İçinde GEDİKLİ geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "gedikli" olan, toplam 2 tane kelime bulunuyor. İçerisinde gedikli bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu gedikli ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında gedikli olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

GEDİKLİ

Gediği olan. Astsubay. Müdavim.

BAŞGEDİKLİ

En yüksek rütbeli astsubay.

  -   -   -  

Anlamında GEDİKLİ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde GEDİKLİ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

CİLBİR

Yoğurtlu yumurta. Makarna ve erişteden yapılan sulu yemek. İnce, dar, taşlı yol, patika. Pide üzerine domates ve kıyma kavurması dökülerek yapılan yemek. Saçta pişirilmiş kalınca pide. Undan yapılan yemek. Kalemlerin ucunu korumak için takılan kap. Çapak. Yular. Keçiyolu, patika. Kaynamış suya yumurta kırılarak yapılan bir çeşit yemek. Suda kaynamış yumurta. (Akbaş, Garibçe, Kadıobası Güdül Ankara). Üzerine yoğurt dökülen yağda kızarmış yumurta. (Ilıca Ayaş Ankara; Yenikent Aksaray Niğde). Suyu bol yemek. (Gökmenler, Çatak, Gedikli, Kızılağaç Saimbeyli Adana).

GOFA

Söğüt çubuğundan örülen sepet. Kova. Nisan ayında geline verilen armağanların konduğu süslü sepet. (Gedikli Şarkikaraağaç Isparta).

DÖĞMEK

Çalmak, vurmak. Enemek (erkek hayvan için). Taşak bağlarını ezmek yoluyla hayvanları kısırlaştırmak. (Gökmenler, Gedikli, Çatak, Kızılağaç Saimbeyli Adana). Ezmek. Topa tutmak, bombardıman etmek. Basmak, baskın yapmak.

ASTSUBAY

Silahlı Kuvvetler Yasası'na göre astsubay meslek yüksekokullarında yetişerek Silahlı Kuvvetlere katılan astsubay çavuştan astsubay kıdemli başçavuşa kadar rütbesi olan asker, gedikli.

PAŞALI

Paşa sanını alan büyük devlet adamlarının yakın hizmetinde bulunan gedikli ağa.

GOŞAN

Keçileri kolayca sağmak için ağıla götürme işi. Küçükbaş hayvanların sağıldığı ağıl. (Gedikli Şarkikaraağaç Isparta) (koşan) : (Yeşilova Aksaray Niğde).

ENEL

Ekin biçilirken aynı boyda biçilen kısım. Tarlada imece halinde çalışan işçilerin bir seferde çapaladıkları ya da biçtikleri kısım. Tarlada çalışan işçilerin düzenli bir şekilde sıraya girip çalışmaları. Zıpzıp, bilye. Aynı boyda biçilen ekinlerden yapılan sıra : Bugün iki enel yaptık. (Yukarıtırtar Yalvaç, Gedikli Şarkikaraağaç Isparta; Darıveren Acıpayam Denizli).

GESİ

Elbise, çamaşır ve benzerleri giyilecek şey. Elbise. Çamaşır : Bugün gesileri yudum. (Gedikli Şarkikaraağaç Isparta). Kayseri ilinde, Gezi bucağına bağlı bir bölge.

BAŞMEHTER

Yeniçeri ağasının en yakını olan ve özel işleriyle uğraşan en yüksek aşamadaki ağa gediklisi.

CEBCEBİ

Duvara asılan yedi ya da sekiz gözden oluşan iğne, iplik torbası. (Gökmenler, Çatak, Gedikli, Kızılağacı Saimbeyli Adana).

CERE

Dilenme, toplama. Toprak testi. Toprak küp. Kocasından boşanan çocuklu kadının çocuklarına ve kendisine bağlanan para. Bir malın yıllık kirası veya vergisi. Bir iş karşılığında alınan şey. Güç, erk. Testi. Nafaka. Toprak küpün küçüğü. Çömlek. (Gökmenler, Kızılağaç, Gedikli, Çatak Saimbeyli Adana).

GOLASTAR

Büyük tomrukları kesmekte kullanılan iki ağızlı testere. (Gedikli Şarkikaraağaç Isparta).

GANAT

Kağnının direklerini birbirine bağlayan ağaçlar. Kanaat. Merdiven. (Yukarıkaşıkara Yalvaç Isparta). Çark adı verilen ip bükme aracının dönen kısmı. (Ötkünlü aşireti, Gedikli Şarkikaraağaç Isparta).

MÜDAVİM

Bir yere sürekli olarak giden (kimse), gedikli. Bir iş, sürekli yapan (kimse), gedikli.

BOĞAZLA

Huni. (Gökmenler, Çatak, Gedikli, Kırlangıç Saimbeyi Adana).

ABARA

Su değirmenlerinde suyun basıncını çoğaltmak için yapılan, büyük bir huni şeklindeki hazne. Tarlalarda bir taraftan bir tarafa su geçirmekte kullanılan tahta oluk. Çift demiri ve pullukla açılan su yolu: Tarlaya abara çektim. Çift demirin açtığı çizgi, saban izi. Su oluğunun iki başından üstüne oturduğu duvar. Köy evlerindeki tavanlarda iki direk arasındaki boşluk. Tünel. Buğday ambarı. Hayvan yemliği. Toprak, kum ve saman elemeğe yarıyan iri delikli kalbur. Buğdayla karışık saman. Dara. Bir yönden diğer yöne su geçirmeye yarayan ağaç oluk. (Gökmenler, Kızılağaç, Çalak, Gedikli Saimbeyli Adana).

GAVUK

İçi oyulup kurutulmuş patlıcan. Kaya, çürümüş ağaç ya da dişlerdeki oyuklar. Kerpiç evler yapılırken derz arası fazla bırakılmış yer. Kar başlığı. Hayvanların idrar torbası. Uzun (keçi memesi için): Gavuk memeli keçiler sütlü olur. Balon: Babam bana gavuk getirmiş. Ev duvarlarında eşya koymaya yarayan boşluklar. (Yenikent Aksaray Niğde; Gökmenler, Çatak, Gedikli, Kızılağaç Saimbeyli Adana).

BULUTLAMAK

Demire kaynak yapmak. (Gökmenler, Çatak, Gedikli, Kızılağacı Saimbeyli Adana).

ÇOMAÇ

Yufka ekmeğinin içine peynir veya kıyma konularak yapılan dürüm. Yufka ekmeğin içine katık konarak yapılan durum. Çan. Yufka ekmek dürümü. İçine katık konularak dürülmuş yufka. (Gedikli Şarkikaraağaç Isparta) (çomeş) : (Akdağ Gelendost Isparta).

DÖŞLÜK

Göğüslük, önlük (çocuklar için). Koyun budu. Ok kayışının takıldığı hamutun ön kısmındaki kayış halka. (Yenikent Aksaray Niğde). Ufak çocuklara takılan önlük. (Gökmenler, Çatak, Gedikli, Kızılağaç Saimbeyli Adana).

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük