İçinde İL geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "il" olan, toplam 12352 tane kelime bulunuyor. İçerisinde il bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu il ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında il olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

BELİTLENEBİLİRLİK, BİLİMSELLEŞTİRMEK, CESARETLENDİRİLME, DERECELENDİRİLMEK, DEVLETLEŞTİRİLMEK, DEVREDİLEBİLİRLİK, EFSANELEŞTİRİLMEK, GERÇEKLEŞTİRİLMEK, MİLLİYETPERVERLİK, TEŞKİLATLANDIRMAK, VAZİFELENDİRİLMEK, YALIÇAPKINIGİLLER, TOPLUMMERKEZCİLİK, ACIMASIZLAŞABİLME, AÇGÖZLÜLEŞEBİLMEK, AÇIKLAŞTIRABİLMEK, AĞAÇLANDIRABİLMEK, AĞIRLAŞTIRABİLMEK, AHMAKLAŞTIRABİLME, ALEVLENDİREBİLMEK, ALTIYARIKLIGİLLER, ANLAMLANDIRABİLME, ANLAMSIZLAŞABİLME, ASKERİLEŞTİRİLMEK, AYDINLATILABİLMEK, BAĞDAŞTIRILABİLME, BAĞIMLILAŞABİLMEK, BAKTERİYOKLOROFİL, BARINDIRILABİLMEK, BELGELENDİREBİLME, Devamını Oku »»

16 harfli kelimeler

ANSİKLOPEDİCİLİK, ARİSTOTELESÇİLİK, BAŞTANKARAGİLLER, BELİRLENMEZCİLİK, BEYNELMİLELCİLİK, BİÇİMLENDİRİLMEK, BİLGİSAYARLAŞMAK, BİLİMSELLEŞTİRME, CİBİLLİYETSİZLİK, ÇARKIFELEKGİLLER, DEĞERLENDİRİLMEK, DERECELENDİRİLME, DEVLETLEŞTİRİLME, EDİLGENLEŞTİRMEK, EFSANELEŞTİRİLME, EVCİLLEŞTİRİLMEK, GECESEFASIGİLLER, GENELLEŞTİRİLMEK, GERÇEKLEŞTİRİLME, GÖREVLENDİRİLMEK, GÜZELLEŞTİRİLMEK, HOROZİBİĞİGİLLER, KARABUĞDAYGİLLER, KENDİLİĞİNDENLİK, KÖMÜRLEŞTİRİLMEK, MİLİTANLAŞTIRMAK, MİLLETLERARASICI, MİLLİYETSEVERLİK, ÖRGÜTLENDİRİLMEK, SEVİMLİLEŞTİRMEK, Devamını Oku »»

15 harfli kelimeler

ALTERNATİFLİLİK, ATKUYRUĞUGİLLER, BALLIBABAGİLLER, BELİRLENİMCİLİK, BİÇİMLENDİRİLME, BİLGİSAYARCILIK, BİLİNÇLENDİRMEK, BİLLURLAŞTIRMAK, BUKALEMUNGİLLER, CUMHURİYETÇİLİK, DEĞERLENDİRİLME, EBEGÜMECİGİLLER, EDİLGENLEŞTİRME, EVCİLLEŞTİRİLME, GENÇLEŞTİRİLMEK, GENELLEŞTİRİLME, GÖKKUZGUNGİLLER, GÖREVLENDİRİLME, GÜZELLEŞTİRİLME, HARHARYASGİLLER, HİPOPOTAMGİLLER, HOROZBİNAGİLLER, İLİŞKİLENDİRMEK, İSTATİSTİKÇİLİK, İYİLİKBİLMEZLİK, KABİLİYETSİZLİK, KARABATAKGİLLER, KARABİBERGİLLER, KARATAVUKGİLLER, KIRAATHANECİLİK, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

AKÇAAĞAÇGİLLER, ALABALIKGİLLER, BALIKÇILGİLLER, BARBUNYAGİLLER, BİLGİLENDİRMEK, BİLİNEMEZCİLİK, BİRLEŞTİRİLMEK, BOYNUZLUGİLLER, ÇETREFİLLEŞMEK, ÇİFTTEKERCİLİK, ÇÖZÜMLEYİCİLİK, DEĞERBİLMEZLİK, DEĞİŞİNİMCİLİK, DESTELEYİCİLİK, DİŞİLLEŞTİRMEK, DÜZENLEMECİLİK, DÜZENLEYİCİLİK, ELEŞTİRİMCİLİK, ENDÜSTRİLEŞMEK, EVCİLLEŞTİRMEK, GERGEDANGİLLER, GÖZETLEYİCİLİK, GÜÇLENDİRİLMEK, GÜVERCİNGİLLER, HAMBURGERCİLİK, HANIMELİGİLLER, HASBETENLİLLAH, İNSANİÇİNCİLİK, İYİLİKBİLİRLİK, İYİLİKSEVERLİK, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

ATEŞLEYİCİLİK, BAŞDÜMENCİLİK, BEGONYAGİLLER, BELEDİYECİLİK, BELGESELCİLİK, BEYNELMİLELCİ, BİLEŞİKGİLLER, BİLGİLENDİRME, CİBİLLİYETSİZ, ÇEKİRDEKÇİLİK, ÇETREFİLLİLİK, DALAVERECİLİK, DEĞİRMENCİLİK, DEĞİRMİLEŞMEK, DEĞİŞTİRİLMEK, DERSHANECİLİK, DEVİMSELCİLİK, DİSPONİBİLİTE, DİŞİLEŞTİRMEK, DROSERAGİLLER, EDİLGENLEŞMEK, ELHAMDÜLİLLAH, ENDÜSTRİLEŞME, ESİRGEYİCİLİK, EVCİLLEŞTİRME, EVLENDİRİLMEK, EZGİLEŞTİRMEK, FAZİLETSİZLİK, FERDİYETÇİLİK, FİLMLEŞTİRMEK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ABANOZGİLLER, ADİLEŞTİRMEK, AĞBENEKLİLİK, AKADEMİCİLİK, AKBABAGİLLER, AKCİĞERLİLER, ALABİLDİĞİNE, ANANASGİLLER, ASABİYECİLİK, ASRİLEŞTİRME, BASİRETLİLİK, BAŞEFENDİLİK, BAYKUŞGİLLER, BECERİKLİLİK, BEĞENİLİRLİK, BEĞENİRLİLİK, BELLETİCİLİK, BENCİLLEŞMEK, BENİÇİNCİLİK, BEREKETLİLİK, BESLEYİCİLİK, BEVLİYECİLİK, BEYEFENDİLİK, BİLGİSAYARCI, BİLİNÇLENMEK, BİLİNÇSİZLİK, BİLİNEMEZLİK, BİLİRKİŞİLİK, BİLİŞİMCİLİK, BİLMEZLENMEK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ABDESTLİLİK, ACEMİLEŞMEK, ADALETLİLİK, ADİLEŞTİRME, AĞIRELLİLİK, AKLİYECİLİK, ALENİLEŞMEK, ANAERKİLLİK, ANALİZCİLİK, ARDİYECİLİK, ASABİLEŞMEK, ASİLZADELİK, ASİMİLASYON, ASLANGİLLER, BABAYANİLİK, BAKLAGİLLER, BAŞVEKİLLİK, BEDİİLEŞMEK, BEKLENİLMEK, BEKLETİLMEK, BELİRTİLMEK, BENBENCİLİK, BENCİLLEŞME, BENGİLEŞMEK, BENLİKÇİLİK, BENZETİLMEK, BENZİNCİLİK, BESLENİLMEK, BEYNELMİLEL, BEZDİRİLMEK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ACELECİLİK, ACEMİLEŞME, ADDEDİLMEK, AFFEDİLMEK, AHENKLİLİK, AKDEDİLMEK, AKSİLENMEK, AKSİLEŞMEK, ALENİLEŞME, ANAFİLAKSİ, ANANECİLİK, ANKETÇİLİK, ASKERCİLİK, ASRİLEŞMEK, AZLEDİLMEK, BADEMCİLİK, BAHÇECİLİK, BAHİSÇİLİK, BAŞBAYİLİK, BAYRAMİLİK, BEĞENİLMEK, BEKTAŞİLİK, BELEŞÇİLİK, BELGECİLİK, BELGİLEMEK, BELİRLİLİK, BELİRTİLEN, BENCİLEYİN, BENİLDEMEK, BESTECİLİK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ADDEDİLME, ADİLCEVAZ, ADİLEŞMEK, AFFEDİLME, AFİŞÇİLİK, AKDEDİLME, AKSİLENME, AKSİLEŞME, ALEMCİLİK, APRECİLİK, ASİLEŞMEK, ASRİLEŞME, ATEŞÇİLİK, ATEŞLİLİK, AYIGİLLER, AZİMLİLİK, AZLEDİLME, BAŞKİLİSE, BEDEVİLİK, BEĞENİLİR, BEĞENİLME, BEHİMİLİK, BELGİLEME, BELİRTİLİ, BENCİLLİK, BENİLDEME, BERTAFSİL, BERTİLMEK, BESİCİLİK, BİLASEBEP, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ACEMİLİK, ADİLEŞME, AFAKİLİK, ALBENİLİ, ALERJİLİ, ALEVİLİK, ANAERKİL, ANGLOFİL, ASABİLİK, ASETİLEN, ASİLEŞME, ASİLZADE, ATAERKİL, ATGİLLER, BABAİLİK, BAHAİLİK, BAŞVEKİL, BAZİLİKA, BEGONVİL, BEĞENİLİ, BEKÇİLİK, BEKRİLİK, BELLİLİK, BENCİLCE, BENCİLİK, BENGİLİK, BERİLYUM, BERTİLME, BEZCİLİK, BEZİLMEK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ADİLANE, ADİLLİK, AİLECEK, AİLELİK, AİLESİZ, AKİLANE, AKSİLİK, AMABİLE, ANKİLOZ, ANTİLOP, ASİLLİK, ASİMİLE, ASRİLİK, BABİLİK, BAKİLİK, BAYİLİK, BAZOFİL, BEGDİLİ, BEKİLLİ, BELGİLİ, BELKİLİ, BEZİLME, BİÇİLME, BİLAKİS, BİLANÇO, BİLARDO, BİLDİRİ, BİLECEN, BİLECİK, BİLEMEK, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ACİLEN, ADİLİK, AHİLİK, AİLECE, AİLEVİ, AMİLAZ, ANİLİN, ASİLİK, AZRAİL, BASKİL, BENCİL, BESİLİ, BETİLİ, BİİLAÇ, BİLDİK, BİLEĞİ, BİLEME, BİLGİÇ, BİLGİN, BİLİNÇ, BİLLUR, BİLMEK, BİLMİŞ, BİLSAT, BİLYON, BİSMİL, BREZİL, CEMİLE, CİLBAN, CİLLOP, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

AFİLİ, ALKİL, BASİL, BERİL, BİLAR, BİLEK, BİLET, BİLGE, BİLGİ, BİLİM, BİLİR, BİLİŞ, BİLME, BİLYE, CAHİL, CEHİL, CELİL, CEMİL, CİLVE, ÇİĞİL, ÇİLEK, ÇİLLİ, ÇİPİL, DAHİL, DEBİL, DEĞİL, DELİL, DİLCİ, DİLEK, DİLİM, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ACİL, AİLE, ALİL, AMİL, AZİL, BİLE, BİLİ, CİLA, CİLT, ÇİLE, EĞİL, EHİL, ERİL, ETİL, FAİL, FİİL, FİLE, FİLM, FİLO, GRİL, HAİL, HİLE, İDİL, İLAÇ, İLAH, İLAM, İLAN, İLCA, İLÇE, İLGA, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

ÇİL, DİL, FİL, İLA, İLE, İLK, MİL, PİL, ZİL, BİL, CİL, İLİ, KİL, LİL, NİL, SİL, ŞİL, TİL, YİL

2 harfli kelimeler

İL

Bazı kelimelerin anlamları

İL

Ülkenin vali yönetimindeki bölümü, vilayet. Şehrin niteliklerini taşıyan büyük yerleşim yeri. Ülke, yurt. Eski Türklerde devlet.

DEVREDİLEBİLİRLİK

Bir hakkın karşılıklı veya karşılıksız olarak başkasına geçirilebilme durumu.

TEŞKİLATLANDIRMAK

Örgütlendirmek.

EFSANELEŞTİRİLMEK

Efsane niteliği kazandırılmak.

TOPLUMMERKEZCİLİK

İnsanın kendisini evrenin merkezi sayma görüşü, toplumiçincilik.

BİLİMSELLEŞTİRMEK

Bilimin metotlarına uygun duruma getirmek.

BELİTLENEBİLİRLİK

Belitlenebilen kuram.

CESARETLENDİRİLME

Cesaretlendirilmek işi, yüreklendirilme.

AÇGÖZLÜLEŞEBİLMEK

Açgözlü olma olasılığı bulunmak.

GERÇEKLEŞTİRİLMEK

Gerçek duruma getirilmek.

DEVLETLEŞTİRİLMEK

Kamulaştırılmak.

DERECELENDİRİLMEK

Derecelendirme işi yapılmak.

YALIÇAPKINIGİLLER

Örneği yalıçapkını olan omurgalı hayvanlardan kuşlar sınıfına giren bir familya.

ACIMASIZLAŞABİLME

Acımasızlaşabilmek işi veya durumu.

VAZİFELENDİRİLMEK

Vazife verilmek, görevlendirilmek, ödevlendirilmek.

MİLLİYETPERVERLİK

Milliyetperver olma durumu, ulusseverlik.

  -   -   -  

Anlamında İL bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde İL geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ACEMCE

Farsça. Bu dille yazılmış olan.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABU

Şaşma ve korku bildiren bir söz.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABANA

Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri.

ABAZAN

Uzun süre cinsel ilişkide bulunmayan (erkek). Karnı aç olan (kimse).

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ACELE

Hızlı yapılan, çabuk, tez, ivedi. Tez davranma gerekliliği. Vakit geçirmeden, tez olarak.

ABRA

Dara. Angarya, yük. Bir değiş tokuşta üste verilen şey. Denge.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABLACILIK

Sevicilik.

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.