İçinde KÖP geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "köp" olan, toplam 186 tane kelime bulunuyor. İçerisinde köp bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu köp ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında köp olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

DENİZKÖPEĞİGİLLER

15 harfli kelimeler

CHİHUAHUAKÖPEĞİ, DACHSHUNDKÖPEĞİ, DRAHTHAARKÖPEĞİ, TERVUERENKÖPEĞİ

14 harfli kelimeler

KÖPEKMENEKŞESİ, KÖPEKOĞLUKÖPEK, MADENKÖPRÜBAŞI, MALİNESEKÖPEĞİ, PAPİLLONKÖPEĞİ

13 harfli kelimeler

BOBTAİLKÖPEĞİ, DEĞİRMENKÖPRÜ, EFENDİKÖPRÜSÜ, KARŞIKÖPÜRÜCÜ, ZİNCİRLİKÖPRÜ

12 harfli kelimeler

KATRANKÖPÜĞÜ, KÖPEKKUYRUĞU, BEAGLEKÖPEĞİ, KARŞIKÖPÜRME, KÖPEĞİMSİLER, KÖPEKBAKLASI, KÖPEKMANTARI, KÖPOĞLUKÖPEK, KÖPRÜMAHMUZU, KÖPÜREBİLMEK, PEKMEZKÖPÜĞÜ, TANRIKÖPRÜSÜ, YENİTAŞKÖPRÜ

11 harfli kelimeler

DENİZKÖPÜĞÜ, KÖPEKGİLLER, KÖPEKLENMEK, KÖPEKLEŞMEK, KÖPEKMEMESİ, KÖPRÜLENMEK, KÖPÜKLENMEK, SABUNKÖPÜĞÜ, AVKÖPEKLERİ, BEYLİKKÖPRÜ, KÖPEKCEVİZİ, KÖPEKLOLOSI, KÖPRÜKBACAK, KÖPÜREBİLME

10 harfli kelimeler

KÖPEKAYASI, KÖPEKLENİŞ, KÖPEKLENME, KÖPEKLEŞİŞ, KÖPEKLEŞME, KÖPRÜCÜLÜK, KÖPRÜLENİŞ, KÖPRÜLENME, KÖPÜKLENİŞ, KÖPÜKLENME, VEZİRKÖPRÜ, BAĞIRKÖPEN, BOĞAZKÖPRÜ, BÜYÜKKÖPEK, ÇATALKÖPRÜ, ÇAYIRKÖPRÜ, ÇINARKÖPRÜ, ÇİFTEKÖPRÜ, ÇİFTİKÖPRÜ, DEMİRKÖPRÜ, KEMERKÖPRÜ, KESİKKÖPRÜ, KESMEKÖPRÜ, KÖPEKLEMEK, KÖPEKÜZÜMÜ, KÖPRÜCÜLER, KÖPRÜGÖREN, KÖPRÜHİSAR, KÜÇÜKKÖPEK, TAHTAKÖPRÜ, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

BALKÖPÜĞÜ, KÖPRÜBAŞI, KÖPÜLEMEK, KÖPÜRTMEK, UZUNKÖPRÜ, KÖPEKOĞLU, AĞAÇKÖPRÜ, HACIKÖPRÜ, KARAKÖPRÜ, KARAKÖPÜK, KAYAKÖPRÜ, KOCAKÖPRÜ, KÖPEKDİLİ, KÖPEKGÜLÜ, KÖPRÜAĞZI, KÖPRÜALAN, KÖPRÜDERE, KÖPRÜGÖZÜ, KÖPRÜLEME, KÖPRÜÖREN, KÖPRÜÜSTÜ, KÖPRÜYAKA, KÖPRÜYANI, KÖPRÜYOLU, KÖPŞÜRMEK, KÖPTÜRMEK, KÖPÜRTKEN, KURUKÖPRÜ, UÇARKÖPEK, YENİKÖPRÜ, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

KÖPEKLİK, KÖPEKSİZ, KÖPRÜCÜK, KÖPRÜKÖY, KÖPÜLEME, KÖPÜRGEN, KÖPÜRMEK, KÖPÜRTME, KÖPÜRTÜŞ, TAŞKÖPRÜ, BEŞKÖPRÜ, DARKÖPRÜ, GÖLKÖPRÜ, İKİKÖPRÜ, KOÇKÖPRÜ, KÖPBASAN, KÖPEGİZİ, KÖPİLAVI, KÖPRÜCEK, KÖPRÜÇAY, KÖPRÜLER, KÖPRÜLÜK, KÖPRÜOVA, KÖPTÜRME, KÖPÜKSÜZ, KÖPÜRCEK, KÖPÜRCÜK, KÖPÜRKÖZ, KÖPÜRMEG, KÖPÜŞKEN, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

KÖPEKLİ, KÖPOĞLU, KÖPRÜCÜ, KÖPRÜLÜ, KÖPÜKLÜ, KÖPÜRME, KÖPÜRÜŞ, AKKÖPRÜ, KÖPBECE, KÖPEKCİ, KÖPELEK, KÖPENEZ, KÖPERLE, KÖPMEYH, KÖPÜLER, KÖPÜMEK, KÖPÜRGE, KÖPÜRLÜ, ÖNKÖPRÜ, ÜÇKÖPRÜ

6 harfli kelimeler

KÖPÇEK, KÖPÇÜK, KÖPENE, KÖPİYE, KÖPMEK, KÖPPİK, KÖPRÜK, KÖPTEN, KÖPÜME, KÖPÜYH

5 harfli kelimeler

KÖPRÜ, ENKÖP, KÖPEG, KÖPEK, KÖPEN, KÖPER, KÖPLÜ, KÖPME, KÖPRİ, KÖPÜÇ, KÖPÜG, KÖPÜK, KÖPÜR, KÖPÜŞ, KÖPÜZ

4 harfli kelimeler

KÖPÜ

3 harfli kelimeler

KÖP

Bazı kelimelerin anlamları

KÖP

Kağnı arabalarının ön ve arkasına enlemesine konulmuş iki uzun ve yassı tahta. Kağnı arabaları sap taşırken ok arasına konulan parmaklıkları birbirine bağlayan parça. Çok : Bugün işim köptür, gidemeyeceğim. Ağılı ot yiyen hayvanlarda şişmeyle beliren hastalık. Küreğin, baltanın sap takılan yeri. Kağnı dingili (Çayağzı). Kağnıda çatal ağacın arkasına çakılan tahta parçası. (Alçılı Delice Ankara). Çok.

KÖPEKMENEKŞESİ

Sarmaşık türünden bir çeşit bitki.

KÖPEKOĞLUKÖPEK

Kurnaz, işini bilen, düzenbaz, açıkgöz, uyanık kimse. Hakaret içeren bir seslenme sözü.

MALİNESEKÖPEĞİ

Kısa tüylü, açık kahverengi veya kızıl renkte, tüylerin uç kısımları ve sırtı siyah renkte, kulak uçları siyah ve burun bölgesinde maske şeklinde siyahlıklar görülen Belçika çoban köpeği.

DEĞİRMENKÖPRÜ

Kars şehrinde, Arpaçay ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

KARŞIKÖPÜRÜCÜ

Karşıköpürme olayını yaratmak için kullanılan kimyasal özdek.

ZİNCİRLİKÖPRÜ

Rize şehrinde, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

DENİZKÖPEĞİGİLLER

Fokgiller.

CHİHUAHUAKÖPEĞİ

Şivava köpeği.

TERVUERENKÖPEĞİ

Tüyleri çift katlı ve gür, orta uzunlukta veya uzun, bacakların arka yüzlerinde, boyun çevresinde ve kuyrukta tüyleri daha gür ve uzun, tüy rengi kahverengi, kızıl veya seyrek olarak gri, tüylerinin uçları siyah renkte olması nedeniyle vücutta Alman kurt köpeğinde olduğu gibi siyah renk geçişi bulunan Belçika çoban köpeği.

EFENDİKÖPRÜSÜ

Kütahya şehrinde, Çavdarhisar belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

PAPİLLONKÖPEĞİ

Kelebek köpeği.

MADENKÖPRÜBAŞI

Erzurum şehrinde, İspir ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

DRAHTHAARKÖPEĞİ

Yirminci yüzyılın ilk yıllarında, Alman Poyıntıri, tel tüylü Griffon, Poyıntır. Bloodhound ve Airedale ırkı köpeklerin dikkatli bir biçimde birleştirilmesiyle geliştirilen, vücut hatları zarif, sağlam görünüşlü, gözleri siyah ve berrak, kulakları orta uzunlukta ve sarkık, tüyleri sert ve kaba, kaşları ve sakalları çalı gibi sert, rengi siyahtan biraz açık kestane rengine kadar değişen renklerde, dengeli, canlı, güçlü, sahibine karşı çok duygulu, diğer köpeklere karşı kıskanç, atalarının en iyi niteliklerini almış, koku alma duyusu mükemmel, güvenli ve zeki, avcılık özelliği iyi gelişmiş ve av köpeği olarak yetiştirilen köpek ırkı.

DACHSHUNDKÖPEĞİ

Almanya'dan köken alan, geçmişinin 5000 yıl kadar önceye Mısırlı Teckel ırkına dayandığı düşünülen, uzun vücudu ve kısa bacaklarıyla dikkat çeken, rengi koyu kızıl veya kahverengi-siyah, boynu uzun ve kaslı, göğsü geniş, göğüs kemiği çıkıntılı, karnı içe doğru gergin, kuyruğu uzun ve sırtla aynı hizada taşınan, canlı ve sevecen aynı zamanda neşeli, meraklı ve zeki, havlamayı seven ve kendinden beklenmeyecek kadar yüksek ses çıkaran, tavşan ve özellikle porsuk avlamak amacıyla kullanılmış, bekçilik ve avcılık özellikleri gelişmiş köpek ırkı, sosis köpek.

BOBTAİLKÖPEĞİ

Eski İngiliz çoban köpeği.

  -   -   -  

Anlamında KÖP bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde KÖP geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ÇATLAMA

Çatlamak işi. Uygun olmayan kuruma sonucu ağacın boyu yönündeki lif ayrılması. Tohumların dağılması için meyve kabuğunun yarılması, açılma. Dalgaların sığ kıyıya geldikleri zaman dökülüp köpürmesi, çatlak.

ÇATIŞMAK

Birbirine çatmak ya da çatılmak. Kavga etmek. Karşılıklı vuruşmak. Deve ve köpek çiftleşmek. Söz, iddia veya davranış birbirini tutmamak, birbirini çelmek, mütenakız olmak.

ÇÖVEN

Kökü ve dalları, suyu sabun katılmış gibi köpürten, kir temizleyici bir bitki, sabun otu, helvacı kökü (Saponaria officinalis). Çevgen.

ÇAMÇAK

Ağaçtan oyularak yapılmış kulplu su kabı, çapçak. Köpüklenerek akma.

ÇEMKİRMEK

Birine karşı gelmek, sert cevap vermek. Köpek kesik kesik havlamak.

APORT

Avın veya kendisine gösterilen şeyin üzerine atılıp getirmesi için köpeğe verilen buyruk sözü.

ÇAĞLAMAK

Su, köpürerek ve ses çıkararak coşkun bir biçimde akmak. Coşmak.

AZI

Köpek dişlerinden sonra içeriye doğru, alt ve üst çenenin iki yanında beşer tane bulunan ve yiyecekleri öğütmeye yarayan dişlerin ortak adı, azı dişi, öğütücü diş. Öküz arabalarında ön ve arka yastıkları dingile bağlayan ağaç çivi.

BAVLI

Ava alıştırılmış hayvan. Avcıların, köpeklerini ava alıştırmak için kullandıkları yapay kuş vb.

BAYPAS

Köprüleme. Devre dışı.

ÇOMAR

İri köpek, çoban köpeği. Terbiyesiz, kaba, saldırgan kimse.

ÇENİLEMEK

Canı yanan köpek ağlar gibi acı acı ses çıkarmak.

BAVCI

Şahin, köpek vb. hayvanları avcılığa alıştıran kimse.

BAVLIMAK

Şahin ve köpeği ava alıştırmak.

DALAMAK

Köpek, kurt vb. hayvanlar dişlemek, ısırmak. Zehirli böcek, ısırgan otu, sert kumaş dokunarak teni acıtmak veya kaşındırmak.

CANAVAR

Masallarda sözü geçen yabani, yırtıcı hayvan. Herhangi bir şeye çok düşkün olan. Kurt, domuz vb. cana kıyan yaban hayvanı. Köpek balığı. Acımasız, kötü ruhlu, zalim (kimse). Haşarı, yaramaz çocuk.

BULDOK

Köpekgillerden, burnu basık, alt çenesi üsttekinden uzun, iri ve güçlü bir tür köpek (Canis familiaris molosus hibernicus).

BARAK

Tüylü, kıllı çuha. Bir cins tüylü av köpeği.

DALAŞMAK

Köpekler boğuşup birbirini ısırmak. Ağız kavgası etmek.

BAV

Şahin, köpek vb. hayvanları avcılığa alıştırma işi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük