İçinde İYE geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "iye" olan, toplam 1412 tane kelime bulunuyor. İçerisinde iye bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu iye ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında iye olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ADEMİMERKEZİYETÇİ, MİLLİYETPERVERLİK, KURTBELİYENİYAPAN, MURADİYEMENGENCİK, MÜKEMMELİYETÇİLİK, SFİNGOMİYELİNOZİS, TIRTILYİYENGİLLER

16 harfli kelimeler

CİBİLLİYETSİZLİK, CUMHURİYETPERVER, GERDANİYEBUSELİK, HAMİYETPERVERLİK, MEMNUNİYETSİZLİK, MİLLİYETSEVERLİK, TERBİYESİZCESİNE, TERBİYESİZLEŞMEK, AİREDALETERİYERİ, CELALİYEKAMİLOBA, HİPOMİYELİNASYON, KAYALARMEMDUHİYE, MENİNGOMİYELİTİS, MENİNGOMİYELOSEL, MİYELENSEFALİTİS, MİYELOMENİNGİTİS, MİYELOMENİNGOSEL, MİYELOPEROKSİDAZ, PERİKARDİYEKTOMİ, PRESBİTERİYENLİK, SİRİNGOMİYELİTİS, TİLKİSÜLEYMANİYE, ÜRETEROPİYELİTİS

15 harfli kelimeler

ADEMİMERKEZİYET, CUMHURİYETÇİLİK, EHEMMİYETSİZLİK, ELTİELTİYEKÜSTÜ, İNSANİYETSİZLİK, KABİLİYETSİZLİK, MEDENİYETSİZLİK, MERKEZİYETÇİLİK, MESULİYETSİZLİK, MEŞRUTİYETÇİLİK, MEVHİBEİİLAHİYE, MUVAFFAKİYETSİZ, SAMİMİYETSİZLİK, TERBİYESİZLEŞME, TESLİMİYETÇİLİK, ARPALIKİHSANİYE, BALIKLIİHSANİYE, ÇUBUKLUOSMANİYE, DİSMİYELİNASYON, LENFANGİYEKTAZİ, MİYELİNSİZLEŞME, MİYELOBLASTOZİS, MİYELOSKLEROZİS, NORFOLKTERİYERİ, POLİYOMİYELİTİS, POTANSİYELÖLÇER, POTANSİYELÖLÇÜM, SALAHİYETSİZLİK, TÜRKMENMECİDİYE

14 harfli kelimeler

CEMAZİYELEVVEL, CİDDİYETSİZLİK, HÜRRİYETPERVER, KIRTASİYECİLİK, MEDENİYETÇİLİK, MENAFİİUMUMİYE, MİLLİYETPERVER, MİLLİYETSİZLİK, MUVAFFAKİYETLİ, NARENCİYECİLİK, NÖROŞİRÜRJİYEN, PİŞMANİYECİLİK, ŞAHSİYETSİZLİK, TABİİYETSİZLİK, KIYMETİHARBİYE, VESAİTİNAKLİYE, AMİYELENSEFALİ, ANTİBAKTERİYEL, BEŞERİYETÇİLİK, BÜNYANOSMANİYE, BÜYÜKBURHANİYE, ÇAYBAŞIFUADİYE, EHEMMİYETLİLİK, HAYSİYETSİZLİK, HÜRRİYETSİZLİK, KABİLİYETLİLİK, KARTONPİYERSİZ, KÜÇÜKBURHANİYE, LÖKOMİYELOPATİ, MESULİYETSİZCE, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

BELEDİYECİLİK, CEMAZİYELAHİR, CİBİLLİYETSİZ, EMNİYETSİZLİK, FERDİYETÇİLİK, HAMİYETPERVER, HAMİYETSİZLİK, HARİCİYECİLİK, MAALMEMNUNİYE, MALİYETSİZLİK, MEMNUNİYETSİZ, MİLLİYETÇİLİK, MİLLİYETSEVER, MÜTEKABİLİYET, PALMİYEGİLLER, RAMAZANİYELİK, RAPTİYELENMEK, ŞAHSİYETLİLİK, TERBİYESİZLİK, TUHAFİYECİLİK, VERESİYECİLİK, VESTİYERCİLİK, AŞAĞIİHSANİYE, BAKIRLIZAVİYE, BİTMİYEYAZMIŞ, BRONŞİYEKTAZİ, BÜYÜKBOĞAZİYE, CAİRNTERİYERİ, ÇOBANHAMİDİYE, DİYASTOMİYELİ, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ASABİYECİLİK, BEVLİYECİLİK, CİLDİYECİLİK, CUMHURİYETÇİ, DİFERANSİYEL, EHEMMİYETSİZ, HAYSİYETİYLE, İNSANİYETSİZ, İTFAİYECİLİK, KABİLİYETSİZ, KAFİYESİZLİK, KARINCAYİYEN, KEMALİAFİYET, MEDENİYETSİZ, MEMNUNİYETLE, MERKEZİYETÇİ, MESULİYETSİZ, MEŞRUTİYETÇİ, MIKNATISİYET, MUVAFFAKİYET, MUZAFFERİYET, MÜKELLEFİYET, MÜKEMMELİYET, MÜREBBİYELİK, MÜSTACELİYET, NAKLİYECİLİK, NİSAİYECİLİK, PREKAMBRİYEN, RAPTİYELEMEK, RAPTİYELENME, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

AKLİYECİLİK, ARDİYECİLİK, AVANTÜRİYER, BATTANİYELİ, BELEDİYELİK, BEŞERİYETÇİ, BİTEVİYELİK, CİDDİYETSİZ, DİSKALİFİYE, EHEMMİYETLİ, EHLİYETNAME, EKSERİYETLE, ELASTİKİYET, ENDÜSTRİYEL, HAYATİYETLİ, HAYSİYETSİZ, HİLEİŞERİYE, HÜRRİYETSİZ, İFTARİYELİK, İNSANİYETLİ, KABİLİYETLİ, KALENDERİYE, KARTONPİYER, KIRTASİYECİ, LEZBİYENİZM, LEZBİYENLİK, MALİYECİLİK, MESULİYETLİ, MİLLİYETSİZ, MUAYYENİYET, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

AVANTÜRİYE, BAKTERİYEL, BELEDİYECİ, CEVVALİYET, CİBİLLİYET, CUMHURİYET, DİYETİSYEN, EHLİYETSİZ, EMNİYETSİZ, FERDİYETÇİ, HAKKANİYET, HAMİYETSİZ, HARİCİYECİ, HASSASİYET, HAYSİYETLİ, HAYVANİYET, HİYERARŞİK, HİYEROGLİF, HÜRRİYETÇİ, HÜSNÜNİYET, İNTANİYECİ, JÖNPRÖMİYE, KRUPİYELİK, KRUVAZİYER, KURABİYECİ, KÜLLİYETLİ, LİSANSİYER, MAĞDURİYET, MAĞLUBİYET, MAHCUBİYET, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ASABİYECİ, BAHRİYELİ, BAKKALİYE, BAŞKAFİYE, BATTANİYE, BEŞERİYET, BETONİYER, BEVLİYECİ, BİLLURİYE, BURHANİYE, CAHİLİYET, CARİYELİK, CEMBİYELİ, CEMİYETLİ, CİLDİYECİ, DEVONİYEN, DİYETETİK, EHEMMİYET, EHLİYETLİ, EHVENİYET, EKALLİYET, EKSERİYET, EMNİYETLİ, EZİYETSİZ, GALİBİYET, GERDANİYE, HAFİYELİK, HAMİYETLİ, HARDALİYE, HASİYETLİ, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ADEMİYET, AKLİYECİ, AKTARİYE, ALENİYET, ARDİYECİ, ARİYETEN, ARMUDİYE, ASABİYET, ASKERİYE, BAHARİYE, BELEDİYE, BİBERİYE, BİTEVİYE, BÜSTİYER, CİDDİYET, CİNSİYET, CÜMUDİYE, DAVETİYE, DUHULİYE, EBEDİYEN, EBEDİYET, ELMASİYE, ENANİYET, EZİYETLİ, FAALİYET, FAİKİYET, FARAZİYE, FERDİYET, HAMALİYE, HARFİYEN, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AİDİYET, AMELİYE, ARAKİYE, ASABİYE, AYNİYET, AZİZİYE, BAHRİYE, BARİYER, BEVLİYE, BİYESİZ, CEBRİYE, CEMBİYE, CEMİYET, CİLDİYE, DEVRİYE, DÖPİYES, EHLİYET, EMNİYET, FAHRİYE, FETHİYE, FISKİYE, FITRİYE, GİYECEK, HAMİYET, HARBİYE, HASİYET, HİCVİYE, HÜVİYET, İLLİYET, İMANİYE, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ADLİYE, AFİYET, AKLİYE, ARDİYE, ARİYET, ASLİYE, BADİYE, BAKİYE, BELİYE, BİYELİ, CARİYE, ENFİYE, ESPİYE, ETRİYE, EZİYET, HAFİYE, HAŞİYE, HEDİYE, IYDİYE, İLMİYE, İYELİK, KAFİYE, KAZİYE, KEFİYE, MAHİYE, MAİYET, MALİYE, NAHİYE, SANİYE, SECİYE, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ABİYE, BİYEL, DİYET, DİYEZ, EVİYE, NİYET, PİYES, SİYEK, SİYER, AKİYE, ALİYE, ASİYE, ATİYE, BİYEN, BİYEZ, CİYEK, CİYER, ÇİYER, DİYEK, DİYEL, DİYEM, EFİYE, FİYEİ, FİYEN, FİYET, GİYEK, GİYES, GİYEV, HİYET, İYEGİ, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

BİYE, DİYE, NİYE, CİYE, ÇİYE, GİYE, HİYE, İYEF, İYEĞ, İYEK, İYEM, İYEN, İYER, MİYE, PİYE, SİYE, ŞİYE, YİYE

3 harfli kelimeler

İYE

Bazı kelimelerin anlamları

İYE

Kendisinin olan bir şeyi, yasaya uygun olarak dilediği gibi kullanabilen kimse, sahip. Veli.

HAMİYETPERVERLİK

Hamiyet sahibi olma.

KURTBELİYENİYAPAN

Kırşehir şehrinde, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

TERBİYESİZCESİNE

Terbiyesizce.

MİLLİYETPERVERLİK

Milliyetperver olma durumu, ulusseverlik.

MİLLİYETSEVERLİK

Milliyetçi olma durumu, milliyetini benimseme durumu.

CUMHURİYETPERVER

Cumhuriyetçi.

MEMNUNİYETSİZLİK

Memnun olmama durumu.

MÜKEMMELİYETÇİLİK

Mükemmeliyetçi olma durumu. Hayatta en önemli amacın ahlaki olgunluğa erişmek olduğunu savunan kuram.

TIRTILYİYENGİLLER

Kuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, öz ötücüler (Oscines) üst familyasından, kuyrukları uzun, gagaları çengelli, tırtıl ve benzerleri yiyen, genellikle toplu hâlde yaşayan bir kuş familyası.

SFİNGOMİYELİNOZİS

İnsan, kedi, köpek ve farelerde, sfingomiyelinaz yetersizliğine bağlı olarak biçimlenen lenfosit ve monositlerin vakuollü görünümüyle, klinik olarak da sinirsel belirtilerle belirgin, otozomal çekinik karakterde lizozomal bir depo hastalığı, Nieman-Pick hastalığı, lipit histiyositozis.

ADEMİMERKEZİYETÇİ

Yerinden yönetimci.

CİBİLLİYETSİZLİK

Cibilliyetsiz olma durumu.

GERDANİYEBUSELİK

Gerdaniye makamı ile buselik beşlisinden oluşan bir birleşik makam.

MURADİYEMENGENCİK

Düzce kenti, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

TERBİYESİZLEŞMEK

Terbiyesizce davranışlarda bulunmak, edepsizleşmek.

  -   -   -  

Anlamında İYE bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde İYE geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

AGULAMAK

Bebek "agu" diye ses çıkarmak.

ACAR

Atılgan. Güçlü ve becerikli, çevik, enerjik. Yeni. Güneybatı Kafkasya'nın Türkiye sınırına yakın bölgesinde yaşayan bir halk, Acara.

AĞAÇKAKAN

Serçegillerden, gagasıyla ağaçları oyabilen ve ağaç kurtlarını yiyerek beslenen, uzun gagalı kuş (Picus).

AÇIKLIK

Açık olma durumu, aleniyet. Uzaklık, mesafe. Bitki örtüsü olmayan, çıplak yer. Gerçeği olduğu gibi yansıtma durumu. Boş ve geniş yer, meydanlık. Bir söz veya yazıda maksadın açık olması özelliği, duruluk, vuzuh. Dürbün, fotoğraf makinesi vb. optik araçlarda ağız çapı, ışığın girebildiği delik.

ADIYAMAN

Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan illerinden biri.

AGEL

Arap erkeklerinin kefiyelerinin üzerine bağladıkları, yünden örülmüş kalın çember bağ.

AÇISAL

Açı ile ilgili, zaviyevi.

İplik, sicim, tel vb. ince şeylerden kafes biçiminde yapılmış örgü. Ulaşım ve iletişim gibi alanlarda ülkenin her yerine yaygınlaştırılmış şebeke. Örümcek vb. hayvanların salgılarıyla oluşturdukları örgü. Çaprazlama örgü ile yapılmış olan ve kale direkleri arkasına gerilen örgü, file. Pantolon veya külotun apış arasına gelen yeri, apışlık. Tuzak. Oyun alanını ortadan ikiye bölen iple yapılmış örgü, file.

ADLANDIRMAK

Çağırmak veya anmak için bir canlıya, bir yere, bir şeye ad vermek, ad koymak, ad takmak, ad vermek, isimlendirmek, isim koymak, isim takmak, isim vermek, tesmiye etmek.

ACEMLEŞMEK

Kültür ve medeniyet bakımından İran halkını örnek almak veya etkisi altında kalmak.

ACEMİ

Bir işin yabancısı olan, eli işe alışmamış, bir işi beceremeyen. Saraya yeni alınmış cariye. İşinde, mesleğinde yeni olan, toy. Bir yere, bir şeye yabancı olan.

ADANA

Türkiye'nin Akdeniz Bölgesi'nde yer alan illerinden biri.

AÇIKLAYICI

Bir sorunu gerekli açıklığa kavuşturan. Kendinden önce gelen kelimeyi belirten, açıklayan (kelime veya kelimeler): "Atatürk, yeni Türkiye'nin kurucusu, daima saygı ile anılacaktır" cümlesindeki 'yeni Türkiye'nin kurucusu' sözü Atatürk adının açıklayıcısıdır.

ABACI

Aba yapan ya da satan kimse. Asalak. Bedavacı. Abadan giyecek yapan veya satan kimse.

AÇACAK

Şişelenmiş bazı içeceklerin kapaklarını açmaya yarayan araç. Anahtar. Teneke kutu içinde korunmuş yiyeceklerin kapağını açmaya yarayan araç.

AFYONKARAHİSAR

Türkiye'nin Ege Bölgesi'nde yer alan illerinden biri.

Yemek yemesi gereken, tok karşıtı. Karnı doymamış olarak. Yiyecek bulamayan. Çok istekli, hevesli. Gözü doymaz, haris.

ADAMAK

Bir dileğin gerçekleşmesi amacıyla kutsal olduğuna inanılan bir güce niyette bulunmak, nezretmek. İthaf etmek. Bir şeyle yoğun olarak ilgilenmek. Kutsal saydığı bir şey uğruna kendini feda etmek üzere söz vermek. Ayırmak, tahsis etmek.

AÇGÖZLÜ

Mala, yiyeceğe ve içeceğe doymak bilmeyen, açgöz, gözü aç, doymaz, gözü doymaz, tamahkâr, haris, hırslı, tokgözlü karşıtı.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük