İçinde HE geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "he" olan, toplam 1917 tane kelime bulunuyor. İçerisinde he bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu he ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında he olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

HEMATOPORFİRİNÜRİ, HEYECANLANABİLMEK, HEYECANLANIVERMEK

16 harfli kelimeler

HEYECANLANDIRMAK, DUTCHERCİSİMCİĞİ, HEMANJİYOBLASTOM, HEMOGLOBİNOMETRE, HEMOGLOBİNOMETRİ, HEMOPERİKARDİYUM, HETEROSEKSÜELLİK, HETEROTRANSPLANT, HEYECANLANABİLME, HEYECANLANIVERME, İHTİYOHEMOTOKSİN, METHEMOGLOBİNEMİ, METHEMOGLOBİNÜRİ

15 harfli kelimeler

EHEMMİYETSİZLİK, HEYECANLANDIRMA, HEYKELLEŞTİRMEK, CHEYLETİELLİDAE, ENTEROHEPATİTİS, FERRİHEMOGLOBİN, FİZOHEMATOMETRA, GASTROHEPATİTİS, HEDEFLEYEBİLMEK, HELALLEŞEBİLMEK, HEMAGLÜTİNASYON, HEMANJİYOSARKOM, HEMATOSİTOBLAST, HEMOGLOBİNOPATİ, HEMOPNÖMOTORAKS, HEPATNAVİRÜSLER, HEPATOSPLENİTİS, HESAPLAŞABİLMEK, HESAPLAYABİLMEK, HESAPLİYABİLMEK, PNÖMOHEMOTORAKS, PSÖDOHEMOPTİZİS, SPLENOHEPATİTİS, ŞÜPHELENEBİLMEK

14 harfli kelimeler

AHENKLEŞTİRMEK, BAŞMÜHENDİSLİK, CEHENNEMLEŞMEK, HEVESLENDİRMEK, HEYKELTIRAŞLIK, ŞÜPHELENDİRMEK, ANJİYOHEMOFİLİ, EHEMMİYETLİLİK, HEDEFLEYEBİLME, HELALLEŞEBİLME, HEMADZORPSİYON, HEMANJİYOBLAST, HEMATOPERİKART, HEMATOPORFİRİN, HEMATOSİTOPENİ, HEMİHİPERTROFİ, HEMOFLAGELLATA, HEMOKROMATOZİS, HEMOPERİTONEUM, HEPADNAVİRİDAE, HEPATOHÜCRESEL, HEPATOLİTYAZİS, HEPATOPANKREAS, HEPATOSELLÜLER, HEPATOVİRÜSLER, HEPATOZOONOZİS, HERMAFRODİSMUS, HERMAFRODİTİZM, HERPESVİRÜSLER, HESAPLAŞABİLME, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

AHENKLEŞTİRME, BAŞHEMŞİRELİK, CEHENNEMLEŞME, HELECANLANMAK, HELMİNTOLOJİK, HETEROSEKSÜEL, HEVESLENDİRME, HEYECANSIZLIK, MÜCEVHERCİLİK, RUTHERFORDYUM, ŞÜPHELENDİRME, ANTİHELMİNTİK, ANTİHEMOLİTİK, ANTİHEMORAJİK, DUMDUMHELVASI, EKSTRAHEPATİK, EPHEMEROPTERA, FESHEDEBİLMEK, FETHEDEBİLMEK, GASTROTHERAPİ, HECELETTİRMEK, HEKSAMİTİOZİS, HEKTOLİTRELİK, HELEOPLANKTON, HELEZONLAŞMAK, HELMİNTEMEZİS, HEMATOPORFİRİ, HEMATOSİTOZİS, HEMİKRİPTOFİT, HEMİPARALİZİS, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

EHEMMİYETSİZ, HELECANLANMA, HELEZONLAŞMA, HELMİNTOLOJİ, HENTBOLCULUK, HERGELECİLİK, HEYECANLANIŞ, HEYECANLANMA, HEYECANLILIK, MÜHENDİSHANE, MÜTEVECCİHEN, VAKTİKERAHET, ANTHELMİNTİK, AŞAĞIHEMEDAN, CARATHEODORY, CHEYLETİELLA, FESHEDEBİLME, FETHEDEBİLME, FETHETTİRMEK, HECELETTİRME, HEFTİKLENMEK, HEİNZGRANÜLÜ, HEKZAMİTİYAZ, HELİCELLİDAE, HELİKOBAKTER, HEMAGLÜTİNİN, HEMATİDROZİS, HEMATOKSİLEN, HEMATOKSİLİN, HEMATOMİYELİ, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

AHENKSİZLİK, BAŞHEKİMLİK, BAŞMÜHENDİS, CEHENNEMLİK, CEPHELENMEK, CEPHELEŞMEK, ÇAMLIHEMŞİN, EHEMMİYETLİ, FESHEDİLMEK, HEDEFLENMEK, HELMELENMEK, HELVALAŞMAK, HELYOTERAPİ, HEMATOLOJİK, HEMFİKİRLİK, HEMODİYALİZ, HEMŞEHRİLİK, HEMŞİREZADE, HEPATOLOJİK, HERİFÇİOĞLU, HESAPLANMAK, HESAPLAŞMAK, HESAPLATMAK, HESAPSIZLIK, HETEROTROFİ, HEVESLENMEK, HEVESSİZLİK, HEYKELCİLİK, HEYKELTIRAŞ, MERHEMLEMEK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

AHENKLİLİK, BAŞHEMŞİRE, CEPHELENME, CEPHELEŞME, FESHEDİLME, HEDEFLEMEK, HEKTOLİTRE, HEKTOMETRE, HELİKOPTER, HEMATOLOJİ, HEMENCECİK, HEMOGLOBİN, HEMOROİTLİ, HEMŞİRELİK, HERGELELİK, HESAPÇILIK, HESAPLILIK, HESAPSIZCA, HETEROTROF, HEVESLİLİK, HEYBECİLİK, HEYBETLİCE, HEYECANSIZ, MERHEMLEME, MÜCEVHERAT, MÜCEVHERCİ, MÜPHEMİYET, MÜREFFEHEN, MÜTEHEVVİR, MÜTEHEYYİÇ, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

AHESTELİK, ALELHESAP, BEDAHETEN, BEHERGLAS, CEVHERSİZ, EHEMMİYET, FESHETMEK, FETHETMEK, GÜHERÇİLE, HEBENNEKA, HECECİLİK, HECELEMEK, HECELETME, HEDEFLEME, HEDİYELİK, HEGEMONYA, HEKİMBAŞI, HEKTOGRAM, HELEZONLU, HELVAHANE, HELYOGRAF, HEMATOLOG, HENTBOLCU, HERCAİLİK, HERCÜMERÇ, HEREKLEME, HERGELECİ, HERKESLİK, HESAPLAMA, HESAPLICA, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AHENKSİZ, AHENKTAR, BAŞHEKİM, CEHENNEM, CEVHERLİ, FESHETME, FETHETME, HECELEME, HEDONİST, HEDONİZM, HEKİMHAN, HEKİMLİK, HELALLİK, HELENİST, HELENİZM, HELEZONİ, HELİKOİT, HELİPORT, HELVALIK, HELYODOR, HEMFİKİR, HEMHUDUT, HEMOFİLİ, HEMOROİT, HEMŞEHRİ, HEMZEMİN, HERCAİCE, HERHANGİ, HERİFLİK, HESAPSIZ, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AHENKLİ, BEDAHET, CEPHELİ, HECELİK, HELALLİ, HELECAN, HELEZON, HELİKON, HELİSEL, HELVACI, HEMATİT, HEMAYAR, HEMCİNS, HEMDERT, HEMOFİL, HEMŞİRE, HENDESE, HENDESİ, HENTBOL, HEPATİT, HERGELE, HESAPÇA, HESAPÇI, HESAPLI, HEVESLİ, HEYBECİ, HEYECAN, HEYELAN, HEZAREN, HEZEYAN, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AHESTE, CEVHER, CÜHELA, DİRHEM, GEVHER, HECCAV, HECECİ, HECELİ, HEDİYE, HEKTAR, HELLİM, HELYUM, HEMATİ, HEMŞİN, HENDEK, HEPÇİL, HEPTEN, HEPYEK, HERCAİ, HERKES, HESABİ, HEVENK, HEYBET, HEYHAT, HEYHEY, HEYKEL, HEYULA, KERHEN, MERHEM, MEŞHER, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

AHENK, BEHER, BEHEY, BOHEM, CEPHE, CİHET, EÇHEL, HECİN, HEDEF, HEDER, HEDİK, HEKİM, HELAK, HELAL, HELEN, HELİK, HELİS, HELKE, HELME, HELVA, HEMEN, HEMPA, HEMZE, HENÜZ, HEPSİ, HEREK, HERİF, HERİK, HERTZ, HERZE, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

EHEM, HEBA, HECE, HELA, HELE, HERK, ACHE, AHEN, AHER, AHET, ÇEHE, DEHE, DİHE, EHEC, EHEK, EHEL, EHER, EHEY, EHHE, HEBE, HECİ, HEDE, HEDİ, HEES, HEGE, HEGİ, HEĞE, HEHE, HEKA, HEKE, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

HEM, HEP, HER, HEY, AHE, CHE, HEB, HEC, HEÇ, HED, HEE, HEG, HEĞ, HEH, HEJ, HEK, HEL, HEN, HES, HEŞ, HET, HEV, HEZ, SHE

2 harfli kelimeler

HE

Bazı kelimelerin anlamları

HE

Türk alfabesinin onuncu harfinin adı, okunuşu. Evet. Helyum elementinin simgesi.

HEMOGLOBİNOMETRE

Kandaki hemoglobin miktarını belirlemek için kullanılan bir alet.

METHEMOGLOBİNEMİ

Kanda methemoglobin bulunuşu.

HEYECANLANIVERME

Heyecanlanıvermek durumu.

HETEROTRANSPLANT

Farklı bireyler arasında yapılan doku aşısı. Heterogreft.

HEYECANLANABİLMEK

Heyecanlanma imkânı veya olasılığı bulunmak.

HEYECANLANABİLME

Heyecanlanabilmek işi.

HEMANJİYOBLASTOM

Beyinde özellikle meninks kılcal damarlarındaki anjiyoblastlardan köken alan damar tümörü.

HETEROSEKSÜELLİK

Heteroseksüel olma durumu.

HEMATOPORFİRİNÜRİ

Eritropoetik protoporfiri.

HEMOGLOBİNOMETRİ

Kandaki hemoglobin miktarının belirlenmesi işlemi.

HEMOPERİKARDİYUM

Kalp kesesi içerisinde, yangıya bağlı olmaksızın, pıhtılaşmış hâlde kan toplanması, hemoperikart, hematoperikart.

HEYECANLANDIRMAK

Heyecan duymasına sebep olmak.

HEYECANLANIVERMEK

Çabucak heyecanlanmak.

İHTİYOHEMOTOKSİN

Bazı balıkların kanında bulunan zehir.

DUTCHERCİSİMCİĞİ

Lenfosit ve plazma hücrelerinin tümörlerinde antikor içeren sitoplazmanın çekirdeğe fıtıklaşması sonucu oluşan çekirdek içi cisimcik.

  -   -   -  

Anlamında HE bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde HE geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

AÇKI

Bir cismin yüzeyi üzerinde sert bir madde veya bir araç sürterek onu düzleştirip parlatma, perdah. Her türlü açma aracı. Anahtar. Demircilikte delik büyütmekte kullanılan araç.

AÇMALIK

Kiri çıkarmak veya eşyayı iyice temizlemek için kullanılan her türlü madde.

ACİL

Hemen yapılması gereken, ivedi, ivedili, evgin, müstacel.

AÇIKAĞIZ

Turpgillerden bir bitki (Hesperis acris).

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

ACYO

Herhangi bir paranın gerçek değeriyle sürüm değeri arasında veya bir ticaret senedinin üzerinde yazılı miktar ile indirimden sonraki tutarı arasında doğan fark. Bankaların senetli kredi işlemlerinde yaptıkları tahsilat. Bir ticaret senedinin yenilenmesinde alınan komisyon.

ACINMAK

Acıma işine konu olmak. Başkasının hesabına üzülmek, yazıklanmak, yerinmek.

ADIM

Yürümek için yapılmış olan ayak atışlarının her biri. Bir yarışın belirli uzaklığı kapsayan bölümlerinden her biri, etap. Ayakta, esas duruşta, bir ayağın türlü yönlerde iki ayak boyu kadar yer değiştirmesi. Girişim, hamle. Bir ayak atışıyla alınan ve uzunluğu yaklaşık 75 santimetre olan mesafe. Bir gösterge ucunun eş olarak ayrılmış yaylardan biri boyunca aldığı yol. İki diş arasındaki aralık.

ADALET

Yasalarla sahip olunan hakların herkes tarafından kullanılmasının sağlanması, türe. Herkese kendine uygun düşeni, kendi hakkı olanı verme, doğruluk. Bu işi uygulayan, yerine getiren devlet kuruluşları. Hak ve hukuka uygunluk, hakkı gözetme.

ADAŞ

Adları aynı olanlardan her biri.

ADİSYON

Hesap.

AÇMAK

Bir şeyi kapalı durumdan açık duruma getirmek. Yakışmak, güzel göstermek. Engeli kaldırmak. Savaşla almak, fethetmek. Bir kuruluşu, bir iş yerini işler duruma getirmek. Sarılmış, katlanmış, örtülmüş veya iliklenmiş olan şeyleri bu durumdan kurtarmak. Birbirinden uzaklaştırmak. Satranç, poker vb. oyunları başlatmak. Ayırmak, tahsis etmek. Yarmak. Bir şeyi, bir yeri oyarak veya kazarak çukur, delik oluşturmak. Düğümü veya dolaşmış bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Yapmak, düzenlemek. Avunmak veya danışmak üzere söylemek, içini dökmek. Alışverişi başlatmak. Görünür duruma getirmek. Geçit sağlamak. Bir toplantıyı, etkinliği başlatmak. Bulutların dağılmasıyla gökyüzü aydınlanmak. Ferahlık vermek. Bir konu ile ilgili konuşmak. Tıkalı bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Sıkılganlığını, utangaçlığını gidermek. Rengin koyuluğunu azaltmak. Beğenmek. Bir aygıtı, bir düzeneği çalıştırmak. Alanını genişletmek.

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

Yemek yemesi gereken, tok karşıtı. Karnı doymamış olarak. Yiyecek bulamayan. Çok istekli, hevesli. Gözü doymaz, haris.

AD

Bir kimseyi, bir şeyi anlatmaya, tanımlamaya, açıklamaya, bildirmeye yarayan söz, isim, nam. Canlı ve cansız varlıkları, duygu ve düşünceleri, çeşitli durumları bildiren kelime, isim. Sayma. Sayılma. Herkesçe tanınmış veya işitilmiş olma durumu.

ADRENALİN

Hekimlikte damarları daraltma, bronşları açma, kanamaları kesme vb. amaçlarla kullanılan, kan şekerinin yükselmesine yol açan böbrek üstü bezlerinin salgısı.

ACABA

Şüphe, kuşku. (a'caba:) Merak, kararsızlık veya kuşku anlatan bir söz, acep.

AÇILIM

Açılma işi. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapma. Yeni bir bakış açısı getirme. Sağ açıklık. Bir kısaltma veya formülün açık biçimi.

AÇILMAK

Açma işine konu olmak. Kendine gelmek, biraz iyileşmek, ferahlamak. Kıyıdan uzaklaşmak. Yeni bir bakış açısı getirmek. Renk koyuluğunu yitirmek. Kapı, yol vb. geçit vermek. Gereken güce ulaşmak. Kuruluşlar ilk kez veya yeniden işe başlamak. Sıkılması, çekinmesi, tutukluğu kalmamak. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapmak. Ayrıntıya girmek. Sırrını, üzüntüsünü, sorunlarını birine söylemek. Genişlemek, bollaşmak. İşini gereğinden veya yapabileceğinden geniş tutmak. Delinmek, yırtılmak. Sis, karanlık, duman vb. dağılmak, yoğunluğunu yitirmek.