İçinde İY geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "iy" olan, toplam 3995 tane kelime bulunuyor. İçerisinde iy bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu iy ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında iy olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ADEMİMERKEZİYETÇİ, HRİSTİYANLAŞTIRMA, MİLLİYETPERVERLİK, BAKTERİYOKLOROFİL, BİYOETKİNSİZLEŞME, DAKRİYOSİSTOGRAFİ, KIZILDAĞYENİYAPAN, KOLANJİYOHÜCRESEL, KURTBELİYENİYAPAN, MURADİYEMENGENCİK, MÜKEMMELİYETÇİLİK, PERİKARDİYOSENTEZ, PNÖMOMEDİYASTİNUM, PNÖMOPERİKARDİYUM, PNÖMOPİYOPERİKART, POTANSİYALİZASYON, SARKOSPORİDİYOZİS, SFİNGOMİYELİNOZİS, SİKLOKRİYOŞİRURJİ, TIRTILYİYENGİLLER, VAZOKONSTRİKSİYON

16 harfli kelimeler

BİYOMETEOROLOJİK, CİBİLLİYETSİZLİK, CUMHURİYETPERVER, EDEBİYATSEVERLİK, EGZİSTANSİYALİST, EGZİSTANSİYALİZM, ELEKTROBİYOLOJİK, GERDANİYEBUSELİK, HAMİYETPERVERLİK, KONFEKSİYONCULUK, MEMNUNİYETSİZLİK, MİLLİYETSEVERLİK, PROVİDANSİYALİZM, TERBİYESİZCESİNE, TERBİYESİZLEŞMEK, TİYATROLAŞTIRMAK, AİREDALETERİYERİ, ANJİYOTENSİNOJEN, BAKTERİYOLOJİKIL, BAKTERİYOSİNOJEN, BAKTERİYOTOKSEMİ, BİYOEŞDEĞERLİLİK, BRANŞİYOKRANİYUM, CELALİYEKAMİLOBA, DARIYERİYÜRÜKLER, ELEKTROMİYOGRAFİ, FARİNGOBRANKİYAL, FARİNGOBRANŞİYAL, FONOKARDİYOGRAFİ, FOTOPERİYODİKLİK, Devamını Oku »»

15 harfli kelimeler

ABSTRAKSİYONİZM, ADEMİMERKEZİYET, ANESTEZİYOLOJİK, BİYOMETEOROLOJİ, CUMHURİYETÇİLİK, EHEMMİYETSİZLİK, ELEKTROBİYOLOJİ, ELTİELTİYEKÜSTÜ, HRİSTİYANLAŞMAK, İNSANİYETSİZLİK, İNTERKONEKSİYON, İYİLİKBİLMEZLİK, KABİLİYETSİZLİK, KOLEKSİYONCULUK, MEDENİYETSİZLİK, MERKEZİYETÇİLİK, MESULİYETSİZLİK, MEŞRUTİYETÇİLİK, MEVHİBEİİLAHİYE, MUVAFFAKİYETSİZ, REKONSTRÜKSİYON, SAMİMİYETSİZLİK, TERBİYESİZLEŞME, TESLİMİYETÇİLİK, TİYATROLAŞTIRMA, ABSORBSİYOMETRİ, ABSTRAKSİYONİST, ADENOMİYOFİBROM, AKANTAMEBİYOZİS, ANJİYATELEKTAZİ, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

ANESTEZİYOLOJİ, BAKTERİYOLOJİK, BAKTERİYOSKOPİ, BAŞGARDİYANLIK, BİYOELEKTRONİK, CEMAZİYELEVVEL, CİDDİYETSİZLİK, DİYALEKTOLOJİK, ELEKTRODİYALİZ, ENDÜSTRİYALİZM, FİYATLANDIRMAK, FONKSİYONALİZM, HİDROBİYOLOJİK, HÜRRİYETPERVER, İYİLİKBİLİRLİK, İYİLİKSEVERLİK, KIRTASİYECİLİK, MEDENİYETÇİLİK, MENAFİİUMUMİYE, MİKROBİYOLOJİK, MİLLİYETPERVER, MİLLİYETSİZLİK, MUVAFFAKİYETLİ, NARENCİYECİLİK, NÖROŞİRÜRJİYEN, PİŞMANİYECİLİK, RADYOBİYOLOJİK, ŞAHSİYETSİZLİK, TABİİYETSİZLİK, TRANSKRİPSİYON, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

BAKTERİYOLOJİ, BELEDİYECİLİK, BİBLİYOGRAFİK, BİBLİYOGRAFYA, BİYOKATALİZÖR, BİYOMİKROSKOP, CEMAZİYELAHİR, CİBİLLİYETSİZ, DARMSTADTİYUM, DEZENFEKSİYON, DİYALEKTOLOJİ, EDEBİYATSEVER, EMNİYETSİZLİK, FERDİYETÇİLİK, HAMİYETPERVER, HAMİYETSİZLİK, HARİCİYECİLİK, HİPERTANSİYON, İHTİYATSIZLIK, İLAHİYATÇILIK, İMTİYAZSIZLIK, İYONLAŞTIRMAK, KONFEKSİYONCU, KONSTRÜKSİYON, KONVANSİYONEL, LİYAKATSİZLİK, MAALMEMNUNİYE, MALİYETSİZLİK, MEMNUNİYETSİZ, MİKROBİYOLOJİ, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

AMELİYATHANE, ASABİYECİLİK, BAKTERİYOLOG, BAZİDİYOSPOR, BEVLİYECİLİK, BİBLİYOGRAFİ, BİBLİYOTEKÇİ, BİYOELEKTRİK, BİYOJEOGRAFİ, BİYOKİMYASAL, BRİYANTİNSİZ, CİLDİYECİLİK, CUMHURİYETÇİ, DİFERANSİYEL, DİYABETOLOJİ, DİYALEKTİKÇİ, DİYALEKTOLOG, DİYARIGURBET, EHEMMİYETSİZ, EMBRİYOLOJİK, ENJEKSİYONCU, FİNLANDİYALI, HAYSİYETİYLE, HİDROSİYANİK, HİPOTANSİYON, HRİSTİYANLIK, ITRİYATÇILIK, İADEİZİYARET, İÇTİMAİYATÇI, İHTİYARLAMAK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

AKLİYECİLİK, AKORDİYONCU, ANJİYOGRAFİ, ANTİBİYOTİK, ARDİYECİLİK, AVANTÜRİYER, BAHTİYARLIK, BAŞGARDİYAN, BATTANİYELİ, BELEDİYELİK, BEŞERİYETÇİ, BİBLİYOGRAF, BİBLİYOMANİ, BİTEVİYELİK, BİYOMEDİKAL, BİYOMEKANİK, BRİYANTİNLİ, CİDDİYETSİZ, DİFRAKSİYON, DİSKALİFİYE, DİYABETOLOG, DİYAPOZİTİF, EHEMMİYETLİ, EHLİYETNAME, EKSERİYETLE, ELASTİKİYET, EMBRİYOLOJİ, ENDÜSTRİYEL, FİYATLANMAK, FONKSİYONEL, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

AMELİYATLI, ANJİYOLOJİ, ATARAKSİYA, ATRAKSİYON, AVANTÜRİYE, BAKTERİYEL, BELEDİYECİ, BİBLİYOFİL, BİBLİYOMAN, BİBLİYOTEK, BİLGİYAZAR, BİYOENERJİ, BİYOGRAFİK, BİYOLOJİCİ, CEVVALİYET, CİBİLLİYET, CUMHURİYET, ÇİVİYUKARI, DEDÜKSİYON, DİREKSİYON, DİYAKRONİK, DİYALEKTİK, DİYARBAKIR, DİYETİSYEN, EDEBİYATÇA, EDEBİYATÇI, EHLİYETSİZ, EMBRİYOLOG, EMNİYETSİZ, ENDÜKSİYON, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

AHLAKİYAT, AKORDİYON, AKSİYONER, ASABİYECİ, BAHRİYELİ, BAKKALİYE, BAŞKAFİYE, BATTANİYE, BEŞERİYET, BETONİYER, BEVLİYECİ, BİLLURİYE, BİYOFİZİK, BİYOGRAFİ, BİYOKİMYA, BİYOKÜTLE, BİYOLOJİK, BRİYANTİN, BURHANİYE, CAHİLİYET, CARİYELİK, CEMBİYELİ, CEMİYETLİ, CİLDİYECİ, DEVONİYEN, DİLÜVİYUM, DİYABETİK, DİYAGONAL, DİYAKRONİ, DİYAPAZON, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ADEMİYET, AKLİYECİ, AKTARİYE, ALENİYET, AMBİYANS, AMELİYAT, ARDİYECİ, ARİYETEN, ARMUDİYE, ASABİYET, ASKERİYE, BAHARİYE, BAHTİYAR, BAKLİYAT, BAŞFİYAT, BEDİİYAT, BELEDİYE, BİBERİYE, BİTEVİYE, BİYAPRAK, BİYOGRAF, BİYOLOJİ, BİYOSFER, BİYOŞİMİ, BOHRİYUM, BÜSTİYER, CANİYANE, CİDDİYET, CİNSİYET, CÜMUDİYE, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AİDİYET, AKLİYAT, AKSİYOM, AKSİYON, AMELİYE, AMİYANE, AMNİYON, ARAKİYE, ARZİYAT, ASABİYE, AYNİYAT, AYNİYET, AZİZİYE, BAHRİYE, BANLİYÖ, BARİYER, BEVLİYE, BİYESİZ, BİYOGAZ, BİYOLOG, BİYONİK, BİYOPSİ, BİYOTİT, BİYOTOP, CEBRİYE, CEMBİYE, CEMİYET, CİLDİYE, ÇİYLEME, DEVRİYE, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ADLİYE, AFİYET, AKLİYE, ANJİYO, ARDİYE, ARİYET, ASLİYE, AŞİYAN, BADİYE, BAKİYE, BELİYE, BİYELİ, CARİYE, ELİYLE, ENFİYE, ERİYİK, ERİYİŞ, ESPİYE, ETRİYE, EVLİYA, EZİYET, FİYAKA, FİYONK, FİYORT, GİYMEK, HAFİYE, HAŞİYE, HEDİYE, IYDİYE, İLMİYE, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ABİYE, ARİYA, BİYEL, DİYAR, DİYET, DİYEZ, EVİYE, FİYAT, GAŞİY, GİYİM, GİYİŞ, GİYİT, GİYME, GİYSİ, İYİCE, MİYAR, MİYAV, MİYAZ, MİYOM, MİYOP, NEFİY, NEHİY, NİYAZ, NİYET, PİYAN, PİYAZ, PİYES, PİYON, RİYAL, SİYAH, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

BİYE, DİYA, DİYE, İYON, İYOT, NİYE, RİYA, SİYA, VİYA, ZİYA, ABİY, AHİY, ANİY, BİYO, CİYA, CİYE, CİYO, ÇİYA, ÇİYE, ÇİYO, ÇİYT, EBİY, FİYÇ, FİYO, FİYU, GİYA, GİYE, GİYO, HİYA, HİYE, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

ÇİY, İYE, İYİ, BİY, DİY, GİY, İYA, İYY, PİY, SİY, TİY, VİY

2 harfli kelimeler

İY

Bazı kelimelerin anlamları

İY

Pamuk, yün gibi şeylerden iplik eğirmekte kullanılan, ortası şişkince, sivri olan uçlarından biri çengelli olan ağaç araç. Kağnı tekerleklerini birbirine bağlayan ağaç, dingil. İyi, güzel (bk. eylik, iyi). Seslenme ünlemi. Su değirmenlerinde üst taşı döndüren demir.

BİYOETKİNSİZLEŞME

Vücutta biyotransformasyon sonucu zehirli maddelerin genellikle etkisiz veya zayıf etkili, suda kolay çözünen ve vücuttan hızla atılan bir biçime sokulması olayı, detoksifikasyon.

KOLANJİYOHÜCRESEL

Safra kanallarına ait, onlarla ilişkili veya ilişkin.

PNÖMOMEDİYASTİNUM

Mediyasten bağ dokusunda hava veya gaz bulunması.

MİLLİYETPERVERLİK

Milliyetperver olma durumu, ulusseverlik.

PNÖMOPERİKARDİYUM

Kalp kesesi içinde hava veya gaz bulunması hâli. Kaburga kırıklarında, kırılan kaburga ucunun kalp kesesine batması ve sığırlardaki travmatik perikarditis olgularında börkenekten gelen gazlarla oluşur.

ADEMİMERKEZİYETÇİ

Yerinden yönetimci.

MÜKEMMELİYETÇİLİK

Mükemmeliyetçi olma durumu. Hayatta en önemli amacın ahlaki olgunluğa erişmek olduğunu savunan kuram.

KURTBELİYENİYAPAN

Kırşehir şehrinde, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

PNÖMOPİYOPERİKART

Perikartta hava veya gaz ve irin bulunması.

MURADİYEMENGENCİK

Düzce kenti, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

KIZILDAĞYENİYAPAN

Kırşehir şehrinde, Mucur ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

PERİKARDİYOSENTEZ

Genellikle kalp kesesinde sıvı toplanıp toplanmadığını anlamak için kalp kesesine yapılan punksiyon, perikardiyal punksiyon.

BAKTERİYOKLOROFİL

Bazı bakterilerde bulunan ve ışığı absorblayan pigment. Pembe veya yeşil fotosentetik bakterilerde başlıca ışık tutucu olarak görev yapan bir çeşit klorofil.

HRİSTİYANLAŞTIRMA

Hristiyanlaştırmak işi.

DAKRİYOSİSTOGRAFİ

Kontrast madde verilerek gözyaşı kesesi ve kanalının radyolojik olarak incelenmesi.

  -   -   -  

Anlamında İY bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde İY geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABACI

Aba yapan ya da satan kimse. Asalak. Bedavacı. Abadan giyecek yapan veya satan kimse.

Yemek yemesi gereken, tok karşıtı. Karnı doymamış olarak. Yiyecek bulamayan. Çok istekli, hevesli. Gözü doymaz, haris.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ABULLABUT

Kaba saba ve anlayışsız (kimse). Biçimsiz ve kötü giyinen, giyimine özen göstermeyen (kimse).

ACYO

Herhangi bir paranın gerçek değeriyle sürüm değeri arasında veya bir ticaret senedinin üzerinde yazılı miktar ile indirimden sonraki tutarı arasında doğan fark. Bankaların senetli kredi işlemlerinde yaptıkları tahsilat. Bir ticaret senedinin yenilenmesinde alınan komisyon.

ACAR

Atılgan. Güçlü ve becerikli, çevik, enerjik. Yeni. Güneybatı Kafkasya'nın Türkiye sınırına yakın bölgesinde yaşayan bir halk, Acara.

AÇIKÇI

Borsada fiyat dalgalanmalarından yararlanarak açıktan para kazanan kimse.

ABASIZ

Aba giymemiş olan.

ABRAKADABRA

Eski çağlarda bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılan büyülü söz. Sihirbazların sıkça kullandığı büyü sözü.

ACYOCU

Borsa veya piyasada tahvil için çeşitli hileler uygulayan, dolaplar çeviren kimse.

ABAŞO

Gemiyi baştan veya kıçtan halatla karaya bağlama. Altta, aşağıda bulunan, alttaki.

ABALI

Aba giymiş olan.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ACEMİ

Bir işin yabancısı olan, eli işe alışmamış, bir işi beceremeyen. Saraya yeni alınmış cariye. İşinde, mesleğinde yeni olan, toy. Bir yere, bir şeye yabancı olan.

ABDESTLİ

Abdest almış (kimse). Abdest alarak, abdest almış olarak. İyi adam. Abdesti bozulmamış olan (kimse).

AÇACAK

Şişelenmiş bazı içeceklerin kapaklarını açmaya yarayan araç. Anahtar. Teneke kutu içinde korunmuş yiyeceklerin kapağını açmaya yarayan araç.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ACEMLEŞMEK

Kültür ve medeniyet bakımından İran halkını örnek almak veya etkisi altında kalmak.

ABRAMAK

Fırtınalı havalarda gemiyi ustalıkla yönetmek. Başarmak, bir işi becermek.

AÇGÖZLÜ

Mala, yiyeceğe ve içeceğe doymak bilmeyen, açgöz, gözü aç, doymaz, gözü doymaz, tamahkâr, haris, hırslı, tokgözlü karşıtı.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük