İçinde KIL geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "kıl" olan, toplam 727 tane kelime bulunuyor. İçerisinde kıl bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu kıl ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında kıl olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

KILIÇBALIĞIGİLLER

16 harfli kelimeler

AKILSALLAŞTIRMAK, BAKTERİYOLOJİKIL, KILIÇKUYRUKLULAR, ŞARKILAŞTIRILMAK, YUKARIKARAFAKILI

15 harfli kelimeler

AKILSALLAŞTIRMA, AŞAĞICUMAFAKILI, AŞAĞIKARAFAKILI, BELENCUMAFAKILI, BOĞAZCUMAFAKILI, ŞARKILAŞTIRILMA, TAVŞANÇAKILDAĞI, YUKARIKILIÇTAŞI

14 harfli kelimeler

BIRAKILABİLMEK, BIRAKILIVERMEK, ÇALIOBAAKÇAKIL, KILÇIKBAŞLILAR, KILIKSIZLAŞMAK, KILLENSİNMEMEK, KIVRIMKILSILAR, SÜLEYMANFAKILI, ŞARKILAŞTIRMAK

13 harfli kelimeler

AKILLANDIRMAK, AKILSIZCASINA, BIRAKILABİLME, BIRAKILIVERME, KARACAKILAVUZ, KARNIKILLILAR, KILCALKURTLAR, KILDIRABİLMEK, KILIBIKLAŞMAK, KILIÇOYUNCUSU, KILIKSIZLAŞMA, SIKILAŞTIRMAK, ŞARKILAŞTIRMA, YUKARIKILIÇLI

12 harfli kelimeler

AKILLANDIRMA, İNKILAPÇILIK, KILAVUZLAMAK, KILIBIKLAŞMA, KUZGUNKILICI, AÇKILATILMAK, AKILLICASINA, AKILLILAŞMAK, AŞAĞIKILIÇLI, BAKILABİLMEK, BÜYÜKKILIÇLI, ÇAKILABİLMEK, ÇAKILAYAZMAK, ÇAKILIVERMEK, ERKEKKILAVUZ, KILAYAKLILAR, KILÇIKSIZLIK, KILDIRABİLME, KILIÇLIYAYLA, KILINABİLMEK, KILKÜFLÜCESİ, KÜÇÜKKILIÇLI, MURATFAKILAR, SALMANFAKILI, SIKILAŞTIRMA, SIRTLANKILIÇ, TAKILIVERMEK, TAKTAKILAMAK, YAKILABİLMEK, YIKILABİLMEK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ÇAKILDATMAK, KATKILANMAK, KILAĞILAMAK, KILAVUZLAMA, KILIÇKUYRUK, KILIKSIZLIK, SIKILGANLIK, SIKILMAZLIK, TAKILGANLIK, YANKILANMAK, KILIÇKALKAN, AÇKILATILMA, AHMETFAKILI, AKILLILAŞMA, AŞKILLANMAK, BAKILABİLME, BINKILDAMAK, BINKILDAYIK, BIRKILDAMAH, CABERFAKILI, ÇAKILABİLME, ÇAKILAYAZMA, ÇAKILIVERME, ÇAKILPINARI, DANKILDAMAK, HAKKILDAMAK, HALİLFAKILI, HAMZAFAKILI, HARKILDAMAK, HINKILDAMAK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

AÇKILANMAK, AÇKILATMAK, ADAMAKILLI, AKILLANMAK, AKILSIZLIK, BIRAKILMAK, ÇAKILDAMAK, ÇAKILDATMA, ÇIKILANMAK, ÇIKILATMAK, FIŞKILAMAK, KARAKILÇIK, KILAĞILAMA, KILIBIKLIK, KILIÇLAMAK, SIKILANMAK, YANKILAMAK, YANKILANIM, YANKILANMA, YENİFAKILI, ADAMAKILLİ, ALTINKILIÇ, ANKILDAMAH, ARKILANMAG, AVKILANMAK, BAŞKILTIĞI, BIRAKILMIŞ, BÜYÜKILICA, ÇAKILDAKLI, ÇAKILDAVUK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ACIKILMAK, AÇKILAMAK, AÇKILANMA, AÇKILATMA, AKILCILIK, AKILLANMA, AKILLILIK, ATKILAMAK, BIRAKILMA, ÇAKILDAMA, ÇALAKILIÇ, ÇIKILAMAK, ÇIKILANMA, ÇIKILATMA, DIŞKILAMA, FIŞKILAMA, İNKILAPÇI, KAYKILMAK, KILAĞISIZ, KILCALLIK, KILÇIKSIZ, KILDIRMAK, KILIÇHANE, KILIÇLAMA, KILIFLAMA, KILLANMAK, KIRKILMAK, SIKILAMAK, SIKILANMA, YANKILAMA, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ACIKILMA, AÇKILAMA, AKILLICA, ATKILAMA, BAKILMAK, BASKILIK, BIKILMAK, ÇAKILDAK, ÇAKILLIK, ÇAKILMAK, ÇATKILIK, ÇIKILAMA, ÇIKILMAK, DALKILIÇ, DIŞKILIK, FIŞKILIK, KAKILMAK, KAYKILMA, KILAĞILI, KILÇIKLI, KILDIRMA, KILGISAL, KILICINA, KILIFSIZ, KILIKSIZ, KILINMAK, KILKAPAN, KILKIRAN, KILLANMA, KIRKILMA, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AKILSAL, AKILSIZ, ASKILIK, BAKILMA, BASKILI, BIKILMA, ÇAKILLI, ÇAKILMA, ÇAKILTI, ÇATKILI, ÇIKILMA, İNKILAP, KAKILMA, KATKILI, KAVKILI, KILAVUZ, KILGILI, KILIBIK, KILIÇÇI, KILIÇLI, KILIFÇI, KILIFLI, KILIKLI, KILINIŞ, KILINMA, KILÜKAL, SIKILIK, SIKILIŞ, SIKILMA, TAKILIŞ, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AÇKILI, AKILCI, AKILLI, ASKILI, ATKILI, ÇAKILI, KILAĞI, KILBAZ, KILCAL, KILCAN, KILÇIK, KILGIN, KILMAK, KILSIZ, SARKIL, TAKILI, CAKILI, CAKKIL, CATKIL, CINKIL, ÇAKKIL, ÇANKIL, FAKILI, FIRKIL, FISKIL, FIŞKIL, HAKILI, HIRKIL, IKILDU, KAKILI, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ÇAKIL, KILGI, KILIÇ, KILIF, KILIK, KILIR, KILIŞ, KILLI, KILMA, ANKIL, CAKIL, GAKIL, IRKIL, KAKIL, KIKIL, KILAÇ, KILAĞ, KILAN, KILAP, KILAV, KILCI, KILIĞ, KILIN, KILİK, KILİR, KILLA, KILLE, KILON, KILTI, NAKIL, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AKIL, KILA, KILE, KILI, KILİ, KILK, KILT, OKIL

3 harfli kelimeler

KIL

Bazı kelimelerin anlamları

KIL

Bazı hayvanların derisinde, insan vücudunun belli yerlerinde çıkan, üst deri ürünü olan ipliksi uzantı. Keçi tüyü. Huysuz, geçimsiz (kimse). Bitkilerde görülen, genellikle silindirimsi, içi boş, çok ince uzantı. Keçi tüyünden yapılmış veya dokunmuş olan.

ŞARKILAŞTIRILMAK

Şarkılaştırma işi yapılmak.

BOĞAZCUMAFAKILI

Yozgat şehrinde, Sorgun ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

TAVŞANÇAKILDAĞI

Sarı çiçekleri olan küçük bir ağaç.

YUKARIKILIÇTAŞI

Diyarbakır şehrinde, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

BIRAKILABİLMEK

Bırakılma imkânı veya olasılığı bulunmak.

ŞARKILAŞTIRILMA

Şarkılaştırılmak durumu.

AŞAĞICUMAFAKILI

Yozgat ili, Sorgun ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

YUKARIKARAFAKILI

Hatay kenti, Hassa ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

KILIÇKUYRUKLULAR

Eklem bacaklılar (Arthropoda ) şubesinden, denizlerde yaşayan, telsonları kılıç gibi uzun ve sivri bir kuyruk dikeni biçiminde olan bir sınıf.

BAKTERİYOLOJİKIL

Bakteriyolojik.

AKILSALLAŞTIRMA

Akılsallaştırmak işi. Bilinç dışı olayların mantık ve akla dayalı olarak açıklanması.

KILIÇBALIĞIGİLLER

(Xiphiidae),( Yun. xiphos = kılıç) Omurgalı hayvanlardan balıklar (Pisces) sınıfının kemikli-balıklar (Teleostei) takımının dikenliyüzgeçliler (Acanthopterygii) alt-takımına giren bir familyası. Dişleri ve pulları yoktur. Tek türü vardır: Kılıç balığı (Xiphias gladius).

BELENCUMAFAKILI

Yozgat ili, Sorgun belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

AKILSALLAŞTIRMAK

Bir şeyi akılsal duruma getirmek.

AŞAĞIKARAFAKILI

Hatay ilinde, Hassa ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

  -   -   -  

Anlamında KIL bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde KIL geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AÇKILATMA

Açkılatmak işi.

AÇMAK

Bir şeyi kapalı durumdan açık duruma getirmek. Yakışmak, güzel göstermek. Engeli kaldırmak. Savaşla almak, fethetmek. Bir kuruluşu, bir iş yerini işler duruma getirmek. Sarılmış, katlanmış, örtülmüş veya iliklenmiş olan şeyleri bu durumdan kurtarmak. Birbirinden uzaklaştırmak. Satranç, poker vb. oyunları başlatmak. Ayırmak, tahsis etmek. Yarmak. Bir şeyi, bir yeri oyarak veya kazarak çukur, delik oluşturmak. Düğümü veya dolaşmış bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Yapmak, düzenlemek. Avunmak veya danışmak üzere söylemek, içini dökmek. Alışverişi başlatmak. Görünür duruma getirmek. Geçit sağlamak. Bir toplantıyı, etkinliği başlatmak. Bulutların dağılmasıyla gökyüzü aydınlanmak. Ferahlık vermek. Bir konu ile ilgili konuşmak. Tıkalı bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Sıkılganlığını, utangaçlığını gidermek. Rengin koyuluğunu azaltmak. Beğenmek. Bir aygıtı, bir düzeneği çalıştırmak. Alanını genişletmek.

ACIKILMA

Acıkılmak işi.

AÇILMAK

Açma işine konu olmak. Kendine gelmek, biraz iyileşmek, ferahlamak. Kıyıdan uzaklaşmak. Yeni bir bakış açısı getirmek. Renk koyuluğunu yitirmek. Kapı, yol vb. geçit vermek. Gereken güce ulaşmak. Kuruluşlar ilk kez veya yeniden işe başlamak. Sıkılması, çekinmesi, tutukluğu kalmamak. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapmak. Ayrıntıya girmek. Sırrını, üzüntüsünü, sorunlarını birine söylemek. Genişlemek, bollaşmak. İşini gereğinden veya yapabileceğinden geniş tutmak. Delinmek, yırtılmak. Sis, karanlık, duman vb. dağılmak, yoğunluğunu yitirmek.

AKILLANMA

Akıllanmak durumu.

AÇKILAMA

Açkılamak işi.

AKILCI

Akılcılıktan yana olan, usçu, rasyonalist (kimse). Akılcılıkla ilgili.

AÇKILANMA

Açkılanmak işi.

AĞDACI

Şeker, tatlı ve helva yapımında ağda hazırlayan işçi. Ağda ile vücuttaki fazla tüyleri veya kılları temizlemeyi meslek edinmiş kimse.

AÇMAZ

Satranç oyununda şahı koruyan taşlardan birinin yerinden oynatılamaması durumu. Tuluatta karşısındakine bir nükte veya tekerleme söyleme kolaylığını veren söz. İçinden zor çıkılır durum.

AĞIZLIK

Bir ucuna sigara takılan, öbür ucundan nefes çekilen çubuk biçimindeki araç. Hayvanın ısırmasına, zararlı bir şey yemesine engel olmak için ağzına takılan tel, deri vb. kafes. Nefesli çalgılarda ağza gelen yer. Kuyu bileziği. Su tesisatında su alıp vermeye yarayan vanalı uç. Yemiş küfelerinin üzerine yapraklı dallarla yapılmış olan kapak. Telefon vb. cihazlarda ağza yaklaştırılan bölüm. Huni. Bir şeyin başladığı yer. Dokumacılıkta çözgünün açılıp kapandığı ve içinde mekiğin geçtiği yer.

AKGÜNLÜK

Tütsü olarak yakılan bir ağaç sakızı türü.

AGANTA

Yısa veya laçka edilmekte olan bir halatın ve zincirin kısa bir süre elde tutulup bırakılmaması için verilen emir.

AÇIT

Bir duvarda kapı, pencere, kemerleme vb. bölümler için bırakılmış açıklık.

ADIMSAYAR

Yürüme sırasında gerçek sonuçlara varabilmek için geçilen yerin uzunluğunu anlayabilmek amacıyla ayağa veya bele takılan alet, pedometre.

AKILLANDIRMA

Akıllandırmak işi.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

AHMAKLIK

Zekâsı az gelişmiş olma durumu, budalalık, anlayışsızlık, akılsızlık.

AKILCILIK

Akla dayanan, doğruluğun ölçütünü duyularda değil, düşünmede ve tümdengelimli çıkarmalarda bulan öğretilerin genel adı, usçuluk, akliye, rasyonalizm, deneycilik karşıtı. Akla ve akıl yolu ile varılan yargıya inanma, akla aykırı veya akıl dışı hiçbir şeyi tanımama davranışı ve tutumu, akliye, rasyonalizm. Bilginin evrensellik ve zorunluluğunun deneyden ve deneye dayanan genellemeden değil, yalnızca akıldan çıkartılabileceğini savunan öğreti, rasyonalizm.

AKBALIK

Sazangillerden, eti kılçıklı, yumurtası ile tarama yapılmış olan bir balık (Leuciscus). Akya balığı.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük