İçinde GOMİ geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "gomi" olan, toplam 11 tane kelime bulunuyor. İçerisinde gomi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu gomi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında gomi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

SFİNGOMİYELİNOZİS

16 harfli kelimeler

MENİNGOMİYELİTİS, MENİNGOMİYELOSEL, SİRİNGOMİYELİTİS

13 harfli kelimeler

SFİNGOMİYELİN, SİRİNGOMİYELİ

11 harfli kelimeler

VAGOMİMETİK, ZİGOMİKOZİS

10 harfli kelimeler

OLİGOMİSİN

7 harfli kelimeler

GOMİLAK

4 harfli kelimeler

GOMİ

Bazı kelimelerin anlamları

GOMİ

Gömü.

SFİNGOMİYELİNOZİS

İnsan, kedi, köpek ve farelerde, sfingomiyelinaz yetersizliğine bağlı olarak biçimlenen lenfosit ve monositlerin vakuollü görünümüyle, klinik olarak da sinirsel belirtilerle belirgin, otozomal çekinik karakterde lizozomal bir depo hastalığı, Nieman-Pick hastalığı, lipit histiyositozis.

SİRİNGOMİYELİ

Omurilikte içi sıvı dolu boşlukların bulunması. Arka bacaklarda felç veya kanguru yürüyüşüyle belirgin olup özellikle Alman Weimaraner ırkı av köpeklerde kalıtsal olarak görülür.

MENİNGOMİYELOSEL

Omurilik ve zarlarının bir kese içerisinde bulunması.

ZİGOMİKOZİS

Zygomycetes sınıfındaki mantarların neden olduğu deri yangısı.

MENİNGOMİYELİTİS

Omurilik ve omurilik zarlarının bir aradaki yangısı.

OLİGOMİSİN

Mitokondrionda eşleşmeyi engelleyen ajanlardan biri.

GOMİLAK

Gömlek.

SFİNGOMİYELİN

Sinirlerin miyelin kılıfında bol bulunan, sfingozine bağlı iki yağ asidi, bir fosfat grubu ve buna bağlı kolin içeren bir zar fosfolipidi. Seramite bağlı fosfokolin veya fosfoetanolamin içeren, gliserin içermeyen lipit olarak da bilinen, miyelin kılıfta bol bulunan sfingolipit.

SİRİNGOMİYELİTİS

Omuriliğin içi sıvı dolu boşluklar içeren yangısı.

VAGOMİMETİK

Vagusun etkisini kuvvetlendiren veya ona benzer etki yapan.

  -   -   -  

Anlamında GOMİ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde GOMİ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

KOLİN

Bir zar fosfolipiti olan fosfatidilkolinde ve B vitamin kompleksinde bulunan, bir nörotransmitter olan asetilkolinin, asetillenmemiş hâli. Hayvansal ve bitkisel hücrelerde serbest durumda veya hücre zarlarındaki fosfatidilkolin, sfingomiyelinin ve bir nörotransmitter olan asetilkolinin yapısında bağlı olarak bulunan, hidroskopik, renksiz ve suda kolay çözünen, yapışkan, vücutta yağın kullanımını artıran, B kompleks vitaminlerden biri.

SFİNGOLİPİT

Özellikle beyin ve sinir dokusunda bol bulunan, alkolü sfingozin olan bir fosfolipit. Seramide bağlı bir fosfokolin, fosfoetanolamin veya mono/oligosakkarit ünitesi içeren lipit sınıfı. Sfingomiyelin, serebrozit, gangliyositleri içerir ve hücre zarlarının ana yapısal elamanıdır.

HİSTİYOSİTOZİS

Kanda anormal görünümlü veya biçimli histiyosit bulunuşuyla belirgin hastalık tablosu. Deri histiyositozisi. Lipit histiyositozisi, sfingomiyelinozis. Sistemik histiyositozis. Kötücül histiyositosis.