İçinde İT geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "it" olan, toplam 4451 tane kelime bulunuyor. İçerisinde it bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu it ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında it olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

BELİTLENEBİLİRLİK, BİTİŞTİRİLEBİLMEK, BRONKOSPAZMOLİTİK, ÇEŞİTLENDİREBİLME, ELEKTROPOZİTİFLİK, FESÇİTARAĞIGİLLER, FOTOSENSİTİZASYON, GLUKOKORTİKOİTLER, İTİBARSIZLAŞTIRMA, KİRKİTNAMAZLAĞASI, MİTOKONDROKUPREİN, NİTELENDİREBİLMEK, PLÖROPERİKARDİTİS, SABİTLEŞTİREBİLME, TAKSİTLENDİRİLMEK

16 harfli kelimeler

KAPİTALİSTLEŞMEK, MİLİTANLAŞTIRMAK, BİTİŞTİRİLEBİLME, BİTKİKESENGİLLER, ÇEŞİTLENDİRİLMEK, DİMETİLSÜLFOKSİT, DİSKOSPONDİLİTİS, EKSTRAPERİTONEAL, ENDOPERİKARDİTİS, EPERİTROZOONAZİS, ERİTRODERMATİTİS, GASTRODUODENİTİS, GASTROÖZOFAGİTİS, GİNGİVOGLOSSİTİS, GRANÜLOSİTOPENİK, HİPERKALSİTONEMİ, HİPERPARAZİTİZİM, HİPERSENSİBİLİTE, HİPERVİTAMİNOZİS, HİPOAMİNOASİTEMİ, HOMOPOLİSAKKARİT, İHTİYOFİTRİYOZİS, KAPİTULASİYONLAR, KİLOPERİKARDİTİS, KORYOAMNİYONİTİS, LARENGOTRAKEİTİS, LİPOPOLİSAKKARİT, LÖKOSİTOZOONOZİS, MANGALİTSADOMUZU, MEDULLOEPİTELYOM, Devamını Oku »»

15 harfli kelimeler

ANTİSEMİTİSTLİK, İSPRİTİZMACILIK, İTİBARSIZLAŞMAK, KAPİTALİSTLEŞME, KARINCAİNCİTMEZ, MİLİTANLAŞTIRMA, NİTELENDİRİLMEK, PRESBİTERYENLİK, TAKSİTLENDİRMEK, TRANSLİTERASYON, AGRANÜLOSİTOZİS, AKARODERMATİTİS, AMİNOGLUTETİMİT, ANTİTERMİNASYON, ARİTENOİDEKTOMİ, BİTİŞTİREBİLMEK, BİTİŞTİRİVERMEK, ÇEŞİTLENDİRİLME, ÇEŞİTLENEBİLMEK, DAKRİYOADENİTİS, DAKRİYOSİSTİTİS, DESENSİTİZASYON, EĞİTİLEBİLİRLİK, EKSİTOTOKSİTİTE, EKTOPARAZİTİSİT, ENCEPHALİTOZOON, ENDOPERİTONİTİS, ENDOSALPİNGİTİS, ENTEROGASTRİTİS, ENTEROHEPATİTİS, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

ANTİKAPİTALİST, ANTİKAPİTALİZM, BASİTLEŞTİRMEK, ÇEŞİTLENDİRMEK, DEPOLİTİZASYON, ELEKTROPOZİTİF, KAPASİTESİZLİK, KAPİTALİZASYON, KONVERTİBİLİTE, NİTELENDİRİLME, REHABİLİTASYON, SABİTLEŞTİRMEK, SANTİMANTALİTE, TAKSİTLENDİRME, TİROKALSİTONİN, YİĞİTLENDİRMEK, KARBONMONOKSİT, VESAİTİNAKLİYE, AKRODERMATİTİS, AŞAĞIKARAHALİT, BAZİOKSİPİTALE, BENZOTİADİAZİT, BİTİRİLEBİLMEK, BİTİRİLİVERMEK, BİTİŞTİREBİLME, BİTİŞTİRİVERME, BİYOÇEŞİTLİLİK, CAENORHABDİTİS, CERİTYENİYAPAN, ÇEŞİTLENEBİLME, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

BASİTLEŞTİRME, ÇAĞLAYANCERİT, DİNAMİTLENMEK, DİSPONİBİLİTE, EŞİTLEŞTİRMEK, FİTOPATOLOJİK, FOTOLİTOGRAFİ, İNFİNİTEZİMAL, KARBONDİOKSİT, KİTAPSEVERLİK, MİLİTANLAŞMAK, NİTELENDİRMEK, NİTELİKSİZLİK, NİTROGLİSERİN, PARAZİTLENMEK, PARAZİTOLOJİK, POLİTİKACILIK, RADYOAKTİVİTE, SABİTLEŞTİRME, ÜMİTLENDİRMEK, VİTAMİNSİZLİK, YİĞİTLENDİRME, KÜKÜRTDİOKSİT, AGRANULOSİTOZ, AİRSAKKULİTİS, AKANTOSİTOZİS, AMİNOGLİKOZİT, ANTİFAGOSİTİK, ANTİHEMOLİTİK, ANTİMETABOLİT, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

AKREDİTASYON, ANTİSEMİTİST, ANTİSEMİTİZM, ARİTMETİKSEL, BABAYİĞİTLİK, DİNAMİTÇİLİK, DİNAMİTLEMEK, DİNAMİTLENME, EĞİTİMSİZLİK, ELEKTROGİTAR, ENVAİÇEŞİTLİ, EŞİTLEŞTİRME, FİTOCOĞRAFYA, FİTOPATOLOJİ, HOLOTÜRİTLER, İSPRİTİZMACI, İŞİTMEMEZLİK, İTFAİYECİLİK, İTHALATÇILIK, İTİBARSIZLIK, İTİKATSIZLIK, İTİMATSIZLIK, İTTİHATÇILIK, KALİTESİZLİK, KAPİTÜLASYON, KİREMİTÇİLİK, LİTOGRAFYACI, METROPOLİTEN, MEZGİTGİLLER, MİLİTANLAŞMA, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ALİTERASYON, ANTİSEMİTİK, BASİTLEŞMEK, BAŞMÜSEVVİT, BİTEVİYELİK, BİTİMSİZLİK, BİTİRİMHANE, BİTİRMİŞLİK, BİTİŞKENLİK, BİTİŞTİRMEK, BİTKİLEŞMEK, ÇEŞİTLENMEK, ÇİVİTLENMEK, DİNAMİTLEME, DİYAPOZİTİF, EĞİTİMCİLİK, FİTİLLENMEK, FORMALDEHİT, FORMALİTECİ, GRANİTLEŞME, HARİTACILIK, HİPERBOLOİT, HUDAYİNABİT, İADEİİTİBAR, İFRİTLEŞMEK, İNCİTMEBENİ, İŞİTİLMEMİŞ, İTAATSİZLİK, İTİLAFÇILIK, İTİNASIZLIK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

AHİTLEŞMEK, ANTİTOKSİK, ANTİTOKSİN, BAKTERİSİT, BELİTLEMEK, BİTARAFLIK, BİTİMLİLİK, BİTİRİLMEK, BİTİŞİKLİK, BİTİŞTİRME, BİTKİCİLİK, BİTÜMLEMEK, ÇEŞİTLEMEK, ÇEŞİTLENME, ÇEŞİTLİLİK, ÇİTİLENMEK, ÇİVİTLEMEK, EĞİTSELLİK, EKŞİTİLMEK, ELEKTROLİT, ENVAİÇEŞİT, ENVAİTÜRLÜ, ESERİCEDİT, ESKİTİLMEK, EŞİTLENMEK, EŞİTLEŞMEK, EŞİTSİZLİK, FİKRİSABİT, FİTİLLEMEK, FİTNECİLİK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

AHİTLEŞME, AJİTASYON, AKREDİTİF, AKTÜALİTE, ALGORİTMA, AMFİTEATR, ANTİSEMİT, ANTROPOİT, APANDİSİT, ARİTMETİK, ASİTÖLÇER, BABAYİĞİT, BAKALİTLİ, BELİTLEME, BERKİTMEK, BİTİRİLME, BİTİRİMCİ, BİTİŞİMLİ, BİTKİNLİK, BİTLENMEK, BİTPAZARI, BİTÜMLEME, ÇEŞİTLEME, ÇİTİLEMEK, ÇİTİLENME, ÇİTLEMBİK, ÇİVİTLEME, DEKALİTRE, DESİLİTRE, DİNAMİTÇİ, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AHİTNAME, AJİTATÖR, AKONİTİN, AKTİVİTE, ALKALOİT, AMİRİİTA, ANALİTİK, ANHİDRİT, ANTİASİT, ANTİKİTE, ANTRASİT, APERİTİF, ARAGONİT, ARBİTRAJ, ASFALTİT, BASİTLİK, BAŞKESİT, BEKİTMEK, BELİTKEN, BERKİTME, BİTEVİYE, BİTİKLİK, BİTİMSİZ, BİTİRMEK, BİTİRMİŞ, BİTİŞKEN, BİTİŞMEK, BİTKİSEL, BİTLENME, ÇİTİLEME, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AGİTATO, AHZÜİTA, AKTİNİT, ALDEHİT, ALFENİT, ANDEZİT, ANEROİT, ANTİTEZ, ARİTMİK, ARTERİT, ASKARİT, BAKALİT, BARİTİN, BARİTLİ, BARİTON, BASİTÇE, BEKİTME, BEYİTLİ, BİTARAF, BİTELGE, BİTİMLİ, BİTİRİM, BİTİRME, BİTİŞİK, BİTİŞME, BİTKİCİ, BİTTABİ, BİTÜMLÜ, BİYOTİT, BORASİT, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ADENİT, AMİTOZ, APATİT, ARAŞİT, ARİTMİ, ARTRİT, BELGİT, BİTEVİ, BİTKİN, BİTLER, BİTLİS, BİTMEK, BİTNİK, BİTTER, BOKSİT, CİZVİT, ÇİTARİ, ÇİTİLİ, ÇİTMEK, ÇİTMİK, DİMNİT, DİTMEK, EBONİT, EDİTÖR, EĞİTİM, EĞİTME, EPİFİT, EPİTEL, ERİTEN, ERİTİŞ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

AJİTE, AKAİT, BARİT, BASİT, BAZİT, BELİT, BEYİT, BİNİT, BİTAP, BİTEK, BİTEY, BİTİK, BİTİM, BİTİŞ, BİTKİ, BİTLİ, BİTME, BİTÜM, CAMİT, CEDİT, CİRİT, ÇEŞİT, ÇİĞİT, ÇİTEN, ÇİTME, ÇİVİT, DASİT, DİKİT, DİTME, DİVİT, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AHİT, AKİT, AMİT, ASİT, AZİT, ÇİTİ, ELİT, EŞİT, FLİT, İÇİT, İTAP, İTÇE, İTFA, İTİŞ, İTKİ, İTME, MUİT, NİTE, OJİT, SİTE, SÜİT, ŞİTA, TİTR, ÜMİT, ZAİT, ABİT, AFİT, AGİT, AVİT, BİTA, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

AİT, BİT, FİT, HİT, İTA, İTİ, MİT, SİT, CİT, ÇİT, İTE, İTO, KİT, PİT, TİT, YİT, ZİT

2 harfli kelimeler

İT

Bazı kelimelerin anlamları

İT

Köpek. Değersiz, terbiyesiz kimse.

MİTOKONDROKUPREİN

Yeni doğanlarda bilhassa karaciğer mitokondrilerinde bulunan bakırı depolayan protein. Yeni doğanlarda bakırı depolar ve sitokrom oksidazın oluşumunda bakır deposu olarak hizmet eder.

NİTELENDİREBİLMEK

Nitelendirme imkânı veya olasılığı bulunmak.

BRONKOSPAZMOLİTİK

Bronşlardaki spazmı çözen ilaç.

BELİTLENEBİLİRLİK

Belitlenebilen kuram.

KİRKİTNAMAZLAĞASI

Duvara asılan kilim ya da palaz. (Yeşilova Aksaray Niğde).

BİTİŞTİRİLEBİLMEK

Bitiştirilme imkânı veya olasılığı bulunmak.

ÇEŞİTLENDİREBİLME

Çeşitlendirebilmek işi.

SABİTLEŞTİREBİLME

Sabitleştirebilmek işi.

FOTOSENSİTİZASYON

Işığa duyarlılık, derinin ışığa karşı hassasiyet gösterme hâli. Canlı, kimyasal madde ve benzeri şeyleri ışığa karşı duyarlı kılma.

TAKSİTLENDİRİLMEK

Taksitli duruma getirilmek.

GLUKOKORTİKOİTLER

Böbrek üstü bezinin korteks bölgesinden salgılanan, karbohidrat, lipit ve protein metabolizmasında faaliyet gösteren 21 karbonlu steroit hormonlar. Kimyasal olarak androstan ve pregnan türevi olarak bilinen, böbrek üstü bezinin zona fasikülata ve retikülaris bölgelerinde üretilen, önceden doğal yollarla üretilirken günümüzde tamamen sentetik yolla elde edilen, steroit yapıda, şeker, yağ, protein metabolizması üzerine etkili olan ve ayrıca, yangı oluşumunu da önemli oranda engelleyen, kortizol, kortizon ve kortikosteron hormonlarına, kan glikoz düzeyini artırmasından dolayı verilen genel ad. Glikokortikoidler klinikte; ketozis, yangıyla karakterize eklem, tendo, bursa, deri, göz ve kulak hastalıkları, dolaşım şoku gibi hastalıkların tedavisiyle, doğumu teşvik etmek için kullanılırlar.

FESÇİTARAĞIGİLLER

Yaprakları karşılıklı ya da dairesel dizilişli, çiçekleri toplu hâlde ve bir simetrili, er dişi, çanak yaprakları 5-10 tane, taç yaprakları 4-5 parçalı olan, ovaryum alt durumlu, aken tipi meyveleri olan, ülkemizde 10 cins ve 200 kadar türle temsil edilen, bir, iki ya da çok yıllık otsu, nadiren çalımsı bitkiler.

ELEKTROPOZİTİFLİK

Bir elementin elektron verip katyon oluşturma eğilimi. Alkali ve toprak alkali metaller elektropozitiftir.

İTİBARSIZLAŞTIRMA

İtibarsızlaştırmak işi.

PLÖROPERİKARDİTİS

Göğüs ve kalp zarının bir arada yangısı.

  -   -   -  

Anlamında İT bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde İT geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ACELE

Hızlı yapılan, çabuk, tez, ivedi. Tez davranma gerekliliği. Vakit geçirmeden, tez olarak.

AÇILMAK

Açma işine konu olmak. Kendine gelmek, biraz iyileşmek, ferahlamak. Kıyıdan uzaklaşmak. Yeni bir bakış açısı getirmek. Renk koyuluğunu yitirmek. Kapı, yol vb. geçit vermek. Gereken güce ulaşmak. Kuruluşlar ilk kez veya yeniden işe başlamak. Sıkılması, çekinmesi, tutukluğu kalmamak. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapmak. Ayrıntıya girmek. Sırrını, üzüntüsünü, sorunlarını birine söylemek. Genişlemek, bollaşmak. İşini gereğinden veya yapabileceğinden geniş tutmak. Delinmek, yırtılmak. Sis, karanlık, duman vb. dağılmak, yoğunluğunu yitirmek.

ACYOCU

Borsa veya piyasada tahvil için çeşitli hileler uygulayan, dolaplar çeviren kimse.

ABULİ

İrade yitimi.

ACEMBORUSU

Canlı kırmızı renkli çiçek açan, uzun boylu bir tür süs bitkisi (Bignonia radicams).

AÇILAMA

Güç bir sahnenin çeşitli açılardan çekiminin yapılması.

ACCELERANDO

Gittikçe hızlanarak.

AÇIKAĞIZ

Turpgillerden bir bitki (Hesperis acris).

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

ABDESTBOZAN

Şerit.

AÇELYA

Kokusuz, güzel renkli çiçekler açan bir bitki (Rhododendron).

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

AÇILMA

Açılmak işi. Bir grupta, sıraların jimnastik alıştırmaları için dağınık düzene girmesi. Bir film çekiminde karanlıkta başlayıp gittikçe aydınlanarak görüntülerin belirmesine dayanan noktalama. Çatlama.

ACILAŞMAK

Tadı bozulmak, acı olmak. Konuşma sert bir durum almak, kırıcılaşmak. Dokunaklı duruma gelmek. Yemlerde genellikle yağ asitlerinin oksidasyonu ve hidroliz sonucu uygun olmayan koku ve tat meydana gelmek.

AÇIKLIK

Açık olma durumu, aleniyet. Uzaklık, mesafe. Bitki örtüsü olmayan, çıplak yer. Gerçeği olduğu gibi yansıtma durumu. Boş ve geniş yer, meydanlık. Bir söz veya yazıda maksadın açık olması özelliği, duruluk, vuzuh. Dürbün, fotoğraf makinesi vb. optik araçlarda ağız çapı, ışığın girebildiği delik.

ACIKLI

Acındıracak, acı verecek nitelikte olan, dokunaklı, üzücü, koygun. Acı görmüş, yaslı, kederli.

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük