İçinde İKİ geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "iki" olan, toplam 369 tane kelime bulunuyor. İçerisinde iki bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu iki ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında iki olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

15 harfli kelimeler

DİKİZLEYEBİLMEK, SIDIKLIİKİZAĞIL

14 harfli kelimeler

DİKİZLEYEBİLME, FİKİRLEŞTİRMEK, POİKİLOSİTOZİS, YUKARIİKİZÖREN

13 harfli kelimeler

AŞAĞIİKİZÖREN, FİKİRLEŞTİRME, GLOSSOTRİKİYA, İKİANLAMLILIK, İKİKANATLILAR, İKİRCİKLENMEK, İKİRCİMLENMEK, POİKİLOHİDRUS, POİKİLOSMATİK, POİKİLOSMOTİK, POİKİLOTERMAL, STOİKİYOMETRİ

12 harfli kelimeler

BİRİKİMCİLİK, İKİRCİKLENME, TEŞRİKİMESAİ, BİRİKİVERMEK, DİKİLEBİLMEK, DİKİLİVERMEK, İKİÖZDECİKLİ, PARATRİKİYAL, YABANİKİMYON

11 harfli kelimeler

ELASTİKİYET, FİKİRSİZLİK, HADDİKİFAYE, HEMFİKİRLİK, İKİNDİÜZERİ, İKİYÜZLÜLÜK, İSTATİSTİKİ, MUSİKİŞİNAS, İKİBUÇUKLUK, BİRİKİVERME, BÜYÜKDİKİLİ, DİKİLEBİLME, DİKİLİVERME, DİKİLTOKMAK, DİKİTTİRMEK, DİKİZLENMEK, DİKİZLETMEK, FİKİRLEŞMEK, İKİDEĞİRMEN, İKİDİLLİLİK, İKİDÜZLEMLİ, İKİLKOŞULLU, İKİNCİAFŞAR, İKİNCİLİKLİ, İKİRCİLİKLİ, İKİYERLİLİK, KÜÇÜKDİKİLİ, LÖKOTRİKİYA, POİKİLOTERM, YİKİNDİRMEK

10 harfli kelimeler

BİRİKİŞMEK, DİKİŞÇİLİK, DİKİZLEMEK, FİKİRLİLİK, GECİKİLMEK, İKİNDİÜSTÜ, İKİRCİMLİK, KIRKİKİLİK, KIRKİKİNDİ, LİKİDASYON, ONİKİTELLİ, PSİKİYATRİ, BİRİKİMLİK, ÇİKİRDEMEK, DİKİCİBAŞI, DİKİLİKAYA, DİKİVERMEK, DİKİZCİLİK, DİKİZLENİŞ, DİKİZLENME, DİKİZLETME, DİKİZLEYİŞ, DUPLİKİTAS, FİKİRDEMEK, FİKİRLEŞME, HİKİRDEMEK, İKİBOYUTLU, İKİDURUMLU, İKİEŞLİLİK, İKİKATLAMA, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

BİRİKİNTİ, BİRİKİŞME, DİKİCİLİK, DİKİMHANE, DİKİZLEME, EHLİKİTAP, GECİKİLME, İKİLENMEK, İKİLEŞMEK, İKİLETMEK, İKİNCİLİK, İKİNDİYİN, İKİRCİKLİ, İKİRCİMLİ, İKİZKENAR, İKİZLEŞME, İKİZLİLİK, MALİKİLİK, MALİKİYET, PSİKİYATR, BİDİKİCİK, BİRİKİMCİ, BİZİKİLER, DARİKİNDİ, DİKİLENTİ, DİKİLİTAŞ, DİKİNÜSTÜ, DİKİVERME, HİPOTRİKİ, İKİÇELTİK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ANTİKİTE, DİKİLMEK, DİKİŞSİZ, DİKİZLİK, ELASTİKİ, FAİKİYET, FİKİRDEŞ, FİKİRSİZ, HEMFİKİR, İKİCİLİK, İKİLEMEK, İKİLENME, İKİLEŞME, İKİLETME, İKİZDERE, LİKİDİTE, MİHANİKİ, İKİÇİFTE, DİKİMEVİ, İKİTELLİ, ATRİKİYA, BERİĞİKİ, BUĞASİKİ, ÇİKİRKEN, DİDİKİNE, DİKİLGEN, DİKİNMEK, DİKİRGEN, ELLIYİKİ, İKİBAŞLI, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

BİRİKİM, BİRİKİŞ, DİKİLİŞ, DİKİLME, DİKİŞÇİ, DİKİŞLİ, DİKİZCİ, FİKİRLİ, İKİLEME, İKİNCİL, İKİRCİK, İKİRCİL, İKİRCİM, İKİZLER, KİKİRİK, ŞİMDİKİ, BELLİKİ, CİKCİKİ, ÇELİKİZ, ÇELMİKİ, DEVLİKİ, DİKİCİK, DİKİLİK, DİKİRAK, DİKİREK, DİVRİKİ, ETEĞİKİ, FİKİRCİ, HİNDİKİ, İKİAĞIZ, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

BERİKİ, BİKİNİ, DİKİCİ, DİKİLİ, DİKİNE, FİZİKİ, FRİKİK, HAKİKİ, İKİLEM, İKİLİK, İKİNCİ, İKİNDİ, İKİŞER, İKİZCE, İKİZLİ, LİKİDE, MALİKİ, MUSİKİ, AÇİKİR, AZİKİÇ, BİDİKİ, BİKİTİ, BİZİKİ, ÇİVİKİ, ENDİKİ, ESSİKİ, FİLİKİ, HEKİKİ, HULİKİ, İKİCİG, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

BİKİR, DİKİM, DİKİŞ, DİKİT, DİKİZ, FİKİR, İKİCİ, İKİLİ, LİKİT, ZİKİR, BİKİS, CİKİL, ÇİKİN, DİKİK, DİKİL, DİKİN, DİKİS, HİKİM, İKİNÇ, İKİSU, İKİŞE, KİKİL, NİKİL, ŞİKİL, ŞİKİR, TİKİŞ, YİKİM

4 harfli kelimeler

İKİZ, BİKİ, DİKİ, İKİÇ, İKİL, KİKİ, TİKİ

3 harfli kelimeler

İKİ

Bazı kelimelerin anlamları

İKİ

Birden sonra gelen sayının adı. Birden bir artık. Bu sayıyı gösteren 2 ve II rakamlarının adı.

İKİRCİKLENMEK

İşkillenmek, kuşkulanmak. Kararsız olmak. İşkillenmek.

POİKİLOSİTOZİS

Kanda anormal biçimli alyuvarların bulunması.

İKİKANATLILAR

(Eş anlamlısı: sinekler, Diptera), sirke sineği (Drosophila melanogaster) türleri çok iyi bilinir.

AŞAĞIİKİZÖREN

Kastamonu şehrinde, Araç ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

FİKİRLEŞTİRME

Fikirleştirmek işi.

POİKİLOHİDRUS

Bazı angiosperm bitkilerin, kurak mevsimde suyunun çoğunu kaybettikten sonra uyku hâline geçmesi.

POİKİLOSMATİK

Vücut sıvısının ozmotik basıncını çevredeki suyunkine göre ayarlayabilen.

SIDIKLIİKİZAĞIL

Kırşehir şehrinde, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

FİKİRLEŞTİRMEK

Fikri yanını geliştirmek, olgunlaştırmak.

İKİANLAMLILIK

İki anlama gelen bir sözcüğün bilinerek ya da bilinmeyerek yanlış anlaşılmasından ortaya çıkan güldürücü durum.

DİKİZLEYEBİLMEK

Gözetleyebilmek.

YUKARIİKİZÖREN

Kastamonu şehri, Araç ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

DİKİZLEYEBİLME

Gözetleyebilme.

İKİRCİMLENMEK

Kararsız davranmak.

GLOSSOTRİKİYA

Dilde yetersiz keratinleşme veya epitel hücrelerinin dökülmesi sonucu dil papillarının aşırı uzaması, tüylü dil.

  -   -   -  

Anlamında İKİ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde İKİ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AĞIZ

Yüzde, avurtlarla iki çene arasında bulunan, ses çıkarmaya, soluk alıp vermeye yarayan ve besinlerin sindirilmeye başlandığı organ. Bu boşluğun dudakları çevreleyen bölümü. Birkaç yolun birbirine kavuştuğu yer, kavşak. Koy, körfez, liman vb. yerlerin açık tarafı. Aynı dil içinde ses, şekil, söz dizimi ve anlamca farklılıklar gösterebilen, belli yerleşim bölgelerine veya sınıflara özgü olan konuşma dili. Uç, kenar. Kapların veya içi boş şeylerin açık tarafı. Bir bölge ezgilerinde görülen özelliklerin tümü. Çıkış yeri. Kesici aletlerin keskin tarafı. Bir akarsuyun denize veya göle döküldüğü yer, munsap. Yeni doğurmuş memelilerin ilk sütü. Üslup, ifade biçimi.

AKÇAAĞAÇGİLLER

İki çeneklilerden, örneği akçaağaç olan bir bitki familyası.

AKŞAMSEFASI

İki çeneklilerden, gece açan küçük kokulu çiçekleri olan, otsu bir bitki, gecesefası (Mirabilis jalapa).

ADAYAVRUSU

İki veya üç çifte kürekli küçük balıkçı teknesi.

ADIM

Yürümek için yapılmış olan ayak atışlarının her biri. Bir yarışın belirli uzaklığı kapsayan bölümlerinden her biri, etap. Ayakta, esas duruşta, bir ayağın türlü yönlerde iki ayak boyu kadar yer değiştirmesi. Girişim, hamle. Bir ayak atışıyla alınan ve uzunluğu yaklaşık 75 santimetre olan mesafe. Bir gösterge ucunun eş olarak ayrılmış yaylardan biri boyunca aldığı yol. İki diş arasındaki aralık.

ALMAŞ

İki veya daha çok şeyin sıra ile değiştirilerek kullanılması veya kendiliğinden değişerek çalışması, keşikleme, münavebe. Birinin doğru olması ötekinin yanlışlığını gerektiren iki önermenin oluşturduğu sistem.

AKAÇ

Bir yerde birikip kalan sıvıları, bir işlem sonunda geriye kalan artıkları, gereksiz nesneleri dışarıya akıtmak için kullanılan boru vb. araç. Yer altı su oluğu. Kanal, ark, su yolu.

ALAMANA

Balık avlamakta veya yük taşımakta kullanılan, tek veya iki direkli ve açık güverteli, büyük kayık, alamanata.

AKTARMA

Aktarmak işi. Bir yolcunun gideceği yere birkaç araç değiştirerek ulaşması. Bir kimsenin herhangi bir hakkını bir başkasına geçirmesini sağlayan iş, transfer. Alıntı. Bir oyuncunun topu kendi takımından bir başka oyuncuya göndermesi. Bir taşıttan başka bir taşıta geçme. Sürülmemiş tarlayı ilk veya ikinci kez sürme. Para aktarımı. Arıları bir kovandan ötekine geçirme.

AKCİĞER

Göğüs kafesinin büyük bir bölümünü içten kaplayan, kanı temizleyen, sağlı sollu iki parçadan oluşan solunum organı. Bronşçukların son bölümü.

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

AKREP

Akreplerden, sıcak ve nemli yerlerde yaşayan, kıvrık ve kalkık kuyruğunda zehirli iğnesi olan bir tür böcek, kuyruklu (Scorpio). Zodyak üzerinde Terazi ile Yay arasında yer alan takımyıldızın adı. Saatin iki ibresinden küçüğü.

AÇIORTAY

Bir açıyı, ölçüleri birbirine eşit olan iki açısal bölgeye ayıran doğru parçası.

İplik, sicim, tel vb. ince şeylerden kafes biçiminde yapılmış örgü. Ulaşım ve iletişim gibi alanlarda ülkenin her yerine yaygınlaştırılmış şebeke. Örümcek vb. hayvanların salgılarıyla oluşturdukları örgü. Çaprazlama örgü ile yapılmış olan ve kale direkleri arkasına gerilen örgü, file. Pantolon veya külotun apış arasına gelen yeri, apışlık. Tuzak. Oyun alanını ortadan ikiye bölen iple yapılmış örgü, file.

AKEMİ

İki elemanlı mermer yapıştırıcısı.

AKÇAAĞAÇ

Akçaağaçgillerden, süs ağacı olarak da dikilen, tahtası hafif ve sağlam bir ağaç, isfendan (Acer).

AKIŞKANLIK

Akışkan olma durumu. Para ve ticaretle ilgili işlemlerde kullanılabilecek durumda olan satın alma gücü, likidite. Kolaylıkla paraya çevrilebilme özelliği fazla olan varlıklar, likidite.

AĞIZLAŞMAK

İki kan damarı birbiri içine açılmak.

AKAR

Kiraya verilerek gelir getiren ev, dükkân, tarla, bağ vb. mülk, akaret. Halı, koltuk, yatak vb. yerlerde ve nemli ortamlarda yaşayan, astıma yol açabilen, insan vücudundan dökülen deri tozlarıyla ve parçacıklarıyla beslenen bir tür canlı. Sıvı, mai, likit.

ALACA

Birkaç rengin karışımından oluşan renk, ala. Birkaç renkli iplikten yapılmış dokuma. Meyvelere, genellikle üzüme düşen ben. Keklik, bıldırcın vb. kuşları avlamak için kullanılan iki renkli bez. Ağaçta ilk olgunlaşan meyve. İki ya da daha çok renkli. Çorum iline bağlı ilçelerden biri.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük