İçinde GALEM geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "galem" olan, toplam 5 tane kelime bulunuyor. İçerisinde galem bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu galem ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında galem olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

GALEM

Aşılanacak ağaca konulan ucu sivriltilmiş kalem biçiminde ağaç parçası. Arapça kökenli kalem: Meyve aşısı yapılırken kullanılan sürgün. Kalem. Dokuma tezgâhlarında kullanılan uçları topuz başını andıran, içi oyuk ve üzerine ip sarılan araç. (Kandilli Bozüyük Bilecik). Taş yontma aracı. (Refahiye Erzincan) (kalem: Senir Afyonkarahisar).

GALEMARİ

Bir çeşit ayrık otu.

GARAGALEM

Karakalem.

ELGALEM

Beceriksiz, tembel.

GALEMİS

Gülyağı.

  -   -   -  

Anlamında GALEM bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde GALEM geçen kelimeler listesi verilmiştir.

MIHAĞAT

İye, sahip: Galemine, defderine mıhağat ol.

MADIRGA

Yassı taşçı çekici. Taşçı çekici. Küçük taşları kırma aracı. (Güllüce Gümüşhacıköy Amasya) (madurga) : (Beyceğiz Fatsa Ordu). Duvarcı çekici. (Senirkent Isparta; Derekuşculu Görele Giresun; Boyalı Güdül Ankara). Merç ve galeme vurmakta kullanılan demir araç. Refahiye Erzincan.).