İçinde GON geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "gon" olan, toplam 229 tane kelime bulunuyor. İçerisinde gon bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu gon ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında gon olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

GONİYODİSGENEZİS

15 harfli kelimeler

CERATOPOGONİDAE, GONADOTROPİNLER, HİPOGLUKAGONEMİ

14 harfli kelimeler

GONGİLONEMOZİS, OLİGONÜKLEOTİT, PROSTHOGONİMUS, SPERMATOGONİUM

13 harfli kelimeler

BEGONYAGİLLER, TRİGONOMETRİK, GONADOBLASTOM, GONADOGENEZİS, GONADOLİBERİN, GONADOTROFİZM, GONGUDUDURNAM, GONİYOİMPLANT, PARAGONİMOZİS

12 harfli kelimeler

TRİGONOMETRİ, ANTAGONİSMUS, DUGONGGİLLER, GONADOSTATİN, GONADOTROPİK, GONADOTROPİN, GONGORACILIK, GONOKORİSTİK, HİPOGONADİZM, ORTOGONALLİK

11 harfli kelimeler

ANTAGONİZMA, GONDOLCULUK, GONADEKTOMİ, GONAKLANMAK, GONCUKLAMAK, GONENDİRMEK, GONGYLONEMA, GONİYOSKOPİ, GONÜLLENMEK, GONÜŞUVEMEK, HORMOGONİUM, KARPOGONİUM, METAGONİMUS, PARAGONİMUS, POGONOPHORA, PROTAGONİST, TRİTAGONİST, TÜTÜNVAGONU

10 harfli kelimeler

ANTAGONİST, ANTAGONİZM, KOZMOGONİK, ARKEGONİUM, ARKEGONYUM, ASKOGONYUM, EKZERGONİK, ENDERGONİK, GAMETOGONİ, GLUKAGONOM, GONAKLAMAK, GONCAAYDIN, GONİYOSKOP, GONOKORİST, GONOKORİZM, GONOPODYUM, GONUŞUKLUK, GONÜLLEMEK, HEKZAGONAL, HETEROGONİ, HYPERGONAR

9 harfli kelimeler

DİYAGONAL, ERGONOMİK, KOZMOGONİ, AGAMOGONİ, AGONİSTİK, ANDROGONİ, GECEGONDU, GONCUKMAK, GONDARMAK, GONDERMEK, GONDOHDOR, GONDURACI, GONDURMAK, GONDÜRMEK, GONFERANS, GONGURDAK, GONOZOOİT, GUŞGONMAZ, MASTİGONT, PROTOGONİ, SPOROGONİ

8 harfli kelimeler

ARAGONİT, BEGONVİL, ERGONOMİ, GONDOLCU, AMFİGONİ, GAMOGONİ, GLUKAGON, GLÜKAGON, GONBELLİ, GONCAFEM, GONCAFER, GONCAGÜL, GONCATER, GONCOLOS, GONENMEK, GONGALAK, GONGULUK, GONGURAK, GONODUKT, GONOSPOR, GONOTEKA, GONSALAK, GONUŞMAH, GONUŞMAK, GONUŞULU, GÜLGONCA, JARGONYA, KIRIŞGON, MEROGONİ, MONOGONİ, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ARGONOT, ARKEGON, BEGONYA, GONOKOK, POLİGON, TEOGONİ, VAGONET, AGONİST, AVUTGON, GONACAK, GONADAL, GONAHCI, GONALGA, GONARGA, GONCALI, GONCALO, GONDURA, GONGALA, GONIRSI, GONNÜNE, GONOFOR, GONOPOR, GONOSEL, GONOSİT, GONOTİL, GONOZOM, GONURLU, GONURSU, GONUŞAH, GONUŞMA, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

DRAGON, FURGON, GONDOL, JARGON, OVOGON, AGONAT, AGONİK, BERGON, DİRGON, GOGONA, GONCUK, GONDAK, GONDER, GONDUL, GONGAK, GONGAR, GONGAZ, GONGUN, GONGUR, GONGUŞ, GONMAK, GONRUL, GONYON, PİŞGON, SARGON

5 harfli kelimeler

ARGON, GONCA, VAGON, ZİGON, AFGON, AGONİ, AVGON, GONAD, GONAH, GONAK, GONAN, GONAT, GONAZ, GONCÜ, GONÇA, GONEN, GONER, GONGA, GONİK, GONİT, GONNE, GONŞİ, GONŞU, GONUL, GONUM, GONUR, GONÜL, GONÜN, GONÜR, GONYA, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

GONK, AGON, GONÇ, GOND, GONG, GONİ, GONS, GONT, GONU

3 harfli kelimeler

GON

Bazı kelimelerin anlamları

GON

Kavun. Gön, tabaklanmış deri. Yaş büyükbaş hayvan derisi, karşılığı gön. Gön. Soba. (Saraycık Bozüyük Bilecik). meydana gelen ve eşeylik gözelerine değişen 4 oğul gözenin herbiri.

GONADOGENEZİS

Embriyoda er bezi ve yumurtalıkların gelişim süreci.

OLİGONÜKLEOTİT

Kısa bir polinükleotit zinciri oluşturmak için bir araya gelmiş birkaç nükleotitten oluşan DNA polimeri.

SPERMATOGONİUM

Sperma ana hücresi.

BEGONYAGİLLER

İki çeneklilerden, örneği begonya olan bir bitki familyası.

GONGUDUDURNAM

Kadınların kona kona oynadıkları bir oyun.

TRİGONOMETRİK

Trigonometri ile ilgili.

HİPOGLUKAGONEMİ

Kanda glukagon seviyesinin normalin altına düşmesi.

GONİYODİSGENEZİS

İridokorneal açıyı dolduran mezenkimin atrofisi veya ligamentum pektinatumu oluşturan ipliklerdeki yoğunlaşma yetersizliğinden kaynaklanan gözün filtrasyon açısının yapılış bozukluğu. Kimi köpek ırklarında baskın, kalıtsal ailevi bir bozukluk olarak görülür.

GONADOTROFİZM

Vücudun iç salgı sisteminde cinsiyet bezlerinin hâkim rol oynaması durumu.

GONADOBLASTOM

Testislerde ve yumurtalıklarda görülen eşey hücreleri, Sertoli görünümündeki küçük epitel hücreleri, granüloza hücrelerine benzeyen hücreler ve asidofilik interstisyel hücrelerin kendi aralarında çeşitli oranda karışmasıyla oluşan iyicil tümör.

GONADOLİBERİN

Hipotalamustan salınan dekapeptid yapıda bir doğal GnRH anologu. Hipofiz bezinden FSH ve LH sentez ve sekresyonunu uyarır.

GONGİLONEMOZİS

Gongylonema cinsinde bulunan türlerin oluşturduğu sindirim sistemi spirurozisi.

GONADOTROPİNLER

Hipofizin ön lobundan salgılanan ve gonadların faaliyetini uyaran çeşitli hormonlar. Folikül uyarıcı hormon (FSH), lütein hormonu (LH), plâsenta tarafından çıkarılan koryon gonadotropini gibi.

CERATOPOGONİDAE

Diptera takımı ve Nematocera alt takımı içinde yer alan, dişileri insan ve hayvanlardan kan emerek beslenen kimi virüs, protozoon ve helmintlere vektörlük eden, oldukça küçük sinekleri içeren aile. Veteriner hekimlik açısından bu ailede bulunan Culicoides cinsindeki türler önemlidir.

PROSTHOGONİMUS

Digenetik trematodların bir cinsi.

  -   -   -  

Anlamında GON bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde GON geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ARGONOT

Kafadan bacaklılardan, salyangoz kabuğu biçiminde kabuğu olan ve ahtapota benzeyen bir hayvan (Argonauta argo).

EJDERHA

Türlü biçimlerde tasarlanan korkunç bir masal canavarı, ejder, dragon.

KULLANIŞLI

Rahatça kullanılabilen, ergonomik.

BARKAROL

Venedik gondolcularının söz ve müziği önceden yazılmadan içlerinden geldiği gibi söyledikleri şarkı. Ritmi üç zamanlı müzik eseri.

KONDÜKTÖR

Yolcu trenlerinde biletleri denetleyen ve vagon işlerine bakan görevli.

KASA

Para veya değerli eşya saklamaya yarayan çelik dolap. Birbiri üzerine istif edilerek yüksekliği ayarlanabilen atlama aracı. Ticarethanelerde para alınıp verilen yer. Basımcılıkta dizgi harflerinin konulduğu gözlerden oluşan tabla. Bazı oyunlarda oyunu yönetme veya para karşılığında fiş verme işi. Kapı ve pencerelerin sabit olarak tutturulduğu asıl çerçeve. Varlıklı kişinin harcamalarını yapan kimse. Tahta veya sentetik maddelerden yapılmış, dört köşe, sağlam ambalaj parçası, sandık. Vagon, kamyon veya traktörün yük taşımak için şasiye bağlanmış üst bölümünü oluşturan parça.

AR

100 m² değerinde yüzey ölçü birimi. Argon elementinin simgesi. Utanma, utanç duyma.

FURGON

Yolcu katarlarına eklenen yük vagonu.

GONDOLCU

Gondol çalıştıran kimse.

ELVERİŞLİ

Uygun, müsait. İşe yarayan, ergonomik.

AMİGOLUK

Amigonun yaptığı iş.

GARDIFREN

Trenlerde vagon frenlerini işleten kimse.

DÜŞMANLIK

Düşmanca duygu veya davranış, yağılık, hasımlık, adavet, muhasamat, husumet, antagonizm.

BEGONYA

Begonyagillerden, dekoratif yaprakları ve renkli çiçekleri olan, pek çok çeşidi bulunan sıcak ülke bitkisi (Begonia).

GONDOLCULUK

Gondolcunun yaptığı iş.

ÇOKGEN

Açı oluşturacak biçimde üç ve üçten çok kenardan oluşan kapalı şekil, poligon.

KÖŞEGEN

Bir çokgende ardışık olmayan veya birçok yüzlüde aynı düzlem üzerinde bulunmayan iki köşe arasına çekilen çizgi, kutur, diyagonal.

ÇOBANDEĞNEĞİ

Karabuğdaygillerden, beyaz veya pembe çiçekli, yürek biçimi yapraklı, otsu bir kır bitkisi (Polygonum aviculare).

KOMPARTIMAN

Yolcu trenlerinde vagonların bölmelerle ayrılmış bölümlerinden her biri.

DÜŞMAN

Birinin kötülüğünü isteyen, ondan nefret eden, ona zarar vermeye çalışan kimse, yağı, hasım, antagonist, dost karşıtı. Aralarında birbirleriyle çatışmaya varacak ölçüde anlaşmazlık olan taraflar. Bir şeyi büyük ölçüde kullanıp tüketen kimse. Birbirleriyle savaşan devletler ve bu devletlerin asker, sivil bütün uyrukları. Bazı şeylerden nefret eden, tiksinen kimse. Bir şeyin yaşamasına, barınmasına engel olan (güç, tutum vb.).