İçinde KÜ geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "" olan, toplam 2279 tane kelime bulunuyor. İçerisinde kü bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu kü ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında kü olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ELEKTROEJAKÜLATÖR, KÜLTÜRSÜZLEŞTİRME, KÜRESELLEŞEBİLMEK, MECKELDİVERTİKÜLÜ, PÜSKÜLKUYRUKLULAR, SIDIKLIKÜÇÜKBOĞAZ, SÜPERFOLİKÜLASYON, ŞEYTANTÜKÜRÜKLERİ

16 harfli kelimeler

DİVERTİKÜLEKTOMİ, KÜÇÜKKONAKGÖRMEZ, KÜÇÜKSARIKAYALAR, KÜRESELLEŞEBİLME, KÜRESELLEŞTİRMEK, PELİTBÜKÜSEKİCEK, VEZİKÜLOKAVERNÖZ, VEZİKÜLOPÜSTÜLAR, VEZİKÜLOTİMPANİK, VEZİKÜLOVİRÜSLER

15 harfli kelimeler

ELTİELTİYEKÜSTÜ, GERÇEKÜSTÜCÜLÜK, KÜRDİLİHİCAZKAR, ÜLKÜLEŞTİRİLMEK, BİYOAKÜMÜLASYON, ÇEVREKİRPİKÜLER, DEZARTİKÜLASYON, DİSARTİKÜLASYON, EKSARTİKÜLASYON, FOLİKÜLOGENEZİS, GAYNANAKÜSTÜREN, GÜVEMKÜÇÜKTARLA, KÜÇÜKALTINBULAK, KÜÇÜKASLIHANLAR, KÜÇÜKKARACAÖREN, KÜÇÜKKARAPÜRÇEK, KÜÇÜKKARIŞTIRAN, KÜÇÜKKAVAKPINAR, KÜÇÜKKIZILHİSAR, KÜÇÜKSENEMAĞARA, KÜLTÜRSÜZLEŞMEK, KÜRELEYİNERİSİN, KÜRESELLEŞTİRME, PERİFOLİKÜLİTİS, PREKÜRARİZASYON, PSÖDOTÜBERKÜLOZ, SIDIKLIKÜÇÜKOBA, VASKÜLARİZASYON, VEZİKÜLOPAPÜLAR

14 harfli kelimeler

KÜTÜPHANECİLİK, PARATÜBERKÜLOZ, SELAMÜNALEYKÜM, TÜRKÜLEŞTİRMEK, ÜLKÜLEŞTİRİLME, YÜKÜMLENDİRMEK, BÜKÜLEBİLİRLİK, DİVERTİKÜLİTİS, DİVERTİKÜLOZİS, EKLEMKÜFLÜCESİ, EKSTRAVASKÜLER, IŞILYÜKÜNLEŞME, KASIKKÜFLÜCESİ, KÜÇÜKABDİUŞAĞI, KÜÇÜKAKIMÖLÇER, KÜÇÜKBURHANİYE, KÜÇÜKBURUNAĞIL, KÜÇÜKDİBEKDERE, KÜÇÜKKABAKTEPE, KÜÇÜKKARAKARLI, KÜÇÜKKEMERDERE, KÜÇÜKKKARAAĞAÇ, KÜÇÜKOTLUKBELİ, KÜÇÜKPALABIYIK, KÜÇÜKPÖRNEKLER, KÜÇÜKSÖBEÇİMEN, KÜÇÜKSÜMBÜLLER, KÜLTÜRSÜZLEŞME, KÜREKAYAKLILAR, PÜSKÜRTEBİLMEK, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

DOKÜMANTASYON, MUHAYYERKÜRDİ, ÖYKÜLEŞTİRMEK, SOSYOKÜLTÜREL, TÜKÜRÜKLENMEK, TÜRKÜLEŞTİRME, ÜLKÜLEŞTİRMEK, YÜKÜMLENDİRME, KEŞKÜLÜFUKARA, KÜKÜRTDİOKSİT, İNEBOLUKÜTÜĞÜ, AKÖRENSÖKÜLER, AŞAĞIKÜPKIRAN, DEVEÇÖKÜRDEĞİ, GÖÇKÜNDEMİRCİ, GRAAFFOLİKÜLÜ, İNTRAMÜSKÜLER, İNTRAVASKÜLER, KARBUNKÜLOZİS, KÜÇÜKAKÇAALAN, KÜÇÜKAKÇAKESE, KÜÇÜKALTIAĞAÇ, KÜÇÜKANAFARTA, KÜÇÜKBEŞKAVAK, KÜÇÜKBOĞATEPE, KÜÇÜKBOSTANCI, KÜÇÜKBÖRÜNGÜZ, KÜÇÜKÇAKIRMAN, KÜÇÜKÇILDIRIM, KÜÇÜKDAMLACIK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ARTİKÜLASYON, ÇOBANPÜSKÜLÜ, ÇÖKKÜNLEŞMEK, DÜŞKÜNLEREVİ, DÜŞKÜNLEŞMEK, GERÇEKÜSTÜCÜ, HASEKİKÜPESİ, KÜÇÜKÇEKMECE, KÜFLENDİRMEK, KÜKÜRTLENMEK, KÜLFETSİZLİK, KÜLHANBEYLİK, KÜLTÜRLENMEK, KÜLTÜRSÜZLÜK, KÜLYUTMAZLIK, KÜRESELLEŞME, KÜSKÜNLEŞMEK, KÜSTAHLAŞMAK, KÜTLEŞTİRMEK, MANİKÜRCÜLÜK, MÜŞKÜLLEŞMEK, MÜŞKÜLPESENT, ÖYKÜNMECİLİK, PEDİKÜRCÜLÜK, PÜSKÜRTÜLMEK, REİSÜLKÜTTAP, TEŞEKKÜRNAME, TÜKÜRÜKLEMEK, TÜKÜRÜKLENME, ÜLKÜLEŞTİRME, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ARABANKÜRDİ, BÜKÜLGENLİK, ÇÖKKÜNLEŞME, DÜŞKÜNLEŞME, GAYRİMÜMKÜN, HAFIZIKÜTÜP, HÜKÜMDARLIK, HÜKÜMRANLIK, HÜKÜMSÜZLÜK, KÜÇÜKLEŞMEK, KÜÇÜMSENMEK, KÜFLENDİRME, KÜFÜRBAZLIK, KÜKÜRTLEMEK, KÜKÜRTLENME, KÜLBASTILIK, KÜLÇELEŞMEK, KÜLFETSİZCE, KÜLHANBEYCE, KÜLHANCILIK, KÜLTÜRFİZİK, KÜLTÜRLENME, KÜLTÜRLÜLÜK, KÜLÜSTÜRLÜK, KÜSKÜNLEŞME, KÜSTAHLAŞMA, KÜŞÜMLENMEK, KÜTLEŞTİRME, KÜTÜKLEŞMEK, KÜTÜPHANECİ, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

AKÜMÜLATÖR, DOKÜMANTER, DÖKÜMCÜLÜK, DÖKÜMLEMEK, GERÇEKÜSTÜ, HÜKÜMFERMA, HÜKÜMLÜLÜK, KÜÇÜKLEŞME, KÜÇÜKSEMEK, KÜÇÜMENCİK, KÜÇÜMSEMEK, KÜÇÜMSENME, KÜÇÜMSEYİŞ, KÜKÜRDÜMSÜ, KÜKÜRTATAR, KÜKÜRTLEME, KÜLÇELEŞME, KÜLLİYETLİ, KÜLTİVATÖR, KÜMELEŞMEK, KÜNDELEMEK, KÜREKÇİLİK, KÜRELENMEK, KÜŞÜMLENME, KÜTİNLEŞME, KÜTÜKLEŞME, KÜTÜRDEMEK, KÜTÜRDETME, MANİKÜRSÜZ, PÜSKÜRTMEK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ACEMKÜRDİ, AYAKÜZERİ, BİYOKÜTLE, BÜKÜCÜLÜK, ÇALAKÜREK, ÇÖKKÜNLÜK, DÖKÜMHANE, DÖKÜMLEME, DÖKÜNTÜLÜ, DÜŞKÜNLÜK, FAKÜLTELİ, HÖYKÜRMEK, KÜÇÜLTMEK, KÜÇÜMSEME, KÜFECİLİK, KÜFLENMEK, KÜFRANLIK, KÜFRETMEK, KÜKÜRTSÜZ, KÜLAHIMSI, KÜLFETSİZ, KÜLKEDİSİ, KÜLLENMEK, KÜLTÜRSÜZ, KÜLYUTMAZ, KÜMELEMEK, KÜMELENİŞ, KÜMELENME, KÜMELEŞİM, KÜMELEŞME, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ADAMKÖKÜ, AYAKÜSTÜ, BÜKÜLGEN, BÜKÜLMEK, BÜKÜMSÜZ, BÜKÜNMEK, ÇÖKÜKLÜK, ÇÖKÜŞMEK, ÇÜKÜNDÜR, DÖKÜKLÜK, DÖKÜLGEN, DÖKÜLMEK, DÖKÜNMEK, ESKÜLABİ, HÖYKÜRME, HÜKÜMDAR, HÜKÜMRAN, HÜKÜMSÜZ, KÖRKÜTÜK, KÜÇÜKAYI, KÜÇÜKBAŞ, KÜÇÜKLÜK, KÜÇÜLMEK, KÜÇÜLTME, KÜFLENME, KÜFRETME, KÜFÜRBAZ, KÜHEYLAN, KÜKREMEK, KÜKREYİŞ, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

BARBEKÜ, BİSKÜVİ, BUGÜNKÜ, BÜKÜLME, BÜKÜLÜŞ, BÜKÜMLÜ, BÜKÜNLÜ, BÜKÜNME, BÜKÜNTÜ, ÇÖKÜNTÜ, ÇÖKÜŞME, DOKÜMAN, DÖKÜLME, DÖKÜLÜŞ, DÖKÜMCÜ, DÖKÜMLÜ, DÖKÜNME, DÖKÜNTÜ, FAKÜLTE, FASİKÜL, HÜKÜMLÜ, KÜÇÜCÜK, KÜÇÜKÇE, KÜÇÜLME, KÜÇÜLÜŞ, KÜÇÜMEN, KÜÇÜREK, KÜFELİK, KÜFLÜCE, KÜKREME, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ABAKÜS, BASKÜL, BÜKÜCÜ, BÜKÜLÜ, ÇÖKKÜN, DÜŞKÜN, GÖÇKÜN, KEŞKÜL, KÜBALI, KÜBİST, KÜBİZM, KÜFECİ, KÜFFAR, KÜFRAN, KÜKÜRT, KÜLFET, KÜLHAN, KÜLTÜR, KÜLÜNK, KÜMBET, KÜMELİ, KÜNEFE, KÜPELİ, KÜRASO, KÜRDAN, KÜREME, KÜREVİ, KÜRKAS, KÜRKÇÜ, KÜRKLÜ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

BÜKÜK, BÜKÜM, BÜKÜN, BÜKÜŞ, ÇEKÜL, ÇÖKÜK, ÇÖKÜM, ÇÖKÜŞ, ÇÖRKÜ, ÇÜNKÜ, DÖKÜK, DÖKÜM, DÜNKÜ, DÜŞKÜ, FAKÜL, FEKÜL, HÜKÜM, KÜBİK, KÜÇÜK, KÜFLÜ, KÜFÜR, KÜKRE, KÜLAH, KÜLÇE, KÜLEK, KÜLLİ, KÜLLÜ, KÜLOT, KÜLTE, KÜMES, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

KÜFE, KÜLT, KÜME, KÜNH, KÜNK, KÜPE, KÜRE, KÜRK, KÜSÜ, ÖKÜZ, ÖYKÜ, ÜLKÜ, ÜRKÜ, BÜKÜ, CEKÜ, ÇÖKÜ, HEKÜ, KÜBÜ, KÜCE, KÜCİ, KÜCÜ, KÜÇE, KÜÇÜ, KÜDE, KÜFİ, KÜFÜ, KÜGE, KÜKE, KÜKİ, KÜKÜ, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

AKÜ, EKÜ, KÜF, KÜD, KÜĞ, KÜL, KÜM, KÜN, KÜP, KÜR, KÜS, KÜŞ, KÜT, KÜV, KÜY, ÖKÜ

2 harfli kelimeler

Bazı kelimelerin anlamları

Köy.

MECKELDİVERTİKÜLÜ

Embriyo gelişiminde ince bağırsağın orta bölgesindeki vitellus kesesi artıklarından oluşan duktus vitellinus içerisindeki kalıntılar.

SIDIKLIKÜÇÜKBOĞAZ

Kırşehir ili, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

ELEKTROEJAKÜLATÖR

Spermanın elektrik akımı kullanarak ejakülasyonunu sağlayan alet.

KÜRESELLEŞTİRMEK

Küreselleşme işini yaptırmak.

ŞEYTANTÜKÜRÜKLERİ

Özellikle genç sürgünlerden özsu emen ve gelişme çağını tükürüğümsü bir salgı yığını içerisinde geçiren, sıçrayıcı eşkanatlılar familyası.

KÜÇÜKSARIKAYALAR

Kırıkkale ilinde, Bahşili belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

SÜPERFOLİKÜLASYON

Dışarıdan gonagotropik hormon uygulamasıyla çok sayıda folikülün gelişmesinin uyarılması.

VEZİKÜLOKAVERNÖZ

Hem veziküllü hem de kavernöz olan.

DİVERTİKÜLEKTOMİ

Divertikülün ameliyatla çıkarılması.

KÜLTÜRSÜZLEŞTİRME

Kültürsüzleştirmek işi.

PÜSKÜLKUYRUKLULAR

Vücutları iki üç tüysü uzantıyle sonuçlanan, kanatsız, ince, yumuşak böcekler takımı. (Kiler, mutfak, kitaplık gibi nemli ve karanlık yerlerde yaşarlar. Gümüşçün, çok yaygın, çok bilinen türüdür.).

PELİTBÜKÜSEKİCEK

Samsun şehri, Alaçam ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

KÜRESELLEŞEBİLME

Küreselleşebilmek işi.

KÜRESELLEŞEBİLMEK

Küreselleşme imkânı veya olasılığı bulunmak.

KÜÇÜKKONAKGÖRMEZ

Ankara ili, Haymana ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer.

  -   -   -  

Anlamında KÜ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde KÜ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ACEMLEŞMEK

Kültür ve medeniyet bakımından İran halkını örnek almak veya etkisi altında kalmak.

AĞIL

Evcil küçükbaş hayvanların barındığı çit veya duvarla çevrili yer, arkaç. Hale. Bazı görüntülerdeki çok ışıklı cisimleri çevreleyen ışıklı teker.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ADA

Deniz veya göl suları ile çevrilmiş küçük kara parçası, cezire. Tali yoldan ana yola güvenli çıkışı sağlamak için tali yolun sağ tarafına yapılan, çizgilerle ayrılmış bölüm. Çevresi yollarla belirlenmiş olan arsa ve böyle bir arsayı kaplayan yapılar topluluğu. Kavşaklarda trafiği düzenleyici, yönlendirici veya ayırıcı olmak üzere bordürle sınırlandırılmış veya yer çizgileriyle belirlenmiş alan.

ADAMOTU

Patlıcangillerden, geniş yapraklı, mavi çiçekli, meyveleri sarı, çok yıllık bir bitki, kankurutan, adamkökü (Mandragora autumnalis).

AFİS

Gümüş balığının küçüğü.

AĞIRŞAK

Yün veya iplik eğrilen iği ağırlaştırmak için alt ucuna geçirilen yarım küre biçiminde, ortası delik ağaç veya kemik parça. Teker biçiminde yassı nesne, kurs (I).

AGLÜTİNASYON

Kümeleşim.

AĞIRLIK

Ağır olma durumu. Ağırbaşlılık. Terazilerde tartma işi yapılırken bir kefeye konulan nesne. Değerlendirmelerde herhangi bir konu veya evreye, olağanın üzerinde ve belli oranda tanınan değer. Yer çekiminin, bir cismin molekülleri üzerindeki etkisinin oluşturduğu bileşke, gravite. Uykudayken gelen ve insana boğulur gibi bir duygu veren durum. Uyuşukluk ve gevşeklik durumu. Sıkıcı, bunaltıcı, iç karartıcı durum. Orduda bir birliğin cephane, yiyecek ve eşya yükleri. Sorumluluk. Sıkıntı. Takı. Değerli olma durumu. Yük, külfet. Dikkati ve önemi bir şey üzerinde yoğunlaştırmak. Güreş, boks, halter, judo vb. spor dallarında, sporcuların kilolarına göre girdikleri kategori. Etki, baskı, güçlük. Çeyizini düzmek için damadın geline verdiği para, kalın.

AÇIM

Açma, açılış, küşat.

AĞAÇÇIK

Taflan gibi dalları dibinden başlayarak çatallanan küçük ağaç.

ADACIK

Küçük ada.

İplik, sicim, tel vb. ince şeylerden kafes biçiminde yapılmış örgü. Ulaşım ve iletişim gibi alanlarda ülkenin her yerine yaygınlaştırılmış şebeke. Örümcek vb. hayvanların salgılarıyla oluşturdukları örgü. Çaprazlama örgü ile yapılmış olan ve kale direkleri arkasına gerilen örgü, file. Pantolon veya külotun apış arasına gelen yeri, apışlık. Tuzak. Oyun alanını ortadan ikiye bölen iple yapılmış örgü, file.

AĞIZLIK

Bir ucuna sigara takılan, öbür ucundan nefes çekilen çubuk biçimindeki araç. Hayvanın ısırmasına, zararlı bir şey yemesine engel olmak için ağzına takılan tel, deri vb. kafes. Nefesli çalgılarda ağza gelen yer. Kuyu bileziği. Su tesisatında su alıp vermeye yarayan vanalı uç. Yemiş küfelerinin üzerine yapraklı dallarla yapılmış olan kapak. Telefon vb. cihazlarda ağza yaklaştırılan bölüm. Huni. Bir şeyin başladığı yer. Dokumacılıkta çözgünün açılıp kapandığı ve içinde mekiğin geçtiği yer.

ADAKLAMAK

Küçük çocuk yürümeye başlamak.

ADAMCIK

Kendisine acınılan kimse. Yerilen, küçümsenen kimse.

AĞIZ

Yüzde, avurtlarla iki çene arasında bulunan, ses çıkarmaya, soluk alıp vermeye yarayan ve besinlerin sindirilmeye başlandığı organ. Bu boşluğun dudakları çevreleyen bölümü. Birkaç yolun birbirine kavuştuğu yer, kavşak. Koy, körfez, liman vb. yerlerin açık tarafı. Aynı dil içinde ses, şekil, söz dizimi ve anlamca farklılıklar gösterebilen, belli yerleşim bölgelerine veya sınıflara özgü olan konuşma dili. Uç, kenar. Kapların veya içi boş şeylerin açık tarafı. Bir bölge ezgilerinde görülen özelliklerin tümü. Çıkış yeri. Kesici aletlerin keskin tarafı. Bir akarsuyun denize veya göle döküldüğü yer, munsap. Yeni doğurmuş memelilerin ilk sütü. Üslup, ifade biçimi.

ADAYAVRUSU

İki veya üç çifte kürekli küçük balıkçı teknesi.

AÇILIŞ

Açılma işi. Yeni bir yapının, yerin veya kuruluşun çalışmaya başlaması, küşat.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük