İçinde K geçen 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "k" olan 6 harfli toplam 10029 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde k harfi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu k harfi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında k harfi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

YELMİK

İlkbaharda yetişen, uzun ve sivri yapraklı, toplanıp yenilen bir yabanıl ot.

ALIKÇA

Alık benzeri. (alı'kça) Alık olana yaraşır bir biçimde.

ÇAKETA

Kadınların giydiği astarlı buluz.

KECEFE

Dokumacılıkta ipliği sarmakta kullanılan çıkrık. İplik sarmakta kullanılan ağaçtan yapılmış bir çeşit çıkarsık.

AKÇAEL

Dürüst ve namuslu kimse.

VURKUN

Vurgun.

KİVRİK

Çapkın, kopuk, külhanbey.

ULUKÖY

Afyon kenti, Dombayova nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Afyon şehrinde, Hocalar belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Amasya ilinde, Taşova ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Ankara şehri, Çayırhan nahiyesine bağlı bir bölge. Bartın ilinde, Kozcağız nahiyesine bağlı bir bölge. Bartın ilinde, Kumluca bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Çanakkale şehrinde, Ezine ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Çankırı şehri, Çerkeş ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Erzincan şehri, Çağlayan bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kastamonu ili, Bozkurt ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kastamonu şehri, İnebolu belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Kütahya ilinde, Sabuncu bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Malatya ilinde, Çolaklı nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Mardin kenti, Kızıltepe belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Samsun kenti, Asarcık belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Samsun şehrinde, Çarşamba ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Siirt kenti, Yanarsu bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Sinop ili, Saraydüzü ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Şanlıurfa şehri, Yardımcı bucağına bağlı bir bölge. Tokat şehrinde, Reşadiye ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Zonguldak ili, Çaycuma belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

KILDAK

Kadınlarla arkadaşlıktan hoşlanan, kadınsı.

KATKAN

Elma ve armut kurusu.

HERENK

Bir tarafı ince, bir tarafı kalın ağaç.

MAKKUS

Atellan komedyalarındaki soytarı tipi. Eşi yine bir soytarı olan Bukko'dur. Atellan komedyasında güldürücü uşak tipi. Dostu yine bir soytarı olan Bukko'dur.

ÖZEKLİ

Diyarbakır kenti, Mermer bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

PARÇİK

Küp, bardak, topraktan yapılmış emzikli testi, yoğurt kabı.

KOÇIRA

Tutumlu.

GLİKOZ

Karbon, hidrojen ve oksijenden oluşup özellikle üzüm suyunda bulunan şeker, üzüm şekeri yapısındaki basit şeker (C6H12O6).

BIDDIK

Yuvarlak. Bir parça, azıcık, biraz.

MİMDİK

Gaga.

ICIRIK

Yağ tavası.

PİÇMEK

Kesmek, biçmek.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük