İçinde GED geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "ged" olan, toplam 162 tane kelime bulunuyor. İçerisinde ged bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu ged ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında ged olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

15 harfli kelimeler

YUKARIAKÇAGEDİK

14 harfli kelimeler

GERGEDANGİLLER, DENİZGERGEDANI, AŞAĞIAKÇAGEDİK, GERGEDANBÖCEĞİ

13 harfli kelimeler

ÇAĞLAYANGEDİK, GEDİKSATILMIŞ, YALINLIGEDİĞİ

12 harfli kelimeler

AYAKGEDİKLER, ÇİFTÇİGEDİĞİ, GEDİKHASANLI, KIZILCAGEDİK, ORTAGEDİKLER

11 harfli kelimeler

BAŞGEDİKLER, ÇİRİŞGEDİĞİ, GEDEKLENMEK, GEDİKÇAYIRI, GEDİYORUMAK, HOROZGEDİĞİ, İNCİRGEDİĞİ, KABURGEDİĞİ, KILIÇGEDİĞİ, RÜSTEMGEDİK, SÖĞÜTGEDİĞİ

10 harfli kelimeler

BAŞGEDİKLİ, ALTINGEDİK, GEDİKBULAK, GEDİKLEMEK, GEDİKPINAR, GEDİKSARAY, KAYAGEDİĞİ, KIZILGEDİK, MÖGEDDERAT, MÖGEDDESAT, TAŞLIGEDİK, YAZIGEDİĞİ

9 harfli kelimeler

AKÇEGEDİK, ARPAGEDİK, ESKİGEDİK, ESKİGEDİZ, GEDAYIFÇİ, GEDEKILIÇ, GEDİKAĞZI, GEDİKALTI, GEDİKAŞAR, GEDİKBAŞI, GEDİKDERE, GEDİKDİBİ, GEDİKGEME, GEDİKÖREN, GEDİKTEPE, GEDİKYOLU, GEDİKYURT, HANGEDİĞİ, HAŞGEDEYH, İNCEGEDİK, KARAGEDİK, KOÇGEDİĞİ, UZUNGEDİK

8 harfli kelimeler

GEDİLMEK, GERGEDAN, TRAGEDYA, ALİGEDİK, BOZGEDİK, DİNGEDEK, GEDALBOÇ, GEDELOVA, GEDERMEK, GEDİKBAŞ, GEDİKBAY, GEDİKEVİ, GEDİKLER, GEDİKTAŞ, GEDİLCEN, GEDİLGEN, GEDİRGEN, GEDİŞMEK, GEDLEMEK, GÖKGEDİK, KUMGEDİK, MÜGEDDEM, NARGEDİK, ÖRGEDMEK, TAŞGEDİK, TEGEDDÜM, ÜRGEDMEK

7 harfli kelimeler

GEDİKLİ, GEDİLME, DİNGEDE, GEDAKIL, GEDAVET, GEDAVLA, GEDAVLU, GEDAYIF, GEDDERE, GEDEBOT, GEDEBOZ, GEDEĞLE, GEDELEÇ, GEDELEK, GEDELLİ, GEDEMEÇ, GEDEVEK, GEDEVEL, GEDEVET, GEDEVLE, GEDEVÜL, GEDİĞEN, GEDİMEN, GEDİRGE, GEDÜĞÜŞ, GERGEDE, GETGEDE, LENGEDE, ÖZGEDİK, ŞERGEDE, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

GEDMEK, GEDALİ, GEDDİN, GEDEĞİ, GEDELE, GEDELİ, GEDENE, GEDERE, GEDERİ, GEDEYH, GEDGÜD, GEDİFE, GEDİGE, GEDİME, GEDİMİ, GEDİNE, GEDİRİ, ÖGEDAY

5 harfli kelimeler

GEDİK, GEDİZ, GEDME, CEGED, GEDAL, GEDEH, GEDEK, GEDEL, GEDEM, GEDEN, GEDER, GEDEŞ, GEDEY, GEDİL, GEDİM, GEDİR, GEDİŞ, GEDNE, GEDUÇ, GEDUK, GEDÜG, GEDÜK

4 harfli kelimeler

GEDA, GEDE, GEDİ

3 harfli kelimeler

GED

Bazı kelimelerin anlamları

GED

Tarlada biçilen otları bir yere toplamak için kullanılan iki uzun sırık. Çukur, oyuk. Yarımada şeklinde çıkıntı. Kertik, gedik. Eksik, kısa: İşini bitir ged bırakma. Hayvanların kulaklarını yararak yapılan işaret. Yüksek yer, tepe. Otobüslerin dış lastiklerinde meydana gelen yarıkları kapamak için, yarığın iç kısmına konan lastik parçası. (Kümbet Eskişehir).

KIZILCAGEDİK

Aydın kenti, Germencik ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

GERGEDANBÖCEĞİ

Dört santimetreye yakın boyda olup, erkeklerinde sert bir boynuz bulunan ve kurtçuk evresini yaşlı ağaç kökü kemirerek geçiren kınkanatlı böcek.

ÇAĞLAYANGEDİK

İçel kenti, Sarıkavak nahiyesine bağlı bir bölge.

YALINLIGEDİĞİ

Antalya şehrinde, Bozova nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

GEDİKHASANLI

Yozgat ilinde, Sorgun belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

GERGEDANGİLLER

Tek parmaklılar takımına giren gergedanları içine alan bir familya.

AYAKGEDİKLER

Kars ili, Başgedikler bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

YUKARIAKÇAGEDİK

Van ili, Kocapınar nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

BAŞGEDİKLER

Kars ilinde, Başgedikler bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

GEDİKSATILMIŞ

Kars şehrinde, Arpaçay ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

ÇİFTÇİGEDİĞİ

İzmir şehri, Çırpı nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

AŞAĞIAKÇAGEDİK

Van şehri, Kocapınar nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

DENİZGERGEDANI

Balinagillerden, 8-10 metre boyunda, erkeğinin üst çenesinde iki uzun diş bulunan bir deniz memelisi (Monodon monoceros).

ORTAGEDİKLER

Kars ili, Başgedikler nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

ÇİRİŞGEDİĞİ

Adana ili, Yüreğir ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

  -   -   -  

Anlamında GED bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde GED geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AKTARICI

Dam kiremitlerini aktarıp kırıkları yenileyen kimse. Kaynak kişiden derlenen herhangi bir parçayı kitlelere duyuran ve yayan kimse. Görüntüyü bir bölgeden başka bir bölgeye ileten araç.

ANESTEZİ

Canlı vücudunun tümünde veya bir bölgesinde ağrı, ısı, ışık ve dokunma gibi tüm duyuların ortadan kaldırılması, duyu yitimi. Belirli bir sinirin hasarına bağlı olarak vücutta ilgili bölgede ortaya çıkan duyu olmaması.

BAROK

MS 1600-1750 yılları arasındaki klasik sanatı izleyen resim ve mimarlık üslubu. Batı edebiyatlarında dengeden çok harekete, düşünceden çok duyuma, biçimlerin serbestçe yaratılmasından duyulan coşkuya önem veren, abartmalı, etkileyici, çelişkiden çekinmeyen edebiyat akımı.

HALİTA

Alaşım. Birden çok ögeden oluşmuş karmaşık bir bütün.

GEDİKLİ

Gediği olan. Astsubay. Müdavim.

GEDİLME

Gedilmek durumu.

DİREY

Belli bir bölgede yaşayan hayvanların tümü, fauna. Bu hayvanların tanımını yapan eser.

GEÇİŞME

Geçişmek işi. Yarı geçirgen bir çeperin iki yanına yerleştirilmiş, derişikliği farklı iki sıvıdan oluşan yer değiştirme olayı, hulul, ozmoz. Moleküllerin kinetik enerjileri sebebiyle çok yoğun bir bölgeden az yoğun bir bölgeye hareketleri, difüzyon.

GEDMEK

Gedik açmak, çentmek, delmek.

ASTSUBAY

Silahlı Kuvvetler Yasası'na göre astsubay meslek yüksekokullarında yetişerek Silahlı Kuvvetlere katılan astsubay çavuştan astsubay kıdemli başçavuşa kadar rütbesi olan asker, gedikli.

GEDİLMEK

Gedik olmak, gedik açılmak. Bıçak, keser vb.nin ağızları aşınmak.

GEDME

Gedmek işi.

İMTİYAZ

Başkalarına tanınmayan özel, kişisel hak veya şart, ayrıcalık. Gedik. Fabrika kurmak, maden işletmek vb. için bir kişi veya kuruluşa devlet tarafından verilen özel izin.

ÇIKIŞ

Çıkma işi. Bir yerden çıkmak için kullanılan nokta. Güreşte cazgırın alana çıkardığı pehlivanların izleyicilere doğru yürüyerek çalım yapmaya başlaması. Yokuş. Verilen bir işaretle yarışa başlama, depar. Uçağın bir havaalanından başka bir havaalanına gitme süreci, sorti. Çıktı. Mezuniyet, okul bitirme. Beklenilmeyen bir sırada yapılmış olan sert konuşma. Kuşatılmış bir bölgedeki birliklerin yaptığı saldırı. Çıkış belgesi.

GÖLGECİL

Gölgede yetişen veya gölgeyi seven.

ENDEMİK

Sadece bir bölgede yetişen veya yaşayan (bitki, hayvan). Belli bir bölgede salgın olmaksızın sık görülen (hastalık).

ELEMEK

Elek yardımıyla ayıklamak veya incesini kabasından ayırmak, elekten geçirmek. Gözden geçirmek, ayıklamak, iyisini kötüsünden ayırmak. İpliği elemgeden geçirip yumak yapmak. Sınav veya yarışma yoluyla en iyileri seçmek. Bir yarışmacıyı yarışma dışı bırakmak, elimine etmek.

GERGEDAN

Gergedangillerden, sıcak ülkelerde yaşayan, burnunun üstünde bir veya iki boynuzu bulunan, kalın derili, saldırgan bir hayvan (Rhinoceros inducus).

HALK

Aynı ülkede yaşayan, aynı kültür özelliklerine sahip olan, aynı uyruktaki insan topluluğu, folk. Aynı soydan gelen, ayrı ülkelerin uyruğu olarak yaşayan insan topluluğu. Belli bir bölgede veya çevrede yaşayanların bütünü, ahali. Bir ülkedeki yurttaşların bütünü, kamu. Bir ülke içerisinde yaşayan değişik soylardan insan topluluklarının her biri. Yaratma.

DENDEN

Bir çizelgede alt alta gelen aynı söz veya söz gruplarının tekrar yazılmasını önleyerek kolaylık sağlamak amacıyla kullanılan noktalama işaretinin adı ("), denden işareti.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük