İçinde K geçen 16 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "k" olan 16 harfli toplam 515 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde k harfi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu k harfi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında k harfi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

SERPİŞTİREBİLMEK

Serpiştirme imkânı veya olasılığı bulunmak.

BAKTERİYOLOJİKIL

Bakteriyolojik.

KEÇİPOKSVİRÜSLER

Poxviridae ailesinin Kordopoksvirüsler alt ailesinde yer alan ve bünyesinde koyun, keçi çiçek ve sığırların kabarcıklı deri hastalığı virüslerini de bulunduran virüs cinsi, kapripoksvirüsler.

EDEBİYATSEVERLİK

Edebiyatsever olma durumu.

YUMURTLAYABİLMEK

Yumurtlama imkânı veya olasılığı bulunmak.

KILIÇKUYRUKLULAR

Eklem bacaklılar (Arthropoda ) şubesinden, denizlerde yaşayan, telsonları kılıç gibi uzun ve sivri bir kuyruk dikeni biçiminde olan bir sınıf.

YALIÇAPKIMGİLLER

Gökkuzgunumsular (Coraciiformes) takımının, başları büyük, gagaları uzun ve köşeli, kanatları kısa veya orta uzunlukta, bazılarında kuyruk çok kısa, oyuklarda kuluçkaya yatan, yumurtaları beyaz renkte, Güney Avrupa ve Ön Asya'da su kenarlarında yaşayan ve 27 kadar türü olan bir familya. Yalıçapkını (Alcedo atthis), İzmir yalıçapkını (Halcyon smyrnensis), alaca yalıçapkını (Ceryle rudis) iyi bilinen türleridir.

KUREYŞLİSARIKAYA

Erzincan kenti, Üzümlü ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

YUKARIÇİFTLİKKÖY

Iğdır ili, Aralık belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Karabük ilinde, Safranbolu belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

YUMURTLAYIVERMEK

Aniden yumurtlamak.

AKTİNOBASİLLOZİS

Sığırlarda, seyrek olarak koyun ve domuzlarda, derin ağız yangısıyla seyreden, Actinobasillus lignierisi'nin neden olduğu, özellikle dilde piyogranülomlu yangısal değişimlerle belirgin bakteriyel bir hastalık, odun dil.

KROMOARGENTAFFİN

Bikromatlar ve gümüş nitratlarla boyanma. Kromoarjentaffin.

VEZİKÜLOPÜSTÜLAR

Vezikül ve püstüllerle belirgin değişiklik.

ORTOPOKSVİRÜSLER

Poxviridae ailesinin Chordopoxvirinae alt ailesinde yer alan, bünyesinde insan ve sığır çiçeğine neden olan virüsleri de bulunduran bir virüs cinsi.

ARABİNOKSİLANLAR

Buğday, çavdar ve tritikalede bulunan, sindirimi zorlaştırarak tane yemin metabolik enerjisi kullanımını düşüren nişasta tabiatında olmayan polisakkaritler.

SÜREĞENLEŞTİRMEK

Süreğen duruma getirmek, müzminleştirmek.

KOMPARTIMANLAŞMA

Ökaryot hücrelerde, hücre içinde çeşitli metabolik olayların zarla çevrili değişik yerlerde ya da organellerde yapılmak üzere aynlması.

KALKINDIRABİLMEK

Kalkındırmaya gücü olmak.

KARBOKSİPEPTİDAZ

Ekzopeptidaz.

ÇİRKEFLEŞEBİLMEK

Çirkefleşme olasılığı bulunmak.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük