İçinde HI geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "" olan, toplam 1120 tane kelime bulunuyor. İçerisinde hı bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu hı ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında hı olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

HIRKATEPESİDELİK, HIZARBAŞIKUMARLI, HIZLANDIRABİLMEK

15 harfli kelimeler

HIRPALAYABİLMEK, HIZARBAŞIGÜNLÜK, HIZIRİLYASLAMAK, HIZLANDIRABİLME

14 harfli kelimeler

HIYAROĞLUHIYAR, DENİZHIYARLARI, HIRPALAYABİLME, HIZLANDIRILMAK

13 harfli kelimeler

HIRDAVATÇILIK, HIRSLANDIRMAK, GAHIRGUHURRUH, HIÇKIRABİLMEK, HINGIZINGINDA, HIRİSTİYANLIK, HIRPANİLEŞMEK, HIRTLAŞTIRMAK, HIZLANABİLMEK, HIZLANDIRILMA

12 harfli kelimeler

HIMBILLAŞMAK, HINZIRLAŞMAK, HIRÇINLAŞMAK, HIRSLANDIRMA, HIZLANDIRMAK, SİYAHIMTIRAK, HACIHIDIRLAR, HIÇKIRABİLME, HIDIRŞEYHLER, HIFZIRRAHMAN, HILLIKLANMAK, HINCIKLANMAK, HINÇIKLATMAK, HINZIRCASINA, HIRHINDILİYH, HIRKITLAŞMAK, HIRPALAŞINAK, HIRPANİLEŞME, HIRSIZCASINA, HIRTDEYİNNEN, HIRTLAKLAMAK, HITHITLANMAK, HIZLANABİLME, HIZLANDIRICI, NARHISLANMAK

11 harfli kelimeler

DENİZHIYARI, HIFZISSIHHA, HIMBILLAŞMA, HINZIRLAŞMA, HIRÇINLAŞMA, HIRILDAŞMAK, HIRPALANMAK, HIRPALATMAK, HIRTAPOZLUK, HIŞILDATMAK, HIŞIMLANMAK, HIŞIRDATMAK, HIYARAĞALIK, HIYARLAŞMAK, HIZLANDIRMA, KAHIRLANMAK, AHIRLAMADIK, ÇAHIŞTIRMAK, GAHINDIRMAK, HICILLANMAK, HIDIĞLANMAK, HIDIKSINMAK, HIDIRDİVANI, HILATLANMAK, HILLIKLAMAK, HIMIRDANMAK, HINAMLANMAK, HINCIKLAMAK, HINDIMLAMAK, HINGILDAMAK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

HAKKIHIYAR, HIDIRELLEZ, HIRILDAMAK, HIRPALAMAK, HIRPANİLİK, HIRSLANMAK, HIŞIRDAMAK, HIYANETLİK, HIYARAĞASI, HIYARŞEMBE, ADAMAHILLI, AHIRCIBAŞI, AHIRISINDA, AHIRLANMAK, AHIRLATMAK, AHIRLIKUYU, AVHINLAMAK, BÜYÜKHIRKA, ÇAHILDAHLI, ÇARHIFELEK, ÇIHINLAMAH, ÇIHINLAMAK, DEDEKÜLAHI, EĞSERİMIHI, ELEBAHINÇH, FAHILLAMAH, FAHIRDAMAH, FAHIRDAMAK, GAHINNAMAH, HICILDAMAK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

AHIRLAMAK, HIÇKIRMAK, HIFZETMEK, HIMBILLIK, HIMHIMLIK, HINCAHINÇ, HINZIRLIK, HIRÇINLIK, HIRILDAMA, HIRILTICI, HIRILTILI, HIRLAŞMAK, HIRLATMAK, HIRPALAMA, HIRSIZLIK, HIRSLANIŞ, HIRSLANMA, HIRTLAMBA, HIŞILTILI, HIŞIRDAMA, HIŞIRTILI, HIZLANMAK, KÜLAHIMSI, MİZAHIMSI, SİYAHIMSI, AHINDIRIK, AHINDIRUK, AHINDURUK, AHIRHİSAR, ALTINAHIR, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AHIRLAMA, CANHIRAŞ, HIÇKIRIK, HIÇKIRIŞ, HIÇKIRMA, HIFZETME, HINZIRCA, HIRBOLUK, HIRDAVAT, HIRKASIZ, HIRLAMAK, HIRLAŞMA, HIRLATMA, HIRLAYIŞ, HIRTAPOZ, HIRVATÇA, HISIMLIK, HIŞIRLIK, HIŞLAMAK, HIYARAĞA, HIYARCIK, HIYARLIK, HIZLANIŞ, HIZLANMA, HIZLILIK, HIZÖLÇER, AHILAMAK, AHIRAKLI, AHIRALTI, AHIRBEYİ, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

HINÇSIZ, HIRILTI, HIRIZMA, HIRKALI, HIRLAMA, HIRPANİ, HIRSSIZ, HIRTLIK, HIŞILTI, HIŞIMLI, HIŞIRTI, HIŞLAMA, HIYABAN, HIYANET, HIZARCI, KAHIRLI, NAHIRCI, AHILGAN, AHILKAN, AHINMAK, AHIRCIK, AHIRDAŞ, AHIRKÖY, AHIRLIH, AHIRMAK, AHIROTU, AHIRSIZ, AHIRŞAK, AHIRTAŞ, AHIRVAN, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AHIRLI, HILTAN, HILTAR, HIMBIL, HIMHIM, HINÇLI, HINZIR, HIRÇIN, HIRGÜR, HIRSIZ, HIRSLI, HIRVAT, AHILAR, AHILIK, AHILLI, AHIRAK, AHIRET, AHIREV, AHIRIH, AHIRIK, AHISGA, AHISKA, AHITMA, AYHIRI, BARHIÇ, BARHIK, BAYAHI, BAYHIR, BIRAHI, BULHIR, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

HIFIZ, HIMIŞ, HINIS, HIRKA, HIRLI, HISIM, HIŞIR, HIYAR, HIZAR, HIZIR, HIZLA, HIZLI, HIZMA, KAHIR, MAHIV, NAHIR, ŞAHIS, TAHIL, AHICI, ALHIŞ, ARAHI, ARHIŞ, ARHIT, CAHIN, CHIPS, ÇAHIL, ÇAHIM, ÇAHIR, ÇIHIH, ÇIHIK, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AHIR, HINÇ, HINK, HIRS, HIRT, AHIL, AHIM, AHIN, AHIS, AHIT, ÇIHI, DAHI, EHIT, FAHI, HICI, HILA, HILT, HIMA, HINI, HINT, HIRA, HIRÇ, HIRE, HIRI, HIRK, HIRP, HIRŞ, HISA, HIŞR, HIŞT, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

HIK, HIR, HIZ, AHI, HIC, HIÇ, HID, HIM, HIN, HIP, HIS, HIŞ, HIT, IHI

2 harfli kelimeler

HI

Bazı kelimelerin anlamları

HI

Evet. İşte. Hayır.

HIRPALAYABİLMEK

Hırpalama imkânı veya olasılığı bulunmak.

HIRDAVATÇILIK

Hırdavatçının yaptığı iş, nalburluk.

HIZARBAŞIGÜNLÜK

Ordu ili, Ünye ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

HIZIRİLYASLAMAK

Hayvanların boyun ve kuyruklarının üzerindeki tüyleri traş etmek.

HIRSLANDIRMAK

Öfkelendirmek, kızdırmak.

DENİZHIYARLARI

Örnek hayvanı denizhıyarı olan derisi dikenliler sınıfı, holotüritler (Holothurion).

HIRKATEPESİDELİK

Nevşehir şehri, Hacıbektaş belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

HIYAROĞLUHIYAR

Kurnaz, işini bilen, düzenbaz, açıkgöz, uyanık kimse. Hakaret içeren bir seslenme sözü.

HIZLANDIRABİLME

Hızlandırabilmek işi.

GAHIRGUHURRUH

İlkbaharda yağ ve peynirin az olması: Bu gahırguhurruhda ne pişirem.

HIÇKIRABİLMEK

Hıçkırma olasılığı bulunmak.

HIZLANDIRABİLMEK

Hızlandırma imkânı veya olasılığı bulunmak.

HIZARBAŞIKUMARLI

Ordu ilinde, Ünye ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

HIRPALAYABİLME

Hırpalayabilmek işi.

HIZLANDIRILMAK

Hız verilmek, hızı artırılmak.

  -   -   -  

Anlamında HI bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde HI geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ALIŞTIRMA

Alıştırmak işi. Vücudun gücünü ve dayanıklılığını artırmak için yapılmış olan uygulama, hazırlık çalışması, idman, egzersiz, antrenman. Bir beceriyi, bilgiyi kazanmak için yapılmış olan tekrar, temrin, talim, egzersiz. Bir araç motorundan tam verim elde edilebilmesi için ilk dönemlerinde yüksek devirde düşük hızda çalıştırılması, rodaj.

AİLE

Evlilik ve kan bağına dayanan, karı, koca, çocuklar, kardeşler arasındaki ilişkilerin oluşturduğu toplum içindeki en küçük birlik. Eş, karı. Aynı gaye üzerinde anlaşan ve birlikte çalışan kimselerin bütünü. Temel niteliği bir olan dil, hayvan veya bitki topluluğu, familya. Aynı soydan gelen veya aralarında akrabalık ilişkileri bulunan kimselerin tümü. Birlikte oturan hısım ve yakınların tümü.

AÇGÖZLÜ

Mala, yiyeceğe ve içeceğe doymak bilmeyen, açgöz, gözü aç, doymaz, gözü doymaz, tamahkâr, haris, hırslı, tokgözlü karşıtı.

ALDATMA

Aldatmak işi, deside, al, hıyanet.

AHIRLAMA

Ahırlamak işi.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

AHIRLAMAK

Hayvan ahırda uzun süre kalıp hamlaşmak.

ACUL

Aceleci. Hızlı, çabuk.

AKSİ

Ters, zıt, karşıt, olumsuz, menfi. Uygun olmayan. İnatçı, hırçın, huysuz.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

AKINTIÖLÇER

Bir akarsuyun veya kanalın akıntı hızını ve düzeyini ölçmeye yarayan alet.

AKSIRMAK

Burun zarlarının gıcıklanması ile solunum kaslarının birdenbire kasılması üzerine, ağız ve burundan hızlı, gürültülü soluk boşaltmak, hapşırmak.

ALİ

Yüce, yüksek. "Kurnazca ve haince düzen" anlamında Ali Cengiz oyunu, "çok zorba" anlamında Ali kıran baş kesen, "bir kimse birinden aldığını ötekine, ötekinden aldığını bir başkasına vererek işini yürütmek" anlamında Ali'nin külahını Veli'ye, Veli'nin külahını Ali'ye giydirmek deyimlerinde geçen bir söz.

AÇMAZ

Satranç oyununda şahı koruyan taşlardan birinin yerinden oynatılamaması durumu. Tuluatta karşısındakine bir nükte veya tekerleme söyleme kolaylığını veren söz. İçinden zor çıkılır durum.

ALABİLDİĞİNE

Sınırsız, uçsuz bucaksız bir biçimde. Olanca hızı ile. Aşırı derecede, gereğinden çok, gırla, sıvırya.

ALAZA

Dökülen tohumlarla ertesi yıl kendiliğinden çıkan tahıl, soğan vb.

ACCELERANDO

Gittikçe hızlanarak.

ACELE

Hızlı yapılan, çabuk, tez, ivedi. Tez davranma gerekliliği. Vakit geçirmeden, tez olarak.

ALGORİTMA

Orta Çağda ondalık sayı sistemine göre, son zamanlarda ise iyi tanımlanmış kuralların ve işlemlerin adım adım uygulanmasıyla bir sorunun giderilmesi veya sonuca en hızlı biçimde ulaşılması işlemi, Harezmi yolu.

AKSIRIK

Herhangi bir sebeple burun zarının gıcıklanması sonucu solunum kaslarının birdenbire kasılmasıyla ağız ve burundan hızlı, gürültülü soluk boşalması olayı, aksırma, hapşırma, hapşırık.