İçinde G geçen 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "g" olan 5 harfli toplam 2976 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde g harfi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu g harfi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında g harfi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

GÜRLÜ

Amasya şehri, Suluova ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. İçel kenti, Tarsus belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

GORAP

Kızgınlık, öfke.

GÖNLE

Aşure.

GİRİŞ

Girme işi. Bir bilime hazırlık amacıyla yazılan eser. Bir eserin konusunu tanıtarak kolay kavranmasını sağlayan, ön sözden sonra yer alan bölüm, methal. Bir müzik parçasında baştaki bölüm, methal. Bir anlatımda gelişme bölümüne hazırlık yapmayı sağlayan bölüm. Bir yapıda içeri geçilen yer, methal, antre.

ALGUN

Lâğım, su yolu. Tümsek, tepe. Aklı alınmış, meczup.

GUBAN

Kurban.

GUTTA

Damla.

GAYIG

Kayık biçiminde çinko ya da porselen tabak.

ENGİŞ

Meyil, iniş. Yüksük. Şiş. Kızgın pilekiyi (mısır ekmeğini pişirmeye yarayan toprak kap) aşağı almak için kullanılan tepesi eğik araç. Kızgın pilekiyi (mısır ekmeğini pişirmeye yarayan toprak kap) çıkarmakta kullanılan bir ucu çengelli diğer ucu kürek biçiminde demir araç. (Güney İkizdere Rize).

ENGEN

Dişi deve.

KAMGA

Yonga.

GÜMÜL

Susam ve ekin demeti veya yığını.

LEGEN

Yemek konulan çinko kap : Çorbayı legene koy çabuk soğusun. Leğen.

GORUH

Olgunlaşmamış üzüm, koruk. İçi boş ya da kurtlu ceviz, fındık. İlkbahar mevsimi boyunca ot elde etmek için korunan ekilmemiş tarla. Korunak. İçi boş fındık, ceviz.

GULAH

Kulak.

GELME

Gelmek işi. Gelmiş olan. Bir ışının, kaynağından çıkarak bir ayna yüzüne veya saydam bir cismin yüzeyine erişmesi. Yetişme.

GÖVEN

Yenilen bir çeşit mantar. Sığırlara dadanan zar kanatlı bir çeşit sinek. Toprağın bitirme kuvveti, biteklik.

GISIM

Kısım, bölüm. Avuç.

GÜBRE

Verimini artırmak için toprağa dökülen her türlü hayvan dışkısı, kimyasal veya bitkisel madde, kemre.

BİRGE

Kuma, ortak. Kamçı. Birlikte, beraber.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük