İçinde G geçen 15 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "g" olan 15 harfli toplam 237 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde g harfi bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu g harfi ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında g harfi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ULUGEÇİTAMBARCI

Bartın kenti, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

GÖNDERİLEBİLMEK

Gönderilme imkânı veya olasılığı bulunmak.

NİPPOSTRONGYLUS

Trichostrongylidae ailesinde bulunan nematod cinsi.

SİMGELEŞTİRİLME

Simgeleştirilmek işi, sembolleştirilme.

KRANYOFARİNGİOM

Kranyofaringeal kanalın dorsal uzantısından veya hipofizin infindubulumundaki epitel kalıntılardan gelişen iyicil tümör. Genellikle genç köpeklerde, hipofiz veya merkezi sinir sistemi bozukluklarıyla birlikte görülür.

KAYGANLAŞTIRICI

Müdahale yapacak el, alet veya doğuma yardım sırasında, iki yüzey arasındaki sürtünmeyi azaltmak amacıyla kullanılan kayganlık sağlayıcı bitkisel yağ, vazelin, metil selüloz, karboksimetil selüloz gibi maddeler, lubrikant.

GASTRODİSCOİDES

Paramphistomatidae ailesinde bulunan birçok türü bağırsaklarda parazitlenen trematod cinsi, Gastrodiscus.

BELGELENDİRİLME

Belgelendirilmek işi.

AGRANÜLOSİTOZİS

Kandaki granülosit sayısının aşırı derecede azalması veya kaybolması. Kemik iliğinde granülosit akyuvar üretiminin ve kandaki granülositlerin özellikle nötrofil lökositlerin azalması sonucu, vücudun ikincil bakteriyel enfeksiyonlara duyarlı hâle gelmesiyle birlikte müköz zarlarda, deride, sindirim ve solunum kanalında erozyon ve ülserlerle belirgin, ateşli hastalık tablosu, granülositopeni.

HIZARBAŞIGÜNLÜK

Ordu ili, Ünye ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

FOLİKÜLOGENEZİS

Yumurtalıklardaki primordial foliküllerin gelişme süreci.

EKZOPTERİGOTLAR

Böcekler (Insecta) sınıfında yarı başkalaşım şeklinde gelişenlerin yer aldığı alt grup. Hemimetabola.

BELGELENEBİLMEK

Belgelenme imkânı veya olasılığı bulunmak.

GERGİNLEŞTİRMEK

Gergin duruma getirmek.

KAHVERENGİLEŞME

Maillart reaksiyonu.

SORGUNCUKAHİLER

Bilecik şehrinde, Yenipazar ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

AĞAÇKAKANGİLLER

Omurgalı hayvanlardan kuşlar (Aves) sınıfının gökkuzgunumsular(Coraciiformes) takımından, kama biçiminde gagalı, sert kuyruklu, ağaçlara tırmanan, böceklerle beslenen bir familya. Yeşil ağaçkakan (Picus viridis), küçük yeşil ağaçkakan (P.canus), kara ağaçkakan (Dryocopus martius), orman alaca ağaçkakan (Dendrocopos major), küçük ağaçkakan (D.minör) iyi bilinen türleridir. (Picidae, Lat. picus = ağaçkakan):Omurgalı hayvanlardan kuşlar (Aves) sınıfının ağaçkakanlar (Pici) alt-takımının bir familyası. Kama biçiminde gagalı, sert kuyruklu, ağaçlara tırmanan kuşlardır. Böcek v.b. yerler. Yeşil ağaçkakan (Picus viridis), külrengi ağaçkakan (P. canus), kara ağaçkakan (Dryocopus martinus), büyük alaca ağaçkakan (Dryobates major), küçük alaca ağaçkakan (D. minor), döner-boyun (jynx torquilla) iyi bilinen türleridir.

GNATHOBDELLİDAE

Hirudinea aile altında Dinobdella, Haemadipsa, Haemopis, Hirudinaria, Hirudo, Limnatis, Macrobdella ve Theromyzon cinslerini içeren sülük ailesi.

ZOOMASTİGOFOREN

Zoomastigophorea sınıfındaki protozoonlar.

BUNGUNLAŞTIRMAK

Sıkıntılı duruma getirmek.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük