İçinde İBR geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ibr" olan, toplam 177 tane kelime bulunuyor. İçerisinde ibr bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu ibr ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ibr olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

ÇAKIRHACIİBRAHİM, HACIİBRAHİMUŞAĞI, NÖROFİBROMATOZİS

15 harfli kelimeler

ADENOMİYOFİBROM, DERMATOFİBROZİS, FİBRİNOHÜCRESEL, NÖROFİBROSARKOM, PROFİBRİNOLİZİN

14 harfli kelimeler

SUİBRİĞİGİLLER, AFİBRİNOJENEMİ, FİBRİNSİZLEŞME, FİBROKARTİLAGO, HACIİBRAHİMLER, KARAİBRAHİMLER, MİYELOFİBROZİS, MİYOFİBROBLAST, PERİBRONŞİOLİT, VİBROTERAPOTİK

13 harfli kelimeler

ÇİFTÇİİBRAHİM, DEFİBRİNASYON, DERMATOFİBROM, FİBRİNOJENEMİ, FİBROKARSİNOM, FİBROPAPİLLOM, İBRAHİMDERESİ, İBRAHİMHACILI, İBRAHİMKAVAĞI, KARACAİBRAHİM, KOLİBRİGİLLER, NÖROFİBRİLLER, PERİBRANŞİYAL

12 harfli kelimeler

ANJİYOFİBROM, EKULİBRASYON, ELASTOFİBROM, FİBRİNOJENAZ, FİBRİNOJENEZ, FİBRİNOLİTİK, FİBRİNOLİZİN, FİBROBLASTOM, FİBROKONDROM, HİBRİTLEŞMEK, İBRAHİMBEYLİ, İBRAHİMKAHYA, İBRAHİMŞEHİR, MOLLAİBRAHİM, NUDİBRANCHİA, SEROFİBRİNÖZ

11 harfli kelimeler

KALİBRASYON, FİBRİLASYON, FİBROKİSTİK, FİBRONEKTİN, FİBROSARKOM, FİBROTORAKS, HACIİBRAHİM, HİBRİDASYON, HİBRİTLEŞME, İBRAHİMPAŞA, İBRAHİMŞEYH, İBRİKDEMİRİ, KADIİBRAHİM, KARAİBRAHİM, KİBRİTÇİLİK, MAKROFİBRİL, MİKROFİBRİL, MİKSOFİBROM, OSTEOFİBROM, PERİBRONŞİT, VİBRASYONLU

10 harfli kelimeler

DEFİBRATÖR, FİBRİNOJEN, GÜLİBRİŞİM, İBRETİALEM, FİBRİNOGEN, FİBRİNOLİZ, FİBROBLAST, FİBROLİPOM, FİBROMİYOM, FİBROPLAZİ, İBRAHİMAĞA, İBRAHİMKÖY, İBRAHİMÖZÜ, İBRİKÇİLİK, KIZILİBRİK, MİYOFİBRİL, MONOHİBRİD, MONOHİBRİT, NÖROFİBROM, POLİHİBRİD, POLİHİBRİT, TONOFİBRİL, VİBRİYOZİS

9 harfli kelimeler

EHLİHİBRE, İBRETAMİZ, KİBRİTLİK, VİBRASYON, FİBRİNOİD, FİBRİNÜRİ, HEMİBRANŞ, HİBRİDOMA, İBRAHİMLİ, İBRİKTEPE, KRİBROZUS, TRİBROMÜR, TRİHİBRİD, TRİHİBRİT

8 harfli kelimeler

İBRANAME, İBRANİCE, İBRETLİK, İBRİKTAR, KALİBRAJ, KİBRİTÇİ, LİBRETTO, SUİBRİĞİ, VİBRATÖR, DİHİBRİD, DİHİBRİT, FİBRİLLA, FİBRİNAZ, FİBRİNLİ, FİBRİNÖZ, FİBROSİT, FİBROZİS, HİBRİDOM, İBRİYİNİ, VİBRİSSA, VİBRİYOZ

7 harfli kelimeler

İBRİKÇİ, İBRİŞİM, KALİBRE, KOLİBRİ, VİBRİYO, FİBROİN, İBRAHİM, İBRENCE, İBRETLE, İBRİBEY, İBRİKLİ, KRİBROS, KRİBRUM, LİBRİUM, VİBRATO

6 harfli kelimeler

FİBRİN, İBRADI, İBRANİ, KİBRİT, CİBRİL, DİBRİZ, FİBRİL, FİBROM, FİBROZ, FİBRÖZ, GİBRİN, HİBRİT, İBRAİM, İBRİCE, İBRİŞE, KİBRİK, KİBRİN, VİBRİO

5 harfli kelimeler

CİBRE, İBRAZ, İBRET, İBRİK, LİBRE, CİBRA, FİBRA, HİBRE, İBRAM, İBRAN, İBRİM, İBRUK, İBRÜK, KİBRE, ŞİBRİ

4 harfli kelimeler

İBRA, İBRE

3 harfli kelimeler

İBR

Bazı kelimelerin anlamları

İBR

Sığırların bulaşıcı rinotrakeitisi.

ÇAKIRHACIİBRAHİM

Düzce kenti, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

MİYELOFİBROZİS

Kemik iliği fibrozisi.

AFİBRİNOJENEMİ

Hipofibrinojemi.

HACIİBRAHİMLER

Manisa şehrinde, Akhisar ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer.

PROFİBRİNOLİZİN

Plazminojen.

FİBRİNOHÜCRESEL

Fibrin ve hücrelerden yapılmış.

FİBROKARTİLAGO

İpliksel kıkırdak.

ADENOMİYOFİBROM

Bağ dokunun, bez ve kas dokusu içeren iyicil tümörü.

NÖROFİBROMATOZİS

Vücudun çeşitli bölgelerinde özellikle deri sinirleri üzerinde çok sayıda nörofibrom oluşmasıyla belirgin, kalıtsal nitelik gösteren hastalık, von Recklinghausen hastalığı.

NÖROFİBROSARKOM

Schwann hücrelerinden köken alan bir kötücül tümör. Fibrosarkom'a çok benzer ve ayırımını yapmak için sinirle olan bağlantısını ortaya koymak gerekir.

FİBRİNSİZLEŞME

Fibrinin yıkılması veya uzaklaştırılması, defibrinasyon.

KARAİBRAHİMLER

Çanakkale ili, Yiğitler bucağına bağlı bir yer.

SUİBRİĞİGİLLER

İki çeneklilerden, otuz kadar bitki türünü içine alan ve örnek bitkisi suibriği olan bir bitki familyası.

HACIİBRAHİMUŞAĞI

Aksaray ili, Ortaköy ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kahramanmaraş ili, Süleymanlı nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

DERMATOFİBROZİS

Orta yaşlı Alman kurt köpeklerinde ve melezlerinde görülen, bacaklardan başlayarak tüm vücuda yayılan, deri ve deri altında çok sayıda, 3-4 santimetre çapında, yangısız, sert, olgun fibröz bağ dokudan oluşan düğümcüklerle belirgin, erkek hayvanlarda böbrek adenokarsinomları, dişilerdeyse döl yatağında ve döl yolunda leyomiyomları başta olmak üzere, kanser olgularına bağlı olarak biçimlenen bir çeşit paraaneoplastik sendrom, Alman Kurt köpeklerinin dermatofibrozisi, nodüler dermatofibrozis.

  -   -   -  

Anlamında İBR bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde İBR geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ÇALMA

Çalmak işi. Çalınmış. Hırsızlık, sirkat. Kakmalı olmayan, kalemle işlenmiş. Başa sarılan sarık. Kibrit.

KANTAR

Ağırlık sıfırken yatay duran bir kaldıraç koluna dik olarak tutturulmuş bir ibrenin sapmasıyla kütleleri tartan araç. 56,452 kilogram ağırlığında veya kırk dört okkalık bir ağırlık ve sığa birimi. Baskül. Tartılacak kütle alttaki çengele takıldığında sarmal bir yaya bağlı olan ve normal olarak sıfırı gösteren bir okun, yanlarda gösterilmiş ağırlık birimleri hizasına gelmesiyle kütle ağırlığını belirleyen bir tür tartı aleti, el kantarı.

ÇAP

Cisimlerin genişliği, kutur. Bozuk, eğri, dolaşık, aykırı bir biçimde. Uç noktaları dairenin çevresi üzerinde bulunan ve çemberin merkezinden geçen doğru parçası. Yapının veya arsanın boyutlarını ve sınırlarını gösteren harita. Büyüklük. Ölçü, ölçek. Bilgi, deneyim ve yeteneklerin tümü, kalibre. Bozuk, eğri, dolaşık, aykırı.

FİBRİNOJEN

Pıhtılaşma sırasında fibrine dönüşen bir kan proteini.

ÇAKMAKSIZ

Çakmağı olmayan. Eski, kullanılmaz tabanca ya da tüfek. Kibrit.

AKLAMA

Aklamak işi, ibra.

BİLİRKİŞİ

Belirli bir konudan iyi anlayan ve bir anlaşmazlığı çözümlemek için kendisine başvurulan kimse, uzman, ehlihibre, ehlivukuf, eksper. Çözümlenmesi özel veya bilimsel bilgiye dayanan konularda oyuna veya düşüncesine başvurulan kimse, ehlihibre, ehlivukuf.

İBRİKTAR

Sarayın leğen, ibrik vb. eşyalarından sorumlu olan görevli.

DERS

Öğretmenin öğrenciye belirli bir sürede verdiği bilgi. Bir olayın bellekte bıraktığı öğretici iz, öğüt, ibret. Öğrencinin öğrenmek zorunda olduğu bilgi. Bu bilgi aktarımı için ayrılan süre.

KABALA

Doğaüstü varlıklarla ilişki kurma sanatı. Bu öğretinin yandaşlarının tamamı. Götürü, toptan. Yahudilerde, yazılı olarak konulmuş olan Tanrı kanunlarının yanında, ağızdan ağıza geçen din buyruklarının, İbrani felsefesinin ve efsane yazılarının tamamı.

GÖÇÜŞME

Bir kelime içinde birbirini izleyen iki ünsüzün yer değiştirmesi, ünsüz göçüşmesi, yer değiştirme, metatez: çömlek çölmek, yalnız yanlız, kibrit kirbit vb.

GALVANOSKOP

Manyetik bir ibre yardımıyla elektrik akımının varlığını veya yönünü gösteren cihaz.

AKREP

Akreplerden, sıcak ve nemli yerlerde yaşayan, kıvrık ve kalkık kuyruğunda zehirli iğnesi olan bir tür böcek, kuyruklu (Scorpio). Zodyak üzerinde Terazi ile Yay arasında yer alan takımyıldızın adı. Saatin iki ibresinden küçüğü.

İBRİKÇİ

İbrikle su taşıyan kimse. İbrikle su döken kimse. İbrik yapan veya satan kimse.

CİMRİ

Elindeki parayı harcamaya kıyamayan, bitli, eli sıkı, ekti, hasis, kısmık, kibritçi, mıhsıçtı, nekes, pinti, sıkı, varyemez.

AYARLAMA

Ayarlamak işi, kalibraj. Düzene koyma, regülasyon.

EMZİK

Süt çocuklarını oyalamak için ağızlarına verilen kauçuk meme. Sigara ağızlığı. İbrik, çaydanlık, testi vb. kapların, suyu azar azar akıtmaya yarayan içi delik uzantısı, ibik. Beslemek için süt çocuklarına meme yerine emdirilen ağzı kauçuklu süt şişesi, biberon.

İBRETAMİZ

İbret verici, ibret dolu.

AKLAMAK

Suçsuz veya borçsuz olduğu yargısına vararak birini temize çıkarmak, tebriye etmek, ibra etmek.

KAZAZ

Ham ipeği iplik ve ibrişim durumuna getiren kimse.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük