İçinde İŞE geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "işe" olan, toplam 238 tane kelime bulunuyor. İçerisinde işe bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu işe ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında işe olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

ENDİŞELENEBİLMEK

15 harfli kelimeler

ENDİŞELENDİRMEK, ENDİŞELENEBİLME

14 harfli kelimeler

KELİMEİŞEHADET, ENDİŞELENDİRME, ESKİŞEHİRLİLİK

13 harfli kelimeler

FETVAYİŞERİFE, ERİŞEBİLİRLİK

12 harfli kelimeler

ENDİŞELENMEK, ENDİŞESİZLİK, MEDARIMAİŞET, BİTİŞEBİLMEK, ÇEKİŞEBİLMEK, ÇELİŞEBİLMEK, DEĞİŞEBİLMEK, DİDİŞEBİLMEK, DİŞEVİLENMEK, GELİŞEBİLMEK, GİRİŞEBİLMEK, KESİŞEBİLMEK, SEVİŞEBİLMEK, YENİŞEBİLMEK, YENİŞEHİTLİK, YENİŞEREFİYE, YETİŞEBİLMEK

11 harfli kelimeler

DİŞEĞİLEMEK, ENDİŞELENME, HİLEİŞERİYE, KLİŞELEŞMEK, YİRMİŞERLİK, BİTİŞEBİLME, ÇEKİŞEBİLME, ÇELİŞEBİLME, DEĞİŞEBİLME, DİDİŞEBİLME, DİŞERLENMEK, ERİŞEBİLMEK, ESKİŞEHİRLİ, FİŞEKLENMEK, GELİŞEBİLME, GİRİŞEBİLME, GİŞENDİLLİK, İŞEYEBİLMEK, KESİŞEBİLME, KİYİŞEMEMEK, SEVİŞEBİLME, YEDİŞERLEME, YEMİŞENDERE, YENİŞEBİLME, YENİŞEYHLER, YETİŞEBİLME

10 harfli kelimeler

FİŞEKÇİLİK, SEYDİŞEHİR, ŞİŞELENMEK, VEÇHİŞEBEH, DİŞEĞİLEME, DİŞENDİRİK, ERİŞEBİLME, FİŞEKLEMEK, FİŞEKLİKLİ, İŞEYEBİLME, KEMDİŞEMEK, KLİŞECİLİK, KLİŞELEŞME, SİMAYİŞEMS, YETMİŞERLİ, YİRMİŞERLİ

9 harfli kelimeler

EHVENİŞER, ENDİŞESİZ, ESKİŞEHİR, FAHİŞELİK, FİŞEKHANE, KLİŞEHANE, ŞİŞELEMEK, ŞİŞELENME, YENİŞEHİR, ALİŞEYHLİ, ÇİŞELEMEK, DEYİŞETCİ, DİŞEHLETİ, DİŞELEMEK, DİŞEYLETİ, EDİŞETMEK, ELLİŞERLİ, KİŞELEMEK, ŞİŞECİLİK, YEDİŞEHRİ, YEDİŞERLİ

8 harfli kelimeler

ENDİŞELİ, FİŞEKLİK, FİŞEKSİZ, ŞİŞELEME, YETMİŞER, YİRMİŞER, BİŞEKKEL, CİŞETMEK, DEYİŞEYH, DİŞEĞİLİ, DİŞELETİ, DİŞENGİÇ, DİŞENMEK, GANİŞEYH, GERMİŞEK, GİŞELMEK, İKİŞERLİ, İLİŞELİK, İMİŞEHİR, İŞEALLAH, KİŞENMEK, NEBİŞEYH, PİŞEKKEL, PİŞETMEK, SUFİŞEĞİ, ŞİŞERTME, TENGİŞEK, TEZPİŞEN, TİLKİŞEN, UZERİŞEN

7 harfli kelimeler

DİŞEMEK, ELLİŞER, FİŞEKÇİ, FİŞEKLİ, İŞETMEK, KESİŞEN, KLİŞECİ, PİŞEĞEN, ŞİŞELİK, YEDİŞER, YEMİŞEN, YETİŞEK, BİŞECİK, BİŞEGEN, BİŞEĞEL, BİŞEĞEN, ÇİŞENGİ, ÇİŞENTİ, DEYİŞET, DİŞEDİŞ, DİŞEHLİ, DİŞEKLİ, DİŞENGİ, DİŞENGÜ, DİŞENĞİ, DİŞENLİ, DİŞENTİ, DİŞENTÜ, DİŞERLİ, DİŞEYLİ, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

DİŞEĞİ, DİŞEME, ENDİŞE, FAHİŞE, İKİŞER, İŞEMEK, İŞETME, MAİŞET, ŞİŞECİ, BİŞEYİ, DİŞECE, DİŞEĞÜ, DİŞELİ, DİŞEVİ, DİŞEYİ, EBİŞEK, ERİŞEK, ERİŞEN, FAYİŞE, FİŞENG, FİŞENK, FİŞEYH, HEVİŞE, İBRİŞE, İŞEĞEN, İŞEHLİ, İŞELEK, İŞEMİK, İŞEMÜK, İŞENİK, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

AFİŞE, BİŞEK, FİŞEK, İŞEME, KLİŞE, PİŞEK, ŞİŞEK, BİŞET, BİŞEY, DİŞEĞ, DİŞEK, ERİŞE, HİŞER, İKİŞE, İLİŞE, İŞEMİ, İŞEYH, LİŞER, MİŞEK, PİŞEY, ŞİŞEY, VİŞEK

4 harfli kelimeler

FİŞE, GİŞE, ŞİŞE, AİŞE, BİŞE, ÇİŞE, DİŞE, İŞEG, İŞEH, İŞEK, İŞEY, KİŞE, NİŞE, PİŞE, SİŞE, TİŞE

3 harfli kelimeler

İŞE

Bazı kelimelerin anlamları

İŞE

Fidan. Şey.

DEĞİŞEBİLMEK

Değişme imkânı veya olasılığı bulunmak.

ERİŞEBİLİRLİK

Bir taşınmaza, bir yerleşim yerine ya da bir yerleşim yerinin sunduğu kamusal işgörülere erişme olanağı, varış kolaylığı.

ENDİŞELENMEK

Tasalanmak, kaygılanmak.

ENDİŞELENDİRME

Endişelendirmek işi.

ENDİŞELENEBİLMEK

Endişelenme imkânı veya olasılığı bulunmak.

KELİMEİŞEHADET

İslam'ın beş şartından biri olan ve "Tanıklık ederim ki Tanrı'dan başka ilah yoktur ve Muhammed onun kulu ve peygamberidir." anlamındaki söz.

ENDİŞESİZLİK

Endişesiz olma durumu.

BİTİŞEBİLMEK

Bitişme imkânı veya olasılığı bulunmak.

ESKİŞEHİRLİLİK

Eskişehirli olma durumu.

ENDİŞELENEBİLME

Endişelenebilmek işi.

ÇEKİŞEBİLMEK

Çekişme imkânı veya olasılığı bulunmak.

FETVAYİŞERİFE

Şeyhülislam fetvası.

MEDARIMAİŞET

Geçimi sağlayacak koşul, iş.

ENDİŞELENDİRMEK

Endişelenme işini yaptırmak.

ÇELİŞEBİLMEK

Çelişme olasılığı bulunmak.

  -   -   -  

Anlamında İŞE bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde İŞE geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ALFA

Yunan alfabesinin birinci harfi. Kuzey Afrika'da ve İspanya'da yetişen ve kâğıt, ip, halı yapımında kullanılan bir bitki (Stipa tenacissima).

ACEMİ

Bir işin yabancısı olan, eli işe alışmamış, bir işi beceremeyen. Saraya yeni alınmış cariye. İşinde, mesleğinde yeni olan, toy. Bir yere, bir şeye yabancı olan.

AKASYA

Baklagillerden, sıcak iklimlerde birçok türü yetişen ve tanen, zamk, boya vb. maddelerin yapımında kullanılan bir ağaç (Acacia). Baklagillerden, yurdumuzda yetişen bir süs ve gölge ağacı, salkım ağacı, yalancı akasya (Robinia pseudoacacia).

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

ALPYILDIZI

Dağların çok yüksek yamaçlarında yetişen bir çiçek (Paradisia liliastrum).

AKTUTMA

Albümin işeme.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ALMAK

Bir şeyi elle ya da başka bir araçla tutarak bulunduğu yerden ayırmak, kaldırmak. Zararlı, tehlikeli bir şeye uğramak. Bir şeyi veya kimseyi bulunduğu yerden ayırmak. Motor çalışması için gerekli olan elektrik veya yakıttan yararlanır duruma gelmek. Satın almak. Erkek, kadınla evlenmek. Göreve, işe başlatmak. Örtmek, koymak. Yolmak, koparmak. Bürümek, sarmak, kaplamak. İçine sığmak. İçecek veya sigara içmek. Görevden, işten çekmek. Kazanç sağlamak. Gidermek, yok etmek. Kazanmak, elde etmek. Çalmak. Kısaltmak, eksiltmek. Vücuttaki hasta bir organı ameliyatla çıkarmak. İçeri sızmak, içine çekmek. Yol gitmek, mesafe katetmek. Kabul etmek. İçeri girmesini sağlamak. Birlikte götürmek. Soldurmak. Kendine ulaştırılmak, iletilmek. Temizlemek. Sürükleyip götürmek. Yer değiştirmek. Yutmak, kullanmak. Tat veya koku duymak. Başlamak. Ele geçirmek, fethetmek.

ALIÇ

Hünnapgillerden, kırlarda kendiliğinden yetişen, hekimlikte ve boyacılıkta kullanılan, sert odunlu bir ağaç, gövem eriği, geyik dikeni, akdiken (Crataegus monogyna). Bu ağacın mayhoş yemişi.

ALPU

Eskişehir iline bağlı ilçelerden biri.

ALMA

Almak işi, ahiz, derç, ittihaz, kabız. Bir iş adamının veya profesyonel sporcunun para karşılığı başka bir işe veya kulübe geçmesi, transfer.

AKAMBER

Özellikle amber balığının bağırsaklarından çıkarılan, kül renginde, yapışkan, bükülgen ve misk gibi kokusu olan bir taş. Sıcak ülkelerde yetişen bir ağaçtan elde edilen katı, güzel kokulu reçine.

ACİZ

Gücü bir işe yetmez olanın durumu, güçsüzlük. Beceriksizlik. Kişinin ve kuruluşun borcunu vaktinde ödeyememesi durumu.

ALMAŞ

İki veya daha çok şeyin sıra ile değiştirilerek kullanılması veya kendiliğinden değişerek çalışması, keşikleme, münavebe. Birinin doğru olması ötekinin yanlışlığını gerektiren iki önermenin oluşturduğu sistem.

AÇACAK

Şişelenmiş bazı içeceklerin kapaklarını açmaya yarayan araç. Anahtar. Teneke kutu içinde korunmuş yiyeceklerin kapağını açmaya yarayan araç.

ALEYHTARLIK

Bir işe, harekete veya düşünceye karşı olma, karşıtçılık.

AÇILMAK

Açma işine konu olmak. Kendine gelmek, biraz iyileşmek, ferahlamak. Kıyıdan uzaklaşmak. Yeni bir bakış açısı getirmek. Renk koyuluğunu yitirmek. Kapı, yol vb. geçit vermek. Gereken güce ulaşmak. Kuruluşlar ilk kez veya yeniden işe başlamak. Sıkılması, çekinmesi, tutukluğu kalmamak. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapmak. Ayrıntıya girmek. Sırrını, üzüntüsünü, sorunlarını birine söylemek. Genişlemek, bollaşmak. İşini gereğinden veya yapabileceğinden geniş tutmak. Delinmek, yırtılmak. Sis, karanlık, duman vb. dağılmak, yoğunluğunu yitirmek.

AHLAT

Gülgillerden, kendi kendine yetişen, üzerine armut aşılanan ağaç, yaban armudu, dağ armudu (Pirus piraster). Beden yapısının temelini oluşturan ögeler. Kaba adam, yol iz bilmez kimse. Bitlis iline bağlı ilçelerden biri. Bu ağacın, armuda benzeyen, iyice olgunlaştıktan sonra yenilebilen yemişi. Bir karışım içindeki parçalar, ögeler.

AFİŞE

"Açığa vurmak, belirtmek; duyurmak, dile düşürmek, reklam etmek; açıklamak" anlamlarındaki afişe etmek, "bir kimse bilinmeyen bir yönüyle tanınmak" anlamındaki afişe olmak birleşik fiillerinde geçen bir söz. Açıklanmış.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük