İçinde İLE geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ile" olan, toplam 1647 tane kelime bulunuyor. İçerisinde ile bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu ile ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ile olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

DEVREDİLEBİLİRLİK, ASKERİLEŞTİRİLMEK, BİLGİLENDİREBİLME, BİRLEŞTİRİLEBİLME, BİTİŞTİRİLEBİLMEK, ÇEKİÇLETİLEBİLMEK, ÇEMBERKİRPİKLİLER, DEĞİŞTİRİLEBİLMEK, DEVİNDİRİLEBİLMEK, GARANTİLEYEBİLMEK, GELİŞTİRİLEBİLMEK, HATİPLİKETENCİLER, İLGİLENDİREBİLMEK, MİKROKOTİLEDONLAR, ÖZDEVİMLİLEŞTİRME, RESMİLEŞTİREBİLME, SİNDİRİLEBİLİRLİK, YELLİCEDEMİRCİLER, YERLEŞTİRİLEBİLME, YETİŞTİRİLEBİLMEK

16 harfli kelimeler

BEYNELMİLELCİLİK, SEVİMLİLEŞTİRMEK, VERGİLENDİRİLMEK, ASKERİLEŞTİRİLME, BİLGİLENDİRİLMEK, BİTİŞTİRİLEBİLME, ÇEKİÇLETİLEBİLME, ÇEVREKİRPİKLİLER, DEĞİŞTİRİLEBİLME, DEVİNDİRİLEBİLME, ELEŞTİRİLEBİLMEK, GARANTİLEYEBİLME, GELİŞTİRİLEBİLME, İLGİLENDİREBİLME, İLİŞTİRİLEBİLMEK, İYİLEŞTİREBİLMEK, İYİLEŞTİRMECİLİK, MAHALLİLEŞTİRMEK, MERKEZİLEŞTİRMEK, MİLLİLEŞTİRİLMEK, PENTİLENTETRAZOL, SAMİMİLEŞİVERMEK, SANAYİLEŞEBİLMEK, STARLİNGEĞRİLERİ, SÜREKLİLEŞTİRMEK, ŞEHİRLİLEŞTİRMEK, YETİŞTİRİLEBİLME

15 harfli kelimeler

İLİŞKİLENDİRMEK, MEDENİLEŞTİRMEK, SANAYİLEŞTİRMEK, SEVİMLİLEŞTİRME, SİLSİLEİMERATİP, VERGİLENDİRİLME, ACEMİLEŞEBİLMEK, ACEMİLEŞİVERMEK, ANKİLOBİLEFARON, ASKERİLEŞTİRMEK, AŞIRIİLETKENLİK, BEKLETİLEBİLMEK, BELİRTİLEBİLMEK, BELLETİLEBİLMEK, BEZDİRİLEBİLMEK, BİLGİLENDİRİLME, BİLGİLENEBİLMEK, BİNDİRİLEBİLMEK, BİRLEŞİLEBİLMEK, CİMRİLEŞEBİLMEK, ÇEVİRTİLEBİLMEK, ÇİZDİRİLEBİLMEK, ÇÖKELTİLEBİLMEK, ÇÖKERTİLEBİLMEK, DEĞDİRİLEBİLMEK, DELİRTİLEBİLMEK, DİZDİRİLEBİLMEK, DÜZELTİLEBİLMEK, EĞİTİLEBİLİRLİK, EHLİLEŞTİRİLMEK, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

BİLGİLENDİRMEK, ENDÜSTRİLEŞMEK, MEDENİLEŞTİRME, ÖRÜMCEĞİMSİLER, SANAYİLEŞTİRME, SATHİLEŞTİRMEK, SİVRİLEŞTİRMEK, VERGİLENDİRMEK, YETKİLENDİRMEK, ABALIMEMELİLER, ACEMİLEŞEBİLME, ACEMİLEŞİVERME, ADDEDİLEBİLMEK, AFFEDİLEBİLMEK, ARKEBAKTERİLER, ASKERİLEŞTİRME, AZLEDİLEBİLMEK, BEKLETİLEBİLME, BELİRTİLEBİLME, BELLETİLEBİLME, BEZDİRİLEBİLME, BİLGİLENEBİLME, BİNDİRİLEBİLME, BİRLEŞİLEBİLME, BİTİRİLEBİLMEK, CİMRİLEŞEBİLME, ÇEŞNİLENDİRMEK, ÇEVİRTİLEBİLME, ÇİVİLENEBİLMEK, ÇİVİLEYEBİLMEK, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

BEYNELMİLELCİ, BİLEŞİKGİLLER, BİLGİLENDİRME, DEĞİRMİLEŞMEK, DİŞİLEŞTİRMEK, ENDÜSTRİLEŞME, EZGİLEŞTİRMEK, FAZİLETSİZLİK, İLGİLENDİRMEK, NAZİLEŞTİRMEK, SAHİLEŞTİRMEK, SATHİLEŞTİRME, SERSERİLEŞMEK, SEVİMLİLEŞMEK, SİVRİLEŞTİRME, ŞEHİRLİLEŞMEK, VERGİLENDİRME, YENİLEŞTİRMEK, YETKİLENDİRME, ADDEDİLEBİLME, AFFEDİLEBİLME, ANTİEPİLEPTİK, AŞAĞIBİLENLER, AZLEDİLEBİLME, BİLGİLENDİRİŞ, BİTİRİLEBİLME, ÇENTİLEBİLMEK, ÇEŞNİLENDİRME, ÇEVRİLEBİLMEK, ÇİVİLENEBİLME, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ADİLEŞTİRMEK, AKCİĞERLİLER, ASRİLEŞTİRME, DEĞİRMİLEMEK, DEĞİRMİLEŞME, DİŞİLEŞTİRME, GARANTİLEMEK, İLGİLENDİRİŞ, İLGİLENDİRME, İYİLEŞTİRMEK, KAVİLEŞTİRME, KENTLİLEŞMEK, KİREÇSİLEMEK, KİŞİLEŞTİRME, KURŞUNİLEŞME, MEDENİLEŞMEK, MÜŞARÜNİLEYH, NAZİLEŞTİRME, SAHİLEŞTİRME, SAMİMİLEŞMEK, SANAYİLEŞMEK, SERSERİLEŞME, SEVİMLİLEŞME, ŞEHİRLİLEŞME, TİCARİLEŞMEK, ÜZENGİLENMEK, YABANİLEŞMEK, YENİLEŞTİRME, PARTİLERÜSTÜ, AMİLENHİDRAT, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ACEMİLEŞMEK, ADİLEŞTİRME, ALENİLEŞMEK, ASABİLEŞMEK, BEDİİLEŞMEK, BENGİLEŞMEK, BEYNELMİLEL, BİLEŞTİRMEK, BİLEYİCİLİK, BİLGİLENMEK, BİTKİLEŞMEK, CİDDİLEŞMEK, CİMRİLEŞMEK, ÇEŞNİLENMEK, ÇİZGİLENMEK, ÇİZGİLEŞMEK, DEĞİRMİLEME, DİLENDİRMEK, DİŞEĞİLEMEK, ENAYİLEŞMEK, ETKİLEŞİMLİ, GAİLESİZLİK, GARANTİLEME, GÖMLEKLİLER, GÜDERİLEMEK, HİLEİŞERİYE, İÇİNDEKİLER, İLİNTİLEMEK, İVEDİLENMEK, İVEDİLEŞMEK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ACEMİLEŞME, AKSİLENMEK, AKSİLEŞMEK, ALENİLEŞME, ASRİLEŞMEK, BELGİLEMEK, BELİRTİLEN, BENCİLEYİN, BİLECENLİK, BİLETÇİLİK, BİLGİLENME, BİZCİLEYİN, BONFİLELİK, CİMRİLEŞME, ÇEŞNİLEMEK, ÇEVRİLEMEK, ÇİLEKEŞLİK, ÇİTİLENMEK, ÇİVİLENMEK, ÇİVİLETMEK, ÇİZGİLEMEK, DELİLENMEK, DİLENCİLİK, DİRİLEŞMEK, DİŞİLEŞMEK, EĞRETİLEME, ESKİLEŞMEK, ETKİLENMEK, ETKİLEŞMEK, EZGİLENMEK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ADİLEŞMEK, AKSİLENME, AKSİLEŞME, ASİLEŞMEK, ASRİLEŞME, BELGİLEME, BİLEZİKLİ, ÇENİLEMEK, ÇEŞNİLEME, ÇEVRİLEME, ÇİLECİLİK, ÇİTİLEMEK, ÇİTİLENME, ÇİVİLEMEK, ÇİVİLENME, ÇİVİLETME, ÇİZGİLEME, DELİLENME, DİRİLEŞME, DİŞİLEŞME, DİZİLEMEK, EPİLEPTİK, ESKİLEŞME, ETKİLEMEK, ETKİLENME, ETKİLEŞİM, ETKİLEŞME, EZGİLENME, FAKSİMİLE, FAZİLETLİ, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ADİLEŞME, ASETİLEN, ASİLEŞME, BİLEKLİK, BİLENMEK, BİLEŞMEK, BİLETMEK, BİLETSİZ, BİLEYİCİ, BİRİLERİ, ÇENİLEME, ÇİLEHANE, ÇİTİLEME, ÇİVİLEME, DİLENMEK, EPİLEPSİ, ETKİLEME, GAİLESİZ, GERİLEME, İKİLEMEK, İKİLENME, İKİLEŞME, İKİLETME, İLELEBET, İLERLEME, İLETİLİŞ, İLETİLME, İLETİŞİM, İLETİŞME, İLGİLEME, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AİLECEK, AİLELİK, AİLESİZ, AMABİLE, ASİMİLE, BİLECEN, BİLECİK, BİLEMEK, BİLENME, BİLEŞEN, BİLEŞİK, BİLEŞİM, BİLEŞKE, BİLEŞME, BİLETÇİ, BİLETLİ, BİLETME, BİLEZİK, BONFİLE, ÇİLEKÇİ, ÇİLEKEŞ, ÇİLEMEK, ÇİLENTİ, DİLEKÇE, DİLEMEK, DİLEMMA, DİLENCİ, DİLENİŞ, DİLENME, EKSİLEN, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ACİLEN, AİLECE, AİLEVİ, BİLEĞİ, BİLEME, CEMİLE, ÇİLELİ, DEFİLE, DİLEME, ETİLEN, FASİLE, FİİLEN, FİLENK, FİLETO, HALİLE, HAMİLE, HİLECİ, HİLELİ, İKİLEM, İLENİŞ, İLENME, İLETİM, İLETİŞ, İLETKİ, İLETME, JÜBİLE, KABİLE, KAFİLE, MAAİLE, NAFİLE, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

BİLEK, BİLET, ÇİLEK, DİLEK, FİLET, GAİLE, HAİLE, İLENÇ, İLERİ, İLETİ, JİLET, KİLER, MAİLE, MİLEL, ŞİLEM, ŞİLEP, AKİLE, AMİLE, ASİLE, BİLEN, BİLEV, BİLEZ, BÖİLE, CİLED, CİLEK, CİLET, ÇİLEN, ÇİLER, ÇİLEZ, DİLEH, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AİLE, BİLE, ÇİLE, FİLE, HİLE, JİLE, KİLE, ŞİLE, ZİLE, CİLE, GİLE, İLEK, İLEN, İLEŞ, İLEY, MİLE, NİLE, SİLE, TİLE

3 harfli kelimeler

İLE

Bazı kelimelerin anlamları

İLE

Kelimenin sonuna geldiğinde birliktelik, beraberlik, araç, neden veya durum anlatan cümleler yapmaya yarayan bir söz. Bazı soyut adlara getirildiğinde ". olarak, . bir biçimde" anlamında durum zarfları oluşturan bir söz. Cümle içinde aynı görevde bulunan iki ögeyi birbirine bağlamaya yarayan bir söz.

ÇEKİÇLETİLEBİLMEK

Çekiçletme imkânı veya olasılığı bulunmak.

BİLGİLENDİREBİLME

Bilgilendirebilmek işi.

ÇEMBERKİRPİKLİLER

(Spirotricha),iyi bilinen cinsidir.

BİTİŞTİRİLEBİLMEK

Bitiştirilme imkânı veya olasılığı bulunmak.

BİRLEŞTİRİLEBİLME

Birleştirilebilmek işi.

DEVREDİLEBİLİRLİK

Bir hakkın karşılıklı veya karşılıksız olarak başkasına geçirilebilme durumu.

MİKROKOTİLEDONLAR

Kısrakta fetüs gelişiminde koryon kesesinin endometriyumla birlikte yaptığı mikroplasentomlar.

DEVİNDİRİLEBİLMEK

Devindirilme imkânı veya olasılığı bulunmak.

İLGİLENDİREBİLMEK

İlgilendirme imkânı veya olasılığı bulunmak.

HATİPLİKETENCİLER

Düzce ili, Konuralp bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

GARANTİLEYEBİLMEK

Garantileme imkânı veya olasılığı bulunmak.

DEĞİŞTİRİLEBİLMEK

Değiştirme imkânı veya olasılığı bulunmak.

ÖZDEVİMLİLEŞTİRME

Bir yordam, süreç ya da donanımı özdevimli kılmayı amaçlayan dönüştürme.

GELİŞTİRİLEBİLMEK

Geliştirme imkânı veya olasılığı bulunmak.

ASKERİLEŞTİRİLMEK

Askerileştirme işine konu olmak.

  -   -   -  

Anlamında İLE bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde İLE geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AÇIKGÖZ

Uyanık davranarak çıkar sağlayan, imkânlardan kurnazca yararlanmasını bilen, cingöz, uyanık, kurnaz (kimse).

AÇIKLAMAK

Bir konuyla ilgili gerekli bilgileri vermek, izah etmek. Açıkça söylemek, ifşa etmek. Belirtmek, göstermek, açığa vurmak, izhar etmek. Bir sorunla ilgili aydınlatıcı bilgi vermek, tavzih etmek. Bir sözün, bir yazının ne anlatmak istediğini belirtmek, yorumlamak.

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

AÇIKLAYICI

Bir sorunu gerekli açıklığa kavuşturan. Kendinden önce gelen kelimeyi belirten, açıklayan (kelime veya kelimeler): "Atatürk, yeni Türkiye'nin kurucusu, daima saygı ile anılacaktır" cümlesindeki 'yeni Türkiye'nin kurucusu' sözü Atatürk adının açıklayıcısıdır.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ACYOCU

Borsa veya piyasada tahvil için çeşitli hileler uygulayan, dolaplar çeviren kimse.

ACYO

Herhangi bir paranın gerçek değeriyle sürüm değeri arasında veya bir ticaret senedinin üzerinde yazılı miktar ile indirimden sonraki tutarı arasında doğan fark. Bankaların senetli kredi işlemlerinde yaptıkları tahsilat. Bir ticaret senedinin yenilenmesinde alınan komisyon.

ABRA

Dara. Angarya, yük. Bir değiş tokuşta üste verilen şey. Denge.

ACEMİLEŞME

Acemileşmek durumu.

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

AÇILMAK

Açma işine konu olmak. Kendine gelmek, biraz iyileşmek, ferahlamak. Kıyıdan uzaklaşmak. Yeni bir bakış açısı getirmek. Renk koyuluğunu yitirmek. Kapı, yol vb. geçit vermek. Gereken güce ulaşmak. Kuruluşlar ilk kez veya yeniden işe başlamak. Sıkılması, çekinmesi, tutukluğu kalmamak. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapmak. Ayrıntıya girmek. Sırrını, üzüntüsünü, sorunlarını birine söylemek. Genişlemek, bollaşmak. İşini gereğinden veya yapabileceğinden geniş tutmak. Delinmek, yırtılmak. Sis, karanlık, duman vb. dağılmak, yoğunluğunu yitirmek.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük