İçinde GLOMERULONEFRİT geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "glomerulonefrit" olan, toplam 1 tane kelime bulunuyor. İçerisinde glomerulonefrit bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu glomerulonefrit ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında glomerulonefrit olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

15 harfli kelimeler

GLOMERULONEFRİT

Bazı kelimelerin anlamları

GLOMERULONEFRİT

Böbrek glomerül zarının iltihabı.

  -   -   -  

Anlamında GLOMERULONEFRİT bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde GLOMERULONEFRİT geçen kelimeler listesi verilmiştir.

OTOİMMÜNİTE

Selftoleransın zayıflaması ya da bozulması durumunda ortaya çıkan, bağışıklık cevabının kendi antijenlerine (vücutta oluşan) karşı oluştuğu anormal bir durum. Vücudun kendi organ ve dokularındaki antijene karşı antikor oluşturması durumu. Bağışıklık hücrelerinin veya antikorların vücudun normal dokularındaki biyokimyasal belirteçleri tanımayarak âdeta onu yabancı bir unsur olarak görmesi ve onunla reaksiyona girmesi, otoimmün cevap. Konak için zararlı, bağışıklık mekanizması yönünden amacından sapmış bir reaksiyondur. Otoimmün bir hastalık oluşumuna öncülük edebilecek graves hastalığı, miyastenia gravis, romatizmal ateş, glomerulonefritis ve benzerleri durumlar.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük