İçinde G geçen 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "g" olan 6 harfli toplam 3718 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde g harfi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu g harfi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında g harfi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

MÖKGEM

Sağlam, dayanıklı.

GIRDAP

Söz geçirmek için yapılan baskı: Allah kimseyi onun girdabına düşürmesin.

ÇALGUN

Sıcak veya soğuktan gelişemeyerek cılız kalan ekin. Sağanak yağmur.

GÜNVAR

Gün gibi parlak olan kimse.

MANGIF

Olmaz olası anlamında ilenç. Kötü adam ya da ters giden iş için kullanılır. Bakımsız kalmış ve yıkılacak duruma gelmiş yapı.

GAANLI

Kağnı.

ÇALGAÇ

Yoğurt mayası.

GIYNIK

Aralık (kapı, pencere ve benzerleri şeyler için).

HENGEM

İş: Başıma hengem açma defol. Söz kalabalığı: Ben daha beyle hengem görmedim, eyle bir hengem yaptılarki bişe annamadım. Kavga, gürültü.

MUNGUL

Sıkıntı.

EGRİCE

Hayvanlara dadanan, eğri belli, boz renkli bir çeşit sinek, sığır sineği, büğelek.

GIMBIR

Zayıf, cansız.

YİRGEÇ

Sevilmeyen, beğenilmeyen. Pis, iğrenç.

GÖYNEK

Frenkgömleği. İç çamaşırı. Hanım mantosu. Mısır koçanının en içteki ince kabuğu. Mısır koçanını saran yeşil yapraklar. İç giysisi, fanila. Gömlek. Yakası astarlı dokuma iç gömleği (Akpınar). Fanila, atlet, gömlek. Fanila. Gömlek. (Akçadere Güdül, Yurtbeyi Çankaya Ankara; Yenikent Aksaray Niğde; Başkışla Karaman Konya).

GÖMMEK

Yerin altına koyarak üstünü toprakla örtmek. Birinin cenaze törenine katılmak. Bir cenazeyi kaldırmak. Bir ölüyü toprağın içine yerleştirmek, defnetmek. Bir nesnenin içine yerleştirmek, batırmak. Birinden daha çok yaşamak.

GÖKSOY

Soyu yüce olan kimse.

GUYMAH

Bulamaç. Un, süt, yağ ve şekerle yapılan tatlı. Eski türkçe kuymak: Kavrulmuş yağ ve undan yapılmış yemek. Koymak, dökmek.

GESVET

Arapça kökenli kasvet: kasvet.

NEOGEA

Neotropikal bölgeyi içine alan zoocoğrafik alan.

GÜLKÖY

Isparta ilinde, Keçiborlu belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük