIRIK

Sıcaklık. Aydınlık. Kıvılcım. Tenekeden yapılan şişesiz gaz lambası.

TARAKÇI

Tarak yapan veya satan kimse. Taraklama işi yapan kimse.

KALICAK

Ordu şehrinde, Ulubey belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

KARAKOÇ

Delikanlı, yiğit esmer kimse. Adıyaman şehri, Bağpınar nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Erzurum şehrinde, Pazaryolu belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Giresun ili, Keşap ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Kırıkkale kenti, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Muş şehri, Aktuzla nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Sivas şehri, Direkli nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Van ili, Erçek nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Van ilinde, Güzelsu nahiyesine bağlı bir bölge. Zonguldak ili, Saltukova bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

MOKASEN

Kuzey Amerika yerlilerince kullanılan, hayvan derisinden yapılma, üzerleri inci boncukla süslü, ökçesiz, yarım ayakkabı.

TRAKTUS

Demet, kordon, şerit, alan. Merkezi sinir sisteminde sinir hücrelerinden çıkan miyelinli aksonların oluşturduğu yapılar.

AYDAMAK

Tembel, işten kaçan. Hayvanları, arabayı sürmek, sevketmek. Hikâye etmek, söylemek, anlatmak. Hayvanları sürmek, götürmek.

KÜÇÜLÜŞ

Küçülme işi.

TUZAKÇI

Tuzak kuran kimse.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük