İçinde İZ geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "iz" olan, toplam 3880 tane kelime bulunuyor. İçerisinde iz bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu iz ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında iz olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

DENGESİZLEŞTİRMEK, ELEKTROMANYETİZMA, GEÇERSİZLEŞTİRMEK, KİREÇSİZLEŞTİRMEK, BELİRSİZLEŞEBİLME, BELİRSİZLEŞTİRMEK, BİÇİMSİZLEŞEBİLME, BİÇİMSİZLEŞTİRMEK, BİYOETKİNSİZLEŞME, DEĞERSİZLEŞEBİLME, DEĞERSİZLEŞTİRİCİ, DEĞERSİZLEŞTİRMEK, DENİZİĞNESİGİLLER, DENİZKEDİSİGİLLER, DENİZKÖPEĞİGİLLER, DENİZYILANIGİLLER, DİNSİZLEŞTİRİLMEK, DİZELEŞTİREBİLMEK, FOTOSENSİTİZASYON, MECALSİZLEŞTİRMEK, MERHAMETSİZCESİNE, POTANSİYALİZASYON, SEVİMSİZLEŞTİRMEK, VERİMSİZLEŞTİRMEK

16 harfli kelimeler

ALTERNATİFSİZLİK, CİBİLLİYETSİZLİK, DENGESİZLEŞTİRME, DENİZISIRGANLARI, DENİZŞAKAYIKLARI, EGZİSTANSİYALİZM, EKSPERİMANTALİZM, ENTERNASYONALİZM, ETKİSİZLEŞTİRMEK, KİREÇSİZLEŞTİRME, MEMNUNİYETSİZLİK, PROVİDANSİYALİZM, TERBİYESİZCESİNE, TERBİYESİZLEŞMEK, TRANSANDANTALİZM, BECERİKSİZLEŞMEK, BELİRSİZLEŞTİRME, BEREKETSİZLEŞMEK, BİÇİMSİZLEŞTİRME, DEĞERSİZLEŞTİRME, DEMİNERALİZASYON, DENİZİNEĞİGİLLER, DENİZKESTANELERİ, DENSİZLEŞEBİLMEK, DİNSİZLEŞEBİLMEK, DİNSİZLEŞTİRİLME, DİZELEŞTİREBİLME, DİZGİNLENEBİLMEK, DİZGİNLEYEBİLMEK, DİZGİNLEYİVERMEK, Devamını Oku »»

15 harfli kelimeler

ABSTRAKSİYONİZM, ANTİEMPERYALİZM, ANTROPOSANTRİZM, DENİZYILDIZLARI, EHEMMİYETSİZLİK, ENSTRÜMANTALİZM, ETKİSİZLEŞTİRME, İNSANİYETSİZLİK, İSPRİTİZMACILIK, KABİLİYETSİZLİK, MANYETİZMACILIK, MEDENİYETSİZLİK, MESULİYETSİZLİK, MUKAVEMETSİZLİK, MUVAFFAKİYETSİZ, MÜNASEBETSİZLİK, RASYONALİZASYON, SAMİMİYETSİZLİK, STANDARDİZASYON, TELEVİZYONCULUK, TERBİYESİZLEŞME, ATLANTALİZASYON, BECERİKSİZLEŞME, BEREKETSİZLEŞME, ÇEVRÜLİCEĞİZLİK, ÇİZDİRİLEBİLMEK, ÇİZİKTİREBİLMEK, ÇİZİKTİRİVERMEK, DENSİZLEŞEBİLME, DESENSİTİZASYON, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

ANTİKAPİTALİZM, ANTROPOMORFİZM, BİÇİMSİZLEŞMEK, CİDDİYETSİZLİK, DENİZALTICILIK, DENİZKESTANESİ, DEPOLİTİZASYON, DİSİPLİNSİZLİK, ELEKTRİKSİZLİK, ELEKTRODİYALİZ, ENDÜSTRİYALİZM, ENTELEKTÜALİZM, FONKSİYONALİZM, FUNDAMENTALİZM, GALVANİZLENMEK, GALVANİZLETMEK, GEÇERSİZLEŞMEK, GEÇİMSİZLEŞMEK, KAPASİTESİZLİK, KAPİTALİZASYON, KOMPLEKSSİZLİK, KONSTRÜKTİVİZM, MEMLEKETSİZLİK, MERHAMETSİZLİK, METAFİZİKÇİLİK, MEYMENETSİZLİK, MİKROORGANİZMA, MİLLİYETSİZLİK, MUVAZENESİZLİK, MÜRÜVVETSİZLİK, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

ALTERNATİFSİZ, BASİRETSİZLİK, BECERİKSİZLİK, BELİRTİSİZLİK, BEREKETSİZLİK, BİYOKATALİZÖR, CESARETSİZLİK, CİBİLLİYETSİZ, ÇELİŞKİSİZLİK, DENETİMSİZLİK, DİRAYETSİZLİK, DİZELEŞTİRMEK, DÜŞÜNCESİZLİK, EDEPSİZCESİNE, EDEPSİZLEŞMEK, EKSİBİSYONİZM, EKSPRESYONİZM, ELVERİŞSİZLİK, EMNİYETSİZLİK, ESRARENGİZLİK, ETKİSİZLEŞMEK, FAİZLENDİRMEK, FAZİLETSİZLİK, FERASETSİZLİK, FİZYOTERAPİST, GALVANİZLEMEK, GEÇERSİZLEŞME, GEÇİMSİZLEŞME, GEÇİRİMSİZLİK, GEREKÇESİZLİK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ABDESTSİZLİK, ADALETSİZLİK, ANTİKOMÜNİZM, ANTİSEMİTİZM, BENZERSİZLİK, BİLİNÇSİZLİK, BRİYANTİNSİZ, CEMAATSİZLİK, DENİZMAYMUNU, DENİZTAVŞANI, DENİZTİLKİSİ, DENİZYILDIZI, DENSİZLENMEK, DENSİZLEŞMEK, DESTEKSİZLİK, DİKKATSİZLİK, DİRENÇSİZLİK, DİRLİKSİZLİK, DİZELEŞTİRME, DİZGİNLENMEK, EDEPSİZLEŞME, EĞİTİMSİZLİK, EHEMMİYETSİZ, EMPRESYONİZM, ENDİŞESİZLİK, ETKİSİZLEŞME, FAİZLENDİRME, FERSİZLEŞMEK, FİZYOKRATLIK, GALVANİZLEME, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

AGNOSTİSİZM, AHENKSİZLİK, AMERİKANİZM, ANALİZCİLİK, ANANESİZLİK, ANGLİKANİZM, ANTAGONİZMA, ARABİZASYON, ASTİGMATİZM, BARİZLEŞMEK, BEDELSİZLİK, BELGİSİZLİK, BELİRSİZLİK, BESİNSİZLİK, BEYİNSİZLİK, BİÇİMSİZLİK, BİLGİSİZLİK, BİLİMSİZLİK, BİSİKLETSİZ, BİTİMSİZLİK, CEVİZGİLLER, CİDDİYETSİZ, ÇEKİMSİZLİK, ÇEKİRDEKSİZ, ÇELİMSİZLİK, ÇETREFİLSİZ, ÇİZGİLENMEK, ÇİZGİLEŞMEK, ÇİZİKTİRMEK, DEĞERSİZLİK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ABDÜLLEZİZ, ANABOLİZMA, ANAKRONİZM, ANTAGONİZM, ASTROFİZİK, AZİMSİZLİK, BASİRETSİZ, BAŞDİZGİCİ, BECERİKSİZ, BELİRTİSİZ, BESMELESİZ, BİLİLTİZAM, BİLİSİZLİK, BİZCİLEYİN, BRAHMANİZM, CERAHATSİZ, CESARETSİZ, ÇARESİZLİK, ÇEKİŞMESİZ, ÇELİŞMESİZ, ÇERÇEVESİZ, ÇİZGİLEMEK, ÇİZİKTİRME, DEBDEBESİZ, DEĞİŞİMSİZ, DENETİMSİZ, DENEYİMSİZ, DENİZANASI, DENİZAŞIRI, DENİZCİLİK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ABDESTSİZ, ADALETSİZ, AKTÜALİZM, ALBENİSİZ, ALERJİSİZ, AMORALİZM, ANEVRİZMA, BAHANESİZ, BARBARİZM, BEĞENİSİZ, BENZERSİZ, BEYGİRSİZ, BİLİNÇSİZ, BİYOFİZİK, BİZDENLİK, BİZLENGİÇ, BOLŞEVİZM, CAZİBESİZ, CEMAATSİZ, CEVHERSİZ, ÇEMBERSİZ, ÇENTİKSİZ, ÇİZDİRMEK, ÇİZGİLEME, ÇİZGİNMEK, ÇİZİCİLİK, DALTONİZM, DENİZGÜLÜ, DENİZKIZI, DENSİZLİK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ADALESİZ, AFORİZMA, AHENKSİZ, AKTİVİZM, ALİZARİN, ALKOLİZM, ALPİNİZM, AMPİRİZM, ANALİZCİ, ANALİZÖR, ANANESİZ, ANARŞİZM, ANTETSİZ, ANTİFRİZ, ARMONİZE, ARYANİZM, ATLETİZM, BADEMSİZ, BAHÇESİZ, BARİZLİK, BEDELSİZ, BEHRESİZ, BELGİSİZ, BELİRSİZ, BELLİSİZ, BESİNSİZ, BESTESİZ, BEYİNSİZ, BİBERSİZ, BİÇİMSİZ, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AFORİZM, AİLESİZ, AKDENİZ, ALEVSİZ, AMFİZEM, ANİMİZM, APRESİZ, ARKAİZM, ATAVİZM, AZİZİYE, AZİZLİK, BEŞİZLİ, BETİSİZ, BİLİSİZ, BİYESİZ, BİZİMKİ, BİZLEME, BRİZBİZ, CEVİZLİ, CİLTSİZ, ÇARESİZ, ÇENESİZ, ÇEYİZCİ, ÇEYİZLİ, ÇİNİSİZ, ÇİVİSİZ, ÇİZECEK, ÇİZELGE, ÇİZGİLİ, ÇİZİKLİ, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ANALİZ, ATEİZM, BANKİZ, BİZMUT, BİZZAT, BUDİZM, CİZVİT, ÇİLSİZ, ÇİZİCİ, ÇİZİLİ, ÇİZMEK, DEHLİZ, DENSİZ, DİLSİZ, DİNSİZ, DİPSİZ, DİŞSİZ, DİZAYN, DİZDAR, DİZGİN, DİZİCİ, DİZİLİ, DİZMEK, DİZMEN, DİZYEM, EBESİZ, EGOİZM, EPİZOT, FAİZCİ, FAİZLİ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

AHİZE, ALİZE, AVİZE, AZİZE, BARİZ, BENİZ, BEŞİZ, BİZAR, BİZCE, BİZON, CAİZE, CEVİZ, CİZRE, CİZYE, ÇEYİZ, ÇİZER, ÇİZGE, ÇİZGİ, ÇİZİM, ÇİZİŞ, ÇİZME, DEİZM, DENİZ, DİKİZ, DİZEK, DİZEL, DİZEM, DİZGE, DİZGİ, DİZİM, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ACİZ, AHİZ, AZİZ, BRİZ, CAİZ, ÇİZİ, DİZE, DİZİ, FAİZ, FRİZ, HAİZ, HİZA, İKİZ, İZAH, İZAM, İZAN, İZAZ, İZBE, İZCİ, İZİN, KRİZ, MİZA, NİZA, PRİZ, RİZE, VAİZ, VİZE, ALİZ, ARİZ, BİZA, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

BİZ, DİZ, GİZ, SİZ, TİZ, ÇİZ, FİZ, HİZ, İZA, İZE, İZN, İZO, KİZ, MİZ, PİZ, YİZ

2 harfli kelimeler

İZ

Bazı kelimelerin anlamları

İZ

Bir şeyin geçtiği veya önce bulunduğu yerde bıraktığı belirti, nişan, alamet, emare. Bir olay, bir durum veya yaşayıştan geride kalan belirti, eser. Bir düzlemin başka bir düzlemle veya bir doğru ile kesişmesinden doğan ara kesit. Bir olay veya bir durumdan geride kalan belirti, ipucu, emare. Bir şeyin dokunmasıyla geride kalan belirti.

GEÇERSİZLEŞTİRMEK

Geçersiz duruma getirmek.

DEĞERSİZLEŞEBİLME

Değersizleşebilmek işi.

DEĞERSİZLEŞTİRİCİ

Kemleyici kelimesinin anlamdaşı.

DENİZİĞNESİGİLLER

Balıklar (Pisces) sınıfının, kemikli balıklar (Teleostei) takımının, geri kemikli omuzlular (Catosteomi) alt takımından, vücutları kemik pullarla örtülü, ağızları boru biçiminde, karın yüzgeçleri olmayan, sıcak denizlerde yaşayan bir türlere sahip familya. Kemikli balıklardan, vücutları kemik pullarla örtülü, ağızları boru biçiminde, karın yüzgeçleri olmayan, sıcak denizlerde yaşayan türlere sahip bir familya.

BELİRSİZLEŞEBİLME

Belirsizleşebilmek işi.

ELEKTROMANYETİZMA

Elektriklenme ile mıknatıslanmanın karşılıklı olarak etkilenmelerinden ortaya çıkan olayların bütünü. Elektrik akımıyla mıknatıs elde etme.

BİÇİMSİZLEŞEBİLME

Biçimsizleşebilmek işi.

DENGESİZLEŞTİRMEK

Dengesiz duruma getirmek.

BİÇİMSİZLEŞTİRMEK

Biçimsiz duruma getirmek, biçimini bozmak.

DEĞERSİZLEŞTİRMEK

Değersiz duruma getirmek.

DENİZKEDİSİGİLLER

Balıklar (Pisces) sınıfının, keski solungaçlılar (Elasmobranchii) alt sınıfının, tüm başlılar (Holocephali) takımından, vücutları uzun, başları basık, göğüs ve karın yüzgeçleri geniş olan türlere sahip bir familya. (Chimaeridae),takımına giren bir familyası. Vücutları uzun, başları basık, göğüs ve karın yüzgeçleri geniş olur. Deniz kedisi (Chimare monstrosa)iyi bilinen türüdür.

BİYOETKİNSİZLEŞME

Vücutta biyotransformasyon sonucu zehirli maddelerin genellikle etkisiz veya zayıf etkili, suda kolay çözünen ve vücuttan hızla atılan bir biçime sokulması olayı, detoksifikasyon.

BELİRSİZLEŞTİRMEK

Belirsiz bir duruma getirmek.

DENİZKÖPEĞİGİLLER

Fokgiller.

KİREÇSİZLEŞTİRMEK

Kireçsiz duruma getirmek.

  -   -   -  

Anlamında İZ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde İZ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABES

Gereksiz, yersiz, boş. Akla ve gerçeğe aykırı. Gereksiz bir biçimde.

ABORDA

Bir deniz teknesinin başka bir tekneye, bir iskeleye veya bir rıhtıma yanını vererek yanaşması.

AÇIKÇA

Gizli bir yönü kalmaksızın, kolay anlaşılır bir biçimde, alenen, aşikâre.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

AÇIKLAMA

Açıklamak işi, izah.

ACIMASIZ

Acıma duygusu olmayan, katı yürekli, merhametsiz. Acıma duygusu olmadan, merhametsizce.

ACEZE

Âcizler.

ABDESTSİZLİK

Abdestsiz olma durumu.

ACEMİCE

Toyca, beceriksizce, acemicesine.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ACISIZ

Tadı acı olmayan. Üzüntüsü, sıkıntısı olmayan, kedersiz. Ağrı, sızı duyulmayan.

ACIPAYAM

Denizli iline bağlı ilçelerden biri.

AÇIKLAMAK

Bir konuyla ilgili gerekli bilgileri vermek, izah etmek. Açıkça söylemek, ifşa etmek. Belirtmek, göstermek, açığa vurmak, izhar etmek. Bir sorunla ilgili aydınlatıcı bilgi vermek, tavzih etmek. Bir sözün, bir yazının ne anlatmak istediğini belirtmek, yorumlamak.

ACILAŞMAK

Tadı bozulmak, acı olmak. Konuşma sert bir durum almak, kırıcılaşmak. Dokunaklı duruma gelmek. Yemlerde genellikle yağ asitlerinin oksidasyonu ve hidroliz sonucu uygun olmayan koku ve tat meydana gelmek.

ABULLABUT

Kaba saba ve anlayışsız (kimse). Biçimsiz ve kötü giyinen, giyimine özen göstermeyen (kimse).

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ACİZ

Gücü bir işe yetmez olanın durumu, güçsüzlük. Beceriksizlik. Kişinin ve kuruluşun borcunu vaktinde ödeyememesi durumu.

ACUR

Kabakgillerden, kabuğu çizgili ve tüylü, yeşil veya sarımtırak, üzeri yeşil lekeli, irice bir meyve (Cucumis flexuosus).

ACEMİLEŞMEK

Beceriksizlik göstermek.