İçinde HID geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "hıd" olan, toplam 45 tane kelime bulunuyor. İçerisinde hıd bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu hıd ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında hıd olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

12 harfli kelimeler

HACIHIDIRLAR, HIDIRŞEYHLER

11 harfli kelimeler

HIDIĞLANMAK, HIDIKSINMAK, HIDIRDİVANI, KARAHIDIRLI, MALIHIDIRLI

10 harfli kelimeler

HIDIRELLEZ, HIDIKLEMEK, HIDIRBEYLİ, HIDIRILLEZ, HIDIRUŞAĞI, HIDİKLEMEK, KÜÇÜKHIDIR

9 harfli kelimeler

ĞARAHIDIR, HACIHIDIR, HIDIRBABA, HIDIRBALI, HIDIRNALI, HIDIRŞEYH, İNCEHIDIR, KABAHIDIR, KARAHIDIR, KOCAHIDIR, SARIHIDIR

8 harfli kelimeler

ALAHIDIR, AVHIDMAK, CANHIDIR, HIDAKMAK, HIDELLEZ, HIDIRAĞA, HIDIRBEY, HIDIRGEN, HIDIRKÖY, HIDIRLAR, HIDIRLIK, HIDIRMAK, HIDİRGEN

7 harfli kelimeler

HIDIRCA, HIDIREL, HIDIRLI

5 harfli kelimeler

HIDIR, NOHID, VAHID

3 harfli kelimeler

HID

Bazı kelimelerin anlamları

HID

Çocukların oynadıkları bir çeşit oyun.

KÜÇÜKHIDIR

Tekirdağ şehrinde, Yürük bucağına bağlı bir yer.

ĞARAHIDIR

Karahıdır (kasaba).

HIDIKSINMAK

Alışmak, huy edinmek.

KARAHIDIRLI

İçel şehri, Elvanlı bucağına bağlı bir bölge. İzmir ilinde, Bergama ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Kayseri şehrinde, Bünyan ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

HIDIRELLEZ

Hızır ve İlyas peygamberlerin her yıl buluştuklarına inanılan 6 Mayıs günü. Her yılın 6 Mayıs gününde kutlanan geleneksel bayram.

HIDIRBEYLİ

Aydın kenti, Germencik belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Ordu ilinde, Fatsa ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

HIDIRŞEYHLER

Bolu kenti, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

HIDİKLEMEK

Gıdıklamak.

HACIHIDIRLAR

Aydın ilinde, Karacasu ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

HIDIĞLANMAK

Gıdıklanmak.

HIDIRUŞAĞI

Adana kenti, Feke ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

HIDIRILLEZ

Hıdrellez, karşılığı hadirez.

HIDIKLEMEK

Ses işiten küçük çocuk, sağa sola bakmak.

HIDIRDİVANI

Kütahya ilinde, Simav ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

MALIHIDIRLI

Adana ilinde, İmamoğlu ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

  -   -   -  

Anlamında HID bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde HID geçen kelimeler listesi verilmiştir.

GÜZELBURÇ

Hatay ili, Hıdırbey nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

DALLICA

Aydın ili, Nazilli ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Bartın şehri, merkez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Bingöl ilinde, Kiğı ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Bursa ili, Mustafakemalpaşa ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Diyarbakır kenti, Lice belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Elâzığ ilinde, Hıdırbaba bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Erzincan ili, Kemaliye belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Erzincan kenti, Tercan ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

BALIBEY

Değer verilen olgun bey. Elâzığ ilinde, Hıdırbaba bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Erzincan şehri, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Manisa şehri, Kula ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

GARAHIMAH

Kararmak, görememek: Gözüm garahıdı. Göz iyi görememek, kararmak.

BALLIÖZ

Hatay şehri, Hıdırbey nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

ARİCE

Hıdrellez.

KASIM

Yılın on birinci ayı, son teşrin, teşrinisani. Kışın başlangıcı sayılan 8 Kasım günü başlayıp Hıdırellez'in ilk günü olan 6 Mayıs'a kadar altı ay süren dönem.

DAMBÜYÜK

Elâzığ şehri, Hıdırbaba bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

ALATARLA

Elâzığ ili, Hıdırbaba bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Erzurum ilinde, Oltu belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Kastamonu ilinde, Taşköprü ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

FERG

Hıdrellezden sonra tarlayı kuvvetlendirmek için yapılan nadas.

ARHIT

Kaldıraç: Ali arhıdı getir de şu kayayı devireyim.

GÜNEYSÖĞÜT

Ağrı şehrinde, Taşlıçay ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Hatay ili, Hıdırbey bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

EĞRİLCE

Hıdırellez günü. Hayvanlara dadanan, eğri belli, boz renkli bir çeşit sinek, sığır sineği, büğelek. Sarı renkli bir çeşit kuş. Kuruduğunda insanları kaşındırarak rahatsız eden, saçak köklü bir çeşit ot. Erik çağlalarının yağmur etkisiyle bozulması. Hayvan yavrularının kusursuz doğması inanciyle, kadınların 16 şubat günü duvara çaktıkları çivi.

ESENKENT

Elâzığ ili, Hıdırbaba nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Kars ili, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

FATMALI

Elâzığ şehri, Hıdırbaba bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Kahramanmaraş kenti, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

DOĞANKÖY

Bartın kenti, Kumluca nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Bursa ilinde, Nilüfer belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Çorum ili, Osmancık ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Denizli ilinde, Buldan ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Denizli ili, Kale ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Diyarbakır ilinde, Ahmetli nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Edirne şehri, Lalapaşa ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Erzincan şehri, Alpköy nahiyesine bağlı bir bölge. Erzincan ilinde, İliç ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Erzurum şehrinde, Şenkaya belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Gaziantep ilinde, Araban ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Giresun kenti, Çanakçı ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Hatay şehrinde, Hıdırbey bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Kastamonu ili, Çatalzeytin belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Ordu şehrinde, Perşembe ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Siirt ili, Pervari ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Tekirdağ ilinde, Şahin nahiyesine bağlı bir bölge. Trabzon ilinde, Akçaabat belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Tunceli ilinde, Akçapınar bucağına bağlı bir bölge.

ALTINKUŞAK

Elâzığ ilinde, Hıdırbaba nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

BÜYÜKDALYAN

Hatay ili, Hıdırbey bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

GÜNYAZI

Adana ili, Ceyhan ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Çorum ilinde, Kargı belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Hakkâri ili, Şemdinli belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Hatay şehri, Hıdırbey nahiyesine bağlı bir yer. Yozgat şehrinde, Sorgun ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

GÖĞÇIHI

Renkli ve çiçekli bezden yapılmış para kesesi:Göğçıhıdan para çıkardılar.