İçinde JUL geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "jul" olan, toplam 4 tane kelime bulunuyor. İçerisinde jul bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu jul ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında jul olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

JUL

Bir cisim üzerine uygulanan bir nevtonluk kuvvetin uygulama noktasını, kendi doğrultusunda 1 metre değiştiren iş birimi.

ŞUJUL

Düşünce.

JULLÜK

Bir jul değerinde olan.

KİLOJUL

Bin jul değerinde iş birimi.

  -   -   -  

Anlamında JUL bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde JUL geçen kelimeler listesi verilmiştir.

VAT

Saniyede bir jullük iş yapan bir motorun güç birimi.

KIRKAYAK

Eklem bacaklıların çok ayaklılar sınıfına giren, taşların altında yaşayan, vücudu yuvarlak ve uzun bir böcek (Julus terrestris). Kasık biti.

BİRDUYUMCULUK

Yirminci yüzyılın başında Jules Romains tarafından kurulan ve birey yerine topluluğun duygu, düşünce ve izlenimlerindeki ortaklığı konu edinen yazın çığırı.

TEKRUHÇULUK

Yirminci yüzyılın başında Jules Romains tarafından kurulan ve bireylere değer vermiyerek topluluğu meydana getiren tek ruhu konu olarak alan edebiyat çığırı.

PERSİFLAJ

Alay, tersinleme. Tiyatroda çoğunluğun bildiği tarihsel ya da güncel bir konuyu alıp yazarın kendi imgelemine göre, gülünçlü ancak anlamlı bir duruma sokmasıyla ortaya çıkan oyun. Alay, istihza. Tiyatroda, bilinen tarihsel ya da günlük bir konuyu alıp yazarın kendi imgelemine göre gülünçlü ama anlamlı bir duruma sokması. Örn. Julius Hay: Beygir.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük